Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

Tomaszz

New member
gorylla napisał:
I ostatni z bardzo, bardzo ważnych argumentów- S10 pobiera duuuuużo mniej prądu niż ultra-prądożerny G10. Mając na uwadze duża ilość postów z zapytaniem o pobór prądu plazm Panasa uważam, że jest to wielce istotny argument za wyborem oszczędniejszego modelu.
Pozdr. Przemek
Sorry, ale na razie mam tylko czas na króciutka odpowiedź, później napiszę więcej.

Odnosząc się do powyższego, muszę stwierdzić, że jest to BZDURA, a przynajmniej manipulacja faktami. G10 może pobierać więcej prądu, ale głównie dlatego, że jaśniej świeci, przy nastawieniu podobnej jasności różnica ta w znacznym stopniu się zaciera. W każdym teście (oraz tutaj na forum) sugerowana wartość kontrastu w S10 to 50-56, a w G10 to 30-35 !!!
Przykładowy test poboru prądu w recenzjach:

G10
Calibrated Cinema mode (The Dark Knight Blu-ray)
139 watt
Calibrated Cinema mode (Planet Earth) 245 watt
Average 191 watt*

S10

Calibrated Cinema mode (The Dark Knight Blu-ray) 220 watt
Calibrated Cinema mode (Planet Earth)
300 Watt
Average
260 watt
*To nie pomyłka stamtąd wynika, że ultra prądożerny G10 średnio pobiera mnie prądu :shock:

Inna recenzja G10

............................Stand-by; .........SD;............. HDTV
Out-of-Box (gns) ... 0,1 W .........290-300 W .....290-300 W
After calibration ......0,1 W .........170-180 W......170-180 W

No więc się pytam o co chodzi z tą "ultraprądożernośćią"?:D
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Tomaszz napisał:
G10 może pobierać więcej prądu, ale głównie dlatego, że jaśniej świeci,


Zgadzam się, ale wynik z
http://hdtelevizija.com/2009/07/25/recenzija-plazma-panasonic-tx-p42s10es-107-cm

Calibrated Cinema mode (Planet Earth) 300 Watt

uważam za co najmniej dziwny. Czy mógłbyś podać inne strony www z pomiarem zużycia energii przez S10?


-----------------------------


U mnie po kalibracji kontrast wynosi 42 z ECO, co odpowiada wartości 20 – 45 z ECO off.
 

odek 102

New member
Hashi napisał:
IFC działa jeśli dasz mu sygnał nagrany w 50-60 klatkach (50/60Hz). Czyli w tym momencie po zmianie opr. ma tu właśnie znaczenie przejście z 48 na 96hz? i o funkcji IFC w menu można już zapomnieć? W PS-3BD 1080p 24hz output (Hdmi)mam ustawione na ON.Zauważyłem że gry a przede wszystkim przy "Burnout Paradise"obraz stał się płynniejszy na 100%, a oczy się tak nie męczą-jest super. Czy można powiedzieć że gry są zapisane w trybie 24p?czy odświeżanie 96hz tak działa?Kiedy będę wiedział że obraz jest płynny i pokrywa się z nową wersją "firmware"?.
 

Hashi

New member
odek 102 napisał:
Hashi napisał:
IFC działa jeśli dasz mu sygnał nagrany w 50-60 klatkach (50/60Hz). Czyli w tym momencie po zmianie opr. ma tu właśnie znaczenie przejście z 48 na 96hz? i o funkcji IFC w menu można już zapomnieć? W PS-3BD 1080p 24hz output (Hdmi)mam ustawione na ON.Zauważyłem że gry a przede wszystkim przy "Burnout Paradise"obraz stał się płynniejszy na 100%, a oczy się tak nie męczą-jest super. Czy można powiedzieć że gry są zapisane w trybie 24p?czy odświeżanie 96hz tak działa?Kiedy będę wiedział że obraz jest płynny i pokrywa się z nową wersją "firmware"?.
24p dotyczy praktycznie tylko filmów kinowych. G10 rozpozna czy to sygnał 24p i wtedy każda klatka będzie razy 4 = 96Hz. Nie ma to nic do gier bo często framerate jest inny (np. 30, 60 klatek/s). IFC możesz dla gier odpalić zawsze w trybie Cinema, Dynamic i Normal. w Game nie ma tej opcji - ogólnie zaleca się korzystać z trybu game ponieważ opóźnienia są mniejsze - odczujesz podczas grania online (ponadto wombling chroniący przed wypalaniem). Ja sam korzystam z IFC w grach ale sporadycznie.
Po prostu 24p jest rozpoznawane przez tv - format praktycznie dotyczy głównie filmów na BluRay. Jeśli dasz Automiatic - PS3 rozpozna automatycznie framerate (ilość klatek na sekundę na nośniku).

