Ocena LG 60PK760

Wojtek_

New member
Dzisiaj testowalem jeszcze ten wbudowany odtwarzacz pod katem obslugi MKV - dzwieku i napisow. Zgodnie z instrukcja w MKV z DTS nie ma dzwieku. Po przerobieniu na AC3 dzwiek sie pojawia. Jesli chodzi o napisy to te w kontenerze MKV nie sa czytane, na pliki .txt dla MKV odtwarzacz nie reaguje (dla DivXow tak), ale na szczescie na .srt reaguje, wiec wystarczy przerobic .txt na .srt dowolnym konwerterem.

Mówiąc o dźwięku DTS masz na myśli dźwięk z głośników TV czy sygnał po SPDIF? Jeśli to drugie nie działa to piękna wpadka a jeśli pierwsze to raczej zrozumiałe gdyż z tego co się orientuję dekoder DTS wymaga opłat licencyjnych.

Z wcześniejszego opisu wydedukowałem, że nie masz amplitunera SPDIF(mowa o kupnie konwertera) ale jeśli możesz sprawdzić ten DTS po tym łączu z plików MKV to było by miło.
 

rajmar

New member
witam , wiem o czym mowi DAMIANTOMEK2 , piszac : "Czy dostrzegłeś te słynne wyostrzenie obrazu, którego nie sposób wyłączyć?" ; Sam pytalem na innych watkach i nie do konca wiem jak jest z tym w lg , bo w panasach jest to chyba ifc i mozna to wyostrzenie wylaczyc , teraz sprobuje wyjasnic "PLASTOWI" o co kaman :) chodzi o efekt "teatralnosci" w filmach blue ray mkv i ogolnie tych wyzszej rozdzielnosci , postaci sa tak wyostrzone w stosunku do tla , ze wydaje sie jakby sie ogladalo teatr telewizji , poruszaja sie jakby wolniej i obraz jest taki nienaturalny , wiec podlaczam sie do pytania czy mozna to wylaczyc w lg ?
 

plast

New member
Mówiąc o dźwięku DTS masz na myśli dźwięk z głośników TV czy sygnał po SPDIF? Jeśli to drugie nie działa to piękna wpadka a jeśli pierwsze to raczej zrozumiałe gdyż z tego co się orientuję dekoder DTS wymaga opłat licencyjnych.

Z wcześniejszego opisu wydedukowałem, że nie masz amplitunera SPDIF(mowa o kupnie konwertera) ale jeśli możesz sprawdzić ten DTS po tym łączu z plików MKV to było by miło.

Mam na mysli wylacznie glosniki wbudowane, czy jest cos na SPDIF w tym czasie tego niestety nie mam jak sprawdzic wlasnie z braku stosownego amplitunera. Jesli uda mi sie to sprawdzic to nie omieszkam napisac.

chodzi o efekt "teatralnosci" w filmach blue ray mkv i ogolnie tych wyzszej rozdzielnosci , postaci sa tak wyostrzone w stosunku do tla , ze wydaje sie jakby sie ogladalo teatr telewizji , poruszaja sie jakby wolniej i obraz jest taki nienaturalny , wiec podlaczam sie do pytania czy mozna to wylaczyc w lg ?

Opisywanego efektu nie zaobserwowalem, zatem albo go nie ma, albo nie mam porownania, albo go nie widze. Jesli chodzi o ostrosc to juz w trybie 'standard' a 'THX kino' jest ogromna roznica, wlasnie spowodowana zupelnie innymi ustawieniami ostrosci, szczegonie widac to w filmach FHD, bo w divxach to ostrosci i tak nie ma ;). Wczoraj ogladalem film FHD w trybie 'standard', przedwczoraj w 'THX kino', oba ustawienia maja swoje wady i zalety, generalnie jednak ogladajac w trybie 'standard' czulem sie momentami przytloczony iloscia szczegolow (np. przygladalem sie polyskujacemu asfaltowi zamiast zwracac uwage akcje), a przede wszystkim dosyc jasny wieczorem w pokoju, ale ktory tryb jest blizszy temu co autor zdjec oryginalnie chcial ludziom pokazac, to trudno mi ocenic. Mozliwe, ze zaden z nich ;). Anyway zadnej opcji typu 'wylacz nienaturalna ostrosc' w opcjach nie znalazlem ;). Instrukcja tez raczej milczy.
 

