Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Korzystając z jednej konkretnej metodologii cnet zmierzył następujące przykładowe poziomy poboru mocy (W):
Kod:
Panasonic TH-50PZ850U   Plasma   163.8
Panasonic TH-50PZ800U   Plasma   191.44
Sharp Aquos LC-52D65U   LCD      210.35
Samsung LN52A650        LCD      219.9
Sharp LC-52D64U         LCD      280.22
Pioneer PDP-5080HD      Plasma   330.6
Hitachi P50H401         Plasma   336.10
Samsung PN50A650        Plasma   380.58
Wydaje się więc, że sporo zależy od konkretnego modelu telewizora i niektóre twierdzenia typu "pobór prądu jest taki sam" albo "pobór jest dwa razy większy" są zbyt ogólne.
Jakie średnie zużycie dla modelu TH-50PZ800U podaje Panasonic? Gdzieś widziałem 495W.

Pozdrowienia!
 

maszek

New member
Bez reklam
Niesamowita sprawa, wątek założony ponad rok temu a "walka" nadal trwa ;).
Jak argumenty nie działają to... z "grubej". Co za świat???
 

digitalus

Banned
mam argument ktorego nie mozna podwazyc ze plazma jest lepsza od lcd.
jesli do telewizora lcd i plazmy podlaczymy dobre zrodlo sygnalu to w kazdym telewizorze lcd drugi plan nie bedzie taki ostry i wyrazny jak w telewizorze plazmowym. kolega pracuje w sklepie. sprawdzalem prawie wszystkie telewizory lcd z gornej polki, nie zrobily na mnie wrazenia, zanik ostrosci drugiego planu.
to zdjecie z telewizora plazmowego.to nie jest sygnal hd tylko dobry sygnal sd.

widac twarze kibicow. drugi plan nie jest rozmyty.dlatego jestem na nie dla lcd, tak dla plazmy:grin:
jeszcze jeden argument, to nie jest super plazma. az wstyd sie przyznac:-D to 32 calowa plazma daewoo dpp-32f1 o rozdzielczosci 852X480.
kolor czarny tez jest dobry.
 

Attachments

  • pilka.jpg
    pilka.jpg
    42 KB · Wyś: 398
  • czarny.jpg
    czarny.jpg
    15,7 KB · Wyś: 395
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
A widziałeś LCD SONY 200 Hz w akcji ?
Zapewniam Cię, że nie widziałeś.

LCD grają ostrzej pd plazm Full HD bo mają mniejsze cele na subpixele.
Poczytaj w tej sprawie.
Mowa wyłącznie o topowych PDP i LCD min. 50" w trybach dot to dot czy pix to pix czy "bez overscan".

Tylko KURO 9G PIONEER ma super czerń ( 8G już znacznie słabiej) i co za tym idzie kolory. To jedyna przewaga nad obozem LCD.

posiadacz: Toshiba 52Z3030, PIONEER 5090H jednocześnie.
żródła: PS3/HD DVD XD-1/Dvico 6500
żeby nie było, że sygnał mam ze sklepu.

Tabela Bogdana WSZYSTKO pokazuje. Szkoda prądu na takie dyskusje.

A może jeszcze ktoś tu jeszcze się naczytał, że plazmy nie smużą ?
Bo smużą ale mniej niż średniej klasy LCD.
Tgz. Green Ghosting czyli zielenienie na konturach przemieszczających się to nie jedyny objaw (którego nie mają LCD).
Nigdy końcowe napisy (białe liternictwo na czarnym tle) nie są na KURO 9G ostre. Bo smuży.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Z takim smużeniem (na napisach) to ja sobie mogę poradzić.
Gorzej jak LCD smużą na samym filmie.

