TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

Tomasz76

New member
Witam. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z tą rozdzielczością w 4k 120hz? Mogę grać tylko w 4k60hz, czy mam 120hz ale 2k? I jeszcze czy w ten tv daje radę obsłuży dolby vision w grach?

Jak uruchomisz grę w 4k i 60Hz ( lub masz podpiętą konsolę do HDMI 3,4 ) to masz pełne 4k. W grach odpala się tryb dolby vision, można ustawić kilka presetów IQ, jasny, ciemny i dedykowany gra.

Jak to jest z tą jasnością, w nocy przy oglądaniu filmu jak nagle jest jasna scena TV daje po oczach, mimo iż adaptacyjna jasność jest włączona.

Adaptacyjna jasność sprawdza się do globalnych ustawień jasności nie dla pojedynczych scen. Czujnik próbkuje natężenie światła co jakis czas i ustawia wartość do warunków oświetlenia ale robi to z interwałem czasowym nie reaguje tak szybko żeby ściemniać nagle bardzo jasna scenę np wybuchu. To się sprawdza raczej jak masz bardzo ciemne ustawiony TV ( na noc ), a chcesz oglądać w dzień, w odwrotniej sytuacji raczej więcej szkodzi niż pomaga.

Ok. Czy mogę prosić o porównanie tego modelu (TCL 65C825) do LG OLED65C11LB? Różnica przy oglądaniu w dzień przy odsłoniętych roletach jest kolosalna czy raczej kosmetyczna? Analogicznie, czy OLED robi kolosalną różnice przy seansie nocnym?

OLED w nocy zrobi większe wrażenie obrazem niż straci za dnia. Ale wg mnie refleksy mogą być naprawdę irytujące. Zadaj sobie pytanie ile oglądasz w dzień a ile w nocy, jeśli zdecydowanie wygrywa noc weź OLED'a.

Widziałem że miałeś x94j i c825 w jednym momencie. C825 w kwestii wykonania wyglada rzeczywiście bardziej premium? Czy x94j radzi sobie dużo lepiej z tresciami SD z naziemnej?

Według mnie TCL jest dużo lepiej wykonany tu widać i czuć premium. W Sonym, wygląda to gorzej zwłaszcza w podstawie i dolnej listwie. Może dlatego że aluminium w TCL jest szczotkowane a nie anodyzowane i jest jakby grubsze frezowane na obu krawędziach to sprawia wrażenie solidności. W Sonym to jakby wciąż był plastik i tylko w dotyku widać ze to metal.
W mojej subiektywnej ocenie Sony lepiej sobie radził że słabymi źródłami SD czy kablówką, nie była to jakaś drastyczna różnica ale miejscami te same sceny w Sonym były na plus. W TCLu zwłaszcza po kalibracji widać oznaki kompresji robi się coś w rodzaju color gradientu/brandingu, co mnie osobiście irytuje dlatego kablówkę oglądam na presecie z ulepszaczami.

Witam. Czy w tym tv asystent jest tak tragiczny czy tylko u mnie? Nic nie rozumie. I bez pilota nawet się nie załącza. Pomimo włączonego mikrofonu

Póki masz TV na polskim języku voice assist nie działa, mają to zmienić z upgradem firmware.

Ale ten system głośników. Piękna sprawa. Melomanem nie jestem. Ale kuzyn dokupił ostatnio soundbar plus sub. Koszt o ile dobrze pamiętam 1000zl. To nie ma podjazdu do tego co jest w tcl.

Tez jestem zachwycony dźwiękiem tego TV, wg mnie dźwięk i wykonanie to największy jego atut, o ile obraz nie powala na kolana, są lepsi, to wbudowany dźwięk robi robotę. To apropo tego, że niby ten TV nie ma żadnych zalet VS konkurencja.

Dzień dobry. Mam pytanie do właścicieli TCL 65C825. Czy w waszych pilotach bluetooth (model RC802V FUR4) jest działający mikrofon?