To czy IFC zadziała w grach zależy czy mają framerate 50-60Hz. W większość gier widać działanie IFC ale są tez takie w których nie działa - co może sugerować iż ilość klatek w grze spada poniżej 50 na sekundę.

Wszystko co piszę wynika z własnych obserwacji.
 
Ostatnia edycja:

pionaj

New member
Maksuss@vp.pl napisał:
niestety i tak sie z tego linku nic nie dowiedziałem ;/

mógłby ktoś mi to jaśniej wytłumaczyć ??

gdzie ktoś ma Ci wytłumaczyć ?
tutaj w tym temacie?
przecież po to jest specjalnie założomny temat z linku który podałem wyżej ;)
jak czegoś nie rozumiesz to tam pytaj
 

Tommy76

New member
Witam,
jakie ustawienia byście zaproponowali do skalibrowania 46G10 ? Bo na necie można spotkać różne opinie na temat kalibracji ale 42G10
 

MichasR

New member
Slimak, spytam się ciebie o małe podsumowanie tego wątku. Dobry ten G10 czy nie bo cena jest teraz dla mnie atrakcyjna. TV obojętnie w sumie czy LCD czy plazma. Boję cię tylko o marte pixele. Myślałem że to przypadłość tylko LCD...
Tv będę używał do oglądania telewizji ( a to nowość ) - Cyfrowy Polsat, może i kiszka ale nic nie jest przecież na wieczność ( zostało jeszcze 6 miesięcy ). Tv będziemy też używać do oglądania filmów divx ( zawsze dobrej 'jakości' ), coraz częściej w jakości hd, odpalanych z laptopa i przez kabel hdmi-hdmi do tv. Jest jeszcze konsola. Dobrze by więc było aby tv nie smużył i po prostu ładnie grał :)
Moje wymagania to 42", full hd, 100Hz ( chyba konieczne przy konsoli? ).
Miałem kilka typów ( Sharp 42xl2e, dh77e, Panasonic P42G10 czy LG LG 5000 ) ale każdy ma jakieś wady. Kryterium wyboru jest więc chyba takie: który qrwa ma mniej wad...Co mam wybrać bo też chciałbym mieć fajny tv :D
 

odek 102

New member
Hashi napisał:
IFC możesz dla gier odpalić zawsze w trybie Cinema, Dynamic i Normal. w Game nie ma tej opcji - ogólnie zaleca się korzystać z trybu game ponieważ opóźnienia są mniejsze ---------Rozumiem,ale z moich obserwacji widzę że IFC-czy się zał czy nie, nie widać różnicy. Przez to stwierdziłem że o IFC z poziomu menu można zapomnieć (cały czas ta funkcja jest jakby załączona)Czy tak? ,albo mi się wydaje że nie ma różnicy przy przełączaniu?.
 

Hashi

New member
odek 102 napisał:
Hashi napisał:
IFC możesz dla gier odpalić zawsze w trybie Cinema, Dynamic i Normal. w Game nie ma tej opcji - ogólnie zaleca się korzystać z trybu game ponieważ opóźnienia są mniejsze ---------Rozumiem,ale z moich obserwacji widzę że IFC-czy się zał czy nie, nie widać różnicy. Przez to stwierdziłem że o IFC z poziomu menu można zapomnieć (cały czas ta funkcja jest jakby załączona)Czy tak? ,albo mi się wydaje że nie ma różnicy przy przełączaniu?.

Przy jakim sygnale? TV, konsola, odtwarzacz? Napisałem jasno, że IFC działa jak mu podasz sygnał min 50Hz (klatek/s). Załącz sobie Dirt2, Uncharted2, Killzone2 i zobaczysz różnicę. W jednych widać lepiej w innych słabiej. Płynność większa ale opóźnienia minimalnie większe.
 

Tomaszz

New member
slimak napisał:

HEHE dobre podsumowanie.

Hashi napisał:
Przy jakim sygnale? TV, konsola, odtwarzacz? Napisałem jasno, że IFC działa jak mu podasz sygnał min 50Hz (klatek/s). Załącz sobie Dirt2, Uncharted2, Killzone2 i zobaczysz różnicę. W jednych widać lepiej w innych słabiej. Płynność większa ale opóźnienia minimalnie większe.
Potwierdzam. Mimo, że włączając/wyłączając IFC nie widać mrugnięcia to IFC działa, na niektórych materiałach można to bardzo wyraźnie zobaczyć. Stwierdziłem natomiast, że na 100% IFC nie działa w 24p, mimo, że można go włączać i wyłączać, nie ma żadnej róźnicy. Czyli wszystko jest tak jak powinno być.
Z tego co piszą w recenzjach (tych w których mierzyli input lag) wychodzi, że wcale nie trzeba używać trybu game, bo lag jest taki sam w innych trybach bez IFC. W ogóle to świetny panel do grania.
 
