Samsung seria A8 XX

tokland

New member
O tym ze model 856 ma wbudowane wentylatory dowiedziałem się na forum a model ten konkretnie46 „wisi’’ u mnie na ścianie od dwóch tygodni mogę wszystkich zapewnić tych którzy wahają się przed kupnem tego modelu że „praca’’ tego odbiornika jest ledwo słyszalna innymi słowy nie doświadczyłem głośnej pracy telewizora
Jeżeli chodzi o ustawienia próbowałem takich jak ktoś na forum podał dla modelu 656 jak dla mnie lipa obraz okazał się gorszy niż ustawienia fabryczne i jak na razie przy takich zostałem wyjątek stanowi opcja 100hz-u mnie max i czerń –średni
Niepokoi mnie inna sprawa a mianowicie zauważyłem ze na niektórych programach SD czy HD np. n –sport obojętnie czy mam czy nie mam włączoną opcje 100hz można w szybkich scenach nie znacznie spostrzec nie wiem jak to nazwać (klatkowanie wokół osoby albo krótko trwałe drżenie paska informacji) w szczególności właśnie na n-ce
Generalnie telewizor jest jak najbardziej OK. drażni mnie jeszcze jedna sprawa uruchomianie funkcji PIP, ale mam nadzieje ze po zakupie uniwersalnego logitecha problem ten zniknie i jeszcze jedno błąd, jaki zrobiłem toto ze podpiąłem n-ke rekorder a ta to dopiero warczy i psuje przyjemność oglądania
 

krystian73

New member
Witam Wszystkich. Wiem, że temat był już poruszany ale pozostał bez odpowiedzi. A mianowicie chodzi mi czy ktoś miał okazję porównać obraz HD i SD w LE40A856 i LE40A756. Wygląd oraz różnica 4ms-6ms wiadoma sprawa.
 

ben73

New member
od 2tygodni posiadam le46a656a. jestem zadowolony z niego, pc super, br tez. ale artefakty doprowadzaja mnie do szalenstwa. widze je wszedzie. tv mam podlaczone do c+ (ten najstarszy model).
zastanawiam sie czy jest sens doplacic do serii 8. czy artefakty sa mniejsze a moze ich nie ma? prosze o opinie posiadaczy serii 8
 

murphy

New member
Także już od blisko miesiąca jestem posiadaczem LE46A856 i o jakichkolwiek wentylatorach dowiedziałem się tutaj na forum :) Czytając te posty z ciekawością podszedłem do TV i wsadziłem głowę za telewizor i ... cisza. Słychać tylko (ledwo) "elektronike" TV.

Mam podłączoną do niego "n-ke" i tak jak ktoś pisał wyżej faktycznie jeśli coś słychać to tylko ten recorder n-ki.

Jeśli chodzi o obraz to rewelacja. Jestem z niego w 100% zadowolony. Mam porównanie do dwuletniej plazmy Panasonica i uważam że obraz na Samsungu jest znacznie lepszy. HD to bajka, aż ma sie ochotę oglądać poraz setny ten sam film :), ponieważ siedzę od TV ponad 4 metry nawet oraz SD wygląda bardzo dobrze.

Testowałem TV i podłączyłem do niego laptopa przez HDMI i grałem w FIFE 09. Przy niektórych zbliżeniach można spokojnie sobie było zrobić zdjęcie z danym piłkarzem :) Obraz świetny, a i tak nie grał na MAX rozdzielczości bo laptop nie dawał rady :(

Podpinałem do niego także Pen drive 16 GB, oraz dysk twardy 2.5 cala 160 GB wszystko działało w 100% sprawnie. Jedyny minus w tym wypadku - nie odtwarza napisów przy filmach :(

Bawiłem się takżę DLNA. Podłączyłem TV do routera netgear i "komunikowałem" się z TV za pomocą laptopa przez WIFI. Na zasadzie: Laptop == WIFI ==> Router == kabel ==> TV. Wszystko działalo szybko i sprawnie, zasada działania taka sama jak przy podłączeniu dysku lub pendrive przez USB. Także niestety nie czyta napisów przy filmach.

