Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

gorylla

New member
Bez reklam
Pisząc post o odległościach oczywiście nie określałem żadnych sztywnych ram, a takie "mniej-więcej", opierając się na doświadczeniach z dobrym sygnałem z platform cyfrowych.

Wszystko oczywiście zależy jeszcze od innych subiektywno-obiektywnych czynników. I zgadzam się z Tobą, że zdecydowanie jednym z nich jest jakość sygnału. Przy słabszej jakości sygnale rzeczywiście należałoby troszkę się odsunąć z kanapą (bądź kupić mniejszy TV). Chociaż chyba lepiej skombinować lepszy sygnał (chociażby dla zdrowia oczu) niż szukać kompromisu w ustawieniu mebli czy wielkości telewizora.;) Pozdr.
 

phoba

New member
gorylla napisał:
Nie sprowadzajmy tematu wielkości TV do odległości jego oglądania do absurdu, typu "kupię 50cali do dwóch metrów, bo będzie dobrze w HD". I co- będę oglądał tylko materiały HD? A jak będzie wówczas w SD? Czy będę się wtedy odsuwał 2 metry w tył z kanapą, bo mnie pikseloza pożre?

Przy okazji pragnę wyrazić kategoryczną dezaprobatę dla pojawiających się na tym forum (i nie tylko tu) opiniom, że przy większej odległości nie ma różnicy czy oglądamy HD czy SD. Jest to kompletna bzdura. HD nawet z większej odległości, kiedy i być może nie widać super dokładnie wszystkich szczegółów, i tak jest dużo, dużo lepsze od SD.

A jak ktoś patrzy tylko na tabelki odległości i wielkości TV do telewizji HD, to może wybrać nawet 50'' z 2 metrów. I życzę powodzenia- w szczególności przy kanałach SD.

Gorylla...być może źle interpretuję Twoje literki w poście, ale mam wrażenie, że się zirytowałeś. Nie miałem takiego celu. Chciałem tylko doprecyzować podane przez Ciebie odległości. Też wychodzę z założenia, że nikt nie odsuwa kanapy do SD, ani nie przysuwa jej do HD. Sam również nie mam zamiaru tego robić. I właśnie z tego względu zapytałem o sygnał jaki masz na myśli, bo odpowiedź o SD lub HD dałaby mi wyobrażenie na temat mojego, zwykłego oglądania. Chyba, że źle odbieram Twojego posta i wcale nie byłeś zirytowany - w takim razie sorki :)

Co do SD i HD to chyba każdy, nawet ktoś kto nie ma jeszcze TV cyfrowego, po krótkiej lekturze tego forum zorientuje się, że po sygnale HD może spodziewać się tylko lepszej jakości i lepszych doznań niż w SD i w żaden sposób nie da się porównywać obrazu z tych dwóch sygnałów przy każdej (rozsądnej) odległości. Osobiście nigdzie nie doczytałem się żeby ktoś tutaj stawiał znak równości między oglądaniem SD a HD. Chyba chodziło raczej o Full HD i HD Ready.....chyba, że coś przeoczyłem.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Ja mowie że jednak każdy musi podejść do tego indywidualnie, ja np. jak dla mnie teraz mógł by być przy tych 2,7m spokojnie ten 50" nawet żona się już do tego przekonuje, ale cóż już kupiony 42" i nie zamieniam. Ale z drugiej strony każdy kto przychodzi do nas to mówią "WOOW ale telewizor !!! Ale on jest za duży, oczy sobie popsujecie" Także podejście do tego tematu rozmiar a odległość jest różna. Trzeba indywidualnie. Ale twierdze że od min. 3m do 3,5m to te minimum to jednak 50". Ja też mam mały pokój 3,2x3,2m ale duży tv i wcale nie przytłacza.

Z drugiej strony brat ma tv 40" i ogląda go z 6m (dla mnie masakra) a on twierdzi że super i bliżej nie mógł by. Jest jeden plus z tej odległości to kanały SD wyglądają jak w HD :p
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
phoba- absolutnie nie jestem zirytowany Twoim pytaniem ;) Jeśli tak to odebrałeś, to zapewne nieopatrznie.

Myślę że jesteś na tyle świadomym użytkownikiem, że moich słów nie odnosiłeś do siebie. Bardziej pisałem do osób, które nie mają żadnych doświadczeń w tej materii i zaglądają tu, aby otrzymać proste, a nawet czasami wręcz banalnie proste, porady. I nie dziwię się- też kiedyś byłem na tym etapie i chociażby dylemat wielkości TV był dla mnie niemalże nie do przejścia.

