Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

paawell

New member
Czy osoba znajaca sie na rzeczy moglaby zweryfikowac ten artykul (do adresu dodaj www[kropka])?
benchmark.pl/testy_i_recenzje/HD_czy_Full_HD._Plazma_czy_LCD._37_czy_42_cale._Poradnik_dla_kupujacych_HDTV-1172/strona/3324.html
Glownie chodzi o to czy nie nawypisywali tam glupot i czy to prawda ze w nowych plazmach nie wystepuje efekt wypalenia.
I w ogole z tego artukulu wynika, ze plazma jest the best, a LCD to strata pieniedzy.
 
Ostatnia edycja:

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Artykuł napisany dobrze. Ale sam autor podaje, że jest to artykuł subiektywny i pewnie zwolennicy LCD nie zostawiliby na nim suchej nitki.
Ale mimo że jest subiektywny - jako zgodny z moimi subiektywnymi ocenami - oceniam go dobrze:eek:k: .
Prawda jest taka, że w chwili obecnej dobre wyświetlacze LCD i plazmowe (takie z górnej półki) niewiele się różnią jakością obrazu. Nie powinieneś się przy wyborze TV sugerować opiniami w stylu "tylko LCD" lub "tylko plazma", a sam naocznie sprawdzieć SUBIEKTYWNIE co Tobie bardziej odpowiada. Na to Ci tylko pozwoli prezentacja różnych technologii w domu, na własnym sygnale.

Odnośnie wypalania się plazm. Każdy wyświetlacz (przez każdy rozumiem CRT, LCD i plazmę) można wypalić. Plazmy z racji technologii są bardziej na to podatne niż LCD. Jednakże przy normalnym użytkowaniu nie ma możliwości wypalenia plazmy nowej generacji. Przez normalne użytkowanie uważam np. że monitor nie będzie służył wyłącznie do grania w jedną i tą samę grę, nie będzie służył wyłącznie do oglądania jednego i tego samego programu TV. Jeżeli będziesz oglądał różne programy TV, czasamu filmy na DVD/BD i grał (nawet sporo) to nic CI się nie wypali. Tu też jest pewien niuans. Powidoki (czyli te właśnie wypalenia) dzielą się na stałe i chwilowe. Te stałe powstają właśnie w ekstremalnych warunkach i to one są nazywane nieodwracalnym uszkodzeniem. Przejściowe mogą powstać już po pół godzinie (w różnych TV jest inaczej) oglądania tego samego zdjęcia, czy grania w jakąś grę - ale znikają po włączeniu czegoś innego. Zresztą jest to opisane również w instrukcjach. Inaczej mówiąc - nie jest to moim zdaniem problem. PZDR
 

dulu57

New member
lcd czy plazma

nie wiem bo nie mam porównania ale jestem posiadaczem świeżo upieczonym lcd lg 47 cali full hd i testuje z niejakimi problemami od paru dni tuner n :grin:
 

Piotr_the

New member
Nie bardzo mogę pojąć odległości ja z 2 metrów nie mogę oglądać 32 CRT bo widzę pixeloze mecze na 1 i 2 programie to koszmar dopieo z 3 jest ok. co dopiero w takim LCD 40 z 2 metrów czasami zdaje mi się, że maniacy hd powinni najpierw odwiedzić okulistę !! to samo tyczy się ostrości obrazu między Plazmą a LCD widać gołym okiem, że w LCD jest znacznie ostrzejszy obraz! nie rozumię zato jak w to jest, że plazma ma znacznie większą jasność i kontrast jak każdy zapytany człowiek oglądający obok stojące odpowiada, że LCD napewno ma te parametry większe:confused: :cool:
 

Shaq.

New member
Czesc,

to mój pierwszy post na tym forum. Zgodnie z zaleceniami przeczytalem ten wątek cały, chociaz mam juz do czynia z telewizorem LCD. Jest to mianowicie 1,5 roczny Funai 32' HD Ready. Jako, że mam okazje go w miare korzystnie sprzedac, szukam nowego,nieco większego odbiornika dla siebie.

