Nowe kamery od Sony !!!

Shinzon

New member
@Alcatraz

Ja nagrywam swoje nagrania HD z kamery SONY SR11 (16Mbit przy najlepszej jakości) na płyty DVD Double Layer 8,5GB w formacie AVCHD. Mam wtedy około godziny i dziesięć minut nagrania Full HD jeśli płytę zapełnię dokładnie całą. Na płycie zwykłej DVD 4,7GB będzie trochę ponad pół godziny.

Można to oczywiście policzyć:

17Mbit dla SONY XR500/XR520 to 17.000.000 bitów na sekundę

8.500.000.000 bajtów (tyle mniej więcej jest na płycie DL, w faktycznych GB jest mnie, gdyż przeliczać należy po 1.024) razy 8 bitów na jeden bajt, czyli = 68.000.000.000 bitów na płycie DVD DL. Pozwala to na nagranie 68.000.000.000 dzielone przez 17.000.000 = 4.000 sekund = około 66 minut. Jak bitrate jest 24Mbit na sekundę to na płycie DL 8,5Gb nagramy już tylko jakieś 47 minut filmu.

Blu-Ray 25GB (single layer) daje nam przy bitrate 17Mbit/s jakieś 196 minut, czyli 3 godziny. Przy obecnych cenach płyt Blu-Ray nie opłaca się ich kupować. Ponadto obróbka na komputerze materiału 25GB jeżeli chciałoby się dodać jakieś efekty i zrobić rendring nawet przy 4-rdzeniowym procesorze będzie trwała wieki, nie mówiąc o tym, że większość oprogramowania z pewnością się zawiesi w trakcie obróbki.

Acha, jako ciekawostkę podam, że program Picture Motion Browser dodany za darmo do SONY SR11 nie obsługuje płyt Blu-Ray, stąd trzeba poszukać innego oprogramowania jeżeli chciałoby się już nagrywać coś na płyty Blu-Ray. Wiem, że do SONY XR500/XR520 dodana jest jakaś nowsza wersja PMB, ale nie jestem pewien czy jest obsługa płyt Blu-Ray stąd pytanie do posiadaczy kamer XR500/XR520. Jaka wersja PMB jest dostępna i czy ma obsługę płyt Blu-Ray?

EDIT
Znalazłem najnowszą wersję update dla PMB (wersja 4.210). Właśnie ściągam i zobaczę co tam jest.

http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?site=odw_pl_PL&f=PMB_V4210
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
Shinzon zapewne zauwazyles w opisie informacje, ze w nowej wersji softu co znalazles jest juz mozliwosc nagrywania plyt BR.
A ja wroce jeszcze do tego konwertera, jest mozliwosc nakrecenia na niego jakiegos filtra, najchetniej bym nakrecil na niego polara? I jesli tak, to jakiej srednicy?
 

Alcatraz

New member
Witam!

Chciałem zapytać jak wygląda kwestia zdjęć w 500/520 ? Czy ktoś może wrzucik kilka poglądowych fotek? Mają kamere pod ręką to chyba banalna sprawa... Coś poglądowego z wbudowaną lampą i bez oraz coś z większego dystansu przy naturalnym świetle. Taki mały pokaz na 100% rozwieje wszelkie wątpliwości. Oczywiście zdjęcia w jakości "prosto z kamery" - bez zmniejszania i regulacji kompresji, natomiast w kamerze jakość zdjęć na maksa (o ile jest tam jakiś wybór jakości zdjęcia).

Sprawa nr 2. Z tego co wyczytałem kamera nagrywa albo w HD 1920x1080 (1080i) w formacie AVCHD albo w SD 720x576 w formacie MPEG2. Czy to się zgadza? W tym drugim przypadku otrzymujemy materiał wynikowy bardzo podbny do tego, który uzusykuje się z kamery miniDV?
I teraz pytanie. Czy oprócz bitrate (HQ, SP, LP) można przy nagrywaniu w HD zmieniać także rozdielczość? Na przykład na 720p? Czy można nagrywać w innym formacie niż 1080i?

Pozdrawiam!
 

nagdob

Member
Bez reklam
Ja mam HDR-SR12E, to praktycznie to samo, tylko lepszy obiektyw. Ale zdjęcia wychodzą różnie. Nawet jak używam statywu to raz jest dobre a raz delikatnie rozmyte, niewiadomo dlaczego. Co do filmu to tylko 1920:1080i i filmy są po prostu z...ste. Szczegółowość obrazu jest nieprawdopodobna zarówno na pierwszych jak i ostatnich planach. Do zdjęć na wakacje najlepiej kupić aparat kompaktowy, ale oczywiście z funkcją robienia zdjęć 16:9 w dużej rozdzielczości (minimum 6 MPix).
 

