Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

jery--

New member
Bez reklam
senior45 napisał:
.Jesli jednak trafi sie ten badziewny format 16:9 w skali 2:35 anamorpf typowo kinowy to bedziesz mial nadal pasy.Do tego formatu trzeba miec chyba oczy o rozstawie E.T.Nie lubie go i nie kupuje filmow w tym formacie.
Ten format obrazu jest najbardziej naturalnym i zbliżonym do naszego postrzegania i dlatego jest standardem w kinie. 16:9 to kompromis miedzy nim a naprawdę "badziewnym" i archaicznym formatem 4:3 z którym się niestety musimy jeszcze męczyć.
Ps. Oglądasz filmy dla formatu a nie dla treści ?

Pozdrawiam
 

SDman

Banned
lumix10 napisał:
mam francuska telewizle HD za 29.90 euro miesiecznie wraz z 5 kanalami HD...ale jak mowie HDTV to jeszcze nie to co byc powinno...jest dobrze ale do niebieskiego lasera sie nie umywa...mysle, ze za pare lat to sie zmieni
nie rozumiem za bardzo, albo TV HD we Francji jest kaszanką albo masz kartę w TV lub kiepski Dekoder,
HD z kablówki + Technisat HD K2 = Blu - obraz bajka, ba jak jest kiepska jakość Blu to nawet lepszy !
Pozdrawiam.
 

Sych

New member
jery-- napisał:
Ten format obrazu jest najbardziej naturalnym i zbliżonym do naszego postrzegania i dlatego jest standardem w kinie. 16:9 to kompromis miedzy nim a naprawdę "badziewnym" i archaicznym formatem 4:3 z którym się niestety musimy jeszcze męczyć.
Ps. Oglądasz filmy dla formatu a nie dla treści ?

Pozdrawiam

O to właśnie chodzi:) Tylko wszystko zależy od człowieka. Spotkałem się z ludźmi nie lubiącymi obrazu 16:9, ludźmi nie lubiacymi 4:3 z pasami po bokach itd. Kiedys spotykałem się z dziewczyną, która nie lubiła chodzić do kina ze względu na szeroki ekran i nie rzadko ucięte postacie w pionie. Wolała spędzić wieczór w domu, oglądając film na komputerze, zamiast w kinie. Wszystkim na raz nie dogodzisz. Niektórzy też są przyzwyczajeni do sposobu formatowania danej firmy - jak senior do Panasonica i każdy inny sposób będzie niepoprawny.
 

senior45

New member
filmy kinowe sa krecone w formatach 1:85 czyli takie jakie mamy telewizory i w cinemascope w formacie 2:35.Ten drugi nie da sie ogladac bo trzeba biegac oczymi po calym ekranie i nic nie widac.Jak komus to odpowiada to prosze.
 

jery--

New member
Bez reklam
Coś źle kombinujesz. Przecież przy formacie kinowym telewizor Ci się nie poszerza o dodatkowe centymetry, np. 40" dalej ma ok. 88 cm. szerokości niezależnie czy format jest 16:9, czy 21:9. Za to w pionie obraz jest przycięty i nie trzeba oczami latać góra dół ;).
A w realu też nie mamy oczu w słup i dużo szczegółów nam umyka.
Nie zdarzyło Ci się oglądnąć z przyjemnością film drugi, trzeci raz i dostrzec coś co umknęło przy pierwszej projekcji (nawet ten w formacie 4:3)?

Piszę to bo widzę tu jak wielu ludzi świeżo po zakupie nowego dużego TV zamiast się nim cieszyć zawraca sobie głowę jakimś automatycznym formatowaniem żeby zlikwidować te "paskudne" czarne pasy za cenę zniekształcenia lub obcięcia obrazu i pogorszenia jego jakości (formatowanie wiąże się z koniecznością jego przeskalowania).

