Sony 55XD8505 - subiektywna mini recenzja po zakupie sprzętu

pepka

Member
Bez reklam
Dla jednego plus, dla drugiego minus. Nie ma co toczyć kolejnej debaty nad wyższością Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Czy warto, kwestia indywidualna. Każdy sam sobie odpowie i podejmie decyzję...
 

strazakp

Banned
Czy lepiej kupić xd8505 czy xd8599??? Taka sama cena? A może tak naprawdę nie ma znaczenia? Dziś chcę kupić ale nie mogę zdecydować: xd8599 w Euro, xd8505 w ME.

Tak na marginesie: co/ile daje kalibracja tego TV ??? Czy jest to tak naprawdę widoczne dla użytkownika (kalibracja)? Nie chodzi mi o jakieś liczby a o to co widzi użytkownik. Czy warto zrobic?
 

karneol

New member
Witajcie,

sam niedawno stałem przed wyborem jaki telewizor kupić do ok. 5000 PLN. Na rynku jest ogrom modeli, wielkości, technologii które można dostać w tych pieniądzach, a nawet bardzo polecanych modeli jest zawsze kilka do wyboru.

Ja szukając optymalnego wyboru dla siebie w końcu postawiłem na SONY 55XD8505. Niestety recenzji na jego temat w necie jest jak na lekarstwo,a często wypowiadają się osoby które tego TV ani bezpośredniej konkurencji na oczy nie widziały. Oprócz tego, że jest polecany na forum niewiele można właściwie się na jego temat dowiedzieć. Zamierzam więc w kilku słowach opowiedzieć o zakupie, rozwiać wątpliwości co do tego modelu, a może właśnie uratować kogoś przed tym TV... wszystko jest sprawą względną :) Zatem zaczynamy:

Najpierw wygląd.

Pierwsze co rzuca się w oczy to to, że TV jest bardzo dobrze poskładany. Dbałość o detale jest mega wysoka - wszystkie miejsca łączeń, rogi ramki, znaczki itp. są wykonane naprawdę doskonale. Nie ma się absolutnie do czego przyczepić, nawet na siłę. Po prostu najwyższa jakość.

Pilot jest jeszcze ciekawszy!
W tegorocznym modelu został podzielony na 2 warstwy. Górna została pokryta plastikiem w dotyku przypominającym aksamit ! Dodatkowo razem z przyciskami stanowi jedną całość - dzięki czemu żadne okruszki czy kurz nie wpadnie między przycisk a ramkę pilota. Takie rozwiązanie jest moim zdaniem suuuper wygodne, a pilot jest tak przyjemny w dotyku, że cały czas chce się go używać! :) Dolna część pilota to już zwykły plastik o fakturze skóry, jednak na pewno nie tandetny. Całość sprawia naprawdę rewelacyjne wrażenie.

Telewizor pracuje pod kontrolą Android TV. Nie ukrywam, że bałem się takiego zakupu. Myślałem, czy Żona da sobie radę z obsługą, szczególnie, że naczytałem się w necie bardzo wiele złego o samym systemie, a już na Androidzie w SONY wiele osób nie zostawiało suchej nitki. Że restartuje się przy zmianie kanału, że nie reaguje na przyciski, zawiesza się bez powodu, zmiana programu trwa 20s itp. itd.

Po 4 dniach obcowania z TV powiem od razu - JEST DOBRZE.

Na pewno nie jest to system idealny i myślę, że nie jest również dla każdego, ale na pewno nie trzeba z nim walczyć żeby zmienić kanał czy wybrać źródło.
Największą zaletą są oczywiście aplikacje.
Potrzebujesz narzędzie do zarządzania biblioteką filmów i seriali które masz na komputerze ale chcesz odtwarzać na TV- Archos Video który nawet napisy ściągnie za Ciebie, chcesz posłuchać muzyki przez amplituner podpięty do TV- Spotify, VOD-jest, TVP PLAYER - jest, strumieniowanie zdjęć czy filmów bezpośrednio z komórki czy tabletu - wbudowany Google Cast jest na pokładzie. Ogólnie uderza niesamowita utylitarność sprzętu !

