Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

eclipse05

Banned
Z5500

Witam

Od wczoraj jestem w posiadaniu 40" i jestem bardzo zadowolony :)
W zupełności spełnił moje potrzeby. Obraz jest naprawdę dobry. Jakość obrazu SD naprawdę wyżyłowana do granic możliwości dzięki BE3 :D

Obraz cyfrowy z anteny naziemnej bardzo dobry i przyjemny dla oka :) (Irlandia)

Mam podłączone PlayStation3 poprzez HDMI i coś pięknego!!!
Ludzie, 200Hz naprawdę robi różnice! Porównywałem 50, 100 i 200Hz na filmie Blu-Ray "300". Jest jedna scena, w której kamera przejeżdża wzdłuż pierwszej linii spartańskiej "straży przybocznej" od prawej do lewej (same twarze).
Przy MotionFlow wyłączonym czyli 50Hz jak to moja żona ujęła: "skaczące ryje". Przy takim przesuwaniu kamery aż się patrzeć nie dało. Przy 100Hz było lepiej, ale jeszcze daleko no i przy MotionFlow 200Hz było już niemal idealnie!
Do tych 200Hz naprawdę warto dopłacić.
Nie rozumiem, czemu ludziom się nie podoba "efekt teatralny". Mi się bardzo podoba, gdy obraz jest płynny i nie widać skakania. Przy oglądaniu tv cyfrowej na 200Hz jest tak płynnie jakby aktorzy byli w Twoim pokoju :)

No i teraz troszkę o InputLagu. Grając w demko Uncharted2 czy grając w NFS shift czy też inne gry na szybko nie odczuwałem input laga nawet przy tych 200Hz gdzie elektronika pracuje pełną parą i InputLag jest najwyższy. Jakby się uparł, to by cośtam można było zauważyć ale to takie czepianie się, że ciągle pod wiatr i wiecznie pod górke...
Jak ktoś nie może łba ustrzelić w FPP online to niech się skupi albo zacznie grać w pasjansa dla odmiany.
Natomiast tak w ramach "czepanian się" powiem, że odczułem InputLaga po podłączeniu laptopa do TV. Podłączenie HDMI, 1080p, tryb "Film 200Hz". Po prostu ruszając myszką dało się odczuć lekkie opóźnienie. Natomiast szybka zmiana trybu z "Film" na "Gra" zredukowało to uczucie niemal do zera :)

Tak więc moi mili moje stanowisko w sprawie InputLaga jest jasne.
W trybie "Gra" bez przeszkód można pograć i to dobrze pograć a czepania się o kilka milisekund jest nie na miejscu. Każdy jeden gracz ma jakieś mniejsze lub większe lagi, czy to przez net czy przez TV. Nie zapominajmy, że wiele graczy ma plazmy na których mają spokojnie nawet po 100ms InputLaga a wartości na poziomie Z4500 rzędu 0-10ms to jest wynik jeden z najlepszych...
Dodajmy, że wiele ludzi ma pinga również na poziomie 80ms co chyba jest standardem. U niektórych dostawców ping może być nawet dużo wyższy. Osobiście przez rok użytkowałem neta który miał PINGa 700-800ms do najbliższego serwera... :(

Wracając do mojego tv nie zauważyłem żadnych martwych pixeli (szkałem z 5min w totalnej ciemnicy na białej i czarnej planszy) No i żadnego cloudingu. Zapene gdybym podjasnił na max to może i coś by było widać. Lecz jestem przeciwnikiem "ostrego świecenia po gałach" i tryb "eco-słaby" jest dla mnie jak najbardziej OK. W dzień się rozjasnia, w nocy ściemnia :)

Kąty również idealne. Nie spodziewałem się tak dobrych po LCD. Siedząc przy laptopie zerkam na telewizję pod kątem nawet 160 stopnii i jest OK.

Dźwięk również zaskakująco dobry jak na głośniczki z TV. Spokojnie wystarczają do podstawowych potrzeb. Mam fotel X-Rocker (duży fotel skórzany z głośnikami stereo za zagłówkiem i sobwooferem wewnątrz) i jeszcze go nie podłączałem do TV i chyba nie będę :)

Wstępnie, to tyle...
 
