Panasonic seria PV80 i PV8

donvitopl

New member
marcinizo
A dziękuje. To może lepiej ustawić na tryb "dynamiczny" lub "kino". Tam wszystkie parametry są praktycznie na połowie. Jeśli zmienię zoom, żeby nie było logo, to wtedy ucina mi obraz. A co z pozostałymi parametrami.
PS. Na pewno dzień po dniu będę po troszku czytał ten temat.
 

tadis

New member
chyba chodzilo Ci o eco lub kino .. dynamiczny to prawie wszystko na maxa .. ustaw eco .. kontrast na 50% .. reszta sie nie martw ;) .. efekty beda widoczne na dniach ..
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
tadis napisał:
chłodzenie .. norma
Te serie raczej nie mają dodatkowego chłodzenia.
tadis napisał:
dynamiczny to prawie wszystko na maxa .. ustaw eco .. kontrast na 50% .. reszta sie nie martw
Tryb ECO automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do warunków oświetlenia. W ciągu dnia, już przy umiarkowanie słonecznej pogodzie, tryb ECO przy swoich standardowych nastawach może powodować, że ekran świeci tak mocno jak w trybie dynamicznym.

Do tego "hartowania" proponuję tryb normalny lub kinowy z nastawami jasności i kontrastu do 50%. Jeżeli zauważyłbyś przykładowo, że w dalszym użytkowaniu (po hartowaniu/docieraniu) pasowałby Ci np. tryb kinowy z ustawieniami 50%, to z takimi ustawieniami "docieraj". I faktycznie resztą nie martw się za bardzo ;)

Pozdrowienia!
 

Eskulap

New member
Czytam ten wątek od 9 miesięcy, a 42PV80 mam od 3 miesięci i jak czytam o "hartowaniu" plazmy to mnie bierze kur.ica. Telewizor katuję po kilkanaście godzin dziennie od dnia kupna na ustawieniach, jakie wydają mi się odpowiednie i nie wpatruję się jak sroka w gnat, tylko normalnie oglądam filmy itp. Czasami po wyłączeniu telewizora widać jakieś obrazy szczątkowe, ale na CRT też je było widać choć kilkukrotnie krócej. Czasami zdarza mi sie zasnąc przed telewizorem, wtedy DVD zdąży się wyłączyć i na ekramie przez kilka godzin wyświetlana jest nazwa żródła, czyli HDMI1. Jakoś do tej pory nic się nie utrwaliło na powierzchni ekranu, a czytając to forum miałem na początku takie obawy. Jak widać wiele osób gdzieś coś przeczyta i powiela te informacje, a sama nie sprawdzi...tak rodzą się mity o plazmach i LCD.
To samo tyczy się przekonania, że PV80 działa lepiej z rozdzielczością źródłową obrazu 720 niż 1080. To jest bzdura!!! Obraz przy rozdzielczości żródłowej 1080 jest znacznie lepszy, nawet jeśli jest to tylko DivX skalowany do 1080 linii nie mówiąc już o DVD. Poza tym filtr P-NR zainstalowany w telewizorze znacznie dokładniej działa przy obrazie z 1080 liniami niż z 720 nie mówiąc już o SD. Jeśli chodzi o ścisłość to bez skalera w moim DVD Pioneer nie dałbym już rady oglądać DivXów, taki paskudny wydaje się obraz przy powrocie do SD. To jest poprostu różnica jak między niebem a ziemią.
W standardzie 480i lub 576i nie da się wręcz oglądaćobrazu, bo jest taki jakby cały drżał i skakał, a mgła jest koszmarna (tak się wydaje po powrocie z formatu 1080). W trybach 480p i 576p obraz już nie drży, ale mgła jest nadal duża. Przy przejściu na obraz z 720 liniami skok jakościowy jest OGROMNY (między "i" a "p" praktycznie różnica jest minimalna, a wręcz pomijalna). Natomiast przy przejściu z 720 na 1080 linii następuje wzrost jakości o granicach 10-15%. Dlatego też wszystkie filmy odlądam przeskalowane do 1080 linii i obraz jest cud miód, a gościom szczęka opada na podłogę. Oczywiście wszystko idzie po ścieżce cyfrowej przez HDMI 1.3 i amplituner ONKYO 7.1.
Jeszcze jedna UWAGA: po przyzwyczajeniu się do obrazu z plazmy 42PV80, wydaje mi się, że telewizory 100Hz CRT smużą jak LCD, a o samych LCD to już lepiej nie mówię, bo to już jest hipersmużenie:twisted:
:eek:k: :eek:k: :eek:k:
Edit:
Dopiszę jeszcze o czerni, która praktycznie jest porównywalna z tą jaką jestem w stanie uzyskać na moim monitorze CRT Sony High Black Trinitron z systemem Super Contrast. Z tego względu nie chce mi się wierzyć, że plazmy Pioneera mają idealną czerń - z punku widzenia fizyki idealnej czerni nie można uzyskać - a te wszystkie materiały marketingowe to tylko bełkot dupków z marketingu, co znają się na sprzedaży, ale nie na technologii.
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
Eskulap