Korzystac bede z analogowej kablówki (co ciekawe, mój Funai całkiem dobrze sobie radzi z tym sygnalem), do tego na dniach załóżę cyfre z paczką canal+ i hbo w HD). Poza tym mam PS3 i dość często na nim gram.

Reasumując, jestem generalnie zdecydowany dalej na LCD, jednak baaaardzo dużo osób zachwalajacych plazmę, daje do myślenia, to fakt.

W zasadzie wybrałem już Philipsa 7633 42' w cenie ok.3500 (tak na marginesie, może ktoś wie, czy różni się ten model od wystepujacego w wielu sklepach 7603?).

Niemniej jednak, nie kupiłem go jeszcze i jeśli jest coś, co może mnie przekonac do plazmy, bardzo proszę. Na szczeście akutualnie Philips daje 30 dni na test urzadzenia i bezproblemowy zwrot. Wiec gdy mi się coś nie spodoba, oddam i poszukam innego, a moze innej:)
 
Ostatnia edycja:

tomiy

New member
A ja mam raczej pytanie z innej beczki i raczej dotyczace plazmy.

Nie wiem jak inni urzytkownicy forum, ale ja kupuje TV na powiedzmy 10 lat. I teraz pytanie czy taki np panas PX80 z rozdzielczoscia 1024x720 za 5 czy 6 lat nie bedzie mial za malej rodzielczosc, tzn? czy nie bedzie sie za duzo tracic z detali przy sygnalach HD (sądze ze za 6 lat to juz ponad 50% stacji bedzie w HD)? Czy tez moze nie zauwaze roznicy miedzy Discovery HD a zwyklym?
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Wszystko zależy od wielkości matrycy tego "Panasa" (szklana kula w naprawie także ciężko się domyślić) oraz odległości z jakiej będziesz oglądał (tego również nie podałeś).

Pozdrawiam,
 

albercikk

New member
gregier napisał:
Panie i Panowie,

technologia plazmowa ma OLBRZYMIĄ przewagę nad LCD pod KAŻDYM względem - /wyjątkiem są "sztuczne" piksele, tzn obraz z kompa czy konsoli - plazma to telewizor, LCD - monitor/ ..
Rozumiem że obraz z PC (zdjęcia, gry, filmy) bedzie lepszy na LCD ? czy ta przewaga LCD w tym zastosowaniu będzie bardzo odczuwalna?

gregier napisał:
Ostatnia rzecz: Jeśli oglądasz tv z odległości do 4m. nie kupuj plazmy 50 cali, bo: w przypadku hd ready będzie miała tyle samo rurek plazmowych /pikseli/ co model 42cale, ale.. będą one fizycznie WIĘKSZE!, więc piksel będzie większy. Jeżeli kupisz full hd, rurek będzie więcej, będą przez to mniejsze ale.. będą problemy ze skalowaniem programu SD, którego na tę chwilę ( i lat kilka/naście naprzód) będzie zdecydowana przewaga. O programie nadawanym w wersji full hd nie ma co marzyć w ogóle!! Tylko nośniki dvd hd blueray czy co innego ale nie telewizja!

Miłych dylematów przy wyborach życzę..
Czyli jeśli w większości oglądany będzie zwykły obraz SD z kablówki to obraz będzie lepszy na 42PV80 niż na 42PY80 ?, na 42PY80 bedzie problem ze skalowaniem ?


ArtS007 napisał:
Prawda oprócz tego, żebyć nie kupował 50 cali. 4 m, to dobra odległość na ten rozmiar. Aczkolwiek 42 cale też będzie dobre.

Aspekt skalowania jest ogólnie słuszny chyba, że model Full HD posiada skaler wysokiej klasy. Wówczas ta reguła nie musi zostać spełniona, czyli SD skalowane do Full HD może wygląda lepiej, niż skalowane do HD Ready ale przy pomocy słabszego skalera.

ArtS :)
a jakiej klasy skaler posiada 42PY80 ?

