Optoma HD20, test, opinie użytkowników - wszystko o Optomie HD 20

absolus12

New member
Witam serdecznie

Zdecydowałem się na zakup projektora za ok 4k i mój wstępny wybór padł na HD20 lub Vivitek 1080fd. Odnośnie tego drugiego to mam niestety obawy co do koła barwnego x 3 (w specyfikacjiwww podają x 6 a oficjalny dystrybutor podaje x 3). Natomiast w przypadku optomy mam duże obawy odnośnie głośności projektora, czy ktoś jest w stanie napisać coś konkretnego o kulturze pracy urządzenia.

Wymiary mojego pokoju to 4 x 5,3m - wysokość ok 2,3m, kanapa ok 4-3,5m od ekranu (to oczywiście można zmienić - jaka jest według was optymalna wielkość ekranu dla takiego pomieszczenia - myślałem o czymś w granicach 110-120 cali.

Biorąc pod uwagę całkowite zaciemnienie pomieszczenia oraz ciemne ściany pomalowane farbą matową nie odbijającą światła, jaki ekran powinienem wybrać? white czy gray?

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za każdą poradę
 

profitgw

Member
absolus12 napisał:
Witam serdecznie

Zdecydowałem się na zakup projektora za ok 4k i mój wstępny wybór padł na HD20 lub Vivitek 1080fd. Odnośnie tego drugiego to mam niestety obawy co do koła barwnego x 3 (w specyfikacjiwww podają x 6 a oficjalny dystrybutor podaje x 3). Natomiast w przypadku optomy mam duże obawy odnośnie głośności projektora, czy ktoś jest w stanie napisać coś konkretnego o kulturze pracy urządzenia.

Wymiary mojego pokoju to 4 x 5,3m - wysokość ok 2,3m, kanapa ok 4-3,5m od ekranu (to oczywiście można zmienić - jaka jest według was optymalna wielkość ekranu dla takiego pomieszczenia - myślałem o czymś w granicach 110-120 cali.

Biorąc pod uwagę całkowite zaciemnienie pomieszczenia oraz ciemne ściany pomalowane farbą matową nie odbijającą światła, jaki ekran powinienem wybrać? white czy gray?

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za każdą poradę
Po pierwsze nie myl liczby segmentów z prędkością koła.W każdej specyfikacji Viviteka napisano,iż jest to koło 6 segmentowe mające trzykrotną prędkość obrotową.Optoma posiada koło 6 segmentowe składające się z podwójnej sekwencji kolorów Czerwonego,Zielonego i Niebieskiego(RGBx2).Vivitek natomiast zaprojektował inne koło.Ma ono 6 segmentów w różnych kolorach- Czerwony,Zielony,Niebieski,Cyan,Magenta i Zółty(RGBCMY).Budowa koła ma wpływ na wiele aspektów odbioru obrazu.Generalnie projektory z 6 kolorami na kole barwnym świecą nieco jaśniej.Prawdą jest,iż koło barwne Viviteka ma tylko 3 krotną prędkość co może powodować ,że będziesz widział więcej efektu tęczy.Nie musi tak jednak być.Zależy to od budowy koła(proporcji poszczególnych barw) a przede wszystkim od twoich zdolności postrzegania tego efektu.
Co do wyboru projektora do twojego pomieszczenia to oba sobie dobrze dadzą radę.Prz tej odległości projekcji powinieneś ograniczyć się do ekranu max 120cali.120 cali to 305 cm przekątnej.Przy tej wielkości aby nie męczyć wzroku można siędzieć w odległości 5 metrów i raczej nie bliżej.Da to niecałą dwukrotność odległości w stosunku do przekątnej.
Jeśli chodzi o wysokość pomieszczenia to Optoma ma mniejszy ofsset niż Vivitek.Tak więc przy mocowaniu Viviteka do sufitu może wystąpić taka sytuacja ,że dół ekranu będziesz miał znacznie niżej niż w przypadku Optomy.Z pobieżnych wyliczeń wynika,że w obu projektorach 120 cali uzyskasz z odległości 480-500 cm bez zoomu.Ekran dla Viviteka przy tej samej wysokości mocowania projektorów będzie wisiał około 20 cm niżej niż ekran dla Optomy.
Co do głośności obu projektorów.Nie słyszałem ich obu.Pierwsze testy (Projektor Central) wykazały,iż Vivitek jest bardzo cichy jak na tą klasę cenową i technologię DLP(projektory LCD są cichsze).Optoma jest głośniejsza a różnica nawet w specyfikacji w trybach eco wskazuje 3 DB na korzyść Viviteka.Trzy decybele to jednak spora różnica.
Jeśli chodzi o ekran ja bym wybrał gray.Niekoniecznie ultra gray ale na pewno gray lub gray lite.Oba projektory nie produkują "smolistej czerni" o ile coś takiego istnieje.Jasny ekran może pogłębiać odczucie dyskonfortu jeśli chodzi o czerń.Sam używam Screen Goo gray lite i mogę coś na ten temat powiedzieć.Gray lite sporo polepsza czerń a przy tym ma gain powyżej jednego a więc nie tłumi tak mocno jasności.Oczywiście mowa tu o farbie dedykowanej do malowania ekranów zawierającej domieszkę mikrocząsteczek odbijających światło.Zupełnie inny efekt osiągniesz gdy użyjesz innej farby.Wtedy możesz stracić sporo na jasności.
 

