Pliki AVCHD - co z nimi robić?

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bangrootghost, źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o formaty i kontenery używane przez Pinnacle. Jesli wybieram do przekodowania całego wyjściowego materiału mpeg4 jako wynikowy to dla mnie jakość jest gorsza w porównaniu do mpeg2. Zachowyjąc bitrate zbliozny do takiego z jakim nakrecony został materiał nie zwiekszam ani nie zmiejszam wagi pliku. U mnie suma plikow surowych .m2ts przed obróbką jest bardzo podobna do wagi pliku wyjsciowego w mpeg2. Mpeg4 z założenia kompresuje bardziej i lepiej. Bardziej - znaczy mniejszy plik, lepiej znaczy lepszy plik. ale jakoś u mnie tego nie widac. Jakość klipu przy wykorzystaniu kompresji mpeg4 jest zdecydowanie gorsza niż mpeg2. Może to wina leciwego lapka? nie wiem, ale stosuję mpeg2
pozdrawiam
 

mariof

New member
Bez reklam
Sydon777 napisał:
To się nazywa konkretna pomoc na forum - gratulacje dla Sydon777:)!!!
Czy sądzisz, że podobnie będzie z plikami w formacie HD mpg2? Mam już materiał zmontowany w tym formacie w pinnacle 12 ale tworzenie menu i struktury "dużego" BD-R w tym programie trwa niemiłosiernie długo:(. Nie zależy mi specjalnie na menu z "wodotryskami" ale ze względu na objętość materiału (ca 23,5 GB czyli płytka praktycznie na "full" i dobrze by było aby menu miało co najmniej dwa poziomy) chciałbym ułatwić sobie pracę i oszczędzić czas. Ponad to bardzo mi się podoba możliwość tworzenia struktury BD-R na pamięci typu flash którą czyta PS3. Coraz więcej moich znajomych ma ten świetny sprzęt i duże np 32 GB "flasze". Zamiast nagrać kolejną płytkę BD-R (nadal droga...) można materiał przegrać na "flasza" i tak najczęściej znajomi oglądają go tylko raz.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Z HD MPEG2 w multiAVCHD nie powinno być problemu, bo przecież takie pliki są w nim przewidziane. Sam nie sprawdzałem na HD, ale robiłem to z MPEG2 w SD. Jeżeli popatrzysz na mój plik LOG, to ósmy tytuł jest w MPEG2. Wzieło się to stąd, że do kamery Sony przypadkowo została włożona płytka sformatowana w SD i nagrana jako DVD. Aby nie było "dziury" w relacji ze stoku, włączyłem ten materiał do struktury Blu-ray z HD (.m2ts) i nie było żadnego problemu. Jeżeli chodzi o dwupoziomowe menu w pełnym tego słowa znaczeniu, to autor multAVCHD dopiero ma w planie. W tej chwili niejako drugim poziomem mogą być rozdziały dla poszczególnych tytułów. Z poziomu multiAVCHD można ustalić odstęp czasu między kolejnymi rozdziałami, które mają być utworzone. Można też wybrać opcję zachowania istniejących rozdziałów w plikach wsadowych. Jeżeli chcielibyśmy dopiero utworzyć rozdziały usytuowane w konkretnych miejscach w ramach danego tytułu, to można to zrobić z poziomu tsMuxera wstępnie remuksując dany plik. Dane czasowe do rozlokowania poszczególnych rozdziałów łatwo ustalić np wprost w PS3, przez oglądanie z jednoczesnym wyświetlaniem wskaźnika czasu. W przypadku wybrania struktury klasycznej menu, gdzie tytuły są reprezentowane ikonami rozmieszczonymi na poszczególnych planszach, rozdziały nie mają takiej reprezentacji. Natomiast gdy się wybierze strukturę menu jako XMB (rodzaj przewijalnego banera analogicznego do tego, który jest w PS3), rozdziały dla poszczególnych tytułów uzyskują reprezentację w postaci ikonek, każdorazowo wyświetlanych, gdy się wybiera ikonę danego tytułu. "Flasze" i dyski podłączane przez USB, zarówno przez multiAVCHD jaki i PS3 są traktowane równoprawnie, bo struktura Blu-ray na tych nośnikach jest identyczna i oparta o format 8.3