Pozdrawiam
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
jery-- napisał:
...Piszę to bo widzę tu jak wielu ludzi świeżo po zakupie nowego dużego TV zamiast się nim cieszyć zawraca sobie głowę jakimś automatycznym formatowaniem żeby zlikwidować te "paskudne" czarne pasy za cenę zniekształcenia lub obcięcia obrazu i pogorszenia jego jakości (formatowanie wiąże się z koniecznością jego przeskalowania).

Pozdrawiam
Rozumiem, że pijesz m.in. do mnie a jeśli tak tzn, że mnie nie zrozumiałeś bo jest dokładnie na odwrót. Ja chcę zlikwidować pasy żeby się cieszyć NIEZNIEKSZTAŁCONYM obrazem. Bo jeśli oglądam film 16:9 (1.85:1) na telewizorze 16:9 i mam grube pasy na dole i górze ekranu to znaczy, że obraz jest najwyraźniej zniekształcony bo pasów w tym momencie nie powinno być w ogóle. Format filmu jest taki sam jak format ekranu więc o ile poprawnie rozumuję to obraz powinien wypełnić cały ekran - bez żadnych pasów.
Czy nie mam racji?
Ale najgorsze jest to, że nowoczesny i drogi telewizor nie umożliwia mi regulacji formatu takiego obrazu ani automatycznie ani nawet ręcznie o czym kilka postów wyżej pisałem (nagrywarka HDD/DVD podłączona przez HDMI)
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
kola01 napisał:
Rozumiem, że pijesz m.in. do mnie a jeśli tak tzn, że mnie nie zrozumiałeś bo jest dokładnie na odwrót. Ja chcę zlikwidować pasy żeby się cieszyć NIEZNIEKSZTAŁCONYM obrazem. Bo jeśli oglądam film 16:9 (1.85:1) na telewizorze 16:9 i mam grube pasy na dole i górze ekranu to znaczy, że obraz jest najwyraźniej zniekształcony bo pasów w tym momencie nie powinno być w ogóle. Format filmu jest taki sam jak format ekranu więc o ile poprawnie rozumuję to obraz powinien wypełnić cały ekran - bez żadnych pasów.
Czy nie mam racji?
Czy problem ten występuje przy połączeniu TV z nagrywarką kablem HDMI? Przez nią oglądasz TV? Jeśli tak to chyba nic z tym nie zrobisz (ale mogę się mylić;)). Ja mam podobny model nagrywarki i Formatu 16:9 z Letterboxem nie da się rozciągnąć na cały ekran przy połączeniu cyfrowym (Przez SCART nie ma problemu). To wina nagrywarki bo nie formatuje obrazu poza funkcją wyboru rodzaju TV na panoramiczny, lub 4:3.

Pozdrawiam
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
jery-- napisał:
Czy problem ten występuje przy połączeniu TV z nagrywarką kablem HDMI? Przez nią oglądasz TV? Jeśli tak to chyba nic z tym nie zrobisz (ale mogę się mylić;)). Ja mam podobny model nagrywarki i Formatu 16:9 z Letterboxem nie da się rozciągnąć na cały ekran przy połączeniu cyfrowym (Przez SCART nie ma problemu). To wina nagrywarki bo nie formatuje obrazu poza funkcją wyboru rodzaju TV na panoramiczny, lub 4:3.

Pozdrawiam
Problem albo moja niewiedza składa się z dwóch części:

1. Dlaczego są pasy na górze i dole ekranu skoro film DVD i ekran TV jest 16:9? Film jest oryginalny (np "Stygmaty"). Na okładce jest info: WIDESCREEN VERSION, 16:9, 1.85:1. Senior45 mnie zapewniał, że ten format filmu powinien zapełnić idealnie cały mój ekran.

2. No dobra, pasy są. Mają na górze i dole po ok. 6cm. Poprawię je przecież zmieniając format ekranu w TV z "WIDE" na "SMART" lub "ZOOM" tak to robię przecież podczas oglądania telewizji z wbudowanego tunera w telewizorku... a tu ZONK!. Obraz rozszerzając się w pionie rozszerza się też w poziomie i mam boki poza ekranem. Widocznie telewizor trzyma propoprcje ekranu. I tak mam po HDMI. Ta sama nagrywarka podłączona SCARTEM przy zmianie: WIDE-SMART-ZOOM zmienia tylko wysokość obrazu czyli tak jak mam normalnie dla telewizji.