I na koniec jeszcze internet. Podłączyłem do TV internet, ale... właśnie jak wykorzystać jego zasoby na TV ? Nigdzie niema jakiejkolwiek opcji. A przycisk Info Live na pilocie nie działa (nic się nie dzieje). Czy ta opcja poprostu jest niedostępna w Polsce ? Nie można korzystać nawet z zagranicznych stron ? Wygląda na to, że podłączenie internetu umożlwia tylko to, że sprawdza czy nie wyszło akurat nowsze oprogramowanie do TV.

Podsumowując do wad TV tak jak pisali poprzednicy należy zaliczyć dzwięk. Nie jest on najwyższych lotów. Ale raczej jak ktoś kupuje taki TV to także w jego salonie znajdzie się zapewne kino domowe, które rozwiązuje ten problem.

Pozdrawiam
 

Newion

New member
murphy napisał:
Także już od blisko miesiąca jestem posiadaczem LE46A856 i o jakichkolwiek wentylatorach dowiedziałem się tutaj na forum :) Czytając te posty z ciekawością podszedłem do TV i wsadziłem głowę za telewizor i ... cisza. Słychać tylko (ledwo) "elektronike" TV.
Jeden wiatraczek powinien być widoczny (na środku, na dole), możesz zobaczyć czy się obraca?

murphy napisał:
Podłączyłem do TV internet, ale... właśnie jak wykorzystać jego zasoby na TV ? Nigdzie niema jakiejkolwiek opcji. A przycisk Info Live na pilocie nie działa (nic się nie dzieje). Czy ta opcja poprostu jest niedostępna w Polsce ? Nie można korzystać nawet z zagranicznych stron ?
Tutaj znajdziesz odpowiedzi: http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=296125#post296125
 

OLRO

New member
artur333 napisał:
Jestem przed zakupem nowego LCD i zwracam się do Forumowiczów o pomoc odnośnie wielkości telewizora. W grę wchodzą dwa telewizory Samsunga 46" 786 lub większy 52" 856. Sofę mam w odległości 3m od telewizora i nie mogę zdecydować się którą wielkość wybrać. Jeśli chodzi o HD to odległość przy 52" (z tego co czytałem) jest odpowiednia, nie wiem jaka sytuacja będzie przy sygnale ze zwykłych programów satelitarnych (mam n-ke), czy przy tej wielkości i tych gabarytach telewizora oglądanie będzie uciążliwe? A może przesadzam z tymi 52" z odległosci 3m? Nie chcę żałować jak wezmę 46 że nie wziąłem 52. Bardzo proszę o opinie w tej sprawie bo ja jestem w tym temacie zupełnie zielony a nie chcę popełnić błędu. Pozdrawiam Forumowiczów!
Też miałem podobny dylemat, tylko że chodziło o mniejszą odległość oglądania. Moim skromnym zdaniem na te trzy metry to powinien wystarczyć TV 46 calowy, zwłaszcza z uwagi na programy nadawane w mniejszej rozdzielczości (bez względu na to, czy sygnał jest cyfrowy, czy analogowy). Programy HD będzie można oglądać choćby i z 1 m, ale na SD niedoskonałość sygnału jest tym mniej zauważalna, im z większej odległości się patrzy lub im mniejsza jest wielkość ekranu.
Przed zakupem warto po prostu popatrzeć sobie w sklepie na telewizory o różnych rozmiarch z odpowiedniej odległości przy różnych sygnałach i wyrobić sobie własne zdanie, co komu odpowiada. Może ten 52 calowy okaże się jednak nie za duży...
Druga rzecz jest taka, że porównujesz modele nie tylko różniące się wielkością, ale też parametrami technicznymi (A786 i A856), co stanowi kolejny dylemat do rozstrzygnięcia, chyba nawet trudniejszy.
 