W sumie nie pisałem, że chodzi mi o HD czy SD, więc myślałem, że zostanę zrozumiany ogólnie- czyli beż żadnych dodatkowych dywagacji o SD, HD, jakości sygnału, subiektywnych preferencji i innych, niesprecyzowanych bliżej czynników.

Istotnie masz rację, że częściej są dywagacje nt. różnic HDReady/FullHD, ale czytałem też posty o zacierających się różnicach SD/HDReady/FullHD z większych odległości od telewizora.

Gwoli ścisłości -jeśli chodzi o różnicę HDready/FullHD dla naszych kanałów HD to praktycznie nie ma żadnej, bo te kanały w ogromnej większości nie są FullHD (a co najwyżej lepsze lub gorsze HDReady). O rzeczywistych różnicach HDReady/FullHD można dywagować prkatycznie tylko w przypadku odtwarzania rzeczywistych materiałów FullHD.

Dlatego wydawało mi się, że przy rozmowach o sygnale telewizyjnym lepiej jest operować porówaniem SD/HD (w domyśle HDReady).
 

krzysiekaa

New member
Witam
Od niedawna stales sie szczesliwym posiadaczem TX-p37x10y, ale niestety mam pewien problem. A mianowicie po podlączeniu laptopa(d-sub) do tv z kazdej strony mam ucięty obraz (najbardziej w poziomie). Probowalem juz przestawiac rozdzielczosc w komputerze (1024x768 w pionie nie da sie zmienic na np.720...) jak i w tv. Co moze byc przyczyną??
 
Ostatnia edycja:

cukiernik

New member
krzysiekaa napisał:
Witam
Od niedawna stales sie szczesliwym posiadaczem TX-p37x10y, ale niestety mam pewien problem. A mianowicie po podlączeniu laptopa(d-sub) do tv z kazdej strony mam ucięty obraz (najbardziej w poziomie). Probowalem juz przestawiac rozdzielczosc w komputerze (1024x768 w pionie nie da sie zmienic na np.720...) jak i w tv. Co moze byc przyczyną??

Czytajcie a znajdziecie odpowiedź w tym wątku. Temat ten był już podnoszony. Około 2 do 10 stron temu.
 

cukiernik

New member
Swesolowski napisał:
Czy ktoś mi odpisze? Czy nikt nie umie się ustosunkować do tego tamatu. Od tygodnia kopie forum i nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji. My tylko możemy doradzić. Ja stawiam na X10.
 

krzysiekaa

New member
cukiernik napisał:
Czytajcie a znajdziecie odpowiedź w tym wątku. Temat ten był już podnoszony. Około 2 do 10 stron temu.
Czytalem, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie. U mnie obraz jest wyraźny, ale jest OBCIETY z kazdej strony na kazdej rozdzielczości (złącze d-sub). Jakby to pomoglo to posiadam karte graficzna x3100.
 

rilicek

New member
@Swesolowski
Przy tak niedużej różnicy w cenie kupiłbym S10, ewentualnie X10 i jakiś player HD typu WDeczka w cenie około 400zł (w tej cenie ma być w sprzedaży niedługo jakiś Ferguson (nazwy nie pamiętam - poszukaj w dziale "Sprzęt")).

@krzysiekaa
Ustaw rozdzielczość panoramiczną a nie natywną. Najlepiej 1280x720.
 

Pomruk

New member
Swesolowski napisał:
Czy ktoś mi odpisze? Czy nikt nie umie się ustosunkować do tego tamatu. Od tygodnia kopie forum i nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.
Ja też miałem taki dylemat. I wybrałem to, co poniżej. Jestem zadowolony.
 

mdk

New member
Interesuje mnie kwestia aktualizacji firmware. Czy ktoś coś wie na ten temat. Z instrukcji wynika że aktualizacja jest możliwa jeśli kanał zawiera o niej informacje ale nie ma żadnych szczegółów. Jakie kanały to umożliwiają i na jakim wejściu? Taka aktualizacja może poprawić jakość obrazu np. poprzez nowy algorytm skalowania.