blazej_t

New member
Mówiąc o dźwięku DTS masz na myśli dźwięk z głośników TV czy sygnał po SPDIF? J


Ja mam 50PK550 (podejrzewam, że player mkv taki sam) i nie ma DTS nawet na wyjściu - niestety pozostaje przeróbka na dolby. I jeszcze jedna rzecz - nie da się ustawić trybu THX na wbudowanym playerze. Działa tylko na cyfrowych wejściach (hdmi i component).
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Kontrast 96 , Jasność 53 , Ostr.poz.38 , Ostr.pion.35 , Kolor 50 , Odcień G-9 zaawansowane:Kontr.dyn.- Niski , Redukcja Szumów-Średni,Poziom Czerni-Niski,Gama Kolorów-Standard , Poprawa Krawędzi-Wył , Temperatura Barwowa-Ciepły , Kontr.Czerwonego -19 , Kontr.Zielonego 1 , Kontr.Niebieskiego 15 , Jasność Czerwonego -7 , Jasność Zielonego 3 , Jasność Niebieskiego 15 , system zarządzania kolorami:Czerwony -6 +7 ,Zielony +2 -6 , Niebieski -15 0 , Żółty -4 -2 , Turkusowy -30 -15 , Purpurowy -5 0. ECO wedle gustu,Expert2.Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić.Drobne różnice ale jednak.
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Kontrast 96 , Jasność 53 , Ostr.poz.38 , Ostr.pion.35 , Kolor 50 , Odcień G-9 zaawansowane:Kontr.dyn.- Niski , Redukcja Szumów-Średni,Poziom Czerni-Niski,Gama Kolorów-Standard , Poprawa Krawędzi-Wył , Temperatura Barwowa-Ciepły , Kontr.Czerwonego -19 , Kontr.Zielonego 1 , Kontr.Niebieskiego 15 , Jasność Czerwonego -7 , Jasność Zielonego 3 , Jasność Niebieskiego 15 , system zarządzania kolorami:Czerwony -6 +7 ,Zielony +2 -6 , Niebieski -15 0 , Żółty -4 -2 , Turkusowy -30 -15 , Purpurowy -5 0. ECO wedle gustu,Expert2.Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić.Drobne różnice ale jednak.
Gamma Niski (przeoczenie)
 

plast

New member
Kilka kolejnych uwag po kolejnym tygodniu uzytkowania LG50PK760:

- TV ma obecnie przebieg ~80 godzin, nie zauwazylem zadnych zmian na gorsze jesli chodzi o kolory (nadal swietnie), buczenie (nadal brak) czy powidoki (nadal sie robia i szybko znikaja i sa bez znaczenia przy ogladaniu filmow). Po 100h przebiegu zrobie sobie ustawienia wg. tych stronek, ktore wyzej podaliscie i bede mial porownanie do 'THX Kino' czy jakichs tam wlasnych eksperymentow.

- Przetestowalem chyba wszystkie lub prawie wszystkie serwery upnp/dlna opensource pod Linuksa i na kazdym TV ma ten sam problem - nie potrafi poprawnie ustawic aspect ratio streamowanego obrazu. Np. mam film w rozdzielczosci 1440:1080, a na TV jest on w 1920x1080, czyli rozciagniety i nie da sie tego zmienic, bo jedyne opcje przy takim odtwarzaniu to 'pelny ekran' i 'rozmiar oryginalny', a ten drugi nie daje zadnego efektu.

- Streaming z wykorzystaniem DLNA i tych serwerow materialow FHD ze strony High Definition Trailers (HD) - Demo World wymieka - odtwarza sie pierwsze kilkanascie sekund, a potem jest ciagle 'loading', pare sekund i znowu 'loading'. Tak jakby bandwidth sieci LAN byl za maly, ale to wg. mnie niemozliwe, bo siec mam 100Mbit, a testowalem nawet bezposrednie polaczenie TV<->komp kablem krosowanym i karta sieciowa 1Gbit (nie wiem ile jest w TV, nigdzie nie moge znalezc takich danych). Z innymi obrazami, np. w rozdzielczosci 1440x1080 czy MKV 720p nie ma tego problemu.

