Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

sarlac

New member
Update przeprowadzony z 1603 do 1612. Wszystko działa jak należy. Problem zrywania obrazu i dźwięku rozwiązany. Bóg zapłać!
 

edek13

New member
Potwierdzam przydatność tej paczki z softem 1215, zrobiłem up'a i poszło jak złoto bez najmniejszych problemów, karty nie formatowałem miałem na niej jakieś zdjęcia a TV wyczaił sobie pliczek i bez szmeru się zaktualizował, wstyd przyznać, ale nie wiem jaki soft miałem wcześniej (nie szukałem), ale miałem problemy z amplitunerem ONKYO (nie potrafił płynnie zmieniać rozdzielczości z XBOX 360) a teraz ich nie ma więc cel osiągnięty.
P.S.
Czy ktoś z obecnych może mnie poinstruować jak sprawdzić na PS3 działanie 24p?
 

dariush74

New member
Witam szanownych forumowiczów.

Od kilku tygodni noszę się z zamiarem kupna nowego TV. Na początku miał to być LCD, po zapoznaniu się bliżej z dostępnymi technologiami zdecydowałem że jednak będzie to plazma. W pobliskim sklepie wpadł mi w oko model TX-P37X10Y. Niestety nie jest to FullHD. Obok stał również TX-P42G10E. Ten z kolei miał tragiczny obraz (w stosunku do poprzedniego). Ale z ciekawości zajrzałem na to forum, aby poczytać co inni sądzą o tym modelu. Przebrnąłem przez ponad 1400 postów. W międzyczasie (pod wpływem gorylli) przejrzałem również całe forum o modelu S10. Dzień decyzji nadchodzi szybkimi krokami, a ja ciągle mam wątpliwości :?.

Kwota ok. 3500 zł za G10 jest dla mnie akceptowalna. Mam tylko wątpliwości czy model G10 w stosunku do S10 rzeczywiście wnosi lepszą jakość?

Moje warunki mieszkaniowo-użytkowe:
1. Odległość od telewizora – 2,5m
2. Pokój raczej nasłoneczniony - od południowej strony (są rolety). Oglądanie raczej wieczorami, w weekendy cały dzień.
3. Sygnał: na razie analogowa kablówka, ze względy na HD myślę o ntv, na razie brak konsol czy BD - ale może za 2-3 lata (synowie rosną :) )

Moje pytania:
1. Czy sygnał SD z platformy cyfrowej (TVP1,TVP2 itp.) jest lepszy niż z analogowej kablówki?
2. Czy parametr 600Hz jest tylko chwytem marketingowym czy jest to zauważalne przy codzienny użytkowaniu?
3. Czy różnica kolorów (6144 w G10 w stosunku do 5120 w S10) jest zauważalna?
4. Czy różnica w kontraście (40000 do 30000) jest zauważalna?
5. Czy legendarne już syczenie telewizora jest tak samo słyszalne w obu modelach?
6. Czy czarna obudowa w G10 rysuje się tak samo jak w S10?

Moje wątpliwości:
1. Mam pokusę zakupu nowszej technologii, nawet jeśli jest to trochę na zapas (wszak na razie żadna telewizja nie nadaje Full HD, a ja przez jakiś czas nie będę miał BD). Myślę więc o G10.
2. Nie chcę jednak kupować „nowszego” i droższego modelu, męcząc później się z sygnałem SD, który podobno wypada gorzej.

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Z góry dziękuję za wyrozumiałość.
 

stapoz

New member
42" w twoim przypadku bedzie OK. Jam mam 46" przy odleglosci niecale 4m u jest troche maly - ogladam wylacznie SD, ktorego jakosc jest rewelacyjna. Roznicami sie specjalnie nie sugeruj bo nie sa duze miedzy modelami. Ten co ogladales mogl byc inaczej ustawiony lub miec inny sygnal. W domu kazda plazma (sensownej jakosci) bedzie super
 

gorylla

New member
Bez reklam
Sedno mojego postu będzie raczej oczywiste, gdyż moja ocena relacji jakościowo/cenowej S10 io G10 jest stale niezmienna. Najwłaściwszym wyborem przy tej odległości dla Ciebie jest 42S10 i jeszcze sporo kasy w kieszeni zostanie.