Jeśli TV Plazma będzie oglądany zarówno z 1,5 metra jak i z 4 metrów to lepiej kupić, więcej cali 42 czy mnie np: 37 aby przy oglądaniu z 1,5 metra obraz był lepszyi nie było widać pikseli ?, druga sprawa to kupować Full HD np: 42PY80 czy lepiej 42PV80 ? - przy założeniu żę Tv będzie oglądany z róznych odległości ?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

axial

New member
Masta_J napisał:
Wszystko zależy od wielkości matrycy tego "Panasa" (szklana kula w naprawie także ciężko się domyślić) oraz odległości z jakiej będziesz oglądał (tego również nie podałeś).

Pozdrawiam,
Moim zdaniem źle podchodzicie do tematu...
Technologia SD jest na wymarciu i za kilka lat zniknie z eteru na dobre, tak jak telewizja analogowa w 2012 roku...
Tak samo filmy HD wyprą DVD w przeciągu kilku lat (moim zdaniem 2-3), więc kupowanie panela pod kontem posiadanego aktualnie DVD nie ma sensu.
Co do oglądania szczegółów na ekranach to jest to bardzo subiektywne...
Jedni zauważą pixelozę z 20 cm a inni z 2 metrów, wszystko zależy od "zdrowotności" wzroku a to sprawa bardziej indywidualna niż słuch.
Takie "suche" podejście do tematu typu przekątna/odległość oglądania to tylko tabelki, dla jednych się sprawdzą dla innych nie...
Mam sąsiada z plazmą Panasonica "HDReady", który w porównaniu z FullHD na którym odtwarzany był film z Blu-Raya wypadł zaskakująco cienko, nawet przy ciemnych scenach. Na jego plazmie obraz ze standardowej kablówki wydawał się jednak lepszej* jakości. Okazało się, że rozmywając (ustawieniami) obraz na LCD można także uzyskać lepszy obraz SD.

* - lepszej... czyli kiepskiej. Kto miał do czynienia z obrazem HD ten wie o czym piszę.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Otóż mylisz się ale wywody na ten temat były już prowadzone tyle razy, że nie będę po raz kolejny przeprowadzał uświadamiania.

Panel pod DVD? Czyli co 576p? Są takie panele?
A może spodziewasz się w krótkim czasie 1080p z satelity? :hmm:

Hinty dla Ciebie: minuta kątowa, rozdzielczość ludzkiego oka itp.
I nie zaczynaj ponownie tego tematu bo patrz pierwsze zdanie.

Pozdrawiam,
 

Motyl32

New member
axial napisał:
Moim zdaniem źle podchodzicie do tematu...
Technologia SD jest na wymarciu i za kilka lat zniknie z eteru na dobre, tak jak telewizja analogowa w 2012 roku...
Tak samo filmy HD wyprą DVD w przeciągu kilku lat (moim zdaniem 2-3), więc kupowanie panela pod kontem posiadanego aktualnie DVD nie ma sensu.
...Technologia SD tak szybko nie zniknie...a już na pewno standard DVD będzie trzymał się bardzo długo...Na pewno nie 2-3 lata, to absurd...a znacznie znacznie dłużej...żadne cudowne HD na Blu-ray;ach czy innych nie wyprze przez długi czas z rynku poczciwego DVD...DLaczego ? Bo dla 80% użytkowników DVD oferuje zadowalajacą jakość i nie widzą żadnych powodów, aby płacić dużą kasę za HD...Zobacz, ile lat na rynku trzyma się przestrzały i niedoskonały CD-audio - od 1982 roku! Czyli 26 lat... i końca nie widać!!!
Moim zdaniem nie warto ładować ciężkiej kasy dziś w TV "z przyszłością", bo za rok czy dwa ta przyszłość może być zupełnie inna niż dziś i kupiony za 10 000 telewizor, tak czy inaczej po 2010 roku będzie przestarzały...
Przez dwa najbliższe lata będę sie wkurzał na słaby obraz obecnie, a po 2-3 latach mój TV i tak będzie do bani...:)
 

ipsz

New member
albercikk napisał:
Rozumiem że obraz z PC (zdjęcia, gry, filmy) bedzie lepszy na LCD ? czy ta przewaga LCD w tym zastosowaniu będzie bardzo odczuwalna?