Pozdrawiam,
 

Mister K

New member
Post mi zaginął..... a był taki długi... więc teraz w skrócie:
Mam SONY KDL 52W4000 i żadnych rozmytych drugich planów nie stwierdzam, o smużeniu trzeba zapomnieć a przecież nie jest to model 200Hz ani nawet 100Hz. Przy dobrym sygnale i przy dobrze zrealizowanym programie SD obraz jest super nawet z 1m nie wspominając o HD, przy źle zrealizowanym programie HD obraz jest o wiele gorszy od dobrego SD, płynność obrazu również jest uzależniona od realizacji i potrafi być skokowa przy HD ewentualnie ładna i płynna przy dobrym SD.
Dalej twierdzę że cała ta dyskusja jest biciem piany, bo zależy co i z czym się porównuje, a do tego jeszcze dochodzi aspekt realizacji programu.
Zuzycie prądu plazma a LCD też zależy głównie od jasności świecenia matrycy i przy jednakowym ustawieniu natężenia obydwu pobór prądu plazmy nie będzie już tak różowy jak niektórzy twierdzą.
Całe rozpatrywanie Plazma a LCD powinno być pod kątem indywidualnych upodobań i ...... zasobności portwela, czasami najważniejszym kryterium jest cena a cała reszta idzie w kąt, więc po co tyle dyskusji?
Sądzę, że świadomego wyboru modelu telewizora i jego technologii wykonania dokonuje (mój osąd) nie więcej jak 3% kupujących.
Świadomy - mam na myśli ludzi którzy wiedzą co oznaczają poszczególne technologie, znają zależności rządzące poszczególnymi parametrami, cała reszta to zupełnie nieświadome kierowanie się różnorodnymi opiniami mniej lub bardziej fachowymi, albo jeszcze bardziej prozaicznie - modą lub ceną.

pozdrawiam
 

mario_many

New member
A czy ktos porownał lub widział w akcji lcd philipsa led 9803 z plazma panasonica py 800(ewentualnie py85) chetnie bym poczytał fachowej opini ,moze ktos widział gzies moze test tych telewizorow?
 

maszek

New member
Bez reklam
może i bełkot, technologia poszła w górę ale jak widzę, że porównanie schodzi do poziomu "ile energii pobiera" warto niektórym przypomnieć od czego zacząć przed prowadzeniem dyskusji na ten temat :p. Szkoda prądu na bicie piany.
 

pawlaczynski

New member
Witam,

A to ja zapytam tak: wybrać dobrą plazmę 42 cale (Panasonic 42PY800P) czy lcd ale za to 46 cali (JVC LT-46S90)?
Problem polega na miejscu, w którym ma się znaleźć TV - Pan fachowiec źle odczytał wymiary i muszę się zmieścić w 107cm szerokości. Po przeczytaniu wszelkich postów, jestem delikatnie za plazmą ale odległość od TV będzie wynosiła ponad 3 metry, więc boję się, że na 42 cale za daleko. Z góry dziękuję za pomoc.
 

El Greco

New member
Dlaczego zrezygnowales z LCD na rzecz plazmy?

Odwieczny problem obu frakcji, plazma czy LCD, co jest lepsze, co wytrzymalsze, bardziej ekologiczne, ktory panel produkuje boski obraz?

Pomyslalem, ze warto by bylo uruchomic taki Thread, w ktorym kazdy kto zdradzil LCD na rzecz Plazmy i przekonany jest co do trafnosci tej zmiany, podzielic moze sie tutaj swoimi doswiadczeniami, spostrzezeniami, tak by pomoc wszystkim tym, ktorzy problemy maja na zdecydowanie sie, ktora z technologii wybrac.
Pomoz skonsternowanym forumowiczom :blagam:
-dlaczego zdecydowales sie na skok w bok ?
-czy nie pozalowales swojej decyzji ?
-a moze byl to tylko skok w bok...:mrgreen:

Grek, ktory jest lojalny ;) ponad wszystko:roll:

Ps.
Ten sam temat tylko odwrocony, otworze na forum LCD, tak bedzie mozna porownac ilosc zmian z jednej i drugiej strony. W takim samym temacie, uruchomionym przeze mnie na najwiekszym niemieckim (chyba europejskim) Hi-Fi forum, wynik byl jednoznaczny, ale na razie go nie zdradzam.
 

El Greco

New member
Dlaczego zrezygnowales z Plazmy na rzeczLCD ?