Ostatnia edycja:

sokarsg-1

New member
Tomaszz a czy mógłbyś sprawdzić płynność materiałów DiviX w trybie 24p bo o ile BR odtwarza się płynnie to materiały w popularnych internetowych kodekach (DivX, Xvid itp.) już nie, tak jakby klatkują.
 

Tomaszz

New member
sokarsg-1 napisał:
Tomaszz a czy mógłbyś sprawdzić płynność materiałów DiviX w trybie 24p bo o ile BR odtwarza się płynnie to materiały w popularnych internetowych kodekach (DivX, Xvid itp.) już nie, tak jakby klatkują.

Spróbuję sprawdzić, ale nie mam za dużo divxów :D, ale zobaczymy może coś się znajdzie w 23.976 fps.
Poza tym ja nie odtwarzam BR na kompie tylko materiały w b. popularnym internetowym kodeku x264 w kontenerze MKV :p i właśnie one nie klatkują, więc myślę, że z divexem nie powinno być problemów.
 

Hashi

New member
Tomaszz napisał:
HEHE dobre podsumowanie.


Potwierdzam. Mimo, że włączając/wyłączając IFC nie widać mrugnięcia to IFC działa, na niektórych materiałach można to bardzo wyraźnie zobaczyć. Stwierdziłem natomiast, że na 100% IFC nie działa w 24p, mimo, że można go włączać i wyłączać, nie ma żadnej róźnicy. Czyli wszystko jest tak jak powinno być.
Z tego co piszą w recenzjach (tych w których mierzyli input lag) wychodzi, że wcale nie trzeba używać trybu game, bo lag jest taki sam w innych trybach bez IFC. W ogóle to świetny panel do grania.

Input lag jest najmniejszy (według mnie) w trybie Normal bez żadnych dodatkowych systemów. Największy gdy odpalimy P-NR (noise reduction). Jak dla mnie w grach online (np. Uncharted2 który męcze online) najlepszy jest tryb Game (najlepsza "synchronizacja" obrazu i sterowania).
Gdy dasz dodatkowo IFC opóźnienia są większe. Wiem bo grałem i sprawdzałem na własne skórze.
Czasem widać gg gdy mamy dużo jasnych i ciemnych obszarów. Dodatkowo zauważyłem, że gdy panel się rozgrzeje to szybciej reaguje (obraz jest bardziej spójny niż zaraz po odpaleniu).
 

slimak

New member
Bez reklam
Hashi napisał:
Dodatkowo zauważyłem, że gdy panel się rozgrzeje to szybciej reaguje (obraz jest bardziej spójny niż zaraz po odpaleniu).

Można tez zauważyć, że zwiększenie kontrastu zmniejsza „smużenie/znak wodny” naokoło wahadła (Test Burosch).
 

gorylla

New member
Bez reklam
Tomaszz,

nie żadnym razie nie mogę przyjąć Twojej argumentacji o zużyciu prądu G10/S10, gdyż jest ona nierzetelna. Zauważ bowiem, że podałeś dane po rzekomej kalibracji (źródło nieznane), chociaż nie wiadomo zupełnie, na czym ta kalibracja polegała. Abstrahując jednak od tego- zastanów się, kto z użytkowników dokonuje profesjonalnej kalibracji, zapewne jakiej wyniki podałeś. Podejrzewam, że znikomy procent. Zdecydowana większość i tak ogląda na ustawieniach predefiniowanych.

Ponadto zastanawia mnie taka sprawa- jeśli panel G10, który ma większy kontrast matrycy (+ bardziej wydajny, a zapewne wymagający więcej energii tryb IFC), po skalibrowaniu bierze znacznie mniej energii niż nie mający tych cech S10, to czy to nie jest zastanawiające? Czy w takim razie kalibracja polegała na znaczącym ujęciu parametrów jasności czy kontrastu panela? Jeśli tak (a raczej na to wygląda), to jaką wymierną korzyść prezentuje przewaga kontrastu G10-tki, skoro kalibrując trzeba ją objechać? A może problem polega na tym, że G10 jest fabrycznie bardzo źle skalibrowany i trzeba wprowadzić sporo zmian, żeby go prawidłowo ustawić? Tylko kto ze "zwykłych" użytkowników będzie się w to bawił?

Według mojej dotychczasowej wiedzy, osobistych testach przy odczytach poboru energii licznika, mój S10 pobiera średnio około 200W (głównie na TV, żadnej kalibracji, minimalnie zmodyfikowane parametry fabryczne dla trybu Normal, IFC włączone, eco wyłączone, jasność 0, kontrast 40-42, kolor 27-28). I to jest dla mnie najważniejszy argument.