Nie będzie. Na codzień używam 42PY80 i oglądanie na nim zdjęć to prawdziwa frajda. TV jest podpięty via DVI do komputera. Więcej - plazma pokaże nawet "lepiej" te nie do końca udane zdjęcia, natomiast LCD, który został stworzony do statycznych obrazów wytknie wszystkie braki tak sprzętu jak i fotografa. ;)

albercikk napisał:
Czyli jeśli w większości oglądany będzie zwykły obraz SD z kablówki to obraz będzie lepszy na 42PV80 niż na 42PY80 ?, na 42PY80 bedzie problem ze skalowaniem ?

To raczej kwestia zasobności portfela bo takich niuansów nie zauważysz w codziennym użytkowaniu. Natomiast kupowanie PY80 (i wyższych) tylko do oglądania kablówki (nawet HD) nie ma sensu, PV80 wystarcza. Wcześniej, przez kilka tygodni miałem PV8 i powodem zmiany była taka sobie współpraca z PC w sensie widoczności czcionek. Gdybym nie używał PC (albo używał go tylko w trybie Windows Media Center), darowałbym sobie full HD, bo prawdę mówiąc różnice są słabo widoczne a i to tylko w specyficznych sytuacjach. Zdecydowana większość materiału HD to 720p. Istotniejsze jest czy te 720p to interpolowane 576p (czyli sztucznie podnoszona rozdzielczość DVD) czy prawdziwe HD. Więcej - nawet blu-ray nie jest tu wyznacznikiem bo wiele filmów wcale nie jest 1080p a jedynie 1080i co było dla mnie sporym zaskoczeniem.

albercikk napisał:
Jeśli TV Plazma będzie oglądany zarówno z 1,5 metra jak i z 4 metrów to lepiej kupić, więcej cali 42 czy mnie np: 37 aby przy oglądaniu z 1,5 metra obraz był lepszyi nie było widać pikseli ?, druga sprawa to kupować Full HD np: 42PY80 czy lepiej 42PV80 ? - przy założeniu żę Tv będzie oglądany z róznych odległości ?

Przy odległości 4 metrów należy poważnie myśleć o 50" i płakać, że powyżej tego rozmiaru ceny paneli rosną bez opamiętania bo i 70" nie byłby przesadą. Przy odległości 1,5m sygnał jakości HD pozwala bez problemu i zmęczenia wzroku na oglądanie 37" calowego ekranu oraz może powodować niedosyt i chęć zakupu 42". Przy SD nie będzie rewelacji ale seria 80 w trybie Eco, z kontrastem na 50% na pewno nie zmęczy wzroku. Ale tego trzeba samemu doświadczyć. Zanim nie postawisz TV w domu, będziesz mieć wrażenie, że 42" to aż nadto. Wiem z autopsji, plazma 37" gościła u mnie naprawdę krótko.

Podsumowując - na pewno lepiej 42" niż 37", a jeśli odległość od ekranu dochodzi do 4m to i 50". Ważne jest też czy z 4m będziesz oglądać "w tle" TVN24 czy wymagający skupienia film. Jeśli film, to pomyśl o zmianie aranżacji w pokoju bo poczujesz się jak na koncercie w ostatnim rzędzie. ;)

I jeszcze jedno - MM sprzedaje w promo PV80 za niecałe 2000 zł. Lepszej okazji nie trzeba szukać.
 

ipsz

New member
Proszę nie cytować bezpośredniego poprzednika. ArtS :)

Fakt, to trochę na wyrost. Jak na razie (w moim konkretnym przypadku) to dwa koncerty, które udało mi się kupić "na początek". Obydwa są 1080i. Pudełka są takie jak wszystkie inne, niebieskawa kolorystyka także. Różnica polega na malutkim napisie dotyczącym standardu zapisu obrazu. Wielkość czcionki jaką to napisano jest taka, że dopatrzyłem się tego zupełnie przypadkiem. Na tej podstawie sądzę, że nie jest to żaden wyjątek. Oczywiście filmowe hity są 1080p. Nie mniej jakość obrazu w przypadku tych koncertów naprawdę jest na takiem poziomie, że nie ma się o co spierać i nawet mi do głowy nie przyszło reklamować ich jako niepełnowartościowych.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ipsz

