Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

SDman

Banned
Best ściera !

pbx napisał:
Witam jestem po zakupie tej seri oczywiście 46 cali, ale mam takie pytanie do posiadaczy tego modelu czy jak kupywaliście tv to mieliście może szmatkę do wycierania panela? bo ja nie mam i bardzo mnie to ździwiło że nie dali gdyż inne firmy dają do tv. Ewentualnie jaką polecacie do tego modelu ?
ja polecam "Słoneczną kuchnię" tylko oryginał kupioną od ruskich, wietnamców czy takich podobnych bądź na Allegro.
Sposób użycia : myjemy ręce wycieramy w ściereczkę i jest gotowa do pracy ! Nie pierzemy , tylko ręcznie w mydle.
TV raz na rok czyścimy ściereczką przygotowana jw., na tydzień nową zawsze do TV suchą. No chyba, że kaszlemy, kichamy, macamy panel itp wtedy zawsze jw.
Od wielu lat czyszczę notki, matryce i TV LCD od 5 lat ! THE BEST !
PS. kupcie więcej żony, matki, siostry i kochanki się zachwycą .

Pozdrawiam.
 

jabba

New member
A ja mam matrycę matową i wycieram zwykłymi ręczniczkami kuchennymi, papierowymi, po uprzednim spryskaniu pianką do TFT. Żadnych rys.
Współczuję za to wszystkim użytkownikom telewizorów z obudowami "fortepianowymi". Jedno drapnięcie i migrena murowana.

Wracając do tematu - zetki są obecnie w ciekawych cenach, 40 koło 3600-3700 nieznacznie tylko droższe od LG przy czym czerń w tv tych dwóch marek trudno ze sobą porównywać ... LG wygrywa tylko multimedialnością (mkv). Czekam do stycznia, może będzie jeszcze taniej.
 

suVee

New member
Clouding - podswietlenie

Panowie (ew. Panie), jak przedstawia się u Was kwestia widocznych na czarnym ekranie pasów poswiaty w zaciemnionym pomieszczeniu? W moim egzemplarzu są widoczne dwa pasy w srodku matrycy, nie mówię, ze męczące, ale widoczne. Wiem, ze w serii w5500 są nieraz widoczne, ale czy w z5500 to tez zjawisko powszechne? Czy można ten efekt jakos zniwelowac, czy bawic sie w reklamacje?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
suVee napisał:
Panowie (ew. Panie), jak przedstawia się u Was kwestia widocznych na czarnym ekranie pasów poswiaty w zaciemnionym pomieszczeniu? W moim egzemplarzu są widoczne dwa pasy w srodku matrycy, nie mówię, ze męczące, ale widoczne. Wiem, ze w serii w5500 są nieraz widoczne, ale czy w z5500 to tez zjawisko powszechne? Czy można ten efekt jakos zniwelowac, czy bawic sie w reklamacje?

Pasy poświaty??? Nie wiem o co Ci chodzi ale nie mam żadnych pasów na czarnym tle i nie słyszałem o takowych od nikogo.
 

paczu

New member
jabba napisał:
Wracając do tematu - zetki są obecnie w ciekawych cenach, 40 koło 3600-3700 nieznacznie tylko droższe od LG.
przez chwilkę mnie zmroziło że cena tak szybko i tak mocno poleciała w dół ale chyba pomyliłeś się o tysiaczka
 

slawek2535

New member
sony 40z5500

Witam, wczoraj zakupiłem 40Z5500.


Mam jak na razie stary dekoder cyfry wiec podłączyłem go przez EURO do telewizora i tutaj jest problem , niektóre programy wychodzą poza ekran, obcina loga np. gdy leci film na tvp1 to obcina a gdy zaczynają się reklamy to już jest ok, a np. na canal+ cały czas jest wszystko dobrze , obraz jest super.

Więc moje pytanie , czemu obcina mi ten obraz ? w trybie SCENE nie mogę wybrać automatycznego , ogólnie dużo funkcji mam poblokowane. Myślę ze zależy to od właśnie rodzaju mojego złącza ale pytam znawców. Ktoś wspominał o jakiejś kalibracji, może muszę to wykonać ? może ktoś mi przybliży jak to zrobić.

