Pliki AVCHD - co z nimi robić?

a_r_t_i

New member
Błagam pomocy!!! Już nie mam zdrowia do plików mts :(

Mam kilkaset plików mts na komputerze nagrywanych kamerą Canon HG10.

Nie chcę obrabiać tych filmów, ja chcę je tylko otworzyć !!!

Mam Pinnacle Studio 12 - filmy są otwierane w fatalnej jakości - pixeloza

Mam Sony Vegas 7.0 - filmy w formacie mts widzi na dysku ale jak je próbuję otworzyć to wyskakuje mi komunikat:
"Warrning: An error occured while opening one or more files. The reason of the error could not be determined."

Proszę, pomocy - chciałbym obejrzeć na komputerze to co nagrałem na kamerze.

Pozdrawiam !
 

aspirant2

New member
Kolejny Problem

Dziękuje kolego - marciniozo po zainstalowaniu uaktualnienia widzi pliki AVCHD ale dopiero jak zaznaczam pobierz z urządzenia mobilnego. Faktem jest że pliki mam na zewnętrznym dysku twardym. Wystąpił natomiast kolejny problem po pobraniu pliku poprzez importuj z urządzenia mobilnego po tej czynności filmik w podglądzie prawie bez skoków działa ale jak juz przejde do kolejnego okna "szablon motywy" obraz poruszą sie skokami czyżby za słaby komputerek posiadam lenowo R61 z procesorem Intel Core Duo T8100 2,1 @ 2,09 GH z 3 GB Ramu karta graficzna Nividia Quadro NVS 140M Dodatkowo spróbowałem zaimportowac plik z nagranej płyty DVD i program dziala bez zarzutu znaczy nagranie nie skacze i nie zatrzymuje się , moze brakuje jakis kodeków , nowe directy tez nic nie dały. Nagrany film ze skaczących plików na DVD wraz z szablonami z VS 11 działa płynnie i w dobrej DVD jakości. Prosze o porade -pomoc Rozmawiałem telefonicznie z miłym panem z firmy corel polska sugerował że jest problem ze strumieniem transmisji powiedział zeby opisac co i jak i przesłac email a on to przesle dalej do centrali bo moze kamera jest tak nowa że nie obsługuje włąściwie program plików z kamery. Ponadto stwiedził że nie bedzie juz żadnych uaktualnienń bo korel wypuścił nowy program X 2 - no i jestem w d...pie Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, ale znawcy sztuki twierdzą, że do bezproblemowej pracy z plikami HD potrzeba procesora z czterema rdzeniami i dużo szybkiej pamięci RAM....

Oczywiście da się pracować na "słabszym" komputerze ale komfort pracy może być różny....

Powodzenia w montażu!!!
 

Horhe Ortega

New member
-potem daję avchd/bdmv folders
- to przecież jest prawy-górny guzik dodawania folderów ? Dodajesz mts-y górnym -lewym , a uruchamiasz dolnym -create MultiBD. Sprawdź ImgBurn ( pamiętając o UDF 2.50 ), zaptasz aby automatycznie wypalił.
 

jackpe

New member
Jeżeli dobrze zrozumiałem to chcesz przynajmniej na razie tylko obejrzeć na kompie pliki mts. Myślę, że przy pomocy PowerDVD9 nie powinno być żadnych problemów i to na takiej konfiguracji Twojego kompa. Pracuję na lapku przy troszkę szybszym procesorze i nie jest tak źle :) No na pewno czym szybszy sprzęt tym lepiej ale da się przeżyć:)
 

a_r_t_i

New member
jackpe napisał:
Jeżeli dobrze zrozumiałem to chcesz przynajmniej na razie tylko obejrzeć na kompie pliki mts. Myślę, że przy pomocy PowerDVD9 nie powinno być żadnych problemów i to na takiej konfiguracji Twojego kompa. Pracuję na lapku przy troszkę szybszym procesorze i nie jest tak źle :) No na pewno czym szybszy sprzęt tym lepiej ale da się przeżyć:)

Chciałbym tylko odtworzyć film HD z kamery Canon HG10 (pliki *.mts).