Odwieczny problem obu frakcji, LCD czy Plazma, co jest lepsze, co wytrzymalsze, bardziej ekologiczne, ktory panel produkuje boski obraz?

Pomyslalem, ze warto by bylo uruchomic taki Thread, w ktorym kazdy kto zdradzil Plazme na rzecz LCD i przekonany jest co do trafnosci tej zmiany, podzielic moze sie tutaj swoimi doswiadczeniami, spostrzezeniami, tak by pomoc wszystkim tym, ktorzy problemy maja na zdecydowanie sie, ktora z technologii wybrac.
Pomoz skonsternowanym forumowiczom :blagam:
-dlaczego zdecydowales sie na skok w bok ?
-czy nie pozalowales swojej decyzji ?
-a moze byl to tylko skok w bok...:mrgreen:

Grek, ktory jest lojalny :wink: ponad wszystko:roll:

Ps.
Ten sam temat tylko odwrocony, otworze na forum Plazmy, tak bedzie mozna porownac ilosc zmian z jednej i drugiej strony. W takim samym temacie, uruchomionym przeze mnie na najwiekszym niemieckim (chyba europejskim) Hi-Fi forum, wynik byl jednoznaczny, ale na razie go nie zdradzam.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Ciekawy temat był by naprawdę pomocny dla ludzi skołowanych jaką technologie wybrać.

Ja mam dwa lcd i teraz chce kupić plazmę przynajmniej myślę, a dlaczego ?...
a no dlatego bo denerwuje mnie to smużenie jakie widzę na moich lcd, brak pełnej barw pale, szara czerń i ta biel bijąca po oczach (w nocy przy zgaszonym świetle nie da się oglądać) może mam wyczulone oczy ale dla mnie jest to już nie do zaakceptowania.
I ostatnia moja podstawa dlaczego mówię lcd nie, do kwoty 3500 nie kupi się dobrego lcd który by był również dobry czy lepszy parametrami niż plazma z zakresu cenowego 2000-3000.
Plazma według mnie ma większą paletę barw i lepiej koryguje niedoskonałości obrazu SD a nawet i HD wygląda super żeby nie powiedzieć że lepiej.

Ja już raczej postanowiłem no chyba że znajdzie się taki model LCD który będzie miał dobre cechy plazmy i cene bardzo korzystną czyli do 3000zł.
Ale takie rzeczy to chyba tylko w Erze :).
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Ja właściwie z niczego nie musiałem rezygnować, ale…

Jakieś dwa miesiące przed własnym zakupem telewizora pomagałem znajomemu wybrać odpowiedni sprzęt. Sprawa była stosunkowo prosta, wymagania określone zostały w następujący sposób: koniecznie LCD, koniecznie FullHD, 40-42 cale, pewien średnio sztywny pułap cenowy. No i się zaczęło - pierwsze wizyty w sklepach, pierwsze rozważania na temat tego, co zobaczyliśmy. Następnie całe godziny a właściwie wieczory spędzone na lekturze czasopism fachowych, mniej fachowych oraz całkowicie niefachowych. Oczywiście wyszukiwanie informacji w sieci. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że im więcej czytamy, tym bardziej jesteśmy zagubieni w „gąszczu” tej wiedzy. Szczęśliwym trafem ten mój znajomy był zdecydowany kupić telewizor w miarę szybko i do wyboru pozostawił modele trzech producentów - Sony, Toshiba i Sharp. Jeszcze jedna wizyta porównawcza w sklepie, kilka godzin w Internecie i decyzja podjęta - Sony KDL-40D3500. Kupujący zadowolony :)

