Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

flaa

New member
Widze, że temat wygrzewania plazm powraca co kilkanaście stron z postami.
Jednak gdy wygrzewanie zaczyna przypominać wyścig overclockerów to juz przeginka. 100, 200, 300 godzin.....ja od poczatku posiadania TX-42X10E ustawienie wielkości mam na AUTO, które perfekcyjnie usunie paski. Logami stacji wogóle sie nie przejmuje. Co do ustawień to przecież każdy ma swoje odrębne warunki oświetlenia a także inny obraz mu sie podoba. Zresztą jakby nie patrzec na nasza rodzimą TV to i tak jak puszczą film z lat 90' to nic nie poprawi kontrastu, kolorów itp.

Jedyny minus jaki do tej pory zauważyłem w tej plazmie Panasa to przy słabej jakości sygnału z TV mecze piłki noznej drużynw w czerwonych koszulkach to męczarnia...
 

Mariusz Łódź

New member
A propos wygrzewania na Zoom3 - to jaki jest obraz zależy od źródła sygnału. Na Cyfra+ widać sygnał gorszej jakości no ale tak tragicznie nie było - da się przeżyć.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Popieram wypowiedzi przedmówców o zoom3.

LUDZIE! APELUJĘ! Nie używajcie tego trybu, to jest megamasakra! Nie dość, że tego nie idzie oglądać ze względu na marną jakość, to jeszcze wyświetlany obraz jest zapewne okrojony o prawie połowę. Z dużych twarzy w ekranie zostają tylko usta i nosy. Zoom1 to jest według mnie maks w zoomowaniu. Sporo log zniknie w ogóle, a te co nie znikną na pewno zmienią położenie, więc po niedługim czasie możemy z powrotem wrócić na auto. Pozycja log znów się wtedy zmieni i taki cykl co jakiś czas powtarzać do pełnoletności TV (podobnio gdzieś koło 300 godzin). I luzik. Nic się na pewno nie wypali. Nie katujmy się i nie popadajmy w paranoję zoom3 zwaną.
Pozdr.
 

frantotti

New member
kubuch2 napisał:
JObraz jest dobry i to tyle. Daleku mu do
jakości jaką oferuje kuro. Niestety nam porównanie bo mój brat ma pionka.
Gdybym miał pieniądze nigdy nie kupiłbym panasonica.
Zgadzam się..................
JA np. jeżdzę nowym FIATEM jest dobry i tyle. Daleku mu do
jakości jaką oferuje A8.Niestety nam porównanie bo mój brat ma AUDI.
Gdybym miał pieniądze nigdy nie kupiłbym FIATA.
 

Mariusz Łódź

New member
Gorilla zoom1 jest dobry :eek:k:, ale wszystko zalezy od tego co ogladasz. Ja stosowalem zoom3 do TVN24 i TVPInfo - tam i tak wiecej sie slucha :krol: .
No ale moze zostawmy to wszystko wlascicielom - te osoby ktore beda lepiej sie z tym czuly beda ogladaly z zoom (tak jak ja) - a beda tez takie ktore nic nie beda powiekszaly tylko beda cykaly po kanalach - to tez nie zaszkodzi.
 
Ostatnia edycja:

kateb

New member
_cymes_ napisał:
Pobawiłem się dzisiaj chwilę z moim 37X10 podłączając go do laptopa przez kabel VGA-VGA :). Może najpierw troche specyfikacji, a więc:
Kabel o dł. 1.8 metra firmy ActiveJet za 16 zł - a więc żadne cudo, ale na taką długość nie wydaje mi się aby różnica w cenie robiła jakąś różnicę w obrazie (oświećcie mnie jeżeli jest inaczej - z tego co wyczytałem w różnych tematach przy tej długości nie ma zauważalnej utraty jakości obrazu nawet na tanich kablach)
Laptop z kartą Intela - nic ciekawego ale obsługuje bez zająknięcia, co prawda bez tylu funkcji co karty AMD lub nvidii, ale do oglądania filmów się nada :)

Po pokombinowaniu z ustawieniami okazało się że najlepsze rozdzielczości dla tej konfiguracji to:
1024x768 (ładnie "zapełniony" cały ekran telewizora, lecz niestety trochę rozciągnięty obraz - co jednak po dłuższym przemyśleniu nie jest dla mnie wadą lecz zaletą, bo DivX-y można wtedy ładnie rozciągnąć w górę prawie na cały ekran :))
1280x768 (ekran zapełniony, brak rozszerzenia obrazu jak w rozdziałce powyżej, lecz widoczne przesunięcie całego ekranu o jakieś 1,5-2cm w lewą stronę - niestety nie ma możliwości wyregulowania tego na laptopie, spróbuję pogmerać w instrukcji od tv może tam coś jest)

Niestety kabel nie obsługuje rozdzielczości x720 (ale jest to napisane w instrukcji, więc raczej się tego spodziewałem :)).