Ostatnia edycja:

cacumen

Member
Bez reklam
qazar napisał:
Czy to prawda że w 856 nie da się wyłączyć dynamicznego kontrastu ?
Nieprawda...str.16 instrukcji:
Kontrast dyn. → Wył. / Niska / Średnia / Wysoka
Umożliwia wybranie optymalnego kontrastu obrazu.
 

Newion

New member
qazar napisał:
To w takim układzie angole namieszali w teście...

Z tego co wiem, to chodzi o to ze zawsze jest niewielkie dynamiczny kontrast, nawet jak się go wyłączy w menu użytkownika. Ale proszę poszukać w internecie, sygnalizuję tylko problem.
 

cacumen

Member
Bez reklam
Newion napisał:
Z tego co wiem, to chodzi o to ze zawsze jest niewielkie dynamiczny kontrast, nawet jak się go wyłączy w menu użytkownika. Ale proszę poszukać w internecie, sygnalizuję tylko problem.
Zgodnie z telefoniczną informacją z pomocy technicznej "Samsung Polska"
kontrast dynamiczny jest wyłączany a pozostaje tak jak w każdym innym
LCD , zwykły kontrast obrazu , jak to jest w sprzęcie bez "firmowego" kontrastu dynamicznego.
W czym jest w ogóle problem z tym "dynamicznym kontrastem"????

A ja mam jeszcze kilka pytań do użytkowników tego modelu , ale przynajmniej od kilku tygodni z niego korzystających:
1)Jaka jest głośność(wentylatorki , elektronika) , bo chcę go kupić i postawić w sypialni...powyżej zapoznałem się z różnymi opiniami ...i jak to jest faktycznie???
2)To samo dotyczy odbioru telewizji SD (antena siatkowa) i analogowa
satelitarna , wybierałem już kila modeli od Lg7000 . Sony z4500 , Sharp Aquos a ostatnio nawet Philips 9803H/10 i mój poczciwy "CRT" (2000) ,
nie był gorszy , a nawet lepszy. Chodzi o ekran 40 cali , a tam "czyszczenie" sygnału prowadzi do "zamazania"szczegółów , bo w HD to każdy prawie ideał.
3)Co z ustawianiem poziomu czerni decydującego o podstawowych kolorach
i realnym odbiorze scen o zmiennym poziomie oświetlenia??
4)Czy faktycznie odświeżanie 100hz matrycy skutkuje pozytywnie likwidując drżenie obrazu i powodujac płynność ruchu w szybkich scenach??
5)Jak działa teletekst , czy ma funkcję "Top" , jaki jest dostęp do podstron,
i czy można zapisać je do pamięci, jaka szybkość "docierania" do konkretnej
strony bądź podstrony?
6)Czy istnieje możliwość manualnej zmiany nazwy kanałów i ile znaków może taka edycja obejmować?
7)Co z odczuciami "dźwiękowymi" -nie jestem melomanem i nie mam kina domowego, ale chciałbym w miarę przyzwoicie słyszeć odgłosy z ekranu ,
przynajmniej jak w podobnych modelach LG czy JVC??
Na razieb to tyle ...oczekuję kilku porad ...bo w Internecie przeczytałem wiele niejednoznacznych opinii.
 
Ostatnia edycja:

tokland

New member
W instrukcji obsługi pilota możemy miedzy innymi przeczytać
Funkcje telegazety
2-zamknięcie ekranu telegazety
6-wybieranietrybu telegazety(LIST/FLOT)

7-zapisywaniestron telegazety
8-wybieranierozmiaru telegazety
9-wyświetlanie ukrytego tekstu
10-wybieranie tematu Fastext
11-Umożliwia wybór opcji telegazeta podwójny ekran oraz mix (telegazeta i obraz)
15-wyświetlanie podstrony
17-następna strona telegazety
-poprzednia strona telegazety
18-indeks telegazety
20- zatrzymanie telegazety
22-wyjście z trybu telegazety
 

cacumen

Member
Bez reklam
tokland napisał:
W instrukcji obsługi pilota możemy miedzy innymi przeczytać
tokland napisał:
Funkcje telegazety
2-zamknięcie ekranu telegazety
6-wybieranietrybu telegazety(LIST/FLOT)