Drugie pytanie , jaki dekoder z wyjściem hdmi polecacie by oglądać cyfrę. Nie chce zamawiać kanałów HD ani płacić za dekoder od cyfry 499zł na własność bądź 15/20 zł miesiąc. Są jakieś tańsze ? które dają sobie świetnie rade ? Chodzi mi żeby go podłączyć pod HDMI , włożyć kartę z cyfry i żeby działało , bez żadnych dodatkowych urządzeń.

Pozdrawiam, wesołych świąt ;) proszę o odpowiedz

P.S.

Ferguson Ariva 200 czy ten tuner w połączeniu z dość dobrym kablem HDMI da mi lepszy obraz od starego z eurozłączem ?
 
Ostatnia edycja:

kiloan

New member
Nigdy nie miałem tego TV podłączonego przez przewód Scart (Euro), ale wejdź do menu > ustawienia ekranu > pole wyświetlania ustaw na "+1" lub na "normalne"
Może pomoże;)
Wesołych Świąt
 

paczu

New member
slawek2535 napisał:
Witam, wczoraj zakupiłem 40Z5500. (...)

Nie chce zamawiać kanałów HD ani płacić za dekoder od cyfry (...)

Ferguson Ariva 200 czy ten tuner w połączeniu z dość dobrym kablem HDMI da mi lepszy obraz od starego z eurozłączem ?
Nie licz na znaczną poprawę obrazu po przesiadce na złącze HDMI bo w dalszym ciągu będzie to SD. Ja przez krótki czas miałem Cyfrę+ z fergusonem FK7900 podłączonym przez HDMI i obraz był tak samo kiepski jak przez scarta. Nie wiem dlaczego od razu zapowiadasz, że nie chcesz kanałów HD, dla mnie jest to niezrozumiałe i w zasadzie pozbawia sensu zakup takiego tv. No chyba że jesteś zapalonym graczem i kupiłeś ten tv głównie pod konsolę albo PC
 

Nxtfun

New member
Witam! stałem się szczęśliwym posiadaczem tego modelu w wersji 40 cali. Na razie tylko na nim grałem i oglądałem filmy full hd. Obraz po przesiadce z 21 calowego kineskopa jest o wiele lepszy :) . Jak zaopatrzę się w kablówkę powiem coś więcej o tym tv (czy mi się podoba).

Slawek: Nie jestem znawcą ale:
kalibracja to dostosowywanie parametrów obrazu, by wyświetlany obraz jak najwierniej oddawał obraz. W domu możesz albo sobie poustawiać wszystko jak chcesz (jak lubisz), lub kupić płyty do kalibracji (pojawia Ci się plansza testowa, a ty musisz ustawić obraz tak, by wyglądał jak na dołączonej kartce w zestawie). Można jeszcze kalibrować za pomocą specjalistycznej aparatury, ale jeżeli nie kupujesz nowego tv co 2 tygodnie, lepiej zamówić wizytę specjalisty(koszt ok 1000 zł). Jeżeli jednak nie jesteś videofilem, możesz spokojnie zrobić wszystko sam.

Co do dekodera: scart = sygnał analogowy. Oznacza to, że telewizor nie skomunikuje się z dekoderem i nie pobierze innych informacji od niego innych niż obraz i dźwięk. Jeżeli kupisz hdmi (co się równa sygnał cyfrowy), to tv będzie mógł łatwiej dostosowywać obraz oraz udostępni Ci więcej funkcji. Na dekoderach się nie znam, więc nic nie polecę.

P.S: nie musi być to "dość dobry kabel", może być nawet taki za 15 zł. Pamiętaj tylko, że wadą takiego zakupu jest to, że albo rozpadnie Ci się po roku, albo przestanie przesyłać obraz. Na początek kup jakiś tani kabel, a jak uznasz, że jest ok kup coś lepszego.

Wesołych Świąt!

Edit: tak jak paczu powiedział, obraz raczej lepszy nie będzie, ale rozciąganie ekranu POWINNO (nie musi) działać lepiej.
 

slawek2535

New member
Osoba z innego forum , poradziła mi żebym wyłączył auto formatowanie , jutro się tym pobawię. Nie jestem zapalonym videofilmowcem, chce po prostu żeby było jak najlepiej a kanały HD zakupie jak mi się skończy umowa z cyfra+ czyli dopiero w październiku 2010 ;) bo nie chce płacić 200 zł za abonament.