- Przy streamingu DLNA sa generalnie dostepne te same opcje co przy odtwarzaniu bezposrednio z USB (dysk, karta, itp.), zatem nie mozna wlaczyc np. 'THX Kino'. Niemniej przy USB nie ma problemu z aspect ratio (a przynajmniej nie zauwazylem w zadnym testowanym materiale).

- Przy podlaczeniu kompa przez RGB lub HDMI dostepne sa wszystkie opcje sterowania obrazem, lacznie z 'THX Kino' czy '1:1 pixel', nie ma tez problemu z aspect ratio, tzn. ustawia sie to po prostu po stronie komputera i tyle, telewizor sie ladnie dostosowywuje.
 

cactusek

New member
Bez reklam
a mozesz zrobic i wrzucic na forum kilka fotek, w dzien, w nocy, w swietle zarowek. Jak radzi sobie z odbiciami bezposredniego swiatla. Do tego modelu nikt jeszcze nie wrzucil fotek a pare osob na pewno jest zainteresowana.
Masz jakis problem z przycinaniem albo judderem na plynnych scenach przy szybkim ruchu kamery?
 

plast

New member
Mam pare fotek i filmikow, ale nie wiem czy je wrzuce gdzies, bo one nie oddaja rzeczywistosci i nie chcialbym siac fermentu. Nie wiem czy to wina mojego aparatu czy optyki aparatow w ogole, ale na filmikach i zdjeciach widze glownie odbite okna, natomiast w rzeczywistosci tych odbic nie widac. Smiesznie to troche wyglada jak patrze na TV i widze wszystko OK, a patrze przez ekran LCD na aparacie i widze odbicia. Przez chwile nawet myslalem, ze pora udac sie do okulisty, ale kilka osob (w tym postronnych gosci) potwierdzilo, ze nie mam omamow i bylo rownie zdziwionych.

Jesli uda mi sie zrobic jakies fotki/filmy, ktore oddaja rzeczywistosc, to wrzuce.
 

rajmar

New member
sluchajcie , mam takie pytanie, czy pk 760 ma matryce lepsza niz powiedzmy pk 550 , nie chodzi mi o bajery , tylko konkretnie o matryce lub funkcje rozniace ten telewizor od tanszych wersji pk 550 lub pk 350 , dzieki ktorym obraz jest ladniejszy.

pytam , bo miedzy pk 760 a pk 950 jest roznica - chociazby kontrast ?
 

Jaras73

New member
sluchajcie , mam takie pytanie, czy pk 760 ma matryce lepsza niz powiedzmy pk 550 , nie chodzi mi o bajery , tylko konkretnie o matryce lub funkcje rozniace ten telewizor od tanszych wersji pk 550 lub pk 350 , dzieki ktorym obraz jest ladniejszy.

pytam , bo miedzy pk 760 a pk 950 jest roznica - chociazby kontrast ?
Istotna różnica to ten kontrast 3:5
PK760 - ma złącze Component, PK 950 - brak (ze strony LG)
PK760 - minimalnie, niezauważalnie lżejszy i mniejszy (ze strony LG)
 

rajmar

New member
Istotna różnica to ten kontrast 3:5
PK760 - ma złącze Component, PK 950 - brak (ze strony LG)
PK760 - minimalnie, niezauważalnie lżejszy i mniejszy (ze strony LG)
tak ale miedzy 950 a 760 kontrast , to wiem , ale wlasnie pytam o model 760 a tansze 550 lub 350 , czy jest roznica w obrazie , matrycy ?
 

plast

New member
Wyłącz flesh, aparat na jakis statyw, albo nawet na stolik stabilny i musi wyjść naturalnie.

Tia, myslisz, ze nie probowalem ? :)

Ponizej pare fotek, ktore jako tako oddaja rzeczywistosc, a i te nie do konca (czyt. w rzeczywistosci tv wypada korzystniej).