W moim egzemplarzu czy mam włączony czy wyłączony mikrofon z tyłu TV, ten wbudowany w małego pilota ( po aktywacji przycisku asystenta ), działa za każdym razem i nie mam problemu z wydawaniem poleceń.

Hej, sam zastanawiam się nad zakupem tego tv w wersji 65cali jednak mam pytanie czy waszym zdaniem będzie on lepszy do PS5 porównując go z modelem Sonego 65X94j? (który jest obecnie w podobnej cenie). Telewizor byłby użytkowany głównie do grania. Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Gdybym brał głównie pod PS5, to wybrał bym Sony, w przyszłości mogą być z tego benefity gdy soft w konsolach będzie optymalizowany pod Bravia engine.

Ja ze swoim egzemplarzem ostro walczę.

Myślę że to problemy wieku dziecięcego TCL zawsze długo naprawia błędy i zawsze jakieś posiada na starcie, to niestety przypadłość tej firmy. U mnie np na wyłączonym TV losowo gaśnie i zapala sie pasek diod power. Jest to irytujące jak no coś czytasz i kontem oka widzisz że coś "mrugnie" od czasu do czasu.

TCL65C825 vs Samsung QE65QN85
Ceny zbliżone.

Teraz tak, bo jest super promocja ale wciąż to jest 300 zł więcej ( marketowo, u Kiki'ego TCL jeszcze taniej ). A jak promocją się skończy, to trudno będzie cenowo porównać te TV gdy różnica wyniesie sporo ponad 1000 zł na korzyść TCL'a
No i pamiętaj że Samsung pomimo dużej ilości stref ma matryce IPS kolory, czerń nie będzie ta sama, tylko zyska na kontach widzenia i minimalnym wręcz bloomingu, efekcie halo. Przy braku obsługi Dolby Vision to już jest się nad czym zastanawiać. W sumie gdyby nie te DV to brał bym teraz Samsunga ale brak obsługi plus Android jednak zostaje przy TCLu.

Jeśli.
Pytanie czy te problemy z softem to kwestie regionalne czy jest tak u wszystkich.
Jeśli regionalne, to wątpliwe by kiedykolwiek cokolwiek poprawiali.

Problem z asystentem Googla czy obniżaniem rozdzielczości w 120hz jest globalny, pewnie pomniejsze i liczne androidowe bugi też. Trzeba mieć to na uwadze że TCL długo naprawia błędy ale w końcu to robi, przynajmniej tak było w poprzednich modelach. Można założyć że i tu łatki z czasem się pojawią.
 

starkdam

New member
Dzięki za te wszystkie odp. Próbowałem odpalić dooma w 120hz i szczerze to ja chyba nie widzę czy to gra w 2k czy w 4k. Wychodzi na to że jestem wygrany hehe. Co do softu zdarzają mi się zacięcia. Albo np włączyłem konsole. Przełączyłem na YT z tv i czym wróciłem do konsoli i już HDMI nie wysyłało obrazu. Trzeba wyłączyć tv. Z asystentem jest tak że zmienisz na ang potem odrazu na pl i będzie działałal, ale do pierwszego wyłączenia tv szkoda mi tego vrr.
 

glimi

New member
Zastanawiam się nad tym TCL a LG C1. I mam pytanie do posiadaczy tego TLC, jak kto jest z tymi 4 portami HDMI 2.1. Domyślam się że pierwsze dwa porty to pełen HDMI 2.1(obsługa 4k@120fps, allm, vrr i pewnie earc na jednym) a co z pozostałymi? Bo nigdzie nie ma podane czy to też 4k@120fps czy tylko 60.
 

starkdam

New member
HDMI 3 i 4 to 4k 60hz i faktycznie konsola podpięta pod któreś z nich odpala DV. Na 1 bądź 2 napewno FIFA 22 czy BF 2042 odpala bez DV. Dużo jeszcze trzeba sprawdzić. Z czasem jak cos mi się rzuci w oczy będę informował.
 