Podczas grania na PS3 telewizor sprawuje sie rewelacyjnie. Obraz jest dokladny , przejrzysty ogólnie żyleta.

Nadal nie wiem czemu nie mam dostępu np. w opcjach SCENE do AUTODOPASOWANIA.

We wtorek przyjedzie do mnie kino domowe Sonego 2.1 ( nie potrzebuje innego ). Wiec zapewne spotkamy się jeszcze w temacie " jak to podłączyć ".
A jeszcze takie moje pytanie , jak wygląda kabel OPTYCZNY do dźwięku taki jak jest w amplitunerach i ps3 ?


Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem.
 

Nxtfun

New member
slawek2535 napisał:
Osoba z innego forum , poradziła mi żebym wyłączył auto formatowanie , jutro się tym pobawię. Nie jestem zapalonym videofilmowcem, chce po prostu żeby było jak najlepiej a kanały HD zakupie jak mi się skończy umowa z cyfra+ czyli dopiero w październiku 2010 ;) bo nie chce płacić 200 zł za abonament.

Podczas grania na PS3 telewizor sprawuje sie rewelacyjnie. Obraz jest dokladny , przejrzysty ogólnie żyleta.

Nadal nie wiem czemu nie mam dostępu np. w opcjach SCENE do AUTODOPASOWANIA.

We wtorek przyjedzie do mnie kino domowe Sonego 2.1 ( nie potrzebuje innego ). Wiec zapewne spotkamy się jeszcze w temacie " jak to podłączyć ".
A jeszcze takie moje pytanie , jak wygląda kabel OPTYCZNY do dźwięku taki jak jest w amplitunerach i ps3 ?


Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem.

Niestety mimo tego, że mam już trochę postów na koncie, nie moge wkleić linka. Wpisz sobie w google zdjęcia "kabel optyczny". A na ps3 - obraz rzeczywiście żyleta (dzisiaj sprawdzałem)! Autodopasywanie nie działa po hdmi czy po czinczach? w każdym razie może jest to wina ps3 - obraz zawsze jest panoramiczny i nie zawsze trzeba go dopasowywać.
 

jgx

New member
Bez reklam
slawek2535 napisał:
Witam, wczoraj zakupiłem 40Z5500.


Mam jak na razie stary dekoder cyfry wiec podłączyłem go przez EURO do telewizora i tutaj jest problem , niektóre programy wychodzą poza ekran, obcina loga np. gdy leci film na tvp1 to obcina a gdy zaczynają się reklamy to już jest ok, a np. na canal+ cały czas jest wszystko dobrze , obraz jest super.

Więc moje pytanie , czemu obcina mi ten obraz ? w trybie SCENE nie mogę wybrać automatycznego , ogólnie dużo funkcji mam poblokowane. Myślę ze zależy to od właśnie rodzaju mojego złącza ale pytam znawców. Ktoś wspominał o jakiejś kalibracji, może muszę to wykonać ? może ktoś mi przybliży jak to zrobić.

Drugie pytanie , jaki dekoder z wyjściem hdmi polecacie by oglądać cyfrę. Nie chce zamawiać kanałów HD ani płacić za dekoder od cyfry 499zł na własność bądź 15/20 zł miesiąc. Są jakieś tańsze ? które dają sobie świetnie rade ? Chodzi mi żeby go podłączyć pod HDMI , włożyć kartę z cyfry i żeby działało , bez żadnych dodatkowych urządzeń.

Pozdrawiam, wesołych świąt ;) proszę o odpowiedz

P.S.