Ale po kolei:
1. zdecydowanie lepszy,
2. efekt pracy trybu IFC jest zauważalny, ale w sumie dużo w tym marketingu, bo przy normalnym oglądaniu TV bez IFC i z IFC ujawnienie różnic jest praktycznie niemożliwe, efekt pracy trybu IFC kapitalnie widoczny natomiast na planszach testowych, np. test Buroscha- różnica pracy trybu 400Hz w S10 i 600Hz w G10 dla mnie osobiście niezauważalna, nawet w testach
3. nie (troszkę w testach, ale w "praniu" nieuchwytna
4. tak i to jest chyba największą (i dla mnie jedyną realnie zauważalną) różnicą na korzyść G10 (ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że najważniejsze są własne preferencje odbioru i może być tak, że z jasności panelu i tak trzeba będzie zjechać,
5. tak (po swoich doświadczeniach pytałem osobiście kikiego o syczenie w innych modelach nowych plazm Panasa i według jego oceny wszystkie syczą na podobnym poziomie)- z dyskusji wynika, że przyczyną większego/mniejszego ddczuwania tego zjawiska są po pierwsze predyspozycje psychofizyczne danego uzytkownika i ustawienie TV (większa słyszalność przy TV wiszącym na ścianie niż wolnostojącym),
6. tak, to ten sam plastik począwszy od serii C.
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
slimak napisał:
Ja jeszcze dodam, że w brew temu, co podaje Panasonic w swoich danych technicznych, model S ma identyczny ekran/panel NeoPDP, co seria G.

Z tego wynika, że "pies pogrzebany" jest głównie w elektronice obu modeli- przede wszystkim procesorze obrazowym V-real. Zważywszy na niesamowicie dobre oceny serii PY/PZ- a nawet niejednokrotnie lepsze niż nowych serii (szczególnie w skalowaniu sygnału SD) wydaje się, że nowy procesor obrazowy vreal4 niekoniecznie spełnia pokładane w nim nadzieje, skoro poprzedni procesorek (zaimplementowany w seriach PY/PZ i z dobrymi efektami również w S10) radzi sobie doskonale. Pozdr.
 

Carboni

New member
santomi napisał:
Ja od siebie mogę dodać, że ostrość przy bezpośredni porównaniu obu modeli na sygnale HD jest na korzyść S10.
Mam kompletnie inne zdanie, porownywalem oba modele 42" i juz tu opisywalem swoje opinie. Moj wzrok oraz obsługi w E. AGD jednoznacznie stwierdzały, że ostrosc, jasnosc, kontrast i ogolny widok jest zdecydowanie lepszy w G10 przy tych samych ustawieniach i podłączeniach. W S10 (przy bezposrednim porownaniu ze stojacym obok G10) widac obraz jakby "zadymiony", prawie jakby filtr na niego jakis siwy nalozyc.

Mam tez pytanie do uzytkownków 50G10. Przymierzam sie do kupienia TV, najpierw myslalem o 46", ale z biegiem czasu i poczytaniu postów coraz bardziej myslę o 50G10. Odleglość ogladania to 4m. Sygnal to kablowka, w przyszlosci jakas platforma np. n. Moje obawy to:
Czy nie bedzie przy tej odleglosci za duza "pixeloza" w kanalach SD i innych?
Czy skalowanie SD jest w 46 i 50" jest takie same?
Czy mozna podlaczyc zewnetrzne glosniki bezposrenio do TV?
Czy wiatraki w 50" bedą głosniejsze?
 

gorylla

New member
Bez reklam
Marża jest przeważnia taka sama dla danego producenta (szczególnie dot. tej samej kategorii produktów). Więc logiczne jest, że od droższego produktu zarobek jest większy. Dlatego tajemnicą poliszynela jest, że w sklepach wyższe modele dostają lepszy sygnał, bo inaczej by się nie sprzedawały. Życzę chłodnej głowy i rozwagi przy zakupach.
 

dariush74

New member
Dziękuje forumowiczom za błyskawiczną odpowiedź i rzeczowe argumenty. Jak pewnie się domyślacie, zadając to pytanie na forum dotyczącym serii G chciałem dostać koronny argument za zakupem właśnie tego modelu. Nie było moim celem wywołanie dyskusji na temat wyższości jednego modelu nad innym, co nawiasem mówiąc powinno doczekać się osobnego wątku (tak jak Linux czy Windows, albo raczej XP czy Vista :) )

Niestety nadal jestem w kropce. Technologia plazmy i 42‘’ są dla mnie dobrym wyborem. I to jak do tej pory jedyne pewniki.