7-zapisywaniestron telegazety
8-wybieranierozmiaru telegazety
9-wyświetlanie ukrytego tekstu
10-wybieranie tematu Fastext
11-Umożliwia wybór opcji telegazeta podwójny ekran oraz mix (telegazeta i obraz)
15-wyświetlanie podstrony
17-następna strona telegazety
-poprzednia strona telegazety
18-indeks telegazety
20- zatrzymanie telegazety
22-wyjście z trybu telegazety

Mam instrukcję , ale ja pytam o konkrety tj.jak zapisuje się stronę i czy również można zapisywać podstrony telegazety a następnie , jak taką stronę wywołujemy z pamięci i czy jest ona zapisywana na stałe , czy tylko
do kolejnego włączenia odbiornika.
Czy w zastosowanym tutaj systemie Megatext nawigacja po stronach i podstronach jest błyskawiczna , czy wymaga 20 sekund wyczekiwania
jak to ma miejsce we wielu innych LCD .
Jak teletext zachowuje się na stronach programów tv sat analogowych i
cyfrowych-czy nie ma kłopotów z czcionką na przykład kanałów francuskich
belgijskich bądź czeskich lub słowackich , gdzie występują inne znaki diakrytyczne. To samo dotyczy napisów dialogowych do filmów.

Czy długotrwałe wyświetlanie stron teletextu prowadzi również do "utrwalania" obrazu.?
Czy możliwe jest wyświetlanie teletextu w opcji PAT a więc z jednej strony obraz a z drugiej teletext? A może da się do tego wykorzystać podgląd PIP?

Będę wdzięczny za praktyczne podpowiedzi wynikające ze sprawdzenia
na tym modelu.
 

qazar

Member
Bez reklam
Problem o nie możliwości wyłączenia DC sygnalizowali Anglicy w jednym teście, co owocuje problemami w grach, np. ściemnianiem hoodów w grze:)
 

OLRO

New member
cacumen napisał:
Mam instrukcję , ale ja pytam o konkrety tj.jak zapisuje się stronę i czy również można zapisywać podstrony telegazety a następnie , jak taką stronę wywołujemy z pamięci i czy jest ona zapisywana na stałe , czy tylko
do kolejnego włączenia odbiornika.

A ja mam instrukcję i telewizor i też stanowi to dla mnie zagadkę, gdyż o ile stronę zapisać daje się łatwo (wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie - po czym pojawia się komunikat "store link"), to nie potrafię jej umieścić na żadnej liście ani wywołać z pamięci, a tym samym też sprawdzić trwałość zapisu (może ktoś podpowie, jak się to robi, bo z instrukcji to raczej nie wynika).

cacumen napisał:
Czy w zastosowanym tutaj systemie Megatext nawigacja po stronach i podstronach jest błyskawiczna , czy wymaga 20 sekund wyczekiwania
jak to ma miejsce we wielu innych LCD .

Nawigacja po stronach jest błyskawiczna w obszarze ok. 400 stron. Nawigacja w podstronach jest również natychmiastowa.

cacumen napisał:
Jak teletext zachowuje się na stronach programów tv sat analogowych i
cyfrowych...

Moja instalacja satelitarna lub dekoder Cyfry+ chyba nie umożliwia odbioru teletekstu z programów satelitarnych (nie wiem, czy jest to do przeskoczenia?).

cacumen napisał:
Czy długotrwałe wyświetlanie stron teletextu prowadzi również do "utrwalania" obrazu.?

Chyba jest to możliwe w każdym TV. Generalnie producent w instrukcji o tym wspomina i nie zaleca długotrwałego (powyżej 2 godzin) pozostawiania nieruchomego obrazu lub fragmentów obrazu z uwagi na możliwość "trwałego uszkodzenia ekranu telewizyjnego". Dotyczy to też długotrwałego oglądania obrazu w formacie 4:3 i możliwość "odciśnięcia się" krawędzi obrazu. Jako środki zapobiegawcze zalecane jest zmniejszenie jasności oraz konrastu ekranu.

cacumen napisał:
Czy możliwe jest wyświetlanie teletextu w opcji PAT a więc z jednej strony obraz a z drugiej teletext? A może da się do tego wykorzystać podgląd PIP?