BelYaal

New member
Mam w domu wreszcie Sony VCL-DH0758, faktycznie konwerter sporawy i czeka mnie dzis ciecie, ktorego troszke sie obawiam, ze przejade niechcacy po szkle, nie mam tez jeszcze redukcji, ale przykladalem konwerter do kamery i niby troche trace na jakosci, ale zle nie jest, a nawet jest dobrze, przynajmniej porownujac do COKINA, ktory niby dawal obraz szerszy, ale tez jakosc strasznie leciala i tego zwrocilem, tutaj konwerter zostanie i bede musial pokombinowac jak doczepiac do niego polara
 

jackpe

New member
Raczej nie ma możliwości uszkodzenia soczewki ale ręce bolą na pewno:)Po jakimś czasie miałem dość i kląłem,że nie kupiłem oryginalnego konwertera:)
 

Shinzon

New member
Byłem dziś w sklepie Sony Style w Arkadii w Warszawie i zgrzeszyłem :(

Kupiłem konwerter szerokokątny VCL-HGA07, którego tak długo szukałem bez powodzenia w internecie. Przyznaję się bez bicia, że bałem się trochę cięcia konwertera VCL-DH0758. Teraz sklep EURO będzie mnie ścigał za nieodebranie zamówienia :twisted:

VCL-HGA07 jest w sumie też bardzo wielki i ciężki i też kamera trochę śmiesznie z nim wygląda. Jednak dla mnie to bardzo duża zaleta. Za konwerter można chwycić lewą ręką i stabilność jest super.

Może jak jutro będzie ładna pogoda w dzień to zrobię jakiś klip testowy z tym konwerterem. Testując konwerter w pomieszczeniu dziś wieczorem jestem BARDZO zadowolony. Obraz z użyciem konwertera wydaje mi się ładniejszy niż bez. Nawet żonie się podobał. Mam nadzieję, że żona nie będzie wchodzić w najbliższym czasie na nasz rachunek bankowy ;)

konwerter2.jpg


konwerter3.jpg


konwerter.jpg
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
no wyglada niezle acz dziwnie,
to jak wszyscy to wszyscy, tez kupilem konwerter, ale SONY VCL-DH0758
teraz tylko wycinanie, albo tokarka

nastepny etap to pewnie kupno kamery i statywu tego z pilotem, bo jednka juz mnie denerwuje wyciaganie reki do przodu i wciskanie zoom w pilocie :(
 

Shinzon

New member
Seba, pytałeś czy działa pilot dołączony do kamery jak kamera jest podłączona do statywu SONY. Działa bez problemu. Teraz rozstawiam statyw, siadam sobie z dzieckiem na podłodze i na odległość włączam pilotem kamerę, a potem wyłączam. Super się sprawdza.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
bawilem sie tym statywem tylko 60 fajna sprawa chyba trzeba bedzie kupic, bawilem sie tez tym konwerterem co kupiles jak i troche mniejszym bratem, fajna sprawa chociaz 800zl to duzo, ale ten mniejszy jest za 400zl
Co do statywu z tego co pamietam masz 80, nie wiem czy nie za wysoki do filmowania, tak naprawde ile powinien miec statyw wysokosci? ale cena tez duzo wyzsza niz 60, jakos lekko chwiejne

co do pilota, dziwne ja nie moge z pilota wlaczyc kamery i wylaczyc - dziwne

jeszcze jedno nie mozna z pilota sterowac ruchem glowicy :(

jest nowy program (wersja) do sony podobno bez renderingu sony vegas 10 cena 300zl, mam demo wiec zrobie test.
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
Ja do swojego konwetera czekam jeszcze na redukcje i wtedy dokladnie ocenie i go potestuje, a z ciekawosci, to ile zaplaciles za swoj?
Wydaje mi sie tez, ze widze jedna jak dla mnie powazna przewage w Twoim, a jest to mozliwosc nakrecenia filtra... mam racje? Jesli tak to jaka srednica?
 