Maja nagrywarka ma ustawiony właśnie format TV 16:9. Ustawiłem w niej na chwilę 4:3 letter box i zauważyłem, że pasy stały się jeszcze grubsze.

A może problem nr 1 nie istnieje. Może ten format filmu jest po prostu trochę bardziej panoramiczny od mojego TV? Tak sobie oglądam ten film i właściwie stwierdziłem, że postacie nie są jakoś grube, twarze też ok, więc może senior45 się mylił i przy filmie (1.85:1) pasy po prostu i tak będą. Tylko co, jakbym chciał oglądać telewizję z tunera nagrywarki? Zmuszony będę przełączyć ją na SCART, bo przez HDMI nie będę mógł zmieniać proporcji obrazu.

Jak to u was wygląda?
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
Punkt 1 wskazuje jakby film był jednak w formacie 2,35:1. Zdarza się że info na okładce jest mylące.
U mnie (a mam nagrywarkę RDR-HX750) film w formacie kinowym dokładnie tak jest wyświetlany jak opisałeś. Natomiast materiał 16:9 wypełnia cały ekran i nic nie muszę kombinować z telewizorem.
Sprawdzałeś to na innych filmach gdzie jesteś pewny że mają 16:9, lub możesz sprawdzić ten film u kogoś jak jest wyświetlany?
Punkt 2. Nie winiłbym tu telewizora. Skalowanie na wejściu cyfrowym z reguły różni się możliwościami od wejścia analogowego.

U mnie TV na wejściu cyfrowym w ogóle nie skaluje obrazu (TV ma 4 lata) i z wyjścia HDMI nagrywarki obraz jest taki jaki ona wypuszcza nic nie można już zmienić. Jak już pisałem to wina konstruktorów (programistów?) tej nagrywarki że nie ma ona swojego skalowania.
Ja np. korzystam z dekodera PVR Cyfry+ i jego pilotem jednym przyciskiem zmieniam format. W telewizorze nic już nie muszę formatować.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

toms83qwe19

New member
1,85:1 zapełnia cały ekran.
2,35:1 są pasy u góry i dołu.

Jak mimo wszystko masz paski na ekranie, to wskazuje na to, że jest jednak 2,35, mimo zapewnień na okładce.
 

kiloan

New member
toms83qwe19 napisał:
1,85:1 zapełnia cały ekran.
2,35:1 są pasy u góry i dołu.

Jak mimo wszystko masz paski na ekranie, to wskazuje na to, że jest jednak 2,35, mimo zapewnień na okładce.

W 1,85:1 też są cienkie paski u góry i na dole ekranu.
W 1,78:1 obraz wypełnia cały ekran bo to jest właśnie 16:9;)
Pozdrawiam
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
No właśnie. Format 16:9 po przeliczeniu ma 1.78:1 więc film 1.85:1 jest szerszy i muszą był pasy. Dlaczego więc piszecie, że taki film kryje dokładnie cały ekran? Jak będę w domu to dokładnie zmierzę rozmiar kadru z filmu bez pasów i wyliczę proporcje ale coś mi się widzi, że u mnie i tak są za grube pasy jak na format 1.85:1.
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
senior45 napisał:
1:85 jest bez pasow i nie ma dyskusji bo to format na telewzory 16:9

2:35 beda pasy i feritg.Poustawiajcie sie DVD.