krysiek napisał:
Hej. Może lamerskie pytanie ale nie udało mi się odnaleźć tego na forum.
Materiał masz nie zmontowany, bez przejść, bez wygaszania.
W jaki sposób tniesz pliki i montujesz to w logiczną całość?
pozdrawiam
krysiek
Materiał filmowy obejmujący poszczególne tytuły oczywiście został zmontowany bez przekodowania. Najpierw (tak jak pisałem) w HDWriter dokonywano eliminacji niechcianych ujęć lub ich fragmentów, a następnie potrzebne pliki połączono TSSpliterem (połączone pliki z kamery Sony dodatkowo musiały być remuxowane tsMuxerem). Z wszelkiego rodzaju efektów na przejściach już dawno na szczęście się wyleczyłem i uważam, że one psują przekaz filmowy. Jeżeli ogląda się filmy profesjonalne (przyrodnicze, reportaże czy też fabularne) to łatwo zauważyć, że "ostre" przejście między scenami jest dominujące w nowych produkcjach.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sydon, piszesz od dłuższego czasu, że używasz HDWritera do obcinania zbędnych fragmentów. Czy nie jest tak, że HD Writer dodaje jedynie jakies znaczniki do pliku, które powodują, że oglądający widzi tylko to co chciał, a obcięta reszta oliku nadal istnieje, a tylko nie jest wyświetlana? U mnie gdy uzywałem HD Writera do przycinania chyba tak właśnie sie działo, ponieważ mocno obcięte pliki z obu stron zawsze miały taką sama wagę jak te z przed wycinanki, ale owszem były poprawnie obcięte. Dlatego obcinam pliki zawsze w kamerze. Niezbyt to wygodne, ale jedynie to powoduje (przynajmniej u mnie) prawdziwe obcięcie pliku i wyrzucenie niechcianych fragmentów. W ten sposób oszczędzam gigabajty miejsca.
Jak to jest z tym HD Writerem?
 

bankrootghost

New member
większość NLE tak działa (zapisywane są znaczniki, a pliki źródłowe pozostają bez zmian). Niektóre NLE (np. ULEAD VS) mają opcję tworzenia nowych klipów po takiej edycji (po wyrzuceniu oryginału oszczędzamy miejsce na dysku).
Nie znam HD Writera, może też to potrafi ?
W innym przypadku rzeczywiście byłby problem.
Ja "muxuje" swoje klipy w Power Directorze (wydaje się, że bez przekodowywania - bo b. szybko i bez zwiększenia wagi pliku wynikowego), tu jednak nie ma problemu, o którym piszesz, bo łączenie plików odbywa się z wykorzystaniem projektu (pliku ze znacznikami) utworzonego w tym samym programie.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli w HDWriter dokonuje się samych przecięć plików reprezentujących poszczególne sceny, to rzeczywiście pliki pozostają nienaruszone, a zapisywane są tylko informacje o miejscach cięć. Stąd operacja Split jest szybka, niezależnie od wielkości pliku. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na usunięcie którejkolwiek części z podzielonego pliku, to program wykonuje "fizyczne" wyrzucenie danego fragmentu i to bezpowrotnie (tzn operacji nie da się cofnąć). Polega to na przepisaniu pozostałego fragmentu (lub pozostałych-jeżeli cięć było więcej) z pominięciem fragmentu odrzucanego. Czas trwania tej operacji będzie oczywiście zależny od wielkości pliku, z którego wyrzucany jest dany fragment. Dotychczasowy plik znika, a nowopowstały otrzymuje nazwę starego jeżeli było jedno rozcięcie. Natomiast jeżeli były dwa rozcięcia i wyrzucany fragment pochodzi z wnętrza pliku, to początkowa część pliku zachowuje dotychczasową nazwę, a końcowa otrzymuje nową, lokującą ten plik na końcu wszystkich istniejących plików z jednoczesnym zapisem, gdzie jest właściwe położenie tego pliku, wynikające z chronologii filmowania. Gdy zakończymy edycję i zlecimy zapis wynikowej struktury (AVCHD lub DVD), program na podstawie posiadanych informacji zmienia nazwy plików tak, aby wszystkie lokowały się zgodnie z pzycją ikon reprezentujących te pliki na linii czasu. Wspominałem już o tym, ale ponieważ sprawa jest istotna, akcentuję to zagadnienie jeszcze raz. Jeżeli robiliśmy więc "intensywną" edycję z wieloma odrzutami, to warto zlecić programowi niech uporządkuje ten "bałagan" w plikach. Ja to robię w ten sposób, że w opcji Select videos to copy to media przeciągam ikony nie z okna Scenes a z okna Video. Tak więc z pomocą kilku ruchów, cały zedytowany materiał jest gotowy do authoringu. Authoring też jest prosty bo menu obejmuje tylko jedną planszę, na której jest kilka ikon. Zaletą takiego postępowania jest minimum nakładu pracy, bo unika się "ogłupiającego" łączenia setek scen w oknie Scenes oraz fakt, że przy przeglądaniu nagranego materiału, mam dostęp do każdej sceny (ujęcia) na zasadach rozdziału tzn przyciskami L1 i R1 w pilocie PS3 mogę przeskakiwać w przód i w tył ze sceny na scenę-dla mnie jest to bardzo przydatna dodatkowa nawigacja. Oczywiście ci, którzy traktują nagranie po edycji jako finalne, muszą się trochę więcej potrudzić i łączyć te setki scen indywidualnie, zgodnie ze swoją wizją całości. Ja taki materiał nagrany ekspresowo traktuję z jednej strony jako archiwalny, a z drugiej jako punkt wyjścia do tworzenia dużych struktur Blu-ray. Wygląda to tak: w PS3 ustalam jakie pozycje mają sceny, które chcę połączyć w planowane bloki tytułowe (i tutaj przeskakiwanie ze sceny na scenę jest super). Mając rozeznaną "topografię" całego materiału na poszczególnych płytkach AVCHD (lub kartach pamięci), podłączam te nośniki kolejno do PC-ta i łączę pożądane pliki w TSSplitter jednym zleceniem bez obawy, że coś znajdzie się w niewłaściwym miejscu. A dalej to już wiadomo...
 