Index of ./pk760/

Na pierwszym zdjeciu (alfabetycznie) telewizor jest wylaczony, a w odbiciu w zblizeniu widac meble i mnie, ale przede wszystkim okno z popoludniowym sloncem, ktore jest idealnie na wprost telewizora. Drugie okno jest lekko z boku i tu go nie widac, ale tez jest odsloniete.

Na tym i na kazdym kolejnym zdjeciu warunki sa takie same - w pokoju jest calkowicie jasno. To, ze na zdjeciach tlo jest ciemne to wina aparatu, ktory nie potrafi oddac takiego kontrastu miedzy jasnoscia tv a pokoju, wiec ustawia sie dla tv.

Jak moze przeklamywac obraz aparatu/zdjecia pokazuje zdjecie 3052 - oprocz kolorow, ktore w rzeczywistosci sa oczywiscie normalne a nie takie zielonkawe, na tym zdjeciu praktycznie odbicie nie przeszkadza. Ale zrobcie sobie balans bieli i juz okno jest bardziej widoczne niz reszta obrazu. Dlatego pewnie na niektorych zdjeciach tak to wlasnie wychodzi, mimo ze w rzeczywistosci to tak nie wyglada.

Oczywiscie sa momenty gdzie odbicie okna bardzo przeszkadza, ale to nie jest tak, ze nie da sie obejrzec wiadomosci bez zasloniecia rolet. Natomiast do ogladania filmow dla podwyzszenia komfortu na pewno bym to jedno okno zaslonil, a drugie zostawil odsloniete i w pokoju dalej by bylo praktycznie tak samo jasno, a zadnych odbic juz bym nie mial (i tak ogladam, jesli ogladam filmy w dzien, o co z uwagi na coraz krotsze dni jest raczej ciezko).
 

plast

New member
Kilka kolejnych ciekawostek:

- Streaming z wykorzystaniem DLNA i tych serwerow materialow FHD ze strony High Definition Trailers (HD) - Demo World wymieka - odtwarza sie pierwsze kilkanascie sekund, a potem jest ciagle 'loading', pare sekund i znowu 'loading'. Tak jakby bandwidth sieci LAN byl za maly, ale to wg. mnie niemozliwe, bo siec mam 100Mbit, a testowalem nawet bezposrednie polaczenie TV<->komp kablem krosowanym i karta sieciowa 1Gbit (nie wiem ile jest w TV, nigdzie nie moge znalezc takich danych). Z innymi obrazami, np. w rozdzielczosci 1440x1080 czy MKV 720p nie ma tego problemu.

Zrobilem sobie dzis specjalnie kabel RJ45 krosowane wszystkie 4 pary specjalnie dla gigabitowego polaczenia i polaczylem bezposrednio TV z komputerem. Efekt bez zmian - nadal wymieka przy tych filmach.

Sprawdzilem w systemie jakie polaczenie jest zestawiane - 100Mbit. Proba wymuszenia 1000Mbit owocowala zerwaniem polaczenia. Karta sieciowa jest na pewno 1Gbit, zatem albo kabel nie teges, albo telewizor nie ma 1Gbit, albo jednak cos nie tak z moja karta.

Sprawdzilem tez transfery - przy ogladaniu nawet 1440x1080 sa rzedu 1MB/s i to takie urywane, zatem komputer pewnie streamuje wieksza partie i potem przerwa i potem znowu.

Przy tych fullhd z tej stronki z kolei transfer dochodzi do 4-5MB/s i na takim poziomie zostaje na stale, a na TV ciagle jest loading. Zapas transferu jeszcze jest zatem (bo gdzie tam do 10MB/s), a calosc i tak nie wyrabia. Tego nie rozumiem. Przy transferze tego rzedu ping z 0.1ms skacze do 40-50ms (przy kablu 1 metr to dosyc kosmiczna wartosc swiadczaca o sporym nasyceniu lacza).