Czy wystarczy że ściągnę PowerDVD9 ?

Czy potrzebuję jeszcze ściągnąć jakieś kodeki ?

Jeżeli potrzebuję ściągnąć kodeki to czy mam zmieniać coś w ustawieniach PowerDVD ?

Czy muszę coś zrobić z "deinterlacingiem" ?


Proszę o wyjaśnienie krok po kroku co mam zrobić aby obejrzeć te filmy, bo już kilka miesięcy męczę się z tymi plikami i za każdym razem coś się dzieje:
smużenie, przycinanie, migotanie, wieszanie.

I nie sądzę aby to była kwestia sprzętowa bo mam Core2Duo 2,2 Ghz, 4GB RAM, GeForce 9800 GTS.

Proszę o pomoc bo już nie mam siły do tych plików.

Pozdrawiam
 

jackpe

New member
a_r_t_i napisał:
Chciałbym tylko odtworzyć film HD z kamery Canon HG10 (pliki *.mts).
Czy wystarczy że ściągnę PowerDVD9 ?
Czy potrzebuję jeszcze ściągnąć jakieś kodeki ?
Jeżeli potrzebuję ściągnąć kodeki to czy mam zmieniać coś w ustawieniach PowerDVD ?
Czy muszę coś zrobić z "deinterlacingiem"
a_r_t_i nie jestem specjalistą od konfiguracji kompa i sam miałem problem z odtwarzaniem plików m2t ponieważ miałem już porządnie namieszane w systemie a nie mam ochoty na ponowną instalację. Po prostu zainstalowałem PowerDVD v9, o czym zresztą wyczytałem gdzieś tu na forum :) i problemy się skończyły. Nic nie zmieniałem w ustawieniach i nie instalowałem nowych kodeków. U mnie jest to jedyny program poprawnie odtwarzający pliki m2ts. W innych albo nie ma dźwięku, albo wcale nie odtwarzają. Po prostu spróbuj i sam zobaczysz.
Pozdr.
 

miloszek

New member
Witam.
Pewnie niektórzy na forum widzieli jakieś moje posty dotyczące kłopotów z odtwarzaniem AVCHD na słabym kompie. Szukam rozwiązań aby jednocześnie móc obejrzeć plik w dobrej jakości i bez klatkowania.
Ekipa na forum podzieliła się na wyznawców dobrego sprzętu i osoby twierdzące że nawet na słabszych kompach niż moje padło da się odtwarzać płynnie (720p of coz) przy dobrze dobranych i skonfigurowanych kodekach. ;)
Do rzeczy!
Trafiłem na post, w którym ktoś skierował mnie na tor szybkości danych. Pobawiłem się i wygląda to tak w najwyższej jakości CANON HG 10 zapodaje 15000 i tu nie ma szans aby u mnie poszło - procek czerwony i wykorzystany w 100 ;) Pozmieniałem na 9000 i chodzi płynnie :) konwertując na mpeg2
Moje pytania są następujące :

Jak wiele traci się na jakości takim posunięciem ?
Do ilu można zmniejszyć ten parametr aby nadal mogło to być nagranie HD?
- Lepiej zmienić w pinnacle podczas konwersji czy też ustawić w kamerze jakość XD czyli kolejna po najlepszej?
Będę wdzięczny za podpowiedzi.
pozdrawiam
Milosz
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wg mnie zasady są takie (i staram się do nich stosować :) ):

1) Nagrywaj z możliwie jak najlepszą jakością dostepną dla kamery. Pogorszyć jakość zawsze możesz. Polepszyc już nie. Jeżeli dziś sprzęty czy soft nie wyrabia, to będzie taki jutro.