Mniej więcej wtedy właśnie, zachęcony poczynaniami znajomego, sam postanowiłem zmienić wysłużonego crt na jakiś płaski, duży ekran. Schemat powtórzył się, problem w tym, że ze zwielokrotnioną mocą ;) Ponowna lektura wcześniej czytanych materiałów drukowanych i całe noce zarwane na przeglądaniu Internetu. I jeszcze więcej godzin spędzonych na lekturze wieluset stronicowych wątków na jednym z forów… Choć nie miałem wcześniej bliższej styczności z technologią ekranów plazmowych to zainteresowała mnie ona. Jeden z moich znajomych miał wtedy plazmę kupioną zdaje się półtora roku wcześniej (model z linii PV60 Panasonica). Zachwalał on ten telewizor i muszę przyznać, że obraz z tego tv wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Lecz tak naprawdę to jedna rzecz nie dawała mi spokoju - być może nie był to do końca prawidłowy punkt odniesienia ale już wtedy bardzo często niezadowolony byłem z tego, jak na ekranie LCD prezentował się materiał marnej jakości (mówiąc wprost DivX). Dodatkowe argumenty o lepszym odwzorowaniu kolorów, lepszym poziomie czerni (mniejszych problemach ze „świeceniem” ciemnego ekranu podczas oglądania filmów wieczorem czy w nocy), braku efektów typu clouding, banding czy smużenie… trafiły mi do przekonania. Posiłkując się wiedzą „podstawową” o zależnościach rozdzielczość/przekątna/odległość od ekranu itp. oraz kierując się też przesłankami ekonomicznymi, zadecydowałem o kupnie Panasonica 42PV80. Został mi w kieszeni 1000zł w porównaniu do ceny telewizora jaką zapłacił znajomy. Kupujący i tym razem zadowolony :)

Teraz z perspektywy kilkunastu setek godzin spędzonych przed telewizorem plazmowym mogę powiedzieć, że nie żałuję swojej decyzji. Telewizor, TEN telewizor ogląda się z przyjemnością zarówno w przypadku materiału średniej jakości (kanały SD) jak i tym bardziej w przypadku materiału lepszej jakości (DVD lub kanały HD). Sporym zaskoczeniem była dla mnie jakość tych DivX-ów, o których wspomniałem wcześniej. Żeby się nie rozpisywać: Da się to normalnie oglądać na plazmie! Jakość wyświetlanego materiału jest porównywalna a czasami nawet lepsza w stosunku do niektórych kiepskich kanałów telewizyjnych SD. Zaskoczyła mnie też pozytywnie reprodukcja kolorów w trybie kinowym i przy „ciepłym” ustawieniu balansu bieli. Zasadniczo utwierdziłem się w przekonaniu o słuszności swojej decyzji podczas emisji programów olimpijskich na TVP HD. Wcześniej nie byłem tego pewien, nie dostrzegałem takich różnic, ale to właśnie wtedy zauważyłem zupełnie inną reprodukcję kolorów na swojej plazmie oraz na LCD znajomego. Żeby się nie rozpisywać ;): kolory skóry (choć nie tylko jej) czarnoskórych sportowców prezentują się, w mojej ocenie, znacznie lepiej w przypadku wymienionej plazmy aniżeli w przypadku wymienionego LCD. Akurat zdarzyło się, że kiedyś w domu oglądałem jakieś biegi i później odwiedziłem znajomego w czasie, gdy na TVP HD leciała powtórka tego programu. Obraz LCD zaprezentował twarze, które gdybym miał je jakoś określić opisałbym jako „odlane z tworzywa sztucznego”. Wtedy naprawdę przekonałem się o słuszności swojego całkowicie subiektywnego wyboru. Jeszcze pozwolę sobie wskazać dwie inne moje króciutkie wypowiedzi dotyczące tematu plazma/lcd - pomocniczo, bo tutaj moim zdaniem nie pasowałyby "jak ulał" - klik, klik.

Od czasu do czasu oglądam co nieco na telewizorze znajomego (tym D3500 opisanym powyżej). Zachowuje się on jak na telewizor przystało jednak, w mojej ocenie, trochę brakuje na nim odwzorowania i nasycenia kolorów, które mogę oglądać na co dzień na plazmie. Poziom czerni na tym LCD też nie jest tak dobry jak na mojej plazmie, choć muszę przyznać, że ten D3500 ma go na całkowicie dobrym poziomie.