Nie wiem może masz inny model PV80 niż ja miałem. Ale mój nie miał czerni tylko coś podobnego. Odcień czerni w pv80 jest i tak ciemniejszy niż w PV700 którte katowałem przez pół roku. Nigdy bym tych TV nie przyrównywał do mojego 6 letniego diamontrona który w zupełnej ciemności w ogóle nie świeci i wydaje się jak by był wyłączony. Możesz na środku ekranu dać biały napis, ale i tak obraz pozostaje zupełnie idealnie czarny.
Od ponad miesiąca posiadam 5080XD, odcień czerni jest dobry, na pewno lepszy niż w PV80, ale do diamondka mu trochę brakuje.

Kolego nie możesz gdybać, ja mam i wiem, że zachwyt nad czernią pionka jest uzasadniony. Do tego film czarno biały nie zieleni się zielonymi krawędziami. Wtedy to już ejst zielona czerń;)
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Eskulap napisał:
Czytam ten wątek od 9 miesięcy, a 42PV80 mam od 3 miesięci i jak czytam o "hartowaniu" plazmy to mnie bierze kur.ica.
No to... relanium.

;) A na poważnie, jak gość chce docierać to niech to przynajmniej robi na jakichś rozsądnych zasadach. Chyba mu nie zabronisz? Twój przypadek tylko potwierdza tezę, że nie należy się zbytnio przejmować koniecznością har... o przepraszam, znowu kurica by przyszła.

Pozdrowienia!
 

Patrycjusz

New member
marciniozo napisał:
donvito
Na początek gratuluję zakupu...... ......... Oglądając czy też grając unikaj statycznych obrazów, ustaw zoom aby logo oglądanego programu znalazło się poza ekranem...........

witam :)
napiszę tak. Nigdy nie dbałem o to, żeby logo stacji było poza ekranem. W tej chwili przepracowane ponad 800 godz i nie posiadam, żadnych wypaleń logo itp. (ani na jasnym, ani na ciemnym ekranie) Osobiście dla mnie, to jest jakaś pomyłka oglądając na zoomie, który wywala logo poza ekran, ponieważ wtedy rozdzielczość oglądanego przeze mnie programu, jest dla mnie nie do zaakceptowania.

Co do czerni. tu się zgodzę z motobartcompany . Na moim PV80 nie ma takiej czerni o jakiej pisze Eskulap . Pewnie są to kwestie indywidualne sprzętu, albo bardziej nas jako odbiorców. Dla mnie z tą czernią nie jest, aż tak źle. Kiedyś byłem chyba bardzie "przejęty", ale ostatecznie znalazłem dla siebie dogodne ustawienia, które pasują mi.

pzdr

EDIT: ale tak jak napisał bogdan_bronowice, nikt nikomu nie zabrania docierać wg tzw. rozsądnych zasad.

pozdrowionka
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Eskulap- aleś skrytykowal ten model (chyba niesłusznie).

Wychodzi na to że bez zewnętrznego skalera, nie da się nic oglądać z formatu SD? (nowy mit dla tego modelu?)

Zapewniam Cię, że tak nie jest. :) (nie trzeba w komplecie np. denona ze skalerem kupować).