krysiek

New member
Sydon777 napisał:
Materiał filmowy obejmujący poszczególne tytuły oczywiście został zmontowany bez przekodowania. Najpierw (tak jak pisałem) w HDWriter dokonywano eliminacji niechcianych ujęć lub ich fragmentów, a następnie potrzebne pliki połączono TSSpliterem (połączone pliki z kamery Sony dodatkowo musiały być remuxowane tsMuxerem). Z wszelkiego rodzaju efektów na przejściach już dawno na szczęście się wyleczyłem i uważam, że one psują przekaz filmowy. Jeżeli ogląda się filmy profesjonalne (przyrodnicze, reportaże czy też fabularne) to łatwo zauważyć, że "ostre" przejście między scenami jest dominujące w nowych produkcjach.

Oczywiscie, że ostre przejscia są dominujące, jednak gdy wplatam zdjęcia w film to wole aby zdjecia byly w jakis sposób "animowane" a przejscia płynne.
Dodatkowo przenikanie lub tez wygaszanie jest wg mnie mało denerwujące i jako takie właśnie tego używam.
Film ze zdjęciami (np z wakacji) zyskuje bardzo dużo a oglądanie nie jest takie nudne.
Jest jakaś szansa na takie połączenie ?
kr.

ps. Macie może linka do HDwritera ? nie udało mi się go odnaleźć
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sydon, Wielkie dzięki za szczegółowe wyjasnienie.
Krysiek, w HD Writer chyba to se ne da, tym bardziej w programach typu tsmuxer, splitter, mulitiavchd. Nalezałoby uzyc typowych programów do edycji, jak Pinnacle, Ulead, Nero by otrzymać takie przejscia. HD writer jest troche takim przejściowym, trochę edycji, trochę podstaw. Ja takie rzeczy akurat robię w Pinnacle ze względu na koncowy efekt i jakość klipu.
 

krysiek

New member
cały czas właśnie szukam czegoś co mi to jakoś sensownie umożliwi i teraz powiem herezje i pewnie ktos mnie zje.
Próbowałem juz chyba wszystkich możliwych dostępnych programów i w ej chwili zdecydowanie najprostszym, najszybszym i najwygodniejszym w obsludze jest "windows movie maker". Niestety zapisuje tylko do WMV i oczywiscie ma swoje błędy czy też ograniczenia.
Miałem nadzieje, że HDwriter mi pomoże, ale wygląda na to, że niestety nie :(
HDwriter w takim razie mi nie pomoże... czas szukać dalej :(
kr.

ps. Oczywiscie jak macie namiary na hdwritera ktory zainstaluje się bez płytki to proszę dajcie namiary
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Testowalem wczoraj ten program co podal Sydon777
czyli multiAVCHD, a mam kamere kolo 2 lat, ale nie mialem czasu na zabawe, ani nie bylo programow, czasy sie zmieniaja wiec juz jest w miare OK, ale zanim zaczne robic cos z materialem znajac zycie pewnie juz zmienie kamere na inna. Teraz program multiAVCHD to jest to, szybko przyjemnie itd jednym slowem male i rewelacyjne, troche jeszcze zrobia i bedzie super, ale mam problem chcialem dodac swoje napisy do filmu, zrobilem w .srt i robie muxowanie w tsMuxer i klops napisow nie ma, ktos dodawal napisy do filmu i moze sie podzielic jak to robi.
 

