Optoma HD20, test, opinie użytkowników - wszystko o Optomie HD 20

norbiATV

New member
Porozkminiałem co i jak mniej więcej i wychodzi że faktycznie projektor musi być w odległości ok.3.6metra.
Chcę kupić taki normalny uchwyt sufitowy-i tu mam pytanie czy można hd20 ustawiac w pionie? Tzn.-chodzi mi o to że chce miec obraz jakies powiedzmy 25-35cm.od sufitu.
Jakieś jeszcze extra uwagi co do ustawień tej Optomy?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
norbiATV napisał:
i tu mam pytanie czy można hd20 ustawiac w pionie

napewno jest cyfrowe przesuniecie (keystone o ile sie nie myle) ,jednak jesli zalezy ci na jakosci i na natywnej rozdzielczosci- za bardzo nie licz na ta funkcje
 

norbiATV

New member
-tak,tak - jakość przede wszystkim!
czyli jak jak przywiesze projektor w odległości 3,6metra od ekranu na suficie - to ile cm. od sufitu będzie zaczynał się obraz?

Ps.
Przepraszam że tak smucę - ale dla niektórych starych 'wyjadaczy' to co pisze to są pewnie tak śmieszne rzeczy jak dowcipy kabaretu ani mru,mru,ale dla mnie to cenne informacje! :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
:roll:

Są dwa źródła takich informacji:
1. Instrukcja obsługi, wpisz w google: "Optoma HD20 user's manual .pdf"
hd 20 manual.JPG
2. Wspomniany wielekroć kalkulator na PC: http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD20-projection-calculator-pro.htm
hd 20 calc.jpg

:rolleyes:
 

Muka

New member
Witam,
Co do moich ustawień HD20:
-odległość oczu od ekranu (ściany ;) to około 3,20, natomiast szerokość wyświetlanego obrazu to około 2m.
-początkowo podwiesiłem projektor 10 cm blisko sufitu.
to ustawienie wymusza rzucanie obrazu tuż pod sufit, ale nie chcę zadzierać łba więc kieruję rzutnik niżej - ale to zniekształca obraz. nawet keystone nie pozwala na komfortowe oglądanie.
-dlatego podwiesiłem projektor niżej, około 70cm pod sufitem - teraz obraz jest w porządku bez znieszktałceń.
oczywiście projektor wisi odwrotnie przy pomocy uchwytu do projektora.

obniżając projektor w pokoju nie jest już tak jasno, wcześniej światło odbijało się od sufitu i tak jak pisałem robiło się zbyt jasno w pokoju.

muszę jeszcze i tak wszystko dopracować przy pomocy jakiegoś kalibratora, ale to za jakieś dwa tygodnie.
pozdrawiam
 

KamilosWEST

New member
Optoma hd20

Witam!
Też nie dawno zamówiłem Optome hd20, i z niecierpliwością oczekuję dostawy. Zamówiłem też ekran Cinema 240 CW 16:9 Avteka (czy wykorzysta on w pełni możliwości Optomy?). Do zestawu dokupić muszę jeszcze kabel HDMI-HDMI 10m (markowe są dość drogie czy taki wystarczy : VoiceKraft HDMI-HDMI 10m Gold+FILTR ALLEGRO ). Cały zestaw wraz z ekranem wyrwałem za 4200 zł, więc nie jest źle.
Początkowo zastanawiałem się nad tw700 i benq w500, lecz Optoma reprezentuje już wyższy poziom obrazu. Szczerze mówiąc boję się trochę efektu tęczy (nie miałem możliwości przetestować projektora przed zakupem), ale liczę, że nie będzie dokuczliwy. Gdy zestaw dojdzie i wszystko zainstaluję, to porobię pare screenów i wrzucę na forum :).
Pozdrawiam ;)
 

hcman

New member
Jest ktoś na forum kto przesiadł się na tą Optomę z Benq W500?
Korci mnie, żeby taką przesiadkę zrobić a nie wiem czy na pewno warto..
 

BARABARA

Banned
PYTANIE DO PRAKTYKÓW !!!


Czy OPTOMA HD20 przyjmuje i wyświetla poprawnie sygnał 1080p/24 ???
Czy OPTOMA HD20 pracuje bez "overscanu" i wyświetla wszystko
co dostanie na planszy testowej 1920 x 1080

Z góry dziękuję.
 