Możliwe jest wyświetlanie teletekstu w prawej połówce ekranu z pełną możliwością nawigacji po telegazecie, przy jednoczesnym podglądzie obrazu (z dźwiękiem) w lewej połówce ekranu (zwężony obraz). Alternatywna opcja - to miks teletekstu i obrazu na całej szerokości ekranu. PIP jest tu nieprzydatny.

Co do wcześniejszych pytań, to:
1) o głośności już się wypowiadałem - w moim modelu 40-calowym nie stanowi ona żadnego problemu (ale jak wynika z wypowiedzi inych - w niektórych egzemplarzach może być chyba wyraźnie słyszalne chłodzenie, co moim zdaniem powinno stanowić podstawę do reklamacji),
2) odbiór sygnału analogowego/SD nie najgorszy.
3) czerń oraz odbiór scen o zmiennym poziomie oświetlenia jak na LCD bardzo przyzwoite - w zasadzie gdy ogląda się obraz wypełniający cały ekran i za punkt odniesienia jest tylko czarna rama telewizora, to do niczego się nie można przyczepić (wychwycić jakieś mankamenty), zauważalne jest jednak lekkie podświetlenie czarnych pasków otaczających obraz w innych formatach.
4) moim zdaniem tzw. technologia 100 Hz (podwajanie klatek obrazu) nie poprawia odbioru obrazu, tj. nie wnosi istotnej różnicy w subiektywnym odbiorze np. płynności ruchu (można to np. porónwać w trybie demo, gdzie obraz jest dzielony na 2 części - z włączoną i wyłączoną funkcją 100 Hz), nie mniej jednak jakiegoś śnieżenia czy drgania obrazu w dynamicznych scenach czy przy oglądaniu np. piłki nożnej i tak nie ma,
5) ....
6) manualna zmiana nazwy kanałów istnieje tylko w przypadku programów analogowych i o ile dobrze pamiętam możliwe jest wprowadzenie nazwy do 4 znaków,
7) dźwięk niemelomana powinien usatysfakcjonować, ale jest to tylko typowe 2 x 10 W (sporo jest jednak możliwości ustawień w obrębie kilku trybów dźwięku z wykorzystaniem korektora, jako stereo - gra przyzwoicie, technologia SRS TruSurround XT - raczej nie przekonuje).

Trochę może natomiast przeszkadzać pewne rozmycie krawędzi drobnych obiektów (chyba artefakty) widoczne np. w przypadku małych postaci biegających po boisku (mecz piłki nożnej) - zarówno w SD jak i HD, bez względu na ustawione parametry obrazu. W zbliżeniach większych lub mniejszych, gdy mamy do czynienia z większymi obiektami/postaciami, już to nie przeszkadza.
 
Ostatnia edycja:

Newion

New member
cacumen napisał:
Zgodnie z telefoniczną informacją z pomocy technicznej "Samsung Polska"
kontrast dynamiczny jest wyłączany a pozostaje tak jak w każdym innym
LCD , zwykły kontrast obrazu , jak to jest w sprzęcie bez "firmowego" kontrastu dynamicznego.
W czym jest w ogóle problem z tym "dynamicznym kontrastem"????
To co powiesz na to, ze w menu serwisowym jest opcja dynamic dimming, ktora moze miec wartosc ON lub OFF?
Przy okazji, czy macie to wlączone (pytam tych co zdecydowali sie wejsc do menu serwisowego)? U mnie jest OFF.

cacumen napisał:
1)Jaka jest głośność(wentylatorki , elektronika) , bo chcę go kupić i postawić w sypialni...powyżej zapoznałem się z różnymi opiniami ...i jak to jest faktycznie???
U mnie wentylatorki jakby trochę przycichły, w sumie bardziej słychać elektronikę :(, czyli buczenie przy trybie film bądź standardowy, przy dynamicznym, gdy podswietlenie = 10) nie słychać. Bede sie staral z tym powalczyc zmieniajac akustyke pomieszczenia wokól telewizora.

