TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z całą pewnością można założyć, że poszczególne egzemplarze TV minimalnie się od siebie różnią.
Jeśli więc regulowane są według jednego wzoru, to chyba trudno nazwać to jakąkolwiek kalibracją.
Taką czynność może zrobić każdy bez specjalistycznego sprzętu.
Jeśli to prawda będzie afera.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Poszczególne egzemplarze mogą być podobne, jedynie gdy pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Wyprodukowane w innym czasie czy innym miejscu, zapewne będą miały inne, czasami wręcz skrajne ustawienia kalibracyjne. Producenci często żonglują panelami i modyfikują elektronikę, co mocno wpływa na obraz czy na reakcję telewizora na wprowadzane ustawienia.
Nie raz się zdziwiłem, porównując wyniki kalibracji tego samego modelu TV, publikowane przez różne portale testujące, które zawierały wręcz całkowicie odmienne (przeciwne) ustawienia. To tylko dowodzi, jak różne egzemplarze trafiają na rynek i że jedynie indywidualna kalibracja naszego egzemplarza TV ma jakąś wartość.
 
Ostatnia edycja:

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Teraz nagrywanie komórką jest tanie i możnaby się domagać filmiku z kalibracji swojego TV nawet jak trwa 2h na karcie SD za 20 PLN w pakiecie dla niebieskich

Czyli jest zamówienie - przyklejamy na obudowie karateczkę z kupującego identyfikacją i nagrywamy cały proces kalibracji wraz z wydrukiem by sobie po ew. restarcie wklepać samemu.



Pytanie jak się ma kalibracja do zmian firmware przez producenta - czasami zmienia algorytmy, czasami całe menu ?



Bo odpowiedzią Kiki na każdy problem na forum jest "kalibracja"
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jestem zwykłym zjadaczem chleba i słowo kalibracja rozumiem jako działanie niedostępne z poziomu menu. Działanie przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np wyrównanie jasności podświetlenia).

Natomiast wszystko co da się ustawić z poziomu menu to optymalizacja ustawień, którą każdy może sam zrobić.
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wybacz KiKi ale dla mnie ten artykuł to pseudonaukowy bełkot który niczego nie wyjaśnia.

Według tego co w nim przeczytałem, jeśli ktoś miał kiedykolwiek do czynienia z zaawansowanymi programami graficznymi i rozumie pojęcia z tym związane lub kiedykolwiek zajmował się fotografią artystyczną lub malarstwem, to bez problemu sam sobie wszystko ustawi bez wsparcia technicznego.
Zajmie to pewnie nieco więcej czasu, ale efekt będzie z pewnością lepszy, ponieważ każdy nieco inaczej widzi kolory i ma inne kolory oraz oświetlenie w pomieszczeniu gdzie jest TV.

Nie wierzę natomiast w coś takiego, że producenci blokują dostęp dla zwykłych ludzi do takich ustawień które umożliwiają prawidłowe odwzorowanie obrazu i bez specjalnego oprogramowania tego się nie da zrobić.

Wnioskuję wobec tego, że owa magiczna kalibracja to nic innego jak poprawienie ustawień przy użyciu sprzętu zamiast oka.
Gdyby usługa była wykonywana na miejscu u klienta, to byłaby indywidualna. Natomiast w sklepie, to tylko seryjna, czyli zgrubna.
Tak to widzę.

Jeśli więc dobrze to zrozumiałem bez problemu sam sobie jestem w stanie poradzić.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Jestem zwykłym zjadaczem chleba i słowo kalibracja rozumiem jako działanie niedostępne z poziomu menu. Działanie przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np wyrównanie jasności podświetlenia).

Natomiast wszystko co da się ustawić z poziomu menu to optymalizacja ustawień, którą każdy może sam zrobić.

Kalibrację robimy z poziomu menu telewizora. Wszystkie opcje są dostępne dla użytkownika i są bardzo proste do wprowadzenia (ustawiasz je tak jak jasność, kontrast itp.). Rolą kalibracji nie jest naprawa nierówności podświetlenia, choć może się oczywiście zdarzyć, że użytkownik miał np. zbyt "jasno" ustawioną czerń w menu i jej dopasowanie przy okazji może optycznie zmniejszyć efekt nierównomiernego podświetlenia. Tylko w takim zakresie kalibracja może nierównomierność ewentualnie "naprawić".

Oczywiście do ustalenia, jakie wartości mamy wklepać w menu TV potrzebujemy kolorymetr.
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście do ustalenia, jakie wartości mamy wklepać w menu TV potrzebujemy kolorymetr.

A ja "widzę" składowe kolory każdej barwy i kolorymetr nie jest mi potrzebny.
Nauczyłem się tak patrzeć ponieważ przez wiele lat było mi to potrzebne.
Ciekawe jak radziliby sobie artyści malarze gdyby do każdego dobrania koloru musieli użyć kolorymetr a :)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Artysta malarz nie potrzebuje kolorymetru. Może przedstawić kolor na swój sposób.
W TV jednak dąży się, do przedstawienia faktycznych, jak najbardziej realnych barw, tak jak to widział reżyser a właściwie kamera operatora. Dlatego jakiekolwiek przekłamania w oddaniu barw przez TV są niewskazane. Można je zmierzyć właśnie kolorymetrem i skorygować w menu telewizora.
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
W TV jednak dąży się, do przedstawienia faktycznych, jak najbardziej realnych barw, tak jak to widział reżyser a właściwie kamera operatora.