absolus12

New member
Bardzo dziękuję koledze za wyczerpującą odpowiedź. Niestety mam dalej dylamat który model wybrać, Optoma już w zasadzie sprawdzona i jest sporo opinii na jej temat np na avforums.com - generalnie wszyscy zadowoleni - ludzie narzekają na hałas przy bright mode - czy w moich warunkach będę tego potrzebował? Pytam o głośność urządzeń ponieważ nie chciałbym kupić czegoś co będzie zagłuszało dźwięk z kolumn i pracowało jak suszarka. Odnośnie Viviteka mało jest niestety opinii ale ponoć też dobry jako budżetowy projektor.

Generalnie co bys polecił Vivitek czy Optoma, a może dołożyć i wziąć Mitshubischi HC3800 - ale tu jest spora różnica i chyba wolałbym ją przeznaczyć na dory ekran ramowy (już byłem zdecydowany ale przestraszyły mnie problemy z wyłączaniem się projektora, po prostu szkoda mi czasu na takie zabawy z wymienianiem sprzętu itp.)

Pozdrawiam
 

profitgw

Member
W sumie jesteśmy w podobnej sytuacji.Też rozglądam się za nowym projektorem.Nie jestem nie wiem jakim maniakiem kinowym.W rachubę wchodzą tylko 3 modele.Optoma,Vivitek i Mitsu.Na pewno najlepszą czerń ma Mitsu.Ma on najlepszą optykę co ma duży wpływ na efekt końcowy.Każdy z modeli ma swoje plusy i minusy.Też mam obawy co do Mitsu(globalny problem z wyłączeniami).Ponieważ należę do ludzi kupujących zawsze coś innego niż to co preferuje większość postanowiłem kupić Viviteka.Z pierwszych opinii wynika ,że zapowiada się niezły projektor.Niezły oczywiście w swoim przedziale cenowym.Bardzo cichy co potwierdza Projector Central a także użytkownicy w Stanach gdzie pojawił się w sprzedaży kilka tygodni temu.Generuje obraz na pewno nie gorszy niż Optoma choć pewnie ustępujący Mitsu.Jest jednak tańszy.Ma 3 letnią gwarancję a Optoma 2 letnią.Wybór należy do ciebie.Problem polega głównie na tym,że trudno będzie zobaczyć wszystkie te 3 projektory w jednym miejscu w porównywalnych warunkach a to utrudnia wybór
 