Zmniejszylem tez na probe polaczenie do 10Mbit - praktycznie nic sie nie odtworzylo przy takim ustawieniu, nawet divx zglasza 'nieprawidlowy plik'. Dosyc dziwny komunikat. Ping przy probie odtworzenia czegkolwiek przy 10Mbit skacze do 10-30ms i spada do 0.1ms gdy jest komunikat o bledzie, transfer tez zaczyna rosnac, ale potem spada. Tak jakby TV stwierdzal, ze to za malo te 10Mbit. Dziwne.

- Przetestowalem chyba wszystkie lub prawie wszystkie serwery upnp/dlna opensource pod Linuksa i na kazdym TV ma ten sam problem - nie potrafi poprawnie ustawic aspect ratio streamowanego obrazu. Np. mam film w rozdzielczosci 1440:1080, a na TV jest on w 1920x1080, czyli rozciagniety i nie da sie tego zmienic, bo jedyne opcje przy takim odtwarzaniu to 'pelny ekran' i 'rozmiar oryginalny', a ten drugi nie daje zadnego efektu.

A dzisiaj potrafi, przynajmniej niektore. Nie rozumiem juz tego fenomenu. Przeciez inny kabel nie moze tego powodowac :).
 

plast

New member
Wieści z frontu dla zainteresowanych jak sobie PK760 radzi po 100 godzinach pracy :).

A radzi sobie bardzo dobrze:

Buczenie - nadal brak.

Powidoki - jak sie robily tak sie robia, jak szybko znikaly tak szybko znikaja (jesli sa jakies roznice to minimalne na plus), w filmach dalej kompletnie nie zauwazalne, gdyz obraz musi byc statyczny przez minute dwie zeby sie cos zrobilo.

Kolory - nadal super.

A propos kolorow to dodatkowo ustawilem sobie dzis dwa dostepne tryby ekspert1&2:
- ekspert1 wg. ustawien z flatpanelshd w recenzji PK950,
- ekspert2 wg. ustawien podanych wczesniej w tym temacie:

Kontrast 96 , Jasność 53 , Ostr.poz.38 , Ostr.pion.35 , Kolor 50 , Odcień G-9 zaawansowane:Kontr.dyn.- Niski , Redukcja Szumów-Średni,Poziom Czerni-Niski,Gama Kolorów-Standard , Poprawa Krawędzi-Wył , Temperatura Barwowa-Ciepły , Kontr.Czerwonego -19 , Kontr.Zielonego 1 , Kontr.Niebieskiego 15 , Jasność Czerwonego -7 , Jasność Zielonego 3 , Jasność Niebieskiego 15 , system zarządzania kolorami:Czerwony -6 +7 ,Zielony +2 -6 , Niebieski -15 0 , Żółty -4 -2 , Turkusowy -30 -15 , Purpurowy -5 0. ECO wedle gustu,Expert2.

Ten pierwszy daje obraz prawie identyczny jak oryginalne THX Kino (minimalne roznice), a ten drugi daje duzo jasniejszy obraz niz THX Kino, ale tez idealne kolory i od dzis stal sie moim ulubionym trybem do wiekszosci materialow puszczanych przez HDMI z kompa. Do tej pory bowiem gamma z kompa byla u mnie ewidentnie za niska i musialem recznie poprawiac (karta nVidia GTX 260), teraz juz nie musze. Kolory odwzorowane sa tu bardzo wiernie, sprawdzilem z 20 filmow (po pare scen) i drugie tyle filmikow testowych i jestem bardzo zadowolony. Dla filmow FHD polecam jednak podkrecic troche ostrosc, bo 38/35 to troche malo jak na moj gust, ale to pewnie zalezy od wzroku ;).

Dzieki Adrian85 za tipa o tych ustawieniach :).

Co jeszcze - odkrylem, ze TV ma problemy z niektorymi zrodlami, np. z takim filmem:
http://www8.bandit3.com/download.php?F=Films/ADDIKT2_1080p_4Mbps.mp4

Problemy tzn. z USB odtwarza go z FPS rzedu ~5-15. Nie wiem czego to wina. Z kompa po HDMI film idzie plynnie. To wlasciwie jedyny film poki co, ktory sie odtwarza, ale robi problemy.

Poza tym bez wiekszych uwag, nadal polecam :).
 
Do góry