wala1

Klub HDTV.com.pl
VIP
dla zainteresowanych...kupiłem od kikiego ten telewizor i pierwsze wrażenia :

- zakup u kikiego bez problemowy praktycznie za pośrednictwem sms-ów, gdyby DPD lepiej się spisał telewizor byłby w 24 godziny u mnie w domu, a tak był dzień później
1. telewizor ciężki solidny nic nie trzeszczy i się nie wygina,
2. obraz - czarne jest czarne...wcześniej miałem tcl 715 ( matryca bez szału nie wiem skąd miał takie dobre opinie ), kąty oglądania siedząc bokiem do TV widać lekki spadek wypłowienie obrazu, czarne juz nie takie czarne, idelanie na wprost
3. telewizor pokazuje pazura gdzie jest dobry sygnal netfliks youtube żyleta...dolby vision robi swoje i dolby atmos tez zaraz lepiej gra
4. android tu jak zawsze zawiechy się zdarzają ...
5. dźwięk ...tutaj trochę się nie mogę za bardzo wypowiedzieć bo pomieszczenie mam bardzo duże / słucham poprzez dwa duże głośniki stereo/ za bas w tym tv odpowiedzialny jest subufer umieszczony centralnie z tyłu telewizora, gdzies ucieka może na ścianie lepiej by grał, ale na pewno jest ale nie gra tak mięsiście,
4. kamera jest jakaś do video rozmów, działa automatycznie jak się uruchamia odpowiedni program to się otwiera zaślepka na kamerze,
5. dostałem tez wydruk z kalibracji ale to na tym się kompletnie nie znam...
6. narazie testuje...czy wszsytko ok...działa
 

SDman

Banned
..
5. dostałem tez wydruk z kalibracji ale to na tym się kompletnie nie znam...
6. narazie testuje...czy wszsytko ok...działa
Pozwolę sobie wyjaśnić nie ma to nic wspólnego z kalibracją robioną na Twoim egzemplarzu.
Też dostałem, do innego TV i nie były to optymalne ustawienia na 100%
Nie powinno się wymawiać słów kalibracja tylko raczej ustawienia.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
wala 1 - telewizor masz skalibrowany indywidualnie , więc głupie wpisy
SDmana - traktuj jak tutejszy folklor.
 

wala1

Klub HDTV.com.pl
VIP
...spoko każdy ma prawo do wypowiedzenia swoich tez...
Jakby kto coś potrzebował odnośnie TV zapraszam na priv...Kiki dzięki za szybką bez problemowa transakcje
Tym razem TCL mnie nie zawiodła ...jak ktoś miał model 715 niech śmiało kupuje ten mini Led


wala 1 - telewizor masz skalibrowany indywidualnie , więc głupie wpisy
SDmana - traktuj jak tutejszy folklor.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Pozwolę sobie wyjaśnić nie ma to nic wspólnego z kalibracją robioną na Twoim egzemplarzu.
Też dostałem, do innego TV i nie były to optymalne ustawienia na 100%
Nie powinno się wymawiać słów kalibracja tylko raczej ustawienia.

Potwierdzam, telewizory kupione u Kikiego (w ramach "darmowego pakietu o wartości 600 zł"), nie mają robionej żadnej indywidualnej kalibracji.

Sam kupiłem TV u Kikiego, dopytując się telefonicznie, jak odbywa się ta kalibracja. Zapewniał, że on się NIE zna na tym, że przyjeżdża zewnętrzna firma która to wykonuje, tylko że już 15 minut od mojego zakupu dostałem info, ze zdjęciem zaadresowanego i spakowanego dla mnie TV (odrobina folii stretch). W tym momencie już wiedziałem, że żadna indywidualna kalibracja nie była robiona (czasowo jest to niewykonalne).

