Optoma HD20, test, opinie użytkowników - wszystko o Optomie HD 20

bugio1

New member
sce3nka na dół

Witam.jest już napęd blu.avatar przygniótł mnie do ziemi.po prostu malina. Tak jak myślałem,wszystko zależy od materiału filmowego.teraz wiem dobrze że nie kupiłem plazmy.cena optomy spada.to naprawdę niezły proj. Pozdrawiam niezdecydowanych.
 

audiosystem1

New member
Mam pytanie do użytkowników Optoma HD20.Czy ten projektor jest wart ceny 3,5 tyś zł. Będzie to mój pierwszy projektor obraz jaki chciałbym uzyskać to ok 110-120".Zastosowanie filmy Blue Ray + DVD
 

1grzecho

Member
tez zastanawiam się nad tym projektorem-również będzie to mój pierwszy projektor. jaki ekran do tej optomy zakupić zeby nie przegiąć-będę siedział 4metry od ekranu? projektor będzie podwieszony pod sufitem w odległosci około 4,5metra,za moją głową. projektora będę używał wyłącznie do filmów mkv i do grania na ps3, czasemdo filmu na blueray
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Realne maksimum to 110". Chyba bym jednak poprzestał na 100" , ewentualnie zbliżając się nieco do ekranu (powiedzmy do 3.7 m). Optoma HD20 ma sporą jasność (ok.700 lm/500lm Eco oczywiście
w ustawieniach kinowych), tak więc można wybrać ekran "szary" gain 0.8-0.9, co poprawi trochę kontrast. Powinno spokojnie wystarczyć ustawienie obniżonej mocy lampy, projektor pracuje wtedy
ciszej, a lampa wytrzyma dłużej.

Pozdrawiam.
 

czah666

New member
Witajcie! Jako iz stałem sie posiadaczem optomy hd20 mam kilka pytań:

1.Redukcja szumu - czy uzywacie i czy uzycie tej funcji ma jakies minusy czy tez mozna podkrecic na full?
2.wyostrzenie -jw
3.superWide - jw
4.image all - czy ta fincja powinna byc zawsze włączona , czy tez moze ona dzialac na niekorzyść?
5.RGB /YCbCr- którego należy używać ?

i jeszcze pytanie odnosnie licznika lampy - czy jest mozliwosc sprawdzenia samemu czy był on kasowany wczesniej?? bo rozumiem ze w serwisie np sa wstanie dojsc do tego ile lampa ma wyswiecone nawet gdybym licznik jej wyzerowal?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
powlaczaj, powylaczaj w/w funkcje i sprawdz, w ktorej opcji Ci pasuja, w koncu to Ty bedziesz ogladal nie my :bober:. Zapewne jest mozliwosc sprawdzenia prawdziwego przebiegu lampy, odpowiedni program, przewod i gotowe Jednak jaki???? hmm...
 

czah666

New member
no podejrzewam ze trzeba by miec jakis program typowo serwisowy optomy... bo kabel to usb zdajesie zwykle... moze ktos ma taki program? :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witajcie! Jako iz stałem sie posiadaczem optomy hd20 mam kilka pytań:

1.Redukcja szumu - czy uzywacie i czy uzycie tej funcji ma jakies minusy czy tez mozna podkrecic na full?
2.wyostrzenie -jw
3.superWide - jw
4.image all - czy ta fincja powinna byc zawsze włączona , czy tez moze ona dzialac na niekorzyść?
5.RGB /YCbCr- którego należy używać ?

i jeszcze pytanie odnosnie licznika lampy - czy jest mozliwosc sprawdzenia samemu czy był on kasowany wczesniej?? bo rozumiem ze w serwisie np sa wstanie dojsc do tego ile lampa ma wyswiecone nawet gdybym licznik jej wyzerowal?

Witam!

Z pewnością warto pobawić się wszystkimi funkcjami obserwując ich wpływ na obraz.
Nie mam tego projektora, ale kiedyś przymierzałem się do zakupu. Poczytaj recenzje np. projectorreview, projectorcentral, DigitalVersus, Cine4Home.

Moje sugestie na w/w pytania:

1. redukcja szumu - wyłączona ( prosta redukcja szumów może raczej zaszkodzić, trzeba to sprawdzić, ale wg niektórych nie ma żadnego efektu jej działania),
2. ostrość - wartość fabryczna (oczywiście dla trybu Cinema),
3. SuperWide - służy chyba do likwidacji pasów przy filmach CinemaScope 2.39:1, wg mnie zbędna,
4. ImageAI - wyłączona(!) - funkcja sterowania mocą lampy w zależności od jasności i charakteru
sceny, coś jak przesłona dynamiczna, działa jednak z dużym opóźnieniem i powoduje "pompowanie
światła",
5. RGB - analogowo z komputera łączem DSub,
Y/Cb/Cr - komponent z DVD, BD, tunera sat, niezłe łącze również do HD 1080i,

Najlepiej jednak korzystać z HDMI - to łącze też może pracować w trybach RGB/YCbCr, trzeba
sprawdzić ustawienia źródeł sygnału, najczęściej wystarczy ustawić opcję Auto.