Shinzon

New member
Konwerter nie był tani ... kosztował 799 zł. W sklepach internetowych ten VCL-HGA07 jest tańszy ... tylko, że go nigdzie nie ma na stanie, a jak jest to ściema, bo jak zamawiałem to mnie przepraszali, że niedostępny i nie wiadomo kiedy będzie. Myślałem, że SONY konwerterów HD 37mm to już w ogóle w Polsce nie będzie sprzedawać. Stąd próbując jakieś inne rozwiązanie chciałem spróbować z modelem VCL-DH0758. Zupełnie przypadkowo trafiłem na VCL-HGA07 w salonie SONY Style w Arkadii w Warszawie. Z pewnością dużą wygodą jest to, że idealnie pasuje i jest przeznaczony do kamer HD. Jest to nowy model wprowadzony w 2009 roku przeznaczony do najnowszych kamer SONY XR500/XR520 i innych modeli z gwintem 37mm lub 30 mm. Na opakowaniu pisze, iż jest przeznaczony do obiektywów Carl Zeiss oraz nowych Sony Lens G.

39507086.jpg


Jeżeli chodzi o filrty na ten konwerter to nie wiem, bo się jeszcze filtrami na konwerter nie interesowałem. Będę musiał poczytać w instrukcji czy coś jest na ten temat.

Z dodatkowych informacji mogę podać, iż struktura obiektywu składa się z 4 grup i 4 elementów podczas gdy poprzedni model VCL-HG0737C składał się z trzech. Zgodnie z instrukcją obiektyw ma średnicę 68 mm. Waga 195 gram.
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
A to w Arkadi tez chyba mieli VCL-HG0737C i na ten sie w przyszlosci szykowalem, a cena to jakos troszke drozej byla... no ale to moze kiedys... bardziej tak do grudnia bede chcial zakupic obudowe sportowa bo ta przyda mi sie w Egipcie do rybek.
Widze tez, ze jestesmy z tego samago miasta... zaliczyles fajerwerki na wiankach? Ja krecilem je z mostu i chyba zaluje, ze wlaczylem program do fajerwerkow, bo chyba za bardzo przyciemnilo miasto przez co obraz wydaje sie "plaski" i fajerwerki nie robia wrazenia bez punktu odniesienia
 

Shinzon

New member
W Warszawie bywam bardzo często, ale mieszkam pod Warszawą. Niestety fajerwerków nie zaliczyłem w tym roku, ale wianki i fajerwerki oczywiście widziałem w przeszłości i bardzo miło je wspominam. Może w przyszłym roku nie przegapię. W sumie ostatnio próbowałem sztuczne ognie kręcić w Sylwestra. Jednak kamera strasznie mi gubiła ostrość w najlepszym momencie kiedy odpaliłem zakupiony drogo zestaw. Później z ostrością było lepiej jak walili u sąsiadów, ale wtedy co porzebowałem to jak na złość nie chciała złapać ostrości tylko były takie migotania jak przez mgłę.
 

BelYaal

New member
No tu akurat 500 nie zgubila ani razu ostrosci, mialem tylko raz problem wczesniej przed fajerwerkami, gdy wypuszczali takie palace sie lampiony, tu musialem recznie ostroscia ja naprowadzic i pozniej juz ja trzymala gdy wlaczylem ponownie automat
 

Shinzon

New member
Muszę doprecyzować, że ostrość gubiła mi SONY CX-6, którą zaraz po Sylwestrze sprzedałem. Jak będzie z SONY SR11 i z fajerwerkami to dopiero muszę sprawdzić. Jednak nie chcę tutaj oceniać źle SONY CX-6. Prawda jest taka, że do tego nagrywania fajerwerków to w ogóle się nie przygotowałem. Po prostu złapałem kamerę w ostatniej chwili i nagrywałem fajerwerki jak już były w trakcie. Poza tym fajerwerki nad Wisłą to są z dużej odległości. Ja w Sylwestra fajerwerki nagrywałem zaraz nad swoją głową, pewnie też było to powodem problemów z ostrością.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Patrzę na ceny XR500 na zachodzie (na przykładzie NexTag) i ceny powoli spadają, a u nas coś nie bardzo chcą spadać.

http://www.nextag.com/SONY-HDR-XR500V-120GB-642422549/prices-html

Najtańsza oferta z powyższego linku to $904 po kursie 3,2720 (NBP z piątku) to wychodzi 2.957 zł :eek: ... a u nas najtańsza oferta np. na ceneo.pl to około 4.500 zł :( ... nie mówiąc już o salonie SONY Style gdzie chcą ładnie ponad 5.000 zł. Do Saturna to bym w ogóle nie zaglądał bo szkoda się denerwować z tego ich żeru dla skner.
 
Ostatnia edycja:
Do góry