2) Staram się przy obróbce w Pinnaclu, by wynikowy film nie miał bitratu niższego niż źródłowy materiał (w moim przypadku ok.13MB/s) lub wybieram mozliwie najlepszy dla danego formatu pliku. Wiekszego też nie daję, bo nic to nie polepszy jakości, a jedynie zwiększy rozmiar filmu. Zejscie do 9MB/s nie degraduje mocno jakości w przypadku wybrania takiej wartości w Pinnaclu. Przynajmniej ja nie widzę drastycznej różnicy, ale na kompie. Na duzym TV jest ciut gorzej, ale widze to tylko ja, bo wiem, ze jest gorzej. Inni myslą, że jest ze mna coś nie tak i twierdzą, że różnicy nie widzą. 4-6MB/s to już tragedia.

U mnie na leciwym lapku (jak w podpisie niżej) MPEG2 z takim bitratem (13-14 MB/s) śmiga płynnie. Zawsze robię kilka różnych formatów z tego samego materiału. AVCHD dla siebie na PS3, MPEG2 dla znajmoych na laptopy i DVD dla rodzinki

Co do jakosci to przynajmniej u mnie wyraźnie widać, że kompresja starszym i niby gorszym MPEG2 daje znacznie lepszą jaośc niż uzycie MPEG4. 20-30 min fim w MPEG2 13-14 MB/s zajmuje ok.2-3 GB. MPEG4 1/3 1/2 tego, ale zawsze wybieram jakość.

Pozdrawiam
 

bankrootghost

New member
krzysztofradio napisał:
Co do jakosci to przynajmniej u mnie wyraźnie widać, że kompresja starszym i niby gorszym MPEG2 daje znacznie lepszą jaośc niż uzycie MPEG4. 20-30 min fim w MPEG2 13-14 MB/s zajmuje ok.2-3 GB. MPEG4 1/3 1/2 tego, ale zawsze wybieram jakość.

Pozdrawiam

czyli co wybierasz ?
MPEG4 czy MPEG2 ?
 