profitgw

Member
Dodam jeszcze,że głośność ma duże znaczenie.Obecnie używam projektor już dość leciwy(kiedyś pojawiła się seria MT kinowych projektorów DLP Toshiby) i jest on dość głośny.W trybie eco w cichych scenach przeszkadza.Uwaga jego katalogowa głośność to 29 decybeli.Nie mierzyłem głośności mojego egzemplarza .Może jest głośniejszy niż przewidywała specyfikacja.Po zmianie projektora w przypadku Viviteka spodziewam się co najmniej dwukrotnej zmiany poziomu szumu wentylatorów i koła barwnego.Każdy wzrost o 3 dB podwaja głośność, a każdy spadek o 3 dB zmniejsza głośność o połowę
 

absolus12

New member
U mnie problem polega na tym, że niestety nie będę w stanie obejrzeć żadnego projektora przed zakupem, po prostu kupuję w ciemno, prawie w ciemno ponieważ głównie na podstawie opinii na forach. Poczytałem trochę o Vivitek 1080fd i coś czuję, że to może być to czego szukam. W zasadzie hałas generowany przez projektor może zepsuć całą zabawę, chociaż chłopaki z avsforums utrzymują, że w eco mode optoma jest niemal bezgłośna. Niestety projektor Vivitek będzie dostepny dopiero za jakies 10 dni i do tego czasu chyba podejmę decyzję. Doszedłem także do wniosku, że będe oglądał 2-3 filmy w tygodniu na projektorze jak dobrze pójdzie i po prostu jako, że będzie to mój pierwszy projektor nie opałaca mi się dokładac do Mitshubishi HC3800 i ryzykować problemy z wyłączaniem.

Daj znać profitgw jak wybierzesz lub kupisz projektor i jeżeli wewntualnie coś jeszcze przyjdzie Ci do głowy ;)

Teraz muszę wybrać ekran, jakiego Ty używasz i jakie masz warunki w pokoju gdzie oglądasz filmy?

pozdrawiam
 

profitgw

Member
Ekran 90 cali- ramowy.Oprawiona płyta spieniona Amwipor malowana farbą Screen Goo Gray.Ściany kolor beżowy.Sufit biały.Duży ofsset Toshiby powoduje jednak,iż wiązka światła jest sporo oddalona od sufitu co nie pogarsza znacznie obrazu.Okna dachowe z roletami.Kontrola światła-ściemniacz sterowany pilotem(bardzo pomocny gadżet).Pokój dedykowany do kina.Brak innych przedmiotów odbijających światło_Oglądam z 4 metrów.
W przypadku gdyby okazało się,iż Vivitek świeci za jasno mam już opracowaną koncepcję przyciemnienia ścian oraz sufitu.Przy obecnym projektorze ,którego jasność szacuję najwyżej na 300 lumenów "w pracy"(nie na papierze) nie ma to takiego znaczenia.
 

absolus12

New member
Nie myślałeś o większym ekranie? Sam malowałeś ekran? tzn czy używałeś jakiegoś specjalistycznego pistoletu lakierniczego?

Niestety cena Vivitek 1080FD na razie jest większa niż Optomy HD20, na allegro pojawiła się oferta sprzedaży.

pozdrawiam
 

profitgw

Member
Nie malowałem sam.Zrobił to znajomy lakiernik.Używał pistoletu lakierniczego.Dla mojego wielkość ekranu jest odpowiednio dopasowana.Co do ceny Viviteka jeśli nie jesteś ostatecznie zdecydowany na Optomę poczekaj kilka dni na pewno pojawią się kolejne oferty.Być może konkurencja wymusi obniżenie ceny.
 

absolus12

New member
No i sprawa się sama rozwiązała. W zasadzie pozostała mi tylko Optoma HD20 i większego wyboru raczej nie mam. Tak jak kolega zauważył kilka postów wcześniej, przy rozmiarze ekranu 249x140 Optoma ma offset 26cm, Vivitek 42cm, natomiast Mitshubishi HC3800 35% wysokości ekranu. Niestety pokój kinowy mam dosyć niski, zmierzyłem od wykładziny do sufitu i wyszło mi 216cm, w związku z tym jedynie przy Optomie ekran będzie na dobrej wysokości, natomiast w przypadku dwóch pozostałych projektorów będzie on za nisko. Margines sufit ekran to ok 30cm, natomiast podłoga ekran ok 45cm.

