Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

Imacman66

New member
O X po przeczytaniu całego wątku wiem prawie szystko,ale mam mozliwość kupić 50C i to kilka stówek jest tańszy...wiem wiem,że rózni sie tym ,że C ma tylko 2 HDMI,ale to mi powinno wystarczyć i,że brakuje w nim filtru odblaskowego,ale ja akurat mam zaciemniony pokój i słońca w nim jak na lekarstwo....chodzi mi czy nie ma w nim jakiś bardziej ważnych róznic...niestety na forum o C prawie nic nie ma.....jeśli coś wiecie na ten temat to proszę o jakies info...no i też proszę o radę czy lepiej dołozyc te 400....aaa i zaciekawiło mnie to,że sprzedawca w saturnie o moje pytanie o 50X...zaraz mi polecił model C,że tylko rózni sie tym hdmi...no sam nie wiem....czekam na wasze opinie i z góry dziękuję!!

Witaj, na Alledrogo jest oferta 50X10Y za 2799, wczoraj do mnie taki dotarł - rewelacja.
 

pasterz81

New member
Ja kupiłem swojego X10Y dokładnie tydzień temu, sprawdziłem jaki ma soft i jest to 1215-10000, trochę to dziwne bo wcześniej czytałem, że ludzie taki mają w serii S, G. A tak swoją drogą - polecam ten telewizor, podłączony po componencie z taniego Fergusona 6600 i obraz miodzio, oczywiscie zależy jeszcze jaki kanał telewizyjny. Powiem Wam, że dopóki oglądałem tv na LCD Sony Brawia było ok, teraz nie mogę patrzec na lcd'ki - obraz na nich jest pozbawiony życia.
 
Ostatnia edycja:

bogaty

New member
Bez reklam
Ja w moim mam 1206-10000, czy nowe oprogramowanie coś zmienia? ponawiam pytanie skąd pobrać nowy soft?
 

pionaj

New member
Ja kupiłem swojego X10Y dokładnie tydzień temu, sprawdziłem jaki ma soft i jest to 1215-10000, trochę to dziwne bo wcześniej czytałem, że ludzie taki mają w serii S, G. A tak swoją drogą - polecam ten telewizor, podłączony po componencie z taniego Fergusona 6600 i obraz miodzio, oczywiscie zależy jeszcze jaki kanał telewizyjny. Powiem Wam, że dopóki oglądałem tv na LCD Sony Brawia było ok, teraz nie mogę patrzec na lcd'ki - obraz na nich jest pozbawiony życia.

to dziwne bo ja też mam 1.206 :)
a przy 1.215 pisze..Only xxG10, xxS10, xxU10 series !!!
 
Ostatnia edycja:

symt

New member
W instrukcji jest napisane, że w menu istnieje opcja pobierz aktualizację. U mnie takiej opcji nie ma. A u Was?
 

Zulus

Member
Witam....

Czy ktoś juz wie coś na temat następcy tej plasmy w tytule. Nastepca plasmy to model : Panasonic TX-P37X25E z panelem G13 Wystarczy wpisac w google wspomniany model, a zobaczycie, ze jest juz tam dostepny, a nawet i u nas w Polsce na Allego.

Cos jest Wam już wiadomo na ten temat?
 

Imacman66

New member
Ja kupiłem swojego X10Y dokładnie tydzień temu, - polecam ten telewizor, podłączony po componencie z taniego Fergusona 6600 i obraz miodzio, oczywiscie zależy jeszcze jaki kanał telewizyjny. Powiem Wam, że dopóki oglądałem tv na LCD Sony Brawia było ok, teraz nie mogę patrzec na lcd'ki - obraz na nich jest pozbawiony życia.

Zgadzam się z Kolegą Forumowiczem, bo na mnie ten TV też wywarł ogromne wrażenie za jakość wyświetlania. Mam Polsat Cyfrowy i niektóre kanały i programy są nadawane w tak dobrej jakości, że trudno odróżnić je od Polsatu HD (no może Polsat HD jest kiepski) :???:.