Jeśli można podsumować, to za S10 przemawia lepsza skalowalność SD, brak wentylatorów (trochę ciszej) i możliwość wyboru srebrnej obudowy. Za G10 lepsze liczbowo niektóre parametry (kontrast, kolory, odświeżanie, itp., których według niektóry użytkowników i tak nie widać) oraz lepsza dostępność w sklepach stacjonarnych.

I jeszcze pytanie do gorylli: czy jeśli oba telewizory kosztowałby tyle samo, nadal namawiałbyś do kupna S10? Tak jak pisałem wcześniej, jestem przygotowany na taki wydatek i argument finansowy jest dla mnie najmniej ważny.
 

Tomaszz

New member
gorylla napisał:
Marża jest przeważnia taka sama dla danego producenta (szczególnie dot. tej samej kategorii produktów). Więc logiczne jest, że od droższego produktu zarobek jest większy. Dlatego tajemnicą poliszynela jest, że w sklepach wyższe modele dostają lepszy sygnał, bo inaczej by się nie sprzedawały. Życzę chłodnej głowy i rozwagi przy zakupach.
Oczywiście, że tak jest, ale ciągłe i wieczne udowadnianie wyższości S nad G jest takie męczący i dla mnie już dawno pozbawiony obiektywizmu.

Muszę Ci nawet Gorylla powiedzieć, że na samym początku chciałem kupić 24S10, przeczytałem cały temat o serii S, test Kikiego i wszystko wskazywało na S, poza sporadycznymi pojedynczymi opiniami, że jednak nie do końca. Potem przeczytałem temat o G i na niego się zdecydowałem, bo było tam o wadach i zaletach, a nie tylko o zaletach. Podsumowując znalazłem sporo tych pojedynczych opinii chwalących G, a wcale nie tak dużo S, cały czas te same osoby pisało podobne rzeczy.
Kolejnym powodem było to jak bardzo broniłeś serii S, jakoś mnie to nie przekonało, za dużo tego było.
Nie podoba mi się, że Ci co mówią, że obraz na G jest lepszy niż na S to są przekupieni albo coś, Ci co mówią odwrotnie tylko oni mają rację. Już lepiej niż takich opinii trzymać się opinii z recenzji, a tam G jest lepszy w HD, a gorszy w SD, chociaż i tak większość ludzi tego nie zobaczy, ba nawet nie będą szukali. AHA nie ma czegoś takiego jak głośność wiatraków w G, bo ich nie słychać, głośniejsze jest bzyczenie na jasnych planszach (totalnie mi już nie przeszkadza). G i S bzyczą tak samo.

PS: Dzisiaj zaktualizowałem firmware do 1.213 i problem w 1080p z xboxem zniknął nawet na syfiastym kablu. Zauważyłem też, że obraz nie wyłącza się na moment przy przełączaniu IFC??? Tak jak by nie działał? Co najważniejsze wcześniej jak włączałem MKV z kompa w 24 hz i 60 hz nie widziałem różnicy, teraz widzę różnicę ogromną i nic nie mruga czyli tak jakby 96 hz działało :) Za mało testów jeszcze żeby powiedzieć na 100%.