Ostatnia edycja:

mrowekg

New member
Gratulacje eclipse05 :). W końcu zdecydowałeś się na Z5500. Pamiętam Twoje rozterki z innego forum ;). Miło mi to słyszeć, że przybył kolejny zadowolony posiadacz tego TV :D
 

eclipse05

Banned
mrowekg napisał:
Gratulacje eclipse05 :). W końcu zdecydowałeś się na Z5500. Pamiętam Twoje rozterki z innego forum ;). Miło mi to słyszeć, że przybył kolejny zadowolony posiadacz tego TV :D

Tak, zdecydowałem się. A wahania było sporo między W a Z ;)
Zadowolony lecz chwilkę temu doznałem bardzo niemiłego zaskoczenia :(

Tak więc... czas na wady moi drodzy :cry:
To o czym tu zaraz napiszę będzie niemiłą niespodzianką nawet dla tych, którzy mają ten tv od dłuższego czasu i po prostu nie mieli/mają o tym zielonego pojęcia :?
Nie powiem, żebym mało czytał na temat tego tv. Prześledziłem nie jedno forum, czy to PL czy z UK i niestety nigdzie się nie natknąłem na tę informację. Sony podaje, że w trybie czuwania tv pobiera mniej niż 0,19W więc każdy happy i leci dalej z tematem.
Niestety nie jest tak do końca :(
0,19W to on pobiera owszem lecz gdy wyłączymy tv górnym przyciskiem po prawej stronie obudowy TV ! Sorry bardzo! Jak dla mnie to nie jest żaden "Tryb Czuwania" skoro nie da się go włączyć z pilota.
Pytanie się Wam nasuwa "co ten człowiek bełkocze" lecz skupicie się i dotrwajcie do końca.
W instrukcji po zakupie tv doczytałem, że w tzw trybie "Szybki Start" TV pobiera 16W !! :confused: Zaintrygowało mnie o co biega...
A biega o to, że w momencie, gdy wyłączymy tv z pilota to tv nie przechodzi do "Trybu Czuwania" (0,19W) tylko do trybu "Szybkiego Startu" (16W).

Masakra :cry:
Co to za tv, eco-friendly, przyjazny dla środowiska, automatyczną regulacją jasności który po wyłączeniu z pilota "wpierdziela" 16W
Przecież to nie ma najmniejszego sensu :shock: Po co wyłączam TV z pilota? W momencie gdy leżę wieczorem w łóżku, kawałek od TV, przysypiam, czuję że odpływam więc klik, pilot gdziekolwiek i spaciu. Lecz teraz sorry, ale nie mogę spać spokojnie wiedząc że "darmozjad" w przeciągu 10h zużyje tyle energii, że wystarczy do oglądania 1h filmu...
Jest to zdecydowanie za duży pobór dla wyłączonego TV. Mnie, jako klienta w ogóle nie obchodzi czy jest to "szybki start" czy "tryb czuwania" TV nie gra, nie świeci więc co za różnica, że klika sekund dłużej by się włączał?
To chyba jakiś żart od Sony!

Mogę to porównać do eco-drivingu. Czyli jeździmy autem spokojnie, bez szarpania, delikatne rozwijanie prędkości, hamowanie silnikiem, wyłączenie niepotrzebnych odbiorników prądu.
Jednym zdaniem- robieniem wszystkiego co możliwe by zaoszczędzić każdy mililitr paliwa po czym w trasie zatrzymujemy się na obiad i zostawiamy na 40minut silnik na chodzie żeby po powrocie mieć "szybki start" czyt. nie przekręcanie kluczyka.
Może miałoby to sens w momencie -35C i posiadania starego Forda Sierry Diesla... Z tym to chyba każdy się zgodzi :-|
Myślę, że to porównanie najbardziej oddaje tę sytuację...

Czy też może nie będę zakręcał wody po umyciu zębów rano, skoro wiem że wieczorem też umyję zęby...
Ot tak drugie porównanie... :fool:


Jeśli chodzi o "Timer wyłączenia" to również tv przechodzi w tryb "szybkiego startu". Właśnie to sprawdziłem...