P.S. Moja 50'tka jest chyba najlepszym wyborem w kategorii jakość/cena i LCD z tej klasy cenowej nie mają żadnych szans konkurować z tym Panasem :krol:
 

jareckia

New member
A może na tym sofcie 1215 - x10 dostaje jakieś dodatkowe możliwości -
np. odczyt AVCHD ze slotu SD

Czy ma ktoś możliwość wykonać taki restest ?
 

phoba

New member
42X10Y i mankamenty obrazu

Chciałem się podzielić wrażeniami z niedoskonałości obrazu jaki wyświetla ten model, a jednocześnie zapytać, czy ktoś ma podobnie i ewentualnie co można na to poradzic.

Pierwsza uwaga dotyczy poziomu czerni. Plazmy słyną z doskonałej czerni, ale mnie jakoś nie udaje się wyciągnać z tego TV zadowalającego efektu (mam już blisko 400 godzi nabite). Albo czarne fragmenty obrazu są tak czarne, że nie można na nich odróżnić detali (np. czarne suknie pań, lub ciemne garnitury) albo, jeżeli podniosę poziom jasności, to owe detale zaczynają być widoczne, ale wówczas cały obraz ma za dużą jasność i wszystko zaczyna świecić lekko szarawo.

Inny objaw, jaki zauważyłem (do zauważenia wyłacznie w nocy, przy zupełnie wyłączonym świetle) jeżeli chodzi o czerń to fakt, że przy całkowicie czarnym ekranie widać wyraźnie jasnoszarą obwódkę (jakby od podświetlania w LCD), która jarzy się wokół krawędzi ekranu. Co ciekawe nie ma ona jednakowej szerokości na całym obwodzie, ale miejscami ma dłuższe/krótsze smugi. O ile w przypadku poprzedniego problemu (brak detali na czarnych obszarach) można to zrzucić na kiepski sygnał TV kablowej, o tyle poświata panelu na krawędziach występuje także przy sygnale z PC przez złącze pc'towe. Przy takim czarnym ekranie, oprócz tej obwódki moje subiektywne odczucie jest takie, że ekran (również w jego sodkowej częsci, gdzie ta obwódka już nie dociera) generalnie jest szarawy, a nie czarny.

Kolejna sprawa to przejścia tonalne w jednym kolorze. Widać to najbardziej na reklamach, bo tam takich sytuacji jest najwięcej. Jeżeli na środku ekranu jest jakiś obiekt (np. reklamowany produkt) i został on umieszczony na jakimś tle, powiedzmy jasnoniebieskim (ale objaw wystęuje na każdym kolorze), przy czym tło jest jaśniejsze przy tym obiekcie, a im dalej od niego jest coraz ciemniejsze, to widać wówczas wyraźnie pierścienie poszczególnych tonów tego koloru-brak płynnego przejścia od niebieskiego jasnego do ciemnego. Zupełnie tak jakby na PC'cie wyświetlić obraz 32bitowy w 16 bitach - zbyt mała liczba wyświetlanych kolorów powoduje niemiłe dla oka przejścia tonale, w efekcie utratę jakości grafiki. Ostatnio ten efekt zobaczyłem na TVN Meteo, które akurat u mnie jest nadawane w pełnym 16:9 (nie muszę więc stosować Zoom1) na globie, przy prognozie dla świata. I od razu mówię, że zauważyłem to nie przez lupę i nie z 20cm, ale niemal 4m, czyli z odległości, z jakiej normalnie oglądam TV.