aspirant2

New member
Wyczytałem

Na Naszym forum że najlepiej i bez strat odczytuja a nawet edytują choc w podstawowej formie programy dostarczone razem z kamerami więc po co kombinowac jak ma sie tylko odczytywać.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pojawienie się programu multiAVCHD w sieci, u nas jakby nie zostało docenione. Aby zwiększyć zainteresowanie tym bardzo ciekawym programem, podzielę się kilkoma uwagami z własnego doświadczenia - być może komuś będą pomocne lub kogoś zainspirują. Uwagi te zilustruję na konkretnym przykładzie dużej struktury Blu-ray, którą ostatnio zrobiłem po powrocie z nart z Vialattea (miejsce ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Pucharów Świata w Narciarstwie Alpejskim). Ponieważ pogoda dopisała, to z 400 km tras narciarskich na terenie Włoch i Francji, zebrało się dość dużo materiału filmowego. Nauczony pewnym doświadczeniem z minionych wypadów na zimowe stoki, wziąłem ze sobą dwie kamery HD. Panasonic HDC-SX5 to bardzo wygodny w użyciu sprzęt, ale w okresie silnego nasłonecznienia stoków, prześwietla śnieżne szczegóły (mimo posiadania specjalnego programu na taką okoliczność). Dlatego w okresie, gdy słońce już wyżej podchodziło na bezchmurnym niebie - używana była mniej wygodna (bo na płytki) kamera Sony HDR-UX3, która w takich przypadkach dobrze sobie radziła bez dodatkowego wspomagania.
Materiał filmowy z obu kamer wstępnie selekcjonowany był w HDWriter (katalog BDMV z niefinalizowanych płytek Sony, kopiowany był wprost do specjalnie przygotowanej struktury katalogów, jakiej używa HDWriter). Ponieważ program multiAVCHD wszystkie wczytywane pliki remuxuje tsMuxerem, więc uznałem, że wystarczy wyselekcjonowane pliki .m2ts połączyć TSSplitterem w bloki, odpowiadające planowanym tytułom. Po wybraniu odpowiednich opcji, wczytaniu wszystkich bloków filmowych i ustawieniu odpowiednich napisów - multiAVCHD wyprodukował strukturę Blu-ray, na podłączonym przez USB dysku formatowanym jako FAT32. Struktura ta w PS3 uruchomiła się, ale zauważyłem, że ikony i ich podpisy nie odpowiadają właściwym tytułom, a ostatnia plansza menu jest niekompletna. W ustaleniu przyczyny takiego stanu rzeczy bardzo pomocny okazał się plik LOG (zapisywany jest on w podkatalogu o nazwie "_LOG", tworzonym w katalogu, skąd uruchamiany jest program multiAVCHD - inne pliki informacyjno tekstowe zapisywane są bezpośrednio w katalogu AVCHD). Bliższa analiza kolejnych kroków pracy multiAVCHD, zarejstrowanych w pliku LOG, wskazywała na jakieś błędy przy obróbce bloków tytułowych, pochodzących z kamery Sony. Okazało się, że pliki .m2ts z kamery Sony, obok strumienia video i audio, mają jeszcze trzeci strumień prezentacji graficznej, na którym wykładał się tsMuxer. Bloki tytułowe z kamery Sony należało więc wstępnie remuxować, celem usunięcia tego zbędnego strumienia prezentacji graficznej. Po tym zabiegu wszystko poszło bezbłędnie. Utworzona przez multiAVCHD struktura Blu-ray odtwarza się tak jak była zaplanowana. Warto więc studiować plik LOG, bo może on ułatwić nam wykrycie ewentualnych błędów. Plik ten ma też duży walor poznawczy dla kogoś, kto chce zapoznać się z etapami tworzenia struktur Blu-ray. Uważam, że taka wiedza jest bardzo pożyteczna dla każdego amatora HD. Posiadacz takiej wiedzy może bowiem swobodnie modyfikować programowe struktury Blu-ray, dostosowując ich do swych inywidualnych potrzeb.
Odwołam się do konkretnego przykładu. Plansza intro z zimowym pejzażem wbudowana w multiAVCHD nie zawsze musi nam odpowiadać. Czy można to zmienić? - ależ oczywiście, że TAK. Możemy sobie stworzyć dowolne własne intro statyczne lub animowane. W tym celu możemy z własnego materiału filmowego zrobić krótki klip video jako .m2ts (np w Pinnacle Studio). W klipie takim mogą być ruchome napisy, muzyka i co tylko nam się podoba. Następnie przy zastosowaniu tsMuxera tworzymy strukturę AVCHD, celem pozyskania plików informacyjnych (.mpls i .clpi). Teraz tylko wystarczy odpowiednio podmienić stosowne pliki (pliki intro w strukturze Blu-ray utworzonej przez multiAVCHD znajdują się bezpośrednio za plikami tytułowymi - u mnie miały one nazwę 01400). To naprawdę jest proste-szczegły podobnych zabiegów były opisywane już wcześniej. A co z planszami menu? Czy można je zmienić?-oczywiście, że można. W programie multiAVCHD położenie ikon tytułowych jest ściśle określone i ten fakt można w tym celu wykorzystać. Najpierw za plikami intro należy umieścić pliki (u mnie o nazwach 01401) powstałe dla planszy tła menu - przygotowanie takich plików jak wyżej napisano. Następnie występują odpowiednio pliki dla tła menu z napisami (u mnie o nazwach 01402), a dalej pliki dla poszczególnych plansz menu z napisami i ikonami (u mnie 01403, 01404, 01405). Aby uzyskać odpowiednie pliki najpierw trzeba skorzystać z jakiegoś programu graficznego dla stworzenia odpowiednich plansz. Zaletą jest absolutna swoboda w doborze wszystkich elementów - w szczególności wielkości, kolorystyki i kształtu napisów oraz rodzaju ikonek reprezentujących poszczególne tytuły.
Teraz gdy wszystko już działa poprawnie, mogę przystąpić (w miarę wolnego czasu) do tworzenia (modyfikowania) ścieżek dźwiękowych.
Namawiam więc niezmiennie:
-zapisujmy własne produkcje HD w postaci struktur Blu-ray, ponieważ ich zalety trudno przecenić. Nie przekodowujmy materiału źródłowego, bo szkoda jakości i czasu. Program multiAVCHD znakomicie wszystko upraszcza,
-do odtwarzania filmów używajmy PS3 ze względu na możliwość podpięcia dysków zewnętrznych (odtwarzacze stacjonarne BR są mniej uniwersalne) - szkoda pieniędzy i nerwów na przystosowanie do tego celu komputera. Ceńmy sobie czas, komfort i nienaganną jakość. Niech filmy HD będą li tylko źródłem przyjemności, a nie ciągłej udręki,
-opanujmy podstawową wiedzę o strukturze Blu-ray dla różnych nośników i sposobie jej modyfikacji (co wcześniej zostało już opisane), a przestaniemy być niewolnikami jakichkolwiek komercyjnych programów do authoringu, które zawsze w mniejszym lub większym stopniu ograniczają pole naszego działania.
Dla ilustracji działania programu multiAVCHD dołączam swój plik LOG (Intro, 20 tytułów, trzy plansze menu, ok.35 GB, czas tworzenia na dość słabym PC-cie to ok. 75min)
View attachment LOGmultiAVCHD.txt
 