cacumen napisał:
4)Czy faktycznie odświeżanie 100hz matrycy skutkuje pozytywnie likwidując drżenie obrazu i powodujac płynność ruchu w szybkich scenach??
Technologia Auto Motion Plus jest u mnie cały czas włączona i to głównie na maksymalnym ustawieniu. Dzięki czemu nie ma skakania obrazu (juddering), natomiast pojawiają się artefakty (mniejsze bądź większe, w zależności od podawanego sygnału, czasami nie występują, np. mecze w TVP HD). Bez włączonego "upłynniania", filmów na TVP HD
według mnie nie da się oglądać, przynajmniej na 52 calach (na mniejszych powinno byc lepiej). Przy mocno "klatkujących" sygnałach, artefakty są dość duże przy szybkich scenach.

Dodam że oglądam telewizje cyfrową z kablówki (Echostar w Poznaniu - prawdopodobnie gorsza jakosc niz w N badz Cyfra+ ale to tylko przypuszczenie) oraz DVB-T ze Sremu. Dekoder mam podlaczony przez SCART (RGB) - kabel wymienilem i sygnal jest o wiele lepszy niz na kablu "oryginalnym".
 
Ostatnia edycja:

cacumen

Member
Bez reklam
Najpierw dzięki za porady i proszę o następne:
1)Wracam do teletextu-czy można zapisać również do pamięci podstronę.
Sprawdzenie najprostsze trwałości zapisu , to wyłączenie odbiornika po zapisie, powtórne uruchomienie , wprowadzenie teletextu i natychmiastowe
wpisanie manualne numeru uprzednio zapisanej strony , co powinno sprawić jej błyskawiczne ukazanie się.
Czy faktycznie nawigacja podstron jest "bezzwłoczna" na programie TVP 2
strona 522 ma 22 podstrony.Czy dostęp do nich jest sekundowy , czy muszą się wczytać po około 10-15 sekund na każdą z nich? Można je od razu przeglądać jedna po drugiej??
2)Co oznacza"zauważalne jest jednak lekkie podświetlenie czarnych pasków otaczających obraz w innych formatach"?? Czy funkcja autoformatowania bądź autozoomu obrazu do wypełnienia pełnego ekranu nie działa prawidłowo??
W Philipsach i Sony jest to automatyczne i tylko w wyjątkowych formatach trzeba dokonać manualnej korekty . Czy w Samsungu jest też taka opcja
poziomej i pionowej regulacji ustawienia obrazu z pilota i jak generalnie sprawuje się autoformat , chodzi o wielkość zniekształceń np. z 4:3 zmienianego na poszerzone wypełniające cały ekran 16:9. Jak jest z tym w praktyce , jakie ewentualne usterki??
3)Co jest możliwe z funkcją PIP,,oglądanie z anteny domowej obrazu telewizyjnego a telewizji np.satelitarnej w oknie podglądu z podziałem
dźwięku na dwa źródła jeden oddzielnie dostępny np. w słuchawkach a ten drugi tylko w głośnikach telewizora. Czy jest możliwość zmiany wielkości okna podglądu i zmiany źródła obrazu jako głównego i tego z podglądu wymiennie z pilota.??
4)Co w codziennej praktyce stanowi największą niedogodność w korzystaniu z tego LCD??
Jak zawsze liczę na rzeczowe wsparcie...
 