Co do autoformatowania Panasoniców napisano już na tym forum wiele postów. Mnie jednak dziwi pewien objaw, z którego opisem do tej pory się nie spotkałem. Pojawia się on nieregularnie, głównie na TVNie, głównie przy reklamach, ale ostatnio zanotowałem taką sytuację także na Polsacie i jeszcze jednym kanale. Otóż, bywa, że po bloku reklamowym, gdy telewizor co chwilę dostaje inny format obrazu i stara się go wypełnić, pozostaje mu na dole, czarny pasek wysokości około 6-8cm. Efekt jest trochę taki, jakby ręcznie ustawić 16:9 dla obrazu nadawanego w 4:3, z tym, że u góry obraz wypełnia ekran aż do krawędzi, a na dole zostaje właśnie ten czarny, niepokryty pasek. Co ciekawe, nie ma takiego trybu formatowania jeżeli będzemy wybierać je ręcznie. A co jeszcze ciekawsze, po ręcznym wybraniu innego formatowania, a potem znowu Auto, ten czarny pasek na dole ciągle jest obecny! Autoformatowanie generalnie nie grzeszy szybkością, ale w większości przypadków re-format zajmuje max 1,5 minuty. Przy objawie, który opisałem SPORADYCZNIE zdarza się, żeby TV samodzielnie dopełnił tę dolną część ekranu. Najczęsciej jednak TV w ogóle nie reformatuje obrazu przez około 10 minut (na dłużej nie starczyło mi cieprliwości). Pomaga dopiero przejścia na kanał wyżej/niżej i powrót na kanał, na którym ten pasek się pojawił. Wówczas po chwili autoformatowanie już prawidłowo wypełnia cały ekran.

I ostatni "efekt" specjalny. Otóż poszukując najlepszych dla mnie ustawień obrazu bazuję na kinowym, z jakimiś tam ustawieniami. Żeby porównać go z ustawieniami w trybie Normalnym (który preferuje moja druga połówka), wchodzę w Menu/Obraz i przełączam kilkukrotnie tryby Kinowy/Normlany żeby zauważyć różnice w obrazie. Kilka razy zdarzyło mi się, że po przejściu w tryb Nromalny (nie wychodząc jeszcze z menu) obraz zmienia swoją charakterystykę. Wygląda to tak, jakby TV zaczął używać ustawień z trybu Normalnego, a po 2-3 sekundach obraz nagle staje się jaśniejszy, bardziej nasycony, z większym kontrastem - jednym słowem - agresywniejszy. Gdy już taki się stanie - utrzymje te parametry. Nie są to jednak parametry trybu Dynamicznego. Powyższy objaw ma miejsce zupełnie losowo i czasami występuje, a czasami nie - trochę tak, jakby były 2 różne ustawienia trybu Normal. Zaznaczam, że mam wyłączony tryb Eco. W menu serwisowym obniżyłem wartości R-Cut i G-Cut, ale po pierwsze jak rozumiem one dotyczą nasycenia tych kolorów we wszystkich trybach, a po drugie ja je obniżyłem, więc obraz nie powinien nagle stawać się bardziej agresywny.

Nie jestem żadnym maniakiem, który analizuje szczegóły i z 20cm ogląda TV, żeby wyłapać mankamenty. Wszystkie opisane wyżej objawy zauważyłem przy normalnym używaniu TV lub jego regulowaniu. Zastanawiam się, czy to u mnie pechowo skumulowało się kilka wad fabrycznych (jeżeli to są wady), czy może inni też doświadczyli takich "efektów", a może nawet sobie z nimi poradzili. Jeżeli macie na powyższe problemy jakies sposoby/pomysły/podpowiedzi to będę wdzięczny za info, bo nie ukrywam, że psuje mi one (czasami mocno) przyjemność z oglądania tego TV.
 