I jeszcze przypomnę:
G10 ma parametry poboru takie: Pobór mocy (znamionowy), (użytkowanie), (oczekiwanie) 340 W, 200 W, 0,4 W

S10: Pobór mocy (znamionowy), (użytkowanie), (oczekiwanie) 295 W, 175 W, 0,4 W

W teście kikiego G10-tka (nieskalibrowana) w każdym parametrze przekraczała normy fabryczne, nieraz nawet bardzo znacznie. Nie wiem, jak by było z S10 ale podejrzewam, że również pobierała by więcej niż deklaruje producent, ale przy słabszych parametrach fabrycznych kontrastu pobić G10 to chyba nie byłoby możliwe.

Dodam jeszcze, że w teście kikiego G10 wyświetlający całkowicie czarny ekran z włączonymi wszystkimi oszczędzaczami pobierał ponad 110-120W, a jak "coś" wyświetlał na ciemnych tłach to brał ponad 150. W każdych innych warunkach brał ponad 300Watt. Jak się więc mogła wziąć średnia po kalibracji na poziomie 190Watt? Telewizor musiałby chyba wtedy wyświetlać cały czas czarny, bądź prawie czarny obraz i z włączonymi wszystkimi oszczędzaczami. I jeszcze jedna konkuzja- w nawiązaniu do wyników kikiego i Twoich danych - skoro G10 po kalibracji schodzi sporo poniżej 190Watt, gdzie w normalnych warunkach nie schodzi poniżej 300Watt, to kalibrując go jak trzeba "zjechać" z parametrami obrazu, żeby osiągnąć takie zużycie i z drugiej strony- jak skaszaniona w G10 jest kalibracja fabryczna?

Podsumowując- G10, który według danych znamionowych pobiera w granicach 25-50 Watt więcej od S10 (a w praktyce przekracza znacznie wszystkie zakładane dla niego normy), po kalibracji pobiera od 50 do prawie 80 Watt mniej? Różnica względna jest więc na poziomie ponad 100 Watt! Oczywiście nie można przy tym zapomnieć, że z technicznego punktu widzenia panele S10 i G10 to technicznie bardzo zbliżone kontrukcje- G12.

Magia to jakaś, czy opowieści z krypty?

Szkoda, że kiki - pomimo wielu próśb użytkowniuków- w teście porównawczym nie przetestował poboru dla S10.

PS: Ktoś w którymś z wątków (ale nie pamiętam dokładnie gdzie) podał dane, z których wynikało, że S10 pobiera nawet mniej prądu niż seria X.
 
Ostatnia edycja:

Tomaszz

New member
Gorylla,

źródło informacji jest znane, ponieważ są linki i każdy może sobie sprawdzić to samemu. Nie mówimy też o profesjonalnej kalibracji, tylko o ustawieniu zwyczajnych parametrów, które są podane dla obu modeli w ww. linkach. Przecież panele są do siebie bardzo podobne i w najlepszym przypadku wyświetlą prawie taki sam obraz tzn. jasność i kontrast będą wyglądały prawie tak samo na obu tv tyle, że w S10 kontrast = 40-45, a w G10 kontrast = max 36, a wystarczy 30. Ot cała filozofia i moim zdaniem właśnie tutaj jest ta różnica 25 w.
Wymierna korzyść z lepszego kontrastu uwydatnia się w dzień. Panasonica są uważane jako jedne z lepiej skalibrowanych tv out-of-the-box i w G10 właściwie zmienia się tylko kontrast, kolory na ciepłe, gamme i wb (tryb kinowy).
Test kikiego dotyczył chyba tylko prądożerności tv i nie chce mi się go nawet komentować, bo jest on totalnie bezsensowny i niedokończony. ZTCP nawet był brany pod uwagę tryb dynamiczny :shock:.
[EDIT] Tak jest - właśnie sprawdziłem, co więcej TEST DOTYCZYŁ MODELU 46G10 i w trybie kinowym pobór prądu był w okolicach 260 w, czyli wszystko się zgadza tzn. że 42g10 może brać ok. 200 w.

Ja podałem dwa rzetelne źródła, gdzie ktoś dokonał normalnego pomiaru i wyniki są bardzo zbliżone, więc o jakiej magii mowa. Mogę się zgodzić, że w pierwszym teście wyszły za wysokie wyniki dla S10, ale wynika to pewnie z tego, że oni mieli kontrast ustawiony na 52, a w G10 36.

Nie znalazłem innych testów zużycia prądu przez S10.

Podsumowując oba telewizory średnio pobierają bardzo zbliżoną ilość prądu, chyba, że ktoś dużo ogląda w dzień i sobie mocno kontrast podbija

PS: Mi w G10 kontrast 36 wystarcza do oglądania w dzień i nawet włączenie trybu eco nie powoduje wyraźnego podbicia parametrów.
 
Ostatnia edycja:
Do góry