No i widzisz tu się nie rozumiemy.
Obiektyw widzi inaczej niż człowiek.
Dlatego tak cenni są fachowcy od zdjęć filmowych.
Muszą umieć tak zarejestrować obraz by był jak najbardziej zbliżony do tego co widziałby człowiek.
A to nie jest proste i nie zawsze się udaje.
Jak więc widać technika ma swoje zalety ale ma również ograniczenia.

Dlatego uważam że wklepywanie jednakowych ustawień do wszystkich TV z jednego modelu to nieporozumienie.
Wystarczy zmienić kolor ścian i już będziemy inaczej odbierać kolory w TV. Dzieje się tak dlatego ponieważ sygnał z oka zanim dotrze do naszej świadomości jest poddawany niezwykle skomplikowanej obróbce.
I co z tego, że mam perfekcyjnie wyregulowany TV i doskonale wyświetla karnację skóry, skoro na tle np oczojebnej ściany każdy kolor w TV wygląda blado ?
Miało by to sens gdyby ściany były tylko białe a najlepiej gdyby były czarne. A tak nie jest. Tylko jeśli masz pokój TV możesz mieć czarne ściany. W salonie już nie.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Trochę chyba odbiegliśmy od tematu
Bo zaraz zaczniemy filozofować czy TV ma sens czy lepiej pójść na spacer.

To jest jak z ziemniakami na wagę, jednemu 1kg waży dużo innemu mało a po to zostało to ustalone by był jakiś punkt odniesienia do wzorca.

Jak ktoś chce kalibrację to powinien ją dostać - by każdy kolor jak najbliżej zgadzał się z wzorcem do którego porównujemy.

I tutaj clue programu czy dostajemy od Kiki przy zakupie kalibrację matrycy w swoim , zamówionym TV czy tylko wklepanie jakiś ustawień z poprzedniego wydruku i sam wydruk.

Mnie interesuje odpowiedź Kiki jak to jest w stanie potwierdzić, bo data wydruku ustawień jest datą wydruku ustawień.
 
Ostatnia edycja:

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
Każdy przyrząd pomiarowy ma określoną klasę dokładności. Nie ma przyrządów pomiarowych które nie mają żadnych odchyłek. Czyli bezbłędnych.
Najlepsze to <2%.
Przyrządy pomiarowe stosowane zarobkowo podlegają okresowej legalizacji (ponieważ z czasem te odchylenia mogą się powiększyć). I tyle w temacie.
 

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Artur244
Przecież każdy zdaje sobie sprawę, że TV nie oddaje rzeczywistości.
Chodzi tylko o to by każdy z TV kupiony z kalibracją posiadał wykonaną tę kalibrację.
A sama kalibracja zbliża nas tylko do oddawania obrazu jak najbardziej zbliżonego do wzorca mimo błędów metody.

Ja rozumiem, że jako facet widzę tylko 10% odcieni danego koloru co kobiety co nie zmniejsza mojego racjonalnego myślenia i domagania się tego na co jestem umówiony = kalibracji - a to zostało poddane pod wątpliwość.

Potem jak mam pewność, że kalibracja dotyczy mojego TV to jak mi się nie podoba to zmieniam wg upodobań, a w Twoim przypadku zmieniasz do poziomu mistrzowskiego. I jest to kwestia wtedy upodobań czy też wpływu otoczenia, czy swojego osobistego układu przetwarzania w głowie - a nie braku kalibracji.
 

Waldi_82

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak czytam i obserwuję ten temat bo przymierzam się do tego tv, jeśli to prawda z tą kalibracja to będzie ładny przekręt, czy mogą się wypowiedzieć osoby które kupiły ten tv od kikiego jak wyglądają ich wydruki i fajnie by było jakby kiki się ustosunkował...
 

Artur244

Klub HDTV.com.pl
VIP
wgozno; Chodzi tylko o to by każdy z TV kupiony z kalibracją posiadał wykonaną tę kalibrację.[/QUOTE napisał:
A co to jest ta kalibracja, bo z tego co widzę każdy to inaczej rozumie.
KiKi jak do tej pory nie podał konkretów tylko ogólne założenia jakie będą efekty.
Równie dobrze mógłby więc wydrukować parametry z wyłączonego TV i napisać że po tak wykonanej kalibracji czerń jest jak w OLED.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Żaden telewizor na świecie nie oddaje rzeczywistości.
Jeśli ktoś ma takie zakusy - to lepiej nie kupować telewizora.
Na temat kalibracji od podstaw, oceny jakości różnic paneli produkcji w fabryce, kalibracji sprzętem fabryczny o wartości 50.000 Euro - pisałem wiele razy.
Ponieważ to bardzo długi temat - trzeba wygooglać sobie z forum.
Jeśli ktoś ma wątpliwości , nie musi korzystać z kalibracji.
Może zamówić telewizor gdzie chce i kalibrację w dowolnej firmie w Polsce kalibrację ( jest 8 takich firm).
Każdy certyfikat, każdego telewizora jako chroniony prawami autorskimi firmy kalibrującej . Ja się na tym nie znam, nie robię kalibracji i nie będę robił. Od tego są specjaliści.

Kalibracja jest i będzie gratis dla niebieskich członków forum.
Każdy zawsze sam decyduje.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Kiki, coś napisałeś ale nic na temat.
Koledzy wyżej zadali Ci konkretne pytanie:

Czy w ramach "darmowego pakietu dla niebieskich" przy zakupie TV, robisz za każdym razem indywidualną kalibrację sprzedawanego egzemplarza z użyciem kolorymetru czy jedynie ograniczasz się do wprowadzenia ustawień pozyskanych wcześniej?
 
Ostatnia edycja:
Do góry