Ekran tak jak wcześniej pisałem ok 113' 249x140cm przy odległości oglądania ok 4-5m - co myślicie o takich wymiarach. Ściany ciemne więc chyba zdecyduje się na grey. No i sprawa sama się rozwiązała, trochę mi szkoda kultury pracy Vivitek'a ale nie mam zbyt dużego wyboru, naczytałem się na avforums i avsforums o HD20 i myślę, że nie będzie tak źle.

pozdrawiam
 

profitgw

Member
Od pomiarów trzeba zawsze zaczynać.Przeanalizowałem dane z kalkulatora przy twoich wymiarach ekranu.I widzę że nie uwzględniasz kilku spraw.Offset wynosi dokładnie 22 cm.Offset jest jednak liczony od środka obiektywu do górnej krawędzi ekranu.Musisz do tego doliczyć odległość od środka obiektywu do górnej krawędzi Optomy oraz dodać następnie długość uchwytu sufitowego.Nawet gdybyś zastosował najniższy z dostępnych na rynku (około 20 cm) to masz już następujący wynik licząc od góry
mocowanie 20 cm
odległość od górnej krawędzi Optomy do środka obiektywu około 6 cm
offset 22 co daje pośrednią sumę 48 cm dalej
wysokość ekranu 140 (powierzchnia użytkowa)
górny i dolny border ekranu 10 cm(2x5)
Razem daje 198 cm.Odejmij tą cyfrę od wysokości pomieszczenia i wyjdzi ci tylko 18 cm do podłogi.To naprawdę bardzo mało.Dochodzi do tego jeszcze problem chłodzenia projektora.Przy tak krótkim uchwycie projektor znajduje się blisko sufitu i na pewno to nie ma korzystnego wpływu na jego temperatury.Nie wiem jak konkretnie Optoma HD20 się grzeje ale niektóre projektory z tego wzgledu nie powinny być podwieszone tak blisko sufitu.Wniosek z tego wypływa następujący.Optoma w twoim przypadku to jedyny wybór ale i tak ekran będzie za nisko.Dla przykładu ja mam ekran 64 cm od sufitu i 74 cm od podłogi.Daje to duży komfort oglądania.
 

absolus12

New member
Wychodzi na to, że muszę wziąć pod uwagę mniejszy ekran np 100'' czyli 225 x 121. wtedy może się zmieszczę z tym wszystkim (125cm ekran + 48cm od sufitu i 47 od podłogi).

Chyba najpierw kupię projektor, a następnie jak będę mniej więcej znał wielkość ekranu jaka mi odpowiada i jaką mogę uzyskać w tych warunkach wtedy kupię albo zrobię ekran.

Czy 92'' to nie jest troszkę jednak za mało z ok 4m?
 