Chcesz obalać mity, tworzac wlasne i to zabawne?
(jak i to o smużeniu telewizorów 100Hz CRT itp - a podłącz znowu przez denona....itp i do tego nie wiemy: ile i jakich tych Tv masz na myśli? :) )

Przypomnę tylko, że 42PV80 ma rozdzielczosć 1024x768 (coś sporo brakuje do 1920x1080 i jest to rozdzielczosć własnie większości nowoczesnych CRT 100Hz, które tylko w SD pracowały i mniej niż większości lCD..).

Opisujesz efekty o "opadających szczękach.." przy tej rozdzielczosci TV?
(no to co będzie ze szczękami gdy na sprzęt FullHD podasz wzorzec 1080...???)

Problem jakości sygnału wejściowego dotyczy go w dużo mniejszym zakresie niż np FullHD (tego samego rozmiaru) i jest adekwatny do podobnej klasy sprzętu i tylko tyle.

O czerni napisali poprzednicy.... . :)

Ot i przyzwoity model , który radzi sobie róznie z różnymi sygnałami (nic nowego i dotyczy to całości nowych TV).

Pozdrawiam. :)
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
@Eskulap
Docierać może nie trzeba (sam Panasonic to powiedział!) ale przez bodaj pierwsze 100 godzin nie zaszkodzi być ostrożnym, a szczególnie pierwsze 20 godzin :)

Jeśli chodzi o skalowanie do 1080p to daje daje lepszy obraz bo 42pv80 ma durną rozdzielczość 1024x768 zamiast 720 jak w 37pv80 i dając źródło 720p to musi doskalować jeszcze do 768 lini co pogarsza jakość. Dając 1080p unikasz jednego skalowania w górę i to takiego durnego jak 720->768 :???: Jest jeszcze skalowanie 1280->1024 choć ono dużo nie pogarsza i jest pomijalne.

U mnie w 37pv80 gdy mam 1024x720 lepiej wyglądają filmy/seriale 720p gdy dam 1280x720 bo mam piksel w piksel obraz zgodny ze źródłem (jeśli chodzi o linie przynajmniej). DivX, DVD i źródła 1080 wyglądają prawie identycznie, różnice wynikają z innego zachowania się skalerów czy wyostrzania w TV, a więc czy mam ustawione 1280x720 czy 1920x1080 to będzie prawie to samo. Gdybym miał model z 768 liniami 1280x720 bym nie używał pewnie wcale :eek: Zresztą zastanawiałem się między 37pv80 i 42pv8 i wziąłem 37pv80 bo ostatecznie dzięki lepszym parametrom i lepszej rozdziałce ma lepszą jakość obrazu :eek:k:
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Eskulap, powiem tak. Docierać, czy nie? Niech każdy wybiera, co woli. Pisanie, że Cię k... bierze, to opis Twojego stanu emocjonalnego. Merytoryki w tym nie ma zbyt wiele. Jakość czernioceniasz chyba w jasnym poomieszczeniu, podobnie zresztą, jak powidoki. Co zaś do skalowania, to niestety z obiektywnego punktu widzenia skalowanie sygnału najpierw w górę przez DVD, a następnie w dół przez telewizor nie może skutkować lepszym obrazem. Najwyraźniej charakter tego obrazu lepiej Ci odpowiada, stąd Twoja lepsza ocena takiego rozwiązania. Owszem, 42" Panasonic musi lekko doskalować obraz 720p do 768 linii, ale zapominacie o tym, że nawet przy matrycy mającej 720 pikseli w pionie sytuacja jest podobna, gdyż w większości przypadków telewizor stosuje overscanning.

Skoro katujesz telewizor po kilkanaście godzin dziennie, to dotarłeś go w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Później jest już tylko lepiej.

ArtS :)
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
XoR napisał:
U mnie w 37pv80 gdy mam 1024x720 lepiej wyglądają filmy/seriale 720p gdy dam 1280x720 bo mam piksel w piksel obraz zgodny ze źródłem
Przy wyłączonej funkcji overscan, jak sądzę.