Koniecznie sprawdź overscan - powinien być wyłączony, żeby wyświetlać całą klatkę 1920X1080.
Ogólnie ustawienie Cinema jest niezłe, można jeszcze poeksperymentować z BrilliantColor, który podnosi jasność i żywość kolorów i skalibrować poziomy czerni i bieli przy użyciu płyt testowych.
Konkretne wartości liczbowe (np. raporty z kalibracji w/w testy) należy traktować jako wskazówki,
nie można ich tak po prostu przepisać.

Pozdrawiam.
 

pa3

New member
Bez reklam
Co do kalibracji dla Optomki, znalazłem na zagranicznym forum imo profesjonalne ustawienia:

- W pierwszych godzinach:

mode: user
contrast: 47
brightness: 38
color: 53
tint: 46
sharpness: 8
noise reduction: 0
gamma: standard
curve type: 1
offset: -2
color temp: warm
red gain: 5
green gain: 0
blue gain: -5
red bias: -1
green bias: 0
blue bias: 0
lamp bright mode: off
lumitec1.jpg


- Po 200 h (lampa już dotarta)

mode: user
contrast: 47
brightness: 37
color: 47
tint: 49
sharpness: 7
noise reduction: 0
gamma: standard
curve type: 1
offset: -2
color temp: warm
red gain: 7
green gain: 2
blue gain: -3
red bias: 1
green bias: 2
blue bias: 2
lamp bright mode: off
hd20bright060909_3.png



Po wyjęciu z pudła dostajemy i tak bardzo dobrze skalibrowane ustawienia (tryb kinowy), jednak mi w/w konfiguracja odpowiada, obraz jest jakby bardziej cieplejszy dla oka.
 

Nenone

New member
Witam szanownych posiadaczy Optomy HD20.
Też się nakręciłem i zakupiłem omawiane w temacie cudo :)
Stwierdziłem , ze szkoda ładować 9-10kzł w TV i mieć ok 60"...
Zdecydowałem się na ekran MattGreyHD 0,8 230x130 czyli ok.104" - firmy Kraftmann , kosztuje nie mało (769,-) ale na pewno odwdzięczy się dobrym obrazem. Do tego dwa kabelki HDMI ze średniej półki ( przy długości 10m bałem się o coś budżetowego) ProLink TCV9280 . Kabelki będa podłączone do Nki ( Sport w HD, Discovery w HD i Filmy w "HD" ) oraz drugi, połozony juz przyszłościowo w ścianie pod BR.
Pokój z naprawdę dobrym nagłośnieniem, będę siedział ok 3,5m od ekranu.
Czy taka wielkość ekranu będzie komfortowa czy zdecydować się na mniejszy ?
Projektor będzie powieszony na suficie nad moją głową, troszkę niżej niż pod samym sufitem, nie chce mieć obraz za wysoko. Myślę o opuszczeniu go o jakieś 20-30cm (na uchwycie), wtedy miałbym górną krawędź na rozsądnej wysokości.
Proszę o ew. porady, uwagi :)
Z góry dziękuję !
 
Ostatnia edycja:

posejdon82

New member
Witam, nastepny szczesliwy posiadacz.sam planuje zakup wlasnie tej optomy.znalazlem na youtubie film puszczony przez ps3 (blue ray). Okazuje sie chlopak ktory go zalaczyl to polak.Czytalem jego pozytywna recenzje na temat optomy hd20.

oto filmik

YouTube - Baraka (Optoma HD20)


a oto recenzja tego chlopaka

Nowa recenzja: Optoma HD20 – tani projektor FullHD | FrazPC

mysle ze troche ci pomoglem.

Jesli juz ochloniesz i potestujesz to napisz cos na temat tego sprzetu.Jesli moge zapytac to gdzie kuiles i ile zaplaciles?Moze wyszlo cos jeszcze lepszego na 2011?
 

Nenone

New member
Test już wcześniej widziałem, m.in dlatego się zdecydowałem na ten model a nie inny :)
Kupiłem na allegro : 3399,-
Taniej nic nie znalazłem.
Jest niby coś z ekspozycji z "przebiegiem" kilkudziesięciu godzin , z ceną niższą od nowego egzemplarza o koszt połowy lampy ( ok 600zł) ale ja jakos nieufny jestem i zdecydowałem się na zakup nowego.
Nie jestem tylko pewien wielkości ekranu bo się boję, żeby nie był za duży, a z drugiej strony nie chce sobie potem pluć w twarz i mówić ... " a mogłes kupić ten większy..." :)
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
mam nadzieje, ze sprawdziles odpowiednim kalkulatorem odleglosc projektora od ekrau i wielkosc przekatnej, skoro juz sie zdecydowales na konkretny ekran
 
Do góry