OLRO

New member
Do cacumen:

Po dalszej analizie problemu teletekstu w A856 stwierdzam co następuje:

- konkretnej podstrony nie da się raczej zapamiętać, zapamiętaniu ulega numer strony, a po jej przywołaniu (znalazłem wreszcie na to sposób), pojawia się dana strona z aktualną podstroną,
- po wyłączeniu odbiornika pilotem, a także po odłączeniu zasilania, zapamiętywany jest nr strony "zapamiętanej" ostatnio, wyświetla się ona sama jako pierwsza i odbywa się to w miarę szybko, choć zwykle następuje przewijanie stron do danego numeru,
- gdy jesteśmy cały czas w danej telegazecie, możemy błyskawicznie wyświetlać zapamiętaną stronę, o ile wybrany jest odpowiedni tryb wyświetlania teletekstu,
- nawigacja po podstronach jest rzeczywiście błyskawiczna (zaraz po naciśnięciu przycisku góra - dół), choć dzisiaj zarówno na TVP1 jak i TVP2 nie znalazłem strony zawierającej więcej niż kilka podstron,
- jeśli natychmiast po włączeniu telegazety wpiszemy jakiś odległy nr, to w TVP2 strona wyświetlana była od razu, natomiast w TVP1 - po niewielkiej zwłoce wynikającej z przewinięcia stron, co odbywa się bardzo szybko w porównaniu z innymi znanymi mi telewizorami.

Podsumowując - korzystanie z teletekstu w tym TV to czysta przyjemność.
 
Ostatnia edycja:

OLRO

New member
cacumen napisał:
2)Co oznacza"zauważalne jest jednak lekkie podświetlenie czarnych pasków otaczających obraz w innych formatach"?? Czy funkcja autoformatowania bądź autozoomu obrazu do wypełnienia pełnego ekranu nie działa prawidłowo??
W Philipsach i Sony jest to automatyczne i tylko w wyjątkowych formatach trzeba dokonać manualnej korekty . Czy w Samsungu jest też taka opcja
poziomej i pionowej regulacji ustawienia obrazu z pilota i jak generalnie sprawuje się autoformat , chodzi o wielkość zniekształceń np. z 4:3 zmienianego na poszerzone wypełniające cały ekran 16:9. Jak jest z tym w praktyce , jakie ewentualne usterki??

Możliwy jest wybór formatu wyświetlanego obrazu, choć dostępne opcje rozmiaru obrazu zależą od rodzaju wybranego źródła sygnału.
Przykładowo, jeśli źródłem tym jest zwykła antena (oznaczenie TV), dostępny jest m.in. tryb ekranu "Auto szeroko.", która powoduje np. rozciągnięcie programów nadawanych w formacie 4:3 do formatu 16:9. Odbywa się to natychmiastowo i oczywiście automatycznie.
Według mnie tak rozciągnięty obraz nie wygląda jednak najlepiej (poszerzone postacie, lekkie pogorszenie jakości obrazu), a zadowalający efekt uzyskuje się praktycznie jedynie w przypadku filmów animowanych, dla których przeskalowanie z uwagi na stosowane intensywne barwy daje zwykle najlepsze efekty.
Zwykle więc oglądam programy nadawane w formacie 4:3 w trybie obrazu 4:3. Wówczas obraz wygląda najlepiej i nie jest zniekształcony. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie trwało to zbyt długo (np. ponad 2 godziny) z uwagi na możliwość tymczasowego utrwalenia śladów krawędzi obrazu, czego przyczyną jest - jak wynika z instrukcji obsługi - różnica w natężeniu emitowanego światła.

Co do podświetlenia czarnych pasków otaczających obraz w innych formatach, to chodziło mi oczywiście o sytuację, w której nie korzysta się z trybu "Auto szeroko.", tylko narzuca rozmiar obrazu. W sytuacji gdy jest on niedopasowany do formatu ekranu 16:9, widoczne są paski: z lewej lub prawej strony (w formacie 4:3), u góry i u dołu (w formacie szerszym niż 16:9) lub wokół obrazu (np. w trybie obrazu 4:3, gdy obraz nadawany jest np. w formacie 16:9). Paski te nie są idealnie czarne, uwidacznia się fakt istnienia podświetlenia, co widać zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu.

W przypadku korzystania z łącza HDMI i np. dekodera satelitarnego tryb obrazu "Auto szeroko." jest w ogóle niedostępny, w jego miejsce pojawia sie natomiast opcja "bez overscanu".
 
Ostatnia edycja:
Do góry