W przypadku VGA jakość kowertera DAC na karcie graficznej ma duże znaczenie. Mam dwa laptopy, na jednym (intel) mruga bardzo, na drugim (nvidia) prawie wogóle nie mruga. Ustawienia powerstrip nie pomagają. Podejrzewam, że na lepszej karcie (jakiś stary matrox) byłby miód, no ale sa też cyfrowe wyjścia.
 

tobas

New member
perc napisał:
No właśnie, czy telewizor bez mpeg4 będzie po 2012 r. odbierać osiedlową kablówkę??
A poza tym, ile będzie tych kanałów telewizji naziemnej mpeg4, pewnie będzie je można policzyć na palcach jednej ręki.

Ostateczny termin wyłączenia telewizji analogowej to 31.07.2013.
Po tym czasie wszystkie kanały będą w MPEG-4, tak że bez tunera nic nie odbierzesz, ale zawsze możesz dokupić dekoder zewnętrzny.
Na stronie http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=4 masz dokładną rozpiskę
 

tobas

New member
Jakość obrazu SD

Mam pytanko do posiadacy serii X10....
Jak wygląda u Was sprawa obrazu z kablówki, lub innego obrazu niskiej rozdzielczości? Miałem już zamówić sobie ten telewizor ale za każdym razem jak zobacze go w sklepie to mi przechodzi :(
Nurtują mnie 2 rzeczy:
1. Twarze ludzi całe "drżą", nie wiem czy dobrze to określam, ale oglądając program TV, ludzkie twarze strasznie drżą na panasonicu, czego nie widać na innych telewizorach w sklepie na tym samym źródle obrazu. Obok stały LCD i plazma Samsunga i tego nie było.
2. Gdzie ta słynna czerń plazmy? W porównaniu do innych telewizorów w sklepie ten telewizor kiepsko wypada pod względem czerni, nawet LCD-ki mają lepszą czerń :(

Przypuszczam że to mogą być źle wycągnięte wnioski, a przyczyną mogą być ustawienia sklepowe. Takie spostrzeżenia zauważyłem z dziewczyną w każdym sklepie gdzie widziałem ten telewizor X10. Ja przymierzam się do 42".
W wersji G10 tego nie zauważyłem, ale szkoda mi dodatkowe 1000 zł wywalić, szczególnie że na FullHD mi nie zależy.
Czy w domu nie dostrzegacie tych wag?
Ewenutalnie czy ktoś może podać na jakie nastawy go ustawić, bo wolałbym przed zakupem jeszcze zobaczyć w sklepie że da się wyeliminować te wady
 

Mariusz Łódź

New member
tobas napisał:
Mam pytanko do posiadacy serii X10....
Normalnie ogladam Cyfre+ SD ale mam tez podlaczona antene z 0.6m drutu i obraz wydaje mi sie niej niezly - Polsat jest tylko troszeczke gorszy od np. TVP1 z Cyfra+ SD. Ale faktycznie byly na forum glosy, ze spodziewano sie wiecej po X10 no i LCDki maja juz porownywalny obraz - moze ktos rozwinie ten temat.

Ja tej czerni to sie az tak bardzo nie przygladalem. No fakt w nocy widac inny odcien przy wylaczaniu TV.

Zawsze mozesz wybrac na pilocie: Menu->obraz wybierz tryb chyba "normalny". Nastepnie nacisnij po wyjsciu z menu mozesz nacisnac na pilocie "N" (u gory z prawej strony) albo na dole menu (trzeba przewinac na nastepna strone menu) mozesz wybrac reset. Zostana ustawione ustawienia domyslne - mozesz tak zostawic do testow. U mnie do normalnego ogladania ustawilem tryb kinowy oraz troszke mniejszy kontrast i jasnosc.
Nastepnie mozesz wlaczyc/wylaczyc w tym menu filtr grzebieniowy a takze redukcje szumu - niepamietam tej opcji menu ale wyglada jakos jak "P-Rs".