Ja wiem, że przecież możesz podpiąć laptopa kablem hdmi do TV i masz to samo. Ja wiem, że możesz kupić bluetooth audio receiver i puszczać Spotify z tabletu wprost na wzmacniacz, ja wiem, że możesz wreszcie kupić dongla i mieć androida w każdym TV. Ale uwierz mi - TO NIE JEST TO SAMO.
Cały bajer polega na tym, że tu właśnie NIC nie musisz podłączać, dołączać, przeciągać, zmieniać wejścia/wyjścia, włączać osobnym pilotem, konfigurować itp.
Nie latasz z myszką od kompa przez pół pokoju, nie potykasz się o kabel HDMI od stojącego na stole na wpół otwartego laptopa, nie parujesz przez pół wieczoru bluetootha żeby posłuchać piosenek online, czy nie przegrywasz na wolnego pendriv-a filmu przez 20 min w którym potem i tak rozjeżdzają Ci się napisy w default-owym playerze telewizora.
W android TV naciskasz przycisk na pilocie i działa. Po prostu, zwyczajnie. Myślę, że w dzisiejszych czasach taka oszczędność czasu i prostota obsługi to ogromny plus.

Do tego zmiana programu z wpiętej bezpośrednio do TV anteny bez kart CI trwa ok. 0,5s-1s, menu działa płynnie, Netflix ładuje się ok 10s, telewizor nie zawiesza się i nie restartuje.

Chciałbym jednak uczulić na czym dostarczamy TV treści do wyświetlenia. Wygrane kiedyś na imprezie firmowej najtańsze 8GB pendrive-y nie uciągną takich transferów jakie wymagane są do obsługi 4K czy np. dużych bibliotek zdjęć w wysokiej rozdzielczość i system może zamulić. Sam wpadłem w taką pułapkę :) Po zakupie szybkiego pen-a (150 read/50 write) problem całkowicie znika.

Teraz wyświetlacz. SONY ma 100Hz matrycę, wsparcie HDR, Edge LED, 8bit kolory i... tak matrycę IPS. Dla wielu to herezja - bo nie ma takie czerni jak VA, a kąty nie są przecież tak istotne...

Ciężko mi opowiadać obiektywnie o jakości obrazu, nie jestem ekspertem, nie mam sprzętu i próbek, a oceniam jedynie na moje niewprawne oko.
Jak dla mnie kolory na - co ważne - niepodkręconych firmowych filmikach - są bardzo ładne, nieprzesycone ale wyraźne, obraz jest szczegółowy, upscaling świetny, czerń jest naprawdę znośna, płynność ruchu ekstra. Minus który nawet mi rzucił się w oczy to, że w HDR sceny ciemne/czarne są zdecydowanie zbyt ciemne. Może to jeszcze kwestia konfiguracji obrazu ale jeśli scena jest bardzo ciemna to czerń pochłania większość szczegółów. Cóż telewizor nie ma podświetlenia strefowego, więc cudów nie ma, ale nie zdziwiłbym się gdyby inne modele radziły sobie z HDR lepiej niż 8505.

Podsumowując:

Nie wiem czy SONY 55XD8505 to najlepszy sprzęt w tej klasie cenowej.
Ba, nie wiem nawet, czy to najlepszy sprzęt dla mnie ! Jednak po dotychczasowym obcowaniu mogę spokojnie powiedzieć, że nie jest to bubel i gniot. Obraz jest dobry lub bardzo dobry, wykonanie ponadprzeciętne, utylitarność androida dla mnie miażdży !

Jeżeli ktoś stoi przed wyborem TV dla siebie i bierze pod uwagę ten model SONY niech pisze w tym temacie - na pewno szczerze odpowiem zarówno o wadach jak i zaletach tego telepatrzydła !

I jak tam po 4 miesiącach
 

strazakp

Banned
Porównuje xd8505 do x8509 i widzę roznice: IPS/VA oraz hdr/brak hdr. Czy są jeszcze jakieś różnice? Cena taka sama w ME.
 

pepe1

New member
Witam.
Mam ten tv (55dx8505) od 2 tygodni. Zauważyłem "miganie" obrazu. Problem występuje przy ciemnych scenach i najlepiej to widać gdy pojawiają się napisy (film z napisami). Ciemny ekran rozjaśnia się w całości i jest jakby zamglony. Także występuje to gdy w ciemnej scenie na ekranie pojawi się zapalona świeca lub pochodnia. Nawet gdy zmieniam głośność i pojawi się jasny pasek***głośności na ekranie, zjawisko to występuje.***Przy napisach ekran praktycznie cały czas miga przy ciemnych scenach (np.filmy hd z napisami z Netflix). Czytałem na forum, że takie objawy ma więcej użytkowników telewizorów Sony. Próbowałem różnych zalecanych ustawień obrazu ale efekt dalej występuje. W różnych ustawieniach z różną intensywnością. Czy macie podobnie? Albo może ktoś rozwiązał ten problem.
 