Może i jedni powiedzą, co to jest te 16W, mnie też poniekąd to "rybka plum!" bo nie płacę za prąd (wliczony w czynsz). No ale wpienia mnie to jednak niesamowicie... Global Warming itp... przy klikunastu tysiącach sztuk robi to różnicę :evil:

Czy jest jakakolwiek możliwość zmiany tych ustawien, by po wyłączeniu z pilota przechodzi w "tryb czuwania"?
TV za kilka kafli nie powinien mnie zmuszać do wychodzenia z ciepłego łóżeczka tuż przed snem by wyłączyć TV a wiem, że będę się denerwował spoglądając na świecącą na czerwono diodę i jej 16W...


Powiedzcie jeszcze, czemu nikt tego tematu nie poruszał, to tylko ja taki wariat :) ?
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
eclipse05 napisał:
Czy jest jakakolwiek możliwość zmiany tych ustawien, by po wyłączeniu z pilota przechodzi w "tryb czuwania"?
TV za kilka kafli nie powinien mnie zmuszać do wychodzenia z ciepłego łóżeczka tuż przed snem by wyłączyć TV a wiem, że będę się denerwował spoglądając na świecącą na czerwono diodę i jej 16W...
Moim zdaniem pozostaje pomiar ! Aż wierzyć się nie chce 16W !? To rocznie makabra - gdzie Eco od SONY -wszystko to byłyby bzdury -nie nie
nie możliwe ! POMIAR musi ktoś zrobić .
No ale ponieważ lubię naszą Planetę i konkurenta (brałem pod uwagę Z5500) podzielę się patentem.

Wyłącznik prądu na pilota ! Jeden pilot 4 punkty 220W -super ! U mnie 1 pkt na Audio-RTV komoda, 2pkt u dziecka komputer, netbook i inne na listwie zasilacze itp. 3pkt Router a jak ! Poco ma dziabać 12W przez całą dobę . 4 pkt to już sama wygoda -lampka nocna .
Polecam i pozdrawiam.
 

eclipse05

Banned
Na innym forum również poruszyłem ten temat i prawdopodobnie, że ten szybki start utrzymuje się tylko na kilka- kilkanaście minut po wyłączeniu a później przechodzi w stan standby...
Opierałem się tylko na informacjach od Sony gdzie nigdzie nie był ten fakt poruszony a sam nie posiadam miernika...
Tak więc, czy można prosić by ktoś "ze sprzętem" sprawdził to, rozpisał i się podzielił, by rozwiać wszelkie wątpliwości naszych następców?

Posiadam TV od przedwczoraj gdzie ostatnie 16h spędziłem w pracy i nie miałem jeszcze okazji "zabawy"
 

ortax360

New member
Witam

Male sprostowanie z5500 nie ma trybu 100hz . Normal i wysoki to 200hz ( no prawie bo to tak naprawdę bardzo dopracowany układ 100hz ) .

No tak konczy się era Input lag teraz idzie nowe Tryb Eco -wcina za wiele pradu .
Własnie po to jest ten przełacznik zeby wyłaczyc całkowicie lcd wtedy nic nie pobiera i po kłopocie . A jak chcemy miec wygode i właczyc tv pilocikiem to trza płacic takie życie panowie :D .


Pozdrawiam
 

monsanto

New member
Wydaje mi się, że jest gdzieś w ustawieniach tego TV możliwość wyboru w jakich godzinach ma być aktywny "szybki start". Potwierdzę to wieczorem jak dotrę do domu.

Godziny działania "szybkiego startu" można ustawić w: ustawienia -> szybki start
 
Ostatnia edycja:

jurislawek

New member
ostatnio zauważyłem takie zaciemnienia na rogach na matrycy najbardziej widoczne jak używam tv jako monitora, ale tez widoczne przy normalnym oglądaniu i włączony trybie oszczędności na maksa i włączony czujniku, przy wyłączeniu tego widoczne ale dużo mniej , to jest wada czy normalne ze takie coś jest na matrycy czy użytkownicy tegoż lcd też macie takie zjawisko

tryb sport ale przy okazji godziny

tryb własny:






zdjęcia nie najlepsze bo kiepski mam aparat kodak cd33

sygnał komputer tv = dvi-hdmi, pierwsze zdjęcie z tunera c+ pvr hd po hdmi, taki efekt jest odrazu po włączeniu tv, tylko zmienia się intensywność przy zmianie ustawień tak jak wcześniej pisałem, telewizor mam już od polowy sierpnia, dziennie jakieś 3-4 h go użytkuje
 