Ortodoksi rozwinęliby jeszcze kwestię, czy do telewizora podaje się sygnał progresywny czy z przeplotem (p/i) a wtedy, gdyby nie daj Bóg okazało się, że porównywane są sygnały 1080i do 720p pewnie rozgorzałaby dyskusja o wyświetlaniu tych sygnałów na matrycy o rozdzielczości 1024x720 czy 1024x768 ;)

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
Ralph_S napisał:
Co miałeś na myśli pisząc: "a szczególnie pierwsze 20 godzin" bo jakoś nie bardzo łapie ?
Docieranie to nie jest proces w którym magicznie po 200h TV nagle przestaje być podatny na wypalenie się loga stacji :???:
Logiczne jest że skoro po 200h TV będzie mniej wrażliwy na to zjawisko a wcześniej bardziej to przed upływem tych powiedzmy 20h pierwszych godzin będzie jeszcze bardziej wrażliwy. Zresztą HUDy z GT5 Prologue mocniej się wypaliły gdy w pierwszej godzinie je odpalałem niż kilka dni później :roll:

Tak więc zalecam pierwsze godziny szczególnie uważać na TV i to co się tam wyświetla :rolleyes:

-------------------------------
Nie używam overscanu dla sygnału który ma równo 1280x720 i żadnych pasów z boku (czyli 99% wszystkiego), głupie by to było :eek:
 
Ostatnia edycja:

Ralph_S

New member
Z tego można by wywnioskować ze plazmę należało by ostawić na początku na ZERO i co parę minut podnosić nastawy bo nie daj boże coś się nam utrwali :confused:

Nie popadajmy w paranoje :D

P.S. Pamiętaj że plazma która trafia do klienta końcowego nawet jeśli w menu serwisowym ma informacje
0 - Uruchomień i 0 - godzin, już sporo czasu przepracowała w fabryce.
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
Ja tylko sugeruję, że pierwsze godziny trzeba uważać bardziej, zresztą każdy sam pierwsze godziny bardziej uważa :p

Ja tam kontrast mam zazwyczaj gdzieś 66-75% i jasności i koloru też sobie nie żałuję a chodził niecałe 40h dopiero :mrgreen: Uważam tylko na wypalanie się statycznych elementów, ramek i tym podobnych, no i odpalam co jakiś czas szum jak gdzieś wychodzę czy klikam w kompie :roll: Szum albo jest w trybie normal i sam się ściemnia po jakimś czasie albo w trybie Eco :)
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
XoR ma oczywiście rację. Nie można zakładać, że plazma skokowo po 200 h już się w pełni uodporniła. Co więcej, docieranie trwa dłużej, jeśli stosuje się bardzo niskie ustawienia. Jeśli ktoś ogląda tylko DVD i do tego bez czarnych pasów, może sobie jechać na normalnych ustawieniach, gdyż nie ma ryzyka wypalenia się logotypów, czy innych takich zjawisk.

ArtS :)
 

Ralph_S

New member
I tu się zgadzam, każdy nowy nabytek traktuje się jak "skarb", potem powszednieje i zaczynamy go normalnie używać a nie wpatrywać się w śnieżenie z 10 cm czy gradacje szarości.
Ja w swoim na początku zrobiłem kalibracje (jeśli kalibracją można nazwać ustawienie za pomocą płyty DVE przez amatora jakim jestem) ustawiłem wszystko tak jak lubię najbardziej i tylko dbam o to aby ekran nie był pokryty kurzem :grin:
 

dakkon7

New member
Dziękuję za pomoc w wyborze sklepu. Teraz czytam o skalowaniu obrazu przez dvd i coś mi się zdaje że chyba będę musiał je wymienić. Nie dość że ma słabe jak na nasze lata konwertery Video C/A i audio C/A to jeszcze too skalowanie na 720p przez dvd (bo myślę o panasie PV80 co ma rozdziałke 1024x786. Może coś źle zrozumiałem poprawcie mnie jak możecie. ( w grę wchodzi oglądanie DVD i DivX ).

pozdrawiam
 

Ralph_S

New member
bogdan_bronowice napisał:
Ja z kolei szukam rzetelnych informacji w temacie "jak długo" :)

Myślę że na to pytanie nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi, mówi się o 200 do 300 godzinach, Panasonic pisze że nie trzeba wcale docierać.
Zdaje się że prawda jak zwykle leży pośrodku i każdy musi sam zdecydować co zrobi, ja nie docierałem ale to wyłącznie moja decyzja a TY musisz sam zdecydować.
 
Do góry