Muka

New member
siema
moja optoma poprawnie wyswietla sygnal 1080p/24, podobnie też 1080p/25 (źródło to komputer). Moja karta graficzna jakaś nvidia, jednak te tryby, podobnie jak i inne, są poprawne gdy mam włączony tryb dwóch wyświetlaczy - monitor i projektor (na raz, nie klonowanie, tylko inne ustawienia i co innego na każdym). To powoduje, że czasem w filmach 1080p, ale i mniejszych, dźwięk się rozjezdza z obrazem (zalezy od konfiguracji, filmu, itd.).
Nie mogę natomiast włączyć wyświetlania tylko na jednym wyświetlaczu, bo jak wybiorę sam projektor to karta graficzna daje sygnał 1080p/60hz i projektor nie reaguje. Czy ktoś może wskazać co zrobić, by standardowo komputer do pojedynczego wyswietlacza (optoma) dał sygnał inny, dowolny z niższego zakresu, to sobie już później ustawię odpowiednio. (to pozwoli chyba na wyswietlanie filmow bez rozbieżności dzwiek/obraz).
 

BARABARA

Banned
Musisz także pamiętać, aby sprawdzić jak wydano film, nie zawsze jest to 24P.


Ale wracając do tematu - odtwarzacz bd ustawiony na 24p , takowy film.
Jak to wygląda w praktyce ? Nie ma nikogo chętnego do odpowiedzi ? :)
 

Muka

New member
mnie to akurat nie dotyczy, poki co nie posiadam odtwarzacza blue ray, a na komputerze w trybie dwóch wyświetlaczy mogę zmieniać parametry rozdzielczości dla projektora dowolnie (przyjmijmy, że nie ma filmu - jest tylko pulpit windowsa) - jak więc nie pozwolić komputerowi dać 1080p/60 przełączając na jeden wyświetlacz, w tym przypadku projektor?
 

Muka

New member
częściowo rozwiązałem problem, a raczej znalazłem jego źródło:
moja karta graficzna nie daje sygnału 1080p 60Hz, który mój projektor by obsłużył, musze zmienić kartę lub zdobyć sterowniki (mam najnowsze - nie ma tego trybu) albo znaleźć sposób by zadedykować PCtowi by zapodał 1080p 24Hz przełączając na pojedynczy wyswietlacz-projektor - prosze o o info jeśli ktoś ma polecić najtańszą kartę z 1080p 60Hz albo zna sposób na przełączenie kompa w tryb 1080p 24Hz (tylko projektor, nie dual view)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Muka ,nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskac ?! karta jaki w koncu sygnal jest w stanie wyslac ? napewno 50hz i to proj odbiera bez problemu , film jesli masz w wersji po pulldown czyli 25 kl. to nie wyswietlisz go prawidlowo w formie 24 kl. ! dlatego najprawdopodobniej (lub miedzy innymi) rozjezdza sie obraz z dzwiekiem.
 

Muka

New member
siema i dzieki za zainteresowanie
co chce uzyskac? na poczatek zapomnijmy o filmie - powiedzmy, ze chce uzyskac pulpit PCta tylko na projektorze.
co do filmow i czestotliwosci - zaskoczyles mnie, myslalem ze to dotyczy tylko blue ray, zaraz podlacze dysk i sprawdze czy mam w danych filmu info w ilu Hz jest skodowany i dam znac
pozdro
 

Muka

New member
WOW!
mat74 Ty mnie oświeciłeś! masz wielką rację - faktycznie problem zauważyłem ogląjąc gwiezdne wojny i tam się głównie kaszaniło - teraz sprawdziłem i jest faktycznie w parametrach pliku 25fps! inne, ktore sie kaszanily maja 24fps i przy tych parametrach zawsze ogladalem i bylo okey! dzieki wielkie za proste rozwiazanie!

mysle ze teraz, po reinstalacji windy (procka mam jakiegos quada) nie powinno byc problemow z wydajnoscia i nie bede juz musial szukac rozwiazania by zapodawac obraz tylko na projektorze,

jeszcze raz dzieki, pije Twoje zdrowie (czeskim czerwonym winem ;)
 

siciuwyspaPL

New member
Witka Wszystkim ! ;)
Na początek podziękuje wam za ten post bo pewnie nie jednemu już pomógł :),minaowicie sam chcem kupic optome hd20 lub mitsubishi HC3800 ale ta jest droższa i szczerze mowiąc nie chcem wydać tak dużo kasy zwłaszcza ze będe z niego korzystac tylko w nocy bo pokój mam za jasny.Nawet zastanawiałem się nad rzutnikiem za 1600zł mianowicie BenQ MP515 DLP SVGA 2500 ANSI 2600:1, i już zgłupiałem koszta mnie przerażają bo wykańczam swoje mieszkanie i kocham sprzęt na dodatek musze kupic wzmacniacz głośniki i tv pokój mam 444x496 wysokośc 250 minus taki ze mam skosy i dużo problemów przez to.. nie będe laikiem i się pytał czy jest duża różica itp.Szukam fachowej opini co do koszty = jakość może lepiej kupić tego BenQ MP515

co sądzicie ?

<interesują mnie tylko filmy>


:confused:
 
Do góry