KaMario

New member
jurislawek napisał:
ostatnio zauważyłem takie zaciemnienia na rogach na matrycy najbardziej widoczne jak używam tv jako monitora, ale tez widoczne przy normalnym oglądaniu i włączony trybie oszczędności na maksa i włączony czujniku, przy wyłączeniu tego widoczne ale dużo mniej , to jest wada czy normalne ze takie coś jest na matrycy czy użytkownicy tegoż lcd też macie takie zjawisko

Od 2 tygodni posiadam 46Z5500. Też zauważyłem wzdłuż pionowych (lewej i prawej) krawędzi matrycy takie delikatne zaciemnienie, jakby "cień" na szerokości około 1 cm. W zasadzie wzdłuz dolnej i górnej krawędzi też jest to zauważalne, ale trzeba się dobrze wpatrzeć.
Sądzę, że nie jest to żadna wada matrycy, tylko celowy zabieg producentów żeby wyeliminować efekt nierównomiernego podświetlenia matrycy, tj. rozjaśnień widocznych na czarnym tle, a ujawniających się własnie z narożników lub krawędzi.
Niestety, coś za coś. Osobiście wolę ten efekt niż rozjaśnione górne narożniki, które świeciły niestety w W5500 i były widoczne w ciemnych scenach przy oglądaniu TV w ciemności.
 

ortax360

New member
Witam .

Nie powinno nic byc zaciemnione po bokach - u mnie jest cała matryca idealna zadnych zaciemnien ( pasków )po bokach .
Kolego KaMario Ja na twoim miejscu bym reklamował tak nie powinno byc .

Pozdrawiam.
 

KaMario

New member
ortax360 napisał:
Witam .

Nie powinno nic byc zaciemnione po bokach - u mnie jest cała matryca idealna zadnych zaciemnien ( pasków )po bokach .
Kolego KaMario Ja na twoim miejscu bym reklamował tak nie powinno byc .

Pozdrawiam.

Pokombinowałem nieco z opcjami odpowiedzialnymi za podświetlenie i kontrast i doszedłem do wniosku, że występujący delikatny efekt zaciemnienia pionowych krawędzi matrycy to jest dosłownie cień rzucany przez krawędzie obudowy. Po zgaszeniu zewnetrznego oświetlenia efekt ten niknie. Wobec tego uważam, że nie ma potrzeby wzywania serwisu.
Człowiek to ma tak, że jak mu się na coś nie zwróci uwagi, to się takich niuansów nie widzi. Wychodzi na to, że się rozpedziłem po przeczytaniu wypowiedzi kolego jurislawka.

Ale przypadkiem odkryłem coś innego, a mianowicie sprawdźcie proszę koledzy użytkownicy TV Z5500, czy po całkowitym wyłączeniu odbiornika wyłącznikiem ENERGY SAVING SWITCH też musicie od nowa ustawiać datę i godzinę. Uważam, że w TV za kilka tysi to powinno byc podtrzymanie energii dla zegara.

Pozdrawiam
 

Ares78

New member
jurislawek napisał:
ja to nie minie to ja tez zamówię do domu serwis bo tv za prawie 6tys powinien hulać jak żyleta.

Oczywiście, jak coś nie tak to najlepiej zgłaszać od razu, przyjedzie serwisant i zobaczy co jest grane (dobrze jest w miarę dokładnie opisać usterkę w formularzu). Najlepiej też sprawdzić w jakich warunkach efekt jest najbardziej widoczny i tyle...

KaMario jeśli to cień rzucany przez obudowę to z tym 1cm trochę chyba przesadziłeś ;)
 

kiloan

New member
KaMario napisał:
Pokombinowałem nieco z opcjami odpowiedzialnymi za podświetlenie i kontrast i doszedłem do wniosku, że występujący delikatny efekt zaciemnienia pionowych krawędzi matrycy to jest dosłownie cień rzucany przez krawędzie obudowy. Po zgaszeniu zewnetrznego oświetlenia efekt ten niknie. Wobec tego uważam, że nie ma potrzeby wzywania serwisu.
Człowiek to ma tak, że jak mu się na coś nie zwróci uwagi, to się takich niuansów nie widzi. Wychodzi na to, że się rozpedziłem po przeczytaniu wypowiedzi kolego jurislawka.