krysiek

New member
Hej. Może lamerskie pytanie ale nie udało mi się odnaleźć tego na forum.
Materiał masz nie zmontowany, bez przejść, bez wygaszania.
W jaki sposób tniesz pliki i montujesz to w logiczną całość?
pozdrawiam
krysiek
 

miloszek

New member
Witam.


Dziękuję za podpowiedzi. Jak zawsze można na Was liczyć.
Pobawiłem się trochę w konwertowanie w miarę krótkiego materiału dla testów. Tak więc mój sprzęt - (P4 2,66 GE Force FX5500 i 1,5 RAM-u) potrafi uciągnąć 11 MB/s (rozdziałka 720 p of coz). Kamerka (Canon HG 10) w najlepszej jakości nagrywa 15 MB/s i za nic w świecie nie chciało iść! Również nie dostrzegam różnicy gdy robię 9 MB/s czy 11.
 

bankrootghost

New member
krzysztofradio napisał:
Tak jak napisałem, MPEG2

Zatem jak rozumiem konwertujesz MPEG4 do MPEG2 (masz kamerę AVCHD).
Czy poza zwiększoną "wagą" pliku osiągasz coś więcej ?
Rozumiem, że tak (inaczej szkoda czasu na taką operację), czy rzeczywiście jakość jest wtedy lepsza ?
Zawsze myślałem, że nie da się poprawić pliku źródłowego ...
 
D

djrobus

Guest
Sydon777 napisał:
Pojawienie się programu multiAVCHD w sieci, u nas jakby nie zostało docenione. Aby zwiększyć zainteresowanie tym bardzo ciekawym programem, podzielę się kilkoma uwagami z własnego doświadczenia...
View attachment 2871

Bardzo ładnie napisane, gratuluję!
Jest nadzieja, że inni bardziej się zainteresują tym rewelacyjnym sofcikiem utalentowanego Bułgara:cool:
Bawię się nim od dłuższego czasu w ramach zmiany struktur filmów na BD (wywalenie niepotrzebnych ścieżek, napisy pl itp), co przynosi dużo frajdy z osiągniętych rezultatów;)

Polecam!
 
Do góry