mariof

New member
Bez reklam
Sydon777 napisał:
Witam Sydon777:),
dziś, korzystając z wolnego czasu, chciałem dokonać montażu przy pomocy chwalonego przez Ciebie multiAVHCD. Niestety po "odpaleniu" programu otrzymuję komunikat:
= (RT) Invalid array index (89). Valid range (1-88) - Line 2305
Czy przyczyną może być fakt że korzystam z Vista 64bit?
Serdecznie pozdrawiam,
mariof
 

TolkWimasz

New member
HD Writer

Witam,

Czytam na forum dużo dobrych opinii o programie HD Writer. Mam kamerę Sony. Jaka powinna być struktura katalogów i gdzie należy wgrać pliki aby HD Writer je "widział"?

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Tolk Wimasz

PS.
Już znalazłem odpowiedź. Strona 35 tego wątku.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Seba_Fan napisał:
Testowalem wczoraj ten program co podal Sydon777
czyli multiAVCHD, a mam kamere kolo 2 lat, ale nie mialem czasu na zabawe, ani nie bylo programow, czasy sie zmieniaja wiec juz jest w miare OK, ale zanim zaczne robic cos z materialem znajac zycie pewnie juz zmienie kamere na inna. Teraz program multiAVCHD to jest to, szybko przyjemnie itd jednym slowem male i rewelacyjne, troche jeszcze zrobia i bedzie super, ale mam problem chcialem dodac swoje napisy do filmu, zrobilem w .srt i robie muxowanie w tsMuxer i klops napisow nie ma, ktos dodawal napisy do filmu i moze sie podzielic jak to robi.
Plik z napismi ma być umieszczony w tym samym katalogu co plik video i musi mieć dokładnie taką samą nazwę co plik video. Nic wcześniej nie trzeba muxować - multiAVCHD sam dołoży napisy, które PS3 bardzo ładnie wyświetla (o ile oczywiście na PS3 mamy włączone wyświetlanie subtitle).
 

TolkWimasz

New member
Program PMB może tworzyć płyty w formacie AVCHD. Niestety, nie ma możliwości tworzenia obrazu płyty na dysku twardym. Od razu dane zapisywane są na DVD.

Czy są jakieś programy emulujące nagrywarki? Tworzące wirtualne nagrywarki? Program taki tworzyłby obraz płyty na dysku twardym.

Tolk
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Po przeczytaniu od razu zabralem sie za test, faktycznie sa, ale jesli chce dodac napisy po pl i ang?
PowerDVD mi dziwnie wyswietla wybor jako "6 speaker 0" i sa jakies takie nie biale
w ustawieniach multiAVCHD nic ciekawego nie widze,
mam zaznaczone "Add external..."
odznaczone "Use embedded..." to nie wiem co to jest

dzwiek dodatkowy tez mozna w ten sposob dodac?
"add external audio track" to wystarczy zaznaczyc, bo jest odznaczone?


glowi mnie jeszcze tsMuxer dodaje "add" film i napisy zaznaczam M2TS muxing i brak napisow, cos tutaj wiesz.
pisales kiedys o zawartych inforamcja przy nagrywaniu kamera soby chodzi Ci o "add picture timing info" tak jak pokazuje tsMuxer po wybraniu naszego filmu?
nie mam PS3 :(

dzieki :)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
"Use embedded..." dotyczy napisów znajdujących się wewnątrz kontenera .MKV
Dźwięk dodatkowy też można wstawić na podobnej zasadzie co napisy
Warto dodać, że ostatnie realizacje multiAVCHD umożliwiają też definiowanie rozdziałów poprzez plik tekstowy (.txt) lokowany tak jak napisy czy dodatkowy dźwięk. Czasy znaczników podaje się w sekwencjach w formacie "00:00:00:000;". Kolejne pozycje oznaczają: godziny,minuty,sekundy i części sekund a ";" jest rozdzielnikiem.
Czy po "muxowaniu" w pliku .m2ts są wstawione napisy, łatwo sprawdzić przez wczytanie "zmuxowanego" pliku do tsMuxera - a czy je dany odtwarzacz potrafi wyświetlić to już odrębne zagadnienie.
W plikach ze Sony znajduje się strumień o nazwie PGS (Presentation Graphic Stream) i to o potrzebie jego usuwania pisałem.