profitgw

Member
Jak najbardziej słuszny kierunek.Kup projektor.Wyświetl obraz na ścianie w różnych wielkościach.Wybierz optymalne rozwiązanie a później myśl o ekranie.Ostatecznie rozważ możliwość pominięcia montażu sufitowego.Wielu używa projektor postawiony np. na stoliku czy ławie tudzież taborecie.Wtedy siedzisz zazwyczaj za projektorem lub ustawiony jest on między widzami.Zaletą tego rozwiązania jest mobilność urządzenia.Bez demontażu zabierasz do kumpla i robisz projekcję u niego.Wadą jest fakt,że przy każdej projekcji trzeba poustawiać zoom,ostrość.Chyba,że znajdziesz dla niego miejsce stacjonarne i nie będziesz go zmnieniał.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Skoro montaż (postawienie) projektora na stole go nie przegrzewa (projektora), to montaż na suficie z niewielkim (lub nawet bez) wysięgnikiem też zadziała; należy sprawdzić w instrukcji obsługi jakie jest rozplanowanie otworów wentylacyjnych i tyle.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
no nie zupelnie...;) inaczej oddaje cieplo (studzi sie) urzadzenie postawione na stoliku na wysokosci powiedzmy 60cm , a inaczej urzadzenie podwieszone 10 cm pod sufitem. (grzejniki tez montuje sie nisko i to wcale nie ze wzgledow estetycznych ;))
u mnie w proju jest nawet specjalna funkcja ,ktora nalezy wlaczyc jesli projektor zawieszony jest blisko sufitu - zmienia sie wtedy predkosc wentylatora.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Do studzenia (chłodzenia) projektora służy wymuszony przez wentylatory obieg powietrza, tak więc teoretycznie zamocowanie bezpośrednio pod sufitem projektora nie powinno mu szkodzić. Takie ustawienia widuje się często, i użytkownicy nie narzekają; chyba że układ chłodzenia jest nie do końca przemyślany, to inna sprawa. Niektórzy niedawno narzekali na któryś z nowych projektorów, że bardzo gorący; moje Mitsu HC-1500 ciepełko daje tylko z kratek wentylacyjnych, obudowa obróconego do góry nogami projektora ma temperaturę pokojową.

Odpowiedź na takie dylematy powinna zawierać instrukcja obsługi. Kiedyś widziałem zalecenia dla jednego modelu (nie pamiętam jakiego, Sanyo Z5?), aby miał trochę przestrzeni nad sobą przy montażu sufitowym.

Post Postum. Czy ta funkcja to "High Altitude"? ;-)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
chodzi o co innego.... zmierz temperature w pomieszczeniu na wysokosci ok.50 cm ,a potem przy samym suficie ;) nagrzane powietrze z takiego np.250w grzejnika (jakim jest proj-nie da sie ukryc..;)) kotluje sie poprostu u pod sufitem , nie "zejdzie" w dol i nie stworzy naturalnej cyrkulacji w pokoju .
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
To jest oczywiste, ale nie ma wielkiej różnicy w temperaturze 20 cm i 40 cm od sufitu, jest tak samo ciepło. Nie wiem jak inne, moje Mitsu może pracować w temp do +35 st C: jeśli bezpośrednio pod projektorem nie masz grzejnika, to pod sufitem jest sporo mniej Celsjuszy, niż wyznacza granica... ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jasne ,ze w tym przypadku roznica temperatur nie wynosi 30 st. jednak jest rowniez oczywiste ,ze polozenie urzadzenia ma wplyw na cyrkulacje powietrza ,co z kolei ma wplyw na jego chlodzenie i to w szczegolnych przypadkach widocznie dosc znaczny skoro niektorzy producenci biora to pod uwage wyposazajac sprzet w dodatkowa opcje.

btw.teoretyzujemy..... zeby nie powiedziec- rozwadniamy temat....:D
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tja, to się nazywa "off-top"... :)

Mogę się mylić, ale na 99,9% ta dodatkowa opcja dotyczy używania projektora w rejonie wyżynnym lub górskim, gdzie powietrze jest żadsze i trza go więcej przedmuchać dla osiągnięcia tego samego efektu, stąd większa prędkość wentylatora. Mitsu np nie ma takiej funkcji, i instrukcja "nie zaleca" używania go na pułapie wyższym niż 1500 m n.p.m., chociaż także tego nie zabrania, wspomina tylko o skróceniu żywotności maszynki.

To nie ma nic wspólnego z wysokością montażu w pomieszczeniu. ;)
 
Do góry