New member
Proszę nie cytować bezpośredniego poprzednika. ArtS :)

No i pogoniłeś mnie grzebać w szafie z filmami:

Santana - Hymns for Peace, Live at Montreux 2004
Video - 1080i High Definition Widescreen 16x9 (1.78:1)
Audio - LPCM Stereo, DD 5.1, DTS HD High Resolution Audio

ZZ-Top - Live from Texas
Video - 1080i High Definition Widescreen 16x9 (1.78:1)
Audio - LPCM Stereo, DD 5.1, DTS HD Master Audio

Obydwa wydane przez Eagle Rock Entertainment w 2008.
I starczy bo się robi OT.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Wiele razy już wspominałem, że jeżeli przeplot jest wprowadzany do materiału progresywnego (a taki w większości jest materiał HD), to jego usunięcie przywraca praktycznie stan początkowy.

ArtS :)
 

albercikk

New member
ipsz napisał:
Przy odległości 4 metrów należy poważnie myśleć o 50" i płakać, że powyżej tego rozmiaru ceny paneli rosną bez opamiętania bo i 70" nie byłby przesadą. Przy odległości 1,5m sygnał jakości HD pozwala bez problemu i zmęczenia wzroku na oglądanie 37" calowego ekranu oraz może powodować niedosyt i chęć zakupu 42". Przy SD nie będzie rewelacji ale seria 80 w trybie Eco, z kontrastem na 50% na pewno nie zmęczy wzroku. Ale tego trzeba samemu doświadczyć. Zanim nie postawisz TV w domu, będziesz mieć wrażenie, że 42" to aż nadto. Wiem z autopsji, plazma 37" gościła u mnie naprawdę krótko.

Podsumowując - na pewno lepiej 42" niż 37", a jeśli odległość od ekranu dochodzi do 4m to i 50". Ważne jest też czy z 4m będziesz oglądać "w tle" TVN24 czy wymagający skupienia film. Jeśli film, to pomyśl o zmianie aranżacji w pokoju bo poczujesz się jak na koncercie w ostatnim rzędzie. ;)
Po pierwsze dzieki za odpowiedz i za rady :)
50 cali kupował raczej nie będe.
Oglądam w tej chwili 20 calowego CRT z 4 metrów, fakt nie jest to super konfort ale jakoś nie odczuwam zbytniego dyskonfortu.
Po drugie jak wspomniałem będę też oglądał ten TV z bardzo bliska więc 50 cali chyba się do tego nie nada (sygnał SD)
Z twoich wypowiedzi i z innych na forum wychodzi mi że dla moich potrzeb Full HD chyba nie ma sensu więc zostają na placu boju dwa modele:

42PV80
37PV80

Gdyby nie to że często siedze przy komputerze który jest 1 metr, może nawet mniej od ściany na której wisiał będzie TV to bym się nie zastanawiał i brał 42 cale, ale boje się troche żę będe odczuwał dyskomfort oglądając głównie zwykłą kablówkę SD z tej odległośći na 42 cale HD Ready z 1 metra, więc może jednak 37 cali ?
No chyba że różnicy zbytniej nie będzie, ale wydaje mi się że przy sygnale SD czym mniejsza przekątna tym lepsze odczucie oglądania z bliska przy takim sygnale, ale mogę się mylić bo się komletnie na tym nie znam.

ipsz napisał:
I jeszcze jedno - MM sprzedaje w promo PV80 za niecałe 2000 zł. Lepszej okazji nie trzeba szukać.
Na pewno PV80 ? mam jakąś ich gazetkę i tu na pierwszej stronie jest za 1950 zł ale 42PV8P - więc to chyba jakis inny model - gorszy ???

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Foxxx24

New member
Dyskomfortu odczuwał nie będziesz na pewno i spokojnie bierz 42PV80:)

Ja również puki co mam kablówkę i do tv 3,35m,a biorę 42 cale tyle,że model PY800.


A co do gazetki w,której znalazłeś 42PV8 to jest to model niższy od 80tki i moim zdaniem bardziej opłaca się brac 42PV80:eek:k:


Pozdrawiam
 
Do góry