Ferguson Ariva 200 czy ten tuner w połączeniu z dość dobrym kablem HDMI da mi lepszy obraz od starego z eurozłączem ?

witam, ja mam podłączonego 46z4500 do starego tunera cyfry (pionier1430 scart euro) i nie ma najmniejszego problemu ze skalowaniem, wręcz przeciwnie działa nawet automatycznie przestawianie ze smart jaki mam ustawiny na kanałach sd (z odpowiednim dla mnie rozciągnięciem w pionie aby twarze nie były szerokie) a wide jak wskoczy jakiś film lub zmienie na program 16/9, co podobno nie działa w sonym a jednak działa :) tak że masz coś żle poustawiane w menu ( w dekoderze cyfry oczywiście 16/9 ma być) autom, form. w tv mam wyłączone! obraz - jeśli jest dobry materiał np. nowe polskie seriale, cana+ tvn, tvn24 itd - MIODZIO!!!
 

slawek2535

New member
Już chyba mam wszystko ok , ustawiłem w cyfrze obraz panoramiczny ( nie mam takich opcji jak 16:9 ). W telewizorze to co radziliście i po przełączeniu 50 programów żaden nie obcinał , wyrównałem obraz panoramiczny i jest idealnie.

Mam takie pytanie czy żeby mieć kanały HD cyfry muszę kupić ich tuner i za niego płacić , czy mogę kupić z innego źródła ( np. tego Fergusona z allegro ) i wtedy zamówić sobie kanały HD bo widzę dość dobre ceny są tego , często oglądam CANAL+sport myślę ze 200hz + HD dawałby super efekt podczas szybkich meczów ligi angielskiej czy tez finezyjnych z ligi hiszpańskiej :)
 

slawek2535

New member
ręce i nogi opadają :confused:
- tuner możesz kupic inny nie musisz korzystac z tunków cyfry
pozdro


To ze nie musze z niego korzystac to ja wiem , ale czy musze go wynajac w cyfrze , odstawic do pudelka i podlaczyc swoj zeby miec mozliwosc zamowienia HD czy moge po zakupie swojego dekodera od razu pwoiedziec ze chce kanaly zakupic i tyle.


P.S.
Czytanie ze zrozumieniem , rece i nogi opadaja :hihi:
 

akson

New member
Kupiłem przed świętami 40Z5500, dekoder cyfry, sygnał dobrej jakości etc. Ogólnie jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu bez zarzutu. Jest tylko jedno ale ...

Telewizor ma wręcz tragicznie nierównomierne podświetlenie matrycy. Przy ustawieniu jasności na poziom 5 w ciemnym pokoju ekran z czarnym tłem to kompletna porażka. Prawy dolny róg świeci jaśniej (plama około 5x10cm), w lewym dolnym rogi widoczne są trzy jasniejsze pasy biegnące od dolnej krawędzi w kierunku górnej (szerokości ok 3cm na dole i zwężające się gdzieś do 1 cm na połowie ekranu), lewy górny róg również jest jaśniejszy (plama 5x5cm) ale najgorsza jest jaśniejsza plama 10x10cm umieszczona na górze ekranu i przesunięta około 10cm względem środka w prawo).
Jak włączyłem film w którym duża ilość scen to sceny nocne to nie dało się tego oglądać. Przy ustawieniu podświetlenia ekranu na 8 to zaczyna to już wyglądać po prostu komicznie.
Mam pytanie: czy ktoś miał ekran z takimi wadami? Co z tym dalej robić? Reklamować? Żądać wymiany?
Czytałem na forum że rzeczywiście mogą się zdarzyć drobne nierównomierne podświetlenia (żaden ekran nie jest doskonały) ale to co widzę u siebie to to po prostu kompletna porażka. Kupiłem ten telewizor po to aby się cieszyć doskonałym obrazem (oczywiście oprócz szarej czerni) no ale to podświetlenie to jakaś kpina. Co z tym dalej robić?
 

slawek2535

New member
Kupiłem przed świętami 40Z5500, dekoder cyfry, sygnał dobrej jakości etc. Ogólnie jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu bez zarzutu. Jest tylko jedno ale ...