Nie ma formtu 1:78

No ale podziel sobie 16:9. Jak byk wychodzi 1.7777777.... Zresztą zmierzyłem swój własny ekran i wyszło mi ok. 1.76:1. Tyle ma ekran TV i koniec. Jeśli film 1.85:1 jest bez pasów, tzn., że lekko wychodzi obraz na boki lub TV zmienia proporcje obrazu co jak zauważyłem, przez HDMI nie jest możliwe. Nie ma innej opcji.
A film STYGMATY pomimo zapisu na okładce 1.85:1 jest w formacie 2.35:1. Dlatego miałem grube pasy. Przez głupi błąd na okładce zrobiłem trochę zamieszania. Mam kilkanaście oryginalnych filmów DVD i wszystkie jak na złość są w formacie 2.35:1 choć czasami na okładce jest jedynie zapis 16:9 i nic więcej.
 
Ostatnia edycja:

KaMario

New member
kola01 napisał:
(...)
2. No dobra, pasy są. Mają na górze i dole po ok. 6cm. Poprawię je przecież zmieniając format ekranu w TV z "WIDE" na "SMART" lub "ZOOM" tak to robię przecież podczas oglądania telewizji z wbudowanego tunera w telewizorku... a tu ZONK!. Obraz rozszerzając się w pionie rozszerza się też w poziomie i mam boki poza ekranem. Widocznie telewizor trzyma propoprcje ekranu. I tak mam po HDMI. Ta sama nagrywarka podłączona SCARTEM przy zmianie: WIDE-SMART-ZOOM zmienia tylko wysokość obrazu czyli tak jak mam normalnie dla telewizji.

Maja nagrywarka ma ustawiony właśnie format TV 16:9. Ustawiłem w niej na chwilę 4:3 letter box i zauważyłem, że pasy stały się jeszcze grubsze.

(...)
Jak to u was wygląda?

U mnie wygląda to niestety jak powyżej opisał kolega kola01, a posiadam najnowszą obecnie generację nagrywarki SONY RDR-AT200.
Przy podłączeniu HDMI i ustawionej rozdzielczości 1920 x 1080p zmieniając format ekranu w TV z "WIDE" na "SMART" lub "ZOOM" oglądając tv z tunera nagrywarki lub materiał nagrany z tv, obraz rozszerza się w pionie i w poziomie, i są boki obrazu poza ekranem. Ale wystarczy zmienić wyjściową rozdzielczość na 720 x 576i lub p, i tu już obraz przy przełączaniu formatu zachowuje się prawidłowo czyli jak przy podłączeniu SCART.
Wina jest po stronie nagrywarki i tu niestety konstruktorzy nie poprawili tego jak widać już chyba w trzeciej generacji tych nagrywarek, czyli jak tylko wprowadzono skalowane wyjście HDMI.

Ale przy oglądaniu filmów z płyt DVD już tego problemu nie ma - obraz automatycznie dostosowuje swoje proporcje i jeszcze nigdy nie został zniekształcony. Oczywiście przy formatach kinowych pojawiają się czarne pasy na górze i dole ekranu, ale proporcje obrazu są prawidłowe.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
rafamaja napisał:
Jestem od dzisiaj szczęśliwym posiadaczem 40Z5500 i moje pytanie .
Jak sprawdzić wersję firmware?? Jak się do tego dostać??
R.

To gratulujemy trafnego wyboru. Podziel się później swoimi radościami i smutkami dot. nowego TV. A firmware sprawdzisz tu:
HOME - USTAWIENIA - USTAWIENIA - INFORMACJE O PRODUKCIE - 3.pozycja na ekranie.
Najnowsze to: 1.600EA.
 

rafamaja

New member
Mam najnowsze oprogramowanie.. dzięki.. O zaletach innym razem. Teraz to co mnie trochę martwi. Matryca minimalnie w dolnym prawym rogu jest jaśniejsza. Generalnie nie jest źle, ale jest to widoczne.
Najgorsze to to, że przy motionflow nie da się oglądać filmów, jest jakby nienaturalny ruch postaci, przy standarcie też to widać, dopiero całkowite wyłączenie funkcji daje normalny odbiór. Czy tak ma być?? Bo jak tak to mogłem brać W....
R.
 
Do góry