Ale przypadkiem odkryłem coś innego, a mianowicie sprawdźcie proszę koledzy użytkownicy TV Z5500, czy po całkowitym wyłączeniu odbiornika wyłącznikiem ENERGY SAVING SWITCH też musicie od nowa ustawiać datę i godzinę. Uważam, że w TV za kilka tysi to powinno byc podtrzymanie energii dla zegara.

Pozdrawiam
Potwierdzam, że jest to cień rzucany przez krawędzie obudowy:eek:
U mnie TV jest podpięty do listwy, którą na noc wyłaczam i po ponownym uruchomieniu muszę ustawiać datę i godzinę. Tez mnie to wkurza...
 

ortax360

New member
Witam

To fajnie , ze to cień - jeden problem z głowy . U mnie na matrycy nie ma cienia :D . Zegar robi reset ,ale jak podłączycie do netu sam się aktualizuje . Zgadzam sie troszkę dziwne ,ze nie pamięta - w4500 i reszta pamieta .

Pozdarwiam
 
Ostatnia edycja:

Graco_32

New member
Witam, co do podtrzymywanie zegara to fakt - po wyłączeniu tv nie trzyma ustawień i zegar sie kasuje ale jest automatyczne jego ustawianie z usług cyfrowych czyli internetu i tv cyfrowych naziemnych.
Co do poboru pradu w moim 40" jest tak:
-wyłączenie pilotem 29W
-późniejsze wyłączenie górnym przyciskiem z boku 14W
-wyłaczenie przełacznikiem z boku 0W
-praca przy podświetleniu 5, kontrast 90, wyłaczone eco i czujnik światła 155-160W
-to samo co wyżej ale podświetlenie 7 170-178W
 

mrowekg

New member
RushHD napisał:
moj 46z5500 przyjedzie dzis, na cos zwrocic uwage przy odbiorze ??
Najważniejsze aby przynajmniej uruchomić TV bez podania sygnału i sprawdzić czy matryca nie jest nigdzie zbita. Dodatkowo wejść do menu serwisowego i sprawdzić ilość przepracowanych godzin (kombinacja klawiszy jest gdzieś na tym wątku). Za duża liczba przepracowanych godzin (większa niż jakieś 20h) świadczy o tym, że TV jest powystawowy.
Do bardziej szczegółowego testu wymagane jest podłączenie odtwarzacza i zapuszczenie odpowiedniej płyty z planszami i sekwencjami albo podłączenie kompa i odpalenie odpowiedniego programu testującego (jest tego sporo, np. Nokia Test 2.0).

PS. Wraz z 1 października ceny Zetki w necie wyraźnie spadły w wielu sklepach (zeskok w dół o kilka stów).
 
Ostatnia edycja:

RushHD

New member
mrowekg napisał:
Najważniejsze aby przynajmniej uruchomić TV bez podania sygnału i sprawdzić czy matryca nie jest nigdzie zbita. Dodatkowo wejść do menu serwisowego i sprawdzić ilość przepracowanych godzin (kombinacja klawiszy jest gdzieś na tym wątku). Za duża liczba przepracowanych godzin (większa niż jakieś 20h) świadczy o tym, że TV jest powystawowy.
Do bardziej szczegółowego testu wymagane jest podłączenie odtwarzacza i zapuszczenie odpowiedniej płyty z planszami i sekwencjami albo podłączenie kompa i odpalenie odpowiedniego programu testującego (jest tego sporo, np. Nokia Test 2.0).

PS. Wraz z 1 października ceny Zetki w necie wyraźnie spadły w wielu sklepach (zeskok w dół o kilka stów).

to bedzie nowka , niestety przy odbiorze mnie nie bedzie , a nie wiem czy zona sobie poradzi z uruchomieniem i wlaczeniem
 

mrowekg

New member
Powystawowe to też "nówki", przynajmniej w rozumieniu co niektórych sklepów ;) Nigdy nie można być pewnym, zwłaszcza jak cena jest atrakcyjna.
 
Do góry