pasterz81

New member
Oj Phobia :) przyjacielu, nie obraź się ale chyba masz niewielki problem...jak i niektóre osoby, wydaje mi się, że niektórzy są przewrażliwieni na pukcie obrazu. Telewizor zawsze będzie tylko telewizorem, może starac sie odwzorowac obraz idealnie ale nigdy tak nie bedzie, nie zastapi natury i ludzkiego oka. Ale do rzeczy, najwiecej zalezy od jakosci sygnalu, jego bitrate itp. Sorry ale z wróbla, skowronka sie nie zrobi, kiepski sygnal, kiepski obraz...wg mnie żadnych problemów wspomnianych przez Ciebie niema np na dobrym cyfrowym sygnale powiedzmy z Bluray itp. Wracając do Twoich uwag nt. obrazu:
1. Czerń, uważam że jest dobra, spójrz na LCD (mam Sony Brawia), to pokochasz plazme (za jakosc obrazu i naturalne kolory itp), zamiast zmniejszac kontrast czyli różnicę pomiędzy odcieniami, zmniejsz tylko jasnosc. Wg mnie nastawy firmowe, na obrazie normalnym są ok, zmniejszyłem tylko jasnośc i jest dobrze. Obwódka, zmień sygnal, zniknie. Sporadycznie to zauważyłem gdy miałem plazme podłączoną do kablówki, syff nieziemski. Kup tuner, najlepiej z HDMI i dobrym skalerem. Ja mam zwykły, podpiety po componencie i niemam obwódek.
2. Pierscienie o których mówisz, zauważalne są wszędzie, na każdym wyświetlaczu (lcd,plazma, monitor komputera)im gorszy sygnal tym mniej informacji i bardziej to widoczne, na małych ekranach poprostu są mniej zauważalne, ale gdy masz duży ekran, wszystko wychodzi jak pod lupą, obraz jest powiekszony, rozciągniety i stąd się to bierze, ponadto, przekaz musialby posiadac bardzo duza ilosc informacji o przejsciach tonalnych by ten efekt wyeliminowac, myślę, że wiesz o co chodzi...
3. Autoformatowanie, jest jakie jest, na innych tv to samo, nadawcy żągluja sygnałami, formatami to nawet najmądrzejsza elektronika zwariuje, jeśli można tak to powiedziec. Ale jest poprawnie.
4. Efekt mi nie znany. Elektronika dostraja się do nowych nastaw.Pewna zwłoka napewno występuje.
Podsumowując, podłącz Bluray lub N'ke a będzie lepiej. Telewizor HdReady zaprojektowano do odbioru conajmniej bardzo dobrego sygnalu SD lub HD, to co u nas nadają to jest żenada, poza niektórymi kanałami.
 

BARTEK W.

New member
to może masz jakieś inne ,większe możliwości na tym sofcie? :)
np. czyta Ci filmiki z karty SD :)

Niestety, nie ma tej funkcji w menu:( chyba, że nie potrafię jej znaleźć(w viera tools jej nie ma).
No ale jest to x10, a nie s10, tylko dlaczego taki sam soft?
Może jest możliwość odblokowania tej funkcji w menu serwisowym, szczerze to nawet w nie nie wchodziłem, nawet po to by sprawdzić czs pracy zaraz po zakupie
 

uzielone

New member
Przedłużyłem umowę z UPC i zmieniłem dekoder na Philipsa HD. Po podłączeniu przez kabelek HDMI obraz od razu stał się ostrzejszy i wyraźniejszy od poprzedniego przez euro. Różnica jest duża i wyraźnie widoczna, co za tym idzie programy w SD też są ładniejsze. Jeśli chodzi o programy w HD to różnica jest zdecydowana, obraz ostry i wyraźny przy patrzeniu na tv już bardzo bliskiej odległości, tak właśnie powinna wyglądać TV, szkoda, że taki luksus na dzień dzisiejszy sporo kosztuje. Mimo wszystko uważam, że warto mając taki tv zainwestować w telewizje cyfrową z HD, komfort oglądania zdecydowanie wzrasta :). Najlepszej jakości kanały w ofercie UPC to według mnie C+, naprawdę robią wrażenie! Szkoda tylko, że na dzień dzisiejszy UPC ma tak małą ofertę HD a za C+ trzeba dopłacać.
 
Do góry