Acha jeszcze jedno - gdy ogladalem plazmy Panasonika w Media Markecie to dali najgorszy mozliwy sniezacy sygnal i ustawili je w miejscu oswietlonym przez swietlowki. Plazmy Samsunga prezentowali na dobrym sygnale w specjalnym zaciemnionym miejscu dla plazm. Natomiast Sony prezentowali z super sygnalem na ktorym nie widac ruchu. Potrafia tez postawic obok siebie LCD z plazma i dac skaczacy sygnal, ktory prawdopodobnie powoduje, ze nie widac smugi na LCD za poruszajacymi sie obiektami.

Tak w zasadzie ta plazma jest bardzo fajna. Jest tylko jeden szkopul statyczne obrazy - ja profilaktycznie unikam loga TVP1 TBP2 AXN.
 
Ostatnia edycja:

tobas

New member
Mariusz Łódź napisał:
Tak w zasadzie ta plazma jest bardzo fajna. Jest tylko jeden szkopul statyczne obrazy - ja profilaktycznie unikam loga TVP1 TBP2 AXN.

Przecież wypalanie plazm ponoć odeszło do lamusa? Mam rozumieć że jednak ten problem nadal istnieje w plazmach?
 

tobas

New member
Ale w normalnym użytkowaniu, oglądaniu TV (nie więcej niż 3h na jednym kanale, w tym reklamy :)), filmów DVD, Divix (bez grania), rozumiem że nie ma problemu? :D
 

Mariusz Łódź

New member
Ja sie przejmuję tym problemem i myślę, że skoro w instrukcji Plazm i LCD jest wzmianka o tym to znaczy, że jednak coś w tym jest :(

Chyba miesiąc temu założyłem na HDTV wątek o konfiguracji plazmy i tam na uwagę jednego z forumowiczów wstawiłem linki do stron z informacjami. Jednak ze względu na małą popularność wątek pewnie wyleciał.

Generalnie na forach jest przekonanie że problem był bardzo poważny do 2006r. Panasonik nawet przyznal sie do niego w oficjalnym dokumencie.
Po tym czasie coś poprawiono - być może wprowadzono ściąganie nagromadzonych ładunków z pikseli ("usuwalne wypalenia") i pozostał problem nierównomiernego wypalania się fosforu w plazmach. Co zreszta latwo oszacowac jezeli uwzgledni sie podawany przez Panasonika informacje, ze intensywnosc strumienia swiatla emitowanego przez luminofor zmniejszy sie o 50% po 100 000 godz (w nowych plazmach).

Tutaj mozna doczytac i zobaczyc jak wyglada wypalenie:
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=33946&page=9
 
Ostatnia edycja:

Mariusz Łódź

New member
kiki napisał:
sprawdziliśmy .
Jeśli korzystasz z telewizora jak z telewizora - to nie ma problemu.
Problem polega na tym, źe sam (na szczęście) nie doswiadczyłem wypalenia - u minie pracuje dopiero 500 godz.

Dla jakiego stanu licznika sprawdziliscie (ile godzin grania z TVP*)? Czytalem posty przerazonych wlaścicieli plazmy, u ktory pojawiło sie wypalenie logo po okolo 4500 godzin pracy telewizora :(. "Śnieg", oprogramowanie do czyszczenia nie pomogło... Posty są świeże wiec raczej to byla plazma Panasonika po 2006r.
 
Ostatnia edycja:

Mariusz Łódź

New member
Tak jak napisalem mam tylko 500 godz. wiec trudno mi sie wypowiadac na moim przykladzie.

Dlaczego zakladasz, ze nowe telewizory sa wolne od tego problemu? (chcialbym aby byly).
1) Nadal w instrukcji Panasonic ostrzega przed obrazami statycznymi.
2) Z jednej strony X10 sa zbyt krotko na rynku aby powiedziec, ze sa wolne od tych wad. Z drugiej strony X10 ma podobno ta sama generacje matryc co poprzednie modele wiec podobnie bedzie sie zachowywal.
 

tobas

New member
Ludzie dajmy już spokój z tym wypalaniem plazm.
Na upartego to i telewizor CRT dało się wypalić, a monitor CRT i LCD to już na 100%. Sam widziałem monitory pracujące w sklepach, gdzie przy wyłączeniu monitora z prądu można było odczytać na ekranie bez najmniejszego problemu wszystkie teksty.
Czy to znaczy że CRT i LCD też się wypalają? A może to niewłaściwe użytkowanie? Pare lat na tym samym obrazie?
 
Do góry