PS: Byłem pierwszą osobą do której przysłali technika, żeby zaktualizował soft :D. Świadomość społeczeństwa za duża nie jest i widać, że mało ludzi korzysta z 1080p :(
 
Ostatnia edycja:

edek13

New member
to się technik spisał, leń jesteś że sam tego nie zrobiłeś, ale płacisz wymagasz :cool: to za jakiś czas przyślą go raz jeszcze bo już 1215 jest dostępny:p
 

Tomaszz

New member
edek13 napisał:
to się technik spisał, leń jesteś że sam tego nie zrobiłeś, ale płacisz wymagasz :cool: to za jakiś czas przyślą go raz jeszcze bo już 1215 jest dostępny:p

Po pierwsze nie mam karty SD :p, po drugie bałem się o gwarancję, teraz już sobie sam będę aktualizował, tyle, że na razie nikt nie wie co nowego wnosi 1.215, po trzecie przecież to w ramach gwarancji było :D

@Hashi: Po zainstalowaniu 1.213 i ustawieniu windowsa na 23.979 hz judder jest 10 razy mniejszy niż na 60 hz. Różnica jest gigantyczna, obraz jest dużo płynniejszy. Tv raczej nie działa w 48 hz, bo nie widać żadnego migotania, więc musi być 96 hz.
 

slimak

New member
Bez reklam
dariush74 napisał:
I jeszcze pytanie do gorylli: czy jeśli oba telewizory kosztowałby tyle samo, nadal namawiałbyś do kupna S10?

Pytanie do Gorylla, ale ja pozwolę sobie odpowiedzieć.

Gdybając, że mam słoneczny pokój, S i G kosztuje tyle samo, oczywiście kupiłbym G10. Naprawdę różnice w przetwarzaniu obrazu są minimalne, natomiast G10 lepiej radzi sobie ze słońcem, a nawet z głupią żarówką 100W wiszącą nad TV.

Natomiast gdybając w drugą stronę: TV jednak różnią się ceną, ciemny pokój (zawsze*), mam wzmacniacz audio z kilkoma wejściami HDMI. Kupiłbym U10. :)

*U10 nie ma trybu ECO.
 

sokarsg-1

New member
Z mojej strony dodam że stałem przed tym samym problemem S10 czy G10 i kupiłem G10 (4 dni temu) ponieważ jak ktoś zauważył radzi sobie znacznie lepiej w dobrze oświetlonych pomieszczeniach (patrz okno z tyłu lub więcej niż 150 W oświetlenie). W S10 za to nie widać szyby chroniącej matryce w G10 jednak trochę ją widać.
 

sokarsg-1

New member
Mam softa 1213 ale nie wiem jak ustawić na moim radeonie aby wysyłał 1080p tz. jak ustawie 1920x1080x60hz to na tv wyskakuje w rogu wejście 1080p (czyli chyba nie prawda). A jak ustawie 1920x1080x24hz to obraz ma bardzo słabe odświeżanie tzn. obraz nie mruga ale bardzo mało płynny jest ruch okna takie smużenie jak w LCD jest o co kaman czy tak ma być bo wnioskuje że telewizor mruga w 96hz (bo tego mrugania nie widzę) ale te okna nie mam pojęcia czy tak mają mało płynnie się przesuwać?
 

Tomaszz

New member
sokarsg-1 napisał:
Mam softa 1213 ale nie wiem jak ustawić na moim radeonie aby wysyłał 1080p tz. jak ustawie 1920x1080x60hz to na tv wyskakuje w rogu wejście 1080p (czyli chyba nie prawda). A jak ustawie 1920x1080x24hz to obraz ma bardzo słabe odświeżanie tzn. obraz nie mruga ale bardzo mało płynny jest ruch okna takie smużenie jak w LCD jest o co kaman czy tak ma być bo wnioskuje że telewizor mruga w 96hz (bo tego mrugania nie widzę) ale te okna nie mam pojęcia czy tak mają mało płynnie się przesuwać?

Okna i windows wyglądają faktycznie fatalnie w 24 hz, ale nie ma co się dziwić w końcu 24 fps to bardzo mało, żeby pokazać płynny ruch, stąd okna tak byle jak się przesuwają. Niestety filmy są w tym nieszczęsnym 24 fps, więc tak je trzeba odtwarzać i nie ma ŻADNEGO innego sposobu :D.
Jak ustawiasz 1920x1080x60hz to tv pokazuje 1080p tak ma być, jak ustawisz 24 hz to pokaże tak samo.
 
Do góry