P37X10Y
 

kowal801

New member
Bez reklam
Moim zdaniem aktualizacja softu możliwa jest tylko za pomoca karty SD,ale do tej pory nie spotakałem sie, aby Panasonic wypuszczał jakiekolwiek poprawki,chyba że o czymś nie wiem ;)
 

nelumeh

New member
Witam,
wczoraj jestem posiadaczem X10, zakupionej na allegro. TV sprawuje sie świetnie z wyjątkiem jednego piksela. Otóż zauważyłem go na czarnym tle swieci raczej mruga na zielono, a na innych kolorach jest ok. Co to może byc koledzy?, czy ratuje mnie tylko serwis?
 

zakuj

New member
witam wszystkich tak sobie czytam te posty o tych odległościach od telewizora, ja siedze tyle, ja tyle a ja siedze tam...moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak za "duży" telewizor (chyba że fizycznie nie ma na niego miejsca) za duży byłby jedynie tylko w sytuacji kiedy siedząc przed TV nie bylibyśmy w stanie objąć całego ekranu wzrokiem tzn. musielibyśmy patrzeć raz na prawą raz na lewą stronę, lub dół i górę żeby widzieć co się dzieję w danej chwili.

i druga sprawa to naprawdę nie słyszałem jeszcze, żeby ktokolwiek narzekał, że kupił za duży telewizor natomiast nie raz słyszałem (wiem to też z własnego doświadczenia) jak ktoś marudził że kupił za mały :mrgreen:

kiedyś używałem 29'CRT oglądałem z 2,70 m przyszedł czas na zmianę na 42'PV80 (odległość od TV ciągle ta sama) i też
biadoliłem może lepiej 37' bo będzie za duży...itp itd.
(50' nawet nie brałem pod uwagę)
na szczęście wziąłem 42'PV80 i byłem na prawdę zadowolony...przez tydzień potem zgrzytałem zębami, że nie wziąlem 50' i tak przez prawie 9 miesięcy wytrzymałem i... sprzedałem mojego PV80 pięć stów taniej hehehe. teraz od miesiąca mam 50X10Y i chyba miałem "deja vu" bo też byłem zadowolony przez tydzień mam na myśli przekątną oczwiście heheh mam sygnał SD z osiedlowej kablówki średniej jakości i żadnej różnicy między 42' a 50' z tej samej odległości 2,70 m nie widzę chodzi mi o jakość obrazu na kanałach SD (pikseloza), natomiast piksele na matrycy widoczne są tak z około 1 do 1,5 m. jak dla mnie to mogłem brać spokojnie 58' i wiedziałem o tym ale niestety nie ta liga finansowa :( tak więc podsumowując ten wątek zawsze lepiej wziąć większy niż mniejszy TV i pewne to
jak amen w pacierzu :mrgreen::mrgreen::mrgreen: pozdrawiam.
 

robiw

New member
...popieram w całej rozciągłości. Też miałem ten sam problem...ale po przesiadce (takiej samej zresztą :eek:) wziąłem n-kę bo UPC to jedna wielka porażka na tym TV (50X10)..na tamtym zresztą też...robiw
 

wasal82

New member
42x10y i 42s10e

Witam. Przez rok miałem plazmę PX-80, ale 37 cali i tuner mpeg-2, i ze względu na te 37 cali (obraz oglądam z 3-5,5 metra) sprzedałem ten telewizor. Jakośc obrazu odpowiadała jak najbardziej. Teraz zastanawiam się nad 2. modelami: 42X10Y i 42S10E. Co oglądam? Głównie Cyfrę po hdmi, tvn24, canal plus, parę innych, nie gram i nie ciągnie mnie do tego, filmy dvd. Kanały hd - wiadomo, mało ich póki co, ale nawet canal+ hd na px-80 wyglądał o wiele lepiej niż wersja sd. Wobec tego który 42 calowy tv będzie lepszy? Chodzi głównie o to, żeby dobrze odtwarzał sygnał z tunera cyfowego Cyfry, obraz był conajmniej taki jak na starym. Czy jest sens dokładania średnio 500 zł do serii S? Ale z drugiej strony chciałbym kupić tv bardziej przyszłościowy, tak na 5 lat (wtedy może usługi hd będą bardziej rozpowszechnione?) Szukałem na forum, ale nie znalazłem typowego porównania serii X i S, a w odwiedzonych sklepach nie było tych tv obok siebie. Może ktoś z Poznania/okolic ma ten telewizor? Prezentacja? :) Proszę o opinie, może ktoś porównywał serie S i X przed zakupem?
 
Do góry