W kartonie co prawda dostałem wydruk z ustawieniami z Calmana (i takie ustawienia były wklepane w menu telewizora w jednym trybie obrazu) ale jest to dokładnie ten sam PDF, którzy kiki rozdaje za darmo każdemu "niebieskiemu" na forum.
Oczywiście chyba nie muszę pisać, że taka kalibracja jest nic nie warta.
Po krótkich testach od razu wywaliłem tą "kalibrację", bo ustawienia standardowe w mojej ocenie były lepsze.
 
Ostatnia edycja:

wgozno

Klub HDTV.com.pl
VIP
Potwierdzam, telewizory kupione u Kikiego (w ramach "darmowego pakietu o wartości 600 zł"), nie mają robionej żadnej indywidualnej kalibracji.

Ja zapytałem co jest w pakiecie i co do słowa nie ma tam nic o "indywidualnej" kalibracji tylko jest o "profesjonalnej" :hihi:
Żarcik

A na poważnie to jest to bardzo przykre dla nabywców, nawet tych płacących dodatkowo w innym miejscu bo nigdy nie wiedzą czy była kalibracja czy tylko wydruk.

Fajną opcją było by wypożyczenie Calmana gdy jest opcja "ready for Calman" i zrobienie samemu.
 

Adresik84

Member
wala 1 - telewizor masz skalibrowany indywidualnie , więc głupie wpisy
SDmana - traktuj jak tutejszy folklor.
To jak to w końcu jest ?
Zapewniał, że on się NIE zna na tym, że przyjeżdża zewnętrzna firma która to wykonuje, tylko że już 15 minut od mojego zakupu dostałem info, ze zdjęciem zaadresowanego i spakowanego dla mnie TV (odrobina folii stretch). W tym momencie już wiedziałem, że żadna indywidualna kalibracja nie była robiona (czasowo jest to niewykonalne).
Nie żeby kogoś bronił bo sam mam tv od kikiego ale może tv mial wcześniej wykonana kalibrację.

Zawsze można porównać kilka kalibracji (kartek) dla tcla i sprawdzić czy czymś one się różnia od siebie czy tylko kolejny ten sam wydruk. Jeżeli tak to trochę to słabo wygląda.
 

Boylers

Member
U mnie parametry kalibracji były takie same jak na zdjęciach poniżej. Musiałem jednak wyłączyć ustawienia balansu bieli 20p, bo robił się efekt jak na zdjęciu (ostre przejścia pomiędzy kolorami).
Ale ogólnie z tv jestem bardzo zadowolony. Kilka poprawek softu się przyda, ale jakość obrazu i dźwięku te minimalne niedociągnięcia rekompensują.
 

Attachments

  • Polish_20211010_185649125.jpg
    Polish_20211010_185649125.jpg
    47,2 KB · Wyś: 39

kola01

Well-known member
Bez reklam
Już kilku użytkowników tego forum, w prywatnych wiadomościach (i rozmowie tel.) potwierdziło mi, że podobnie jak ja, też się przekonali, że ten darmowy pakiet o wartości rzekomo 600 zł, który m.in. zawiera "profesjonalną kalibrację", nie jest niczym innym jak tylko wklepaniem gotowych ustawień, które są i tak publikowane za darmo na tym forum.

Sam kupując TV u Kikiego, zadzwoniłem przed zakupem do niego i usłyszałem z jego ust, że jest to indywidualna profesionalna kalibracja robiona przez zewnętrzną firmę.
Oczywiście, jak się szybko przekonałem, była to zwykła ściema, mająca mnie zachęcić do zakupu TV akurat u niego.
Nie to, żebym chciał zniechęcać do zakupów u Krzyśka, bo czasami ceny ma fajne ale jego podejście do klienta (opisywane wyżej) jest po prostu nieuczciwe.
Miałem o tym nie pisać ale Kiki pojechał naszego formowego kolegę @SDMana, że, cyt:
"wala 1 - telewizor masz skalibrowany indywidualnie , więc głupie wpisy SDmana - traktuj jak tutejszy folklor."
uznałem, że miarka się przebrała i muszę się odezwać.
 
Ostatnia edycja:
Do góry