TolkWimasz napisał:
Program PMB może tworzyć płyty w formacie AVCHD. Niestety, nie ma możliwości tworzenia obrazu płyty na dysku twardym. Od razu dane zapisywane są na DVD.

Czy są jakieś programy emulujące nagrywarki? Tworzące wirtualne nagrywarki? Program taki tworzyłby obraz płyty na dysku twardym.

Tolk

Kilka programów NLE potrafi zapisywać strukturę AVCHD/BD na dysku w postaci folderu BDMV i taki folder w dowolnym czasie można przegrać na płytkę. Do takich programów należy min. Pinnacle Studio. Trzeba jednak pamiętać, że inny jest format struktury AVCHD/BD dla płytek, a inny dla kart pamięci i dysków. Oznacza to, że aby obraz płytki w postaci folderu BDMV mógł być odtworzony z dysku (lub karty pamięci) trzeba zmienić mu format na 8.3 (o szczegółach swego czasu już pisałem). Chodzi o odtwarzanie sprzętowe (np. PS3) i w większości odtwarzaczy programowych (np. PMB, HDWriter i in). Ale np. niektóre wersje PowerDVD potrafią taki obraz odtwarzać bez modyfikacji formatu.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
co do "W plikach ze Sony znajduje się strumień o nazwie PGS (Presentation Graphic Stream) i to o potrzebie jego usuwania"

u mnie tego nie ma, za to wczoraj wieczorem wzialem plik testowy z innej kamery i faktycznie taki plik byl, zastanawia mnie czy to jakas funkcja w kamerze czy po prostu tak jest w niektorych modelach.

"Use embedded..." dotyczy napisów znajdujących się wewnątrz kontenera .MKV
to znaczy co, bo dalej nie wiem, cos sie dzieje z tym?

ta lokalizacja rozdzialow itd to moze byc ciekawe, jeszcze tego nie odkrylem co i jak sie robi, ale moze na to przyjdzie pozniej, program bedzie jak na razie sie dalej rozwijal a to juz jest cos dobrego, oby sie szybko nie skonczylo, oczywiscie bede tez sledzil Twoje nowinki w tej dziedzinie jak zawsze.

multiAVCHD tylko jak zrobic by napisy, ktore dodamy byly w nazwie jako pl a nie jakies dziwne cos tam, w innym programie jest mozliwosc jak i sciezki i napisy przypisac odpowiedni skrot.

kurcze maly programik a cieszy, juz prawie idealny, jeszcze tylko troche i bedzie git, ale nie podoba mi sie takie rozwiazania jak z virtualdub tworzenie jakby skryptow, a do tego moze dojsc.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wg mojego przypuszczenia strumień PGS występuje w plikach z kamer zapisujących obraz w rozdziellczości 1440x1080,a który ma być wyświetlany w 1920x1080.
Dosłownie chodzi o to: Use ASS/SRT embedded subtitles - If checked and SSA (Alpha Substation) or SRT/UTF8/UTF16 subtitles are found as a mkv stream inside MKV file - they will be added. Czyli jeżeli taki strumień napisów jest dołączony do plików .MKV i w multiAVCHD zaznaczymy tę opcję, to ten strumień będzie dodany.
Ja mam w Settings ustawiony Character set na East-Europe 238 i wszystkie polskie znaki mogę pisać.

....a teraz już biorę urlop wypoczynkowy.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
A zapamniałem jeszcze o tym:
mariof napisał:
Sydon777 napisał:
Witam Sydon777:),
dziś, korzystając z wolnego czasu, chciałem dokonać montażu przy pomocy chwalonego przez Ciebie multiAVHCD. Niestety po "odpaleniu" programu otrzymuję komunikat:
= (RT) Invalid array index (89). Valid range (1-88) - Line 2305
Czy przyczyną może być fakt że korzystam z Vista 64bit?
Serdecznie pozdrawiam,
mariof

Na stronie http://forum.doom9.org/showpost.php?p=1264674&postcount=1651 można znaleźć taki tekst:
"I got the following error:
(RT) Invalid array index (7), Valid range (1-6) - Line 6279

When the program errors out, no log file is save. Can is be changed to save the log file with each change to aid in debugging?

I was building a new compilations that had a new MultiAVCHD source that had one title and was build with the latest build so had the multiCHAP.txt file, and my previously built with MultiAVCHD with 5 titles and no multiCHAP.txt file.

UPDATE:
If I use the latest build to process the old MultiAVCHD 5 title source by itself to get the multiCHAP.txt file, then I can successfully combine it with another MultiAVCHD source."

Zapoznaj się też z odpowiedzią autora podaną nieco dalej
 
Do góry