strazakp

Banned
Witam.
Mam ten tv (55dx8505) od 2 tygodni. Zauważyłem "miganie" obrazu. Problem występuje przy ciemnych scenach i najlepiej to widać gdy pojawiają się napisy (film z napisami). Ciemny ekran rozjaśnia się w całości i jest jakby zamglony. Także występuje to gdy w ciemnej scenie na ekranie pojawi się zapalona świeca lub pochodnia. Nawet gdy zmieniam głośność i pojawi się jasny pasek***głośności na ekranie, zjawisko to występuje.***Przy napisach ekran praktycznie cały czas miga przy ciemnych scenach (np.filmy hd z napisami z Netflix). Czytałem na forum, że takie objawy ma więcej użytkowników telewizorów Sony. Próbowałem różnych zalecanych ustawień obrazu ale efekt dalej występuje. W różnych ustawieniach z różną intensywnością. Czy macie podobnie? Albo może ktoś rozwiązał ten problem.
Może mi się poszczęści z moim xd8599 :)
 
Ostatnia edycja:

Graffy

New member
Ja wczoraj przed odbiorem sprawdzałem w Euro 55XD8599, pierwsza sztuka z brzegu.
Brak bad pikseli, próbowałem obczaić te podświetlenie ale w sklepie ciężko było.
W domu na spokojnie wszystko OK!

Ogólnie jestem zadowolony, tylko ten czarny... cóż wiedziałem że nie będzie smoły więc nie ma co marudzić :) Miałem najniższy model plazmy Panasa i czarny też nie był idealny.
Brałem na raty i marzył mi się XD93 ale 6500PLN za TV to dla mnie przegięcie.
 

strazakp

Banned
Ja wczoraj przed odbiorem sprawdzałem w Euro 55XD8599, pierwsza sztuka z brzegu.
Brak bad pikseli, próbowałem obczaić te podświetlenie ale w sklepie ciężko było.
W domu na spokojnie wszystko OK!

Ogólnie jestem zadowolony, tylko ten czarny... cóż wiedziałem że nie będzie smoły więc nie ma co marudzić :) Miałem najniższy model plazmy Panasa i czarny też nie był idealny.
Brałem na raty i marzył mi się XD93 ale 6500PLN za TV to dla mnie przegięcie.
Fajnie ze jesteś zadowolony.
Ja właśnie jestem w trakcie oczekiwania na przybycie transportu z tv :) i mam nadzieje ze tez będzie wszystko ok.
Zrobiles juz aktualizacje do Android 6???
 

strazakp

Banned
Pierwsze co zrobiłem to aktualizacja do szóstki i ustawienia fabryczne :)
Aktualizacja przebiegła bez problemu? Jak sobie poustawiales obraz? Tzn czy intuicyjnie czy brałes wzór jakiś z Internetu?

Tv właśnie dotarł i tylko go rozpakowalem by sprawdzić matryce przy dostawcy. Rzucił mi się w oczy drugi pilot. Do czego jest ten pilot srebrny? Myslalem ze jest jeden czarny pilot ;-)
 
Ostatnia edycja:

Graffy

New member
Aktualizacja bez problemu, nie miałem czasu wczoraj na ustawienia - zmniejszyłem tylko jasność i kontrast.
Ustawię pod siebie na jakiś planszach testowych, ewentualnie później jakaś kalibracja ale to kolejne ~500PLN więc czas pokaże...

@Kiki na TV niezakupiony u Ciebie jest jakaś zniżka na kalibrację z dojazdem WLKP ?

Aktualizacja przebiegła bez problemu? Jak sobie poustawiales obraz? Tzn czy intuicyjnie czy brałes wzór jakiś z Internetu?

Tv właśnie dotarł i tylko go rozpakowalem by sprawdzić matryce przy dostawcy. Rzucił mi się w oczy drugi pilot. Do czego jest ten pilot srebrny? Myslalem ze jest jeden czarny pilot ;-)
 
Ostatnia edycja:

strazakp

Banned
Odpalaj, nie ma mrozu to śmiało można odpalać :)

Aktualizacja bez problemu, nie miałem czasu wczoraj na ustawienia - zmniejszyłem tylko jasność i kontrast.
Ustawię pod siebie na jakiś planszach testowych, ewentualnie później jakaś kalibracja ale to kolejne ~500PLN więc czas pokaże...

@Kiki na niezakupiony TV u Ciebie jest jakaś zniżka na kalibrację z dojazdem WLKP ?
Mgles brać od kikiego jak miałeś zamiar brać kalibracje.
 
Do góry