Jaką mógłbym dać moim zdaniem najlepszą radę przyszłym kupującym? Jeżeli jest taka możliwość, to udać się z (ulubionym) filmem dvd do znajomego, który ma plazmę, a później do drugiego, który ma LCD. Kolejność nie jest obowiązkowa. Recz w tym aby w normalnych, domowych warunkach móc przyjrzeć się temu jak wygląda obraz i zadecydować który typ bardziej nam odpowiada. W sklepie jest to kapitalnie utrudnione - zbyt mocne zazwyczaj oświetlenie zewnętrzne, zbyt mała zazwyczaj odległość od ekranu, zbyt krótki czas na porównanie i przeanalizowanie obrazu, czasem zbyt wiele innych punktów odniesienia (taki paradoks zbyt wielu alternatyw wyboru) czy wręcz czynników rozpraszających uwagę. A w domu człowiek siada przed telewizorem na półtorej czy dwie godziny - co jeśli okaże się, że dwugodzinny seans z plazmą lub LCD (kolejność przypadkowa) będzie powodował zbytnie zmęczenie/pieczenie oczu czy jakieś inne nietypowe objawy? :)

Pozdrowienia!
 

Zdessesman

New member
Pod koniec swojego posta Bogdan poruszył pewną kwestię, mianowicie zmęczenie oczu przy dłuższym użytkowaniu plazmy. Jakie są wasze odczucia odnośnie tej sprawy? Powiem szczerze, że trochę obowiam się tego problemu.

Jedna z wad plazm wdg. wikipedii:

"przy dłuższym oglądaniu męczy się wzrok — wynika to z tego, że każdy piksel może być tylko włączony lub wyłączony, co zmusza do emulowania pośrednich poziomów jasności poprzez bardzo szybkie włączanie i wyłączanie piksela (na odpowiedni czas np. 2/3 włączony i 1/3 wyłączony) — widz tego świadomie nie odczuwa, ale oko i mózg usiłują się dostosować do tak szybkich zmian i szybko się męczą."
 

digitalus

Banned
witam
ogladam programy z telewizora plazmowego i nigdy jeszcze nie bolala mnie glowa lub nie odczuwalem zmeczenia wzroku. siedze przed ekranem w odleglosci 2, 3 metrow.
mam nadcisnienie ale to nie od telewizora:). zachorowalem juz znacznie wczesniej.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Zdessesman napisał:
zmęczenie oczu przy dłuższym użytkowaniu plazmy
Ja napisałem o obu głównych technologiach płaskich ekranów, bez wskazania którejś konkretnie. Jest to subtelna różnica. Czytałem kiedyś tę wzmiankę na wikipedii jednak w moim przypadku nie ma ona zastosowania, tak samo jak nie przeszkadza mi oglądanie przez dłuższy czas ekranu lcd (w kontekście zmęczenia wzroku oczywiście :) ) choć czytałem też że, jak piszą niektórzy, lcd świeci po oczach jak za mocna żarówka.

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
bogdan_bronowice napisał:
Ja napisałem o obu głównych technologiach płaskich ekranów, bez wskazania którejś konkretnie. Jest to subtelna różnica. Czytałem kiedyś tę wzmiankę na wikipedii jednak w moim przypadku nie ma ona zastosowania, tak samo jak nie przeszkadza mi oglądanie przez dłuższy czas ekranu lcd (w kontekście zmęczenia wzroku oczywiście :) ) choć czytałem też że, jak piszą niektórzy, lcd świeci po oczach jak za mocna żarówka.

Pozdrowienia!

Stwierdzam fakt i mówię każdemu lcd nie.
Byłem dziś w sklepach aby ponownie utwierdzić się że dobrze wybieram (plazma) i ...
Nadal jestem jak najbardziej za, obraz według mnie miażdży lcd.
Ja nie wiem po co te bajeczne kontrasty w tych lcd jak ja i tak zmniejszam do połowy bo mi gały wypala jak spawarka w nocy.
Teraz tylko dylemat czy PV8 czy PV80 ale to już w innym temacie aby nie zaśmiecać tego.

Narka i pozdrawiam plazmowiczów.
 
Do góry