Telewizor ma wręcz tragicznie nierównomierne podświetlenie matrycy. Przy ustawieniu jasności na poziom 5 w ciemnym pokoju ekran z czarnym tłem to kompletna porażka. Prawy dolny róg świeci jaśniej (plama około 5x10cm), w lewym dolnym rogi widoczne są trzy jasniejsze pasy biegnące od dolnej krawędzi w kierunku górnej (szerokości ok 3cm na dole i zwężające się gdzieś do 1 cm na połowie ekranu), lewy górny róg również jest jaśniejszy (plama 5x5cm) ale najgorsza jest jaśniejsza plama 10x10cm umieszczona na górze ekranu i przesunięta około 10cm względem środka w prawo).
Jak włączyłem film w którym duża ilość scen to sceny nocne to nie dało się tego oglądać. Przy ustawieniu podświetlenia ekranu na 8 to zaczyna to już wyglądać po prostu komicznie.
Mam pytanie: czy ktoś miał ekran z takimi wadami? Co z tym dalej robić? Reklamować? Żądać wymiany?
Czytałem na forum że rzeczywiście mogą się zdarzyć drobne nierównomierne podświetlenia (żaden ekran nie jest doskonały) ale to co widzę u siebie to to po prostu kompletna porażka. Kupiłem ten telewizor po to aby się cieszyć doskonałym obrazem (oczywiście oprócz szarej czerni) no ale to podświetlenie to jakaś kpina. Co z tym dalej robić?


Z tego co czytalem ( a sporo po zakupie tego bylo ). Duzo osob pisze w recenzjach i opiniach ze ten model nie ma problemu z CLOUDINGIEM czyli musisz miec wade , bo ja jak mam czarne tlo to jest idealnie czarne , nie jestem kinomaniakiem ale staralem sie nawet z roznych odleglosci patrzec na rozne miejsca ekranu i dla mnie czarne jest czarne a nie białe. Wiec u mnie nie ma z tym problemu. Moze trafiles na powystawowy egzemplarz , ktore swoje wysluzyl ? kto wie mi chciano wcisnac wlasnie taki egzemplarz 40z4500 ale ze byl z wystawy to wolalem doplacic i miec orygianlnie zapakowanego 5500 i jestem zadowolony mimo ze pare kwesti musze rozwiazac ;)

dzis ogladalem mecz Real - Sevilla tryb SPORT dziala , roznica jest spora w proownaniu z trybem ogolnym , obraz bajka :)
 

kiloan

New member
Akson zgłoś to do serwisu na stronie Sony. Najlepiej niech przyjadą i zrobią zdjęcia. Będziesz miał opinię serwisu. W końcu nie jest to tani TV i powinieneś być z niego w pełni zadowolony.
U mnie jest w miarę równomiernie, więc zależy to od danego egzemplarza.
Daj znać jak zakończy się sprawa.
Pozdrawiam.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Z tego co czytalem ( a sporo po zakupie tego bylo ). Duzo osob pisze w recenzjach i opiniach ze ten model nie ma problemu z CLOUDINGIEM czyli musisz miec wade , bo ja jak mam czarne tlo to jest idealnie czarne , nie jestem kinomaniakiem ale staralem sie nawet z roznych odleglosci patrzec na rozne miejsca ekranu i dla mnie czarne jest czarne a nie białe. Wiec u mnie nie ma z tym problemu. Moze trafiles na powystawowy egzemplarz , ktore swoje wysluzyl ? kto wie mi chciano wcisnac wlasnie taki egzemplarz 40z4500 ale ze byl z wystawy to wolalem doplacic i miec orygianlnie zapakowanego 5500 i jestem zadowolony mimo ze pare kwesti musze rozwiazac ;)

dzis ogladalem mecz Real - Sevilla tryb SPORT dziala , roznica jest spora w proownaniu z trybem ogolnym , obraz bajka :)

Nie, nie, nie!!!

Nie mieszaj chłopakowi w głowie. Clouding objawia się inaczej ("chmury" na całym ekranie) i w tych modelach nie jest spotykany, choć dobrze aby AKSON załączył zdjęcie to będzie można jednoznacznie wykluczyć. Na pewno nie można natomiast powiedzieć, że jak TV jest wystawowy to być może się już wysłużył. Przecież to kompletna bzdura. Pomijam już fakt, że te modele są w sprzedaży dopiero od 5-ciu miesięcy wieć nawet jakby chodził non-stop to nie miałby kiedy się wysłużyć a poza tym "wysłużenie" LCD objawia się zupełnie inaczej. Zresztą z tyłu na tabliczce znamionowej jest data produkcji a w menu serwisowym można dokładnie sprawdzić ilość przepracowanych godzin sprawdzić.
 
Ostatnia edycja:
Do góry