Nowe kamery od Sony !!!

BelYaal

New member
Faktycznie niezla fontanna, az nabralem ochoty bay sie wybrac, a co do filmiku, to widac w jasnych partiach troche wiecej szumu... ale tez jest niezle, niestety trzeba by porownac tak bedac obok siebie z kamerkami, niemniej filmik mi sie podoba
 

epwa33

New member
www.youtube.com/watch?v=9-HhJESJc-Q

Daję taki mały teścik slow motion z mojej Sony XR520VE. Nie zwracajcie aż tak uwagę na jakość filmu, bo po pierwsze YT przyjmuje filmy w 720p. Po drugie w czasie nagrywania było dość pochmurnie i ogólnie światło kiepskie. Po trzecie duże zoomy (poza ostatnim ujęciem). Szkoda, że nie można nagrywać dłużej niż 3 sekundy (czyli 12 sekund filmu), oraz to że jakość filmu trochę się pogarsza, jednak da się wytrzymać... To nie kamera do slow motion, takie kosztują niemałą kasę, ważne że jest chociaż namiastka. :)

(Mam powyżej 5 postów, jednak linków nadal dodawać nie mogę, więc standardowo proszę o wklejenie linku w pasek adresu przeglądarki. Link jest w temacie na górze mojego postu.)
Coś chyba macie źle skonfigurowane zabezpieczenie na forum.

Jak pogoda dopisze to na pewno coś nagram podczas lotów. Muszę tylko statyw sobie mocowany na fotel załatwić, więc za jakiś czas (nie obiecuję kiedy dokładnie) coś wrzucę. :)

-

Dodatkowo można film slow motion spowolnić w programie do edycji, dzięki czemu bez znacznej utraty na jakości (testowałem) można wydłużyć czas z niecałych 12 do 25 sekund, wtedy jest ciut mniej płynnie, ale efekt spowolnienia lepszy.
Co do poniższego postu, faktycznie przydałoby się te 10 sekund, lub więcej fps np. 500. Może w następnej edycji dodadzą.
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Witam!

Od pewnego czasu przyglądam się nowym kamerom Sony (głównie 500 i 520) oraz postom w tym temacie;) Od wielu lat posiadam kamerę Sony TRV22E i powoli czas już na zmianę. Może napiszę w punktach, będzie szybciej i bardziej klarownie.

1. Co to za obiektywy G Lens? Carl Zeiss był już za słaby? Ktoś wie o co dokładnie chodzi firmie Sony i dlaczego właśnie taką optykę montuje w najnowszych i najwyższych modelach? Jeśli są lepsze to w czym?

2. Co z tzw. stopką akcesoriów? Czytam, że modele 500 i 520 nie posiadają czegoś takiego. Stopkę akcesoriów pamiętam ze starszych modeli. Można było tak wrzucić lampę, mikrofon itp. A co teraz? Jak to jest rozwiązane?

3. Jak wygląda kwestia zdjęć (zapisywanych jak rozumiem na kartach Memory Stick lub na dysku)? Mam na mysli ich jakość. Jak rozumiem można wykonywać fotografie w formacie 16:9 i 4:3. Co z jakością np. w porównaniu z kompaktami typu Panasonic FZ28 czy podobne w cenie około 1500 zł? Czym ta kamera ustępuje tego typu aparatom fotograficznym? Można wreszcie brać ją pod uwagę także w tej kategorii czy raczej zapomnieć o zdjęciach?

4. Zgrywanie materiału z dysku twardego na komputer (celem montażu). Jak rozwiązana jest ta kwestia? Czy zgrywa się po prostu poszczególne pliki (wiadomo szybciej niż odtwarzanie i jednoczesne zgrywanie z kasetki miniDV) czy też może inaczej? Jaki format plików znajduje się na dysku? Czy odtwarza to od razu Media Player czy wymagane są specjalne playery? Bawi się ktoś w montaż obrazu HD? Może ma jakieś uwagi? Jak sprawuje się port USB 2.0 (dawniej tylko FireWire zwany też i.Link)

5. "Zabił mnie" brak gniazda słuchawek - naprawdę go nie ma? Nie widzę także wejść audio/video. Moja TRV22E może pracować jako przetwornik co pomaga np. w zgrywaniu materiału z VHS. Tutaj jak widzę takich opcji brak?

6. Taką małą zmorą kamer Sony, z którymi miałem przyjemność było nagrywanie brzęczenia silniczka (wersje miniDV czyli kasetka). Czy tutaj nagrany dźwięk wolny jest od brzęczenia, buczenia i podobnych odgłosów (generowanych np. przez dysk lub silniczek zoomu)?

To na razie chyba wszystkie tematy, które chciałem poruszyć, przypomnieć lub doprecyzować:grin:

Pozdrawiam wszystkich!
Alcatraz
 

posejdon82

New member
Alcatraz powiem tak ze bedzizesz mial niezly przeskok w techice...HD ciezko sie obrabia mianowicie potrzebny jest mocny komputer, najlepiej stacjonarny z procesorem 4 rdzeniowym, zgrywa sie latwo material aczkolwiek trzeba sie uzbroic w cierpliwosc,kamera jest bezglosna..nie uslyszyz zadnych silniczkow itp.Przy pogodzie z wiatrem , mikrofon wylapuje najmnieszy powiew ktory slychac jak sztorm.o zdjeciach nie wiem nic!!! sam jestem ciekaw?Zwykly player tego nie odtworzy ale jest dolaczonny program do archiwizacji plikow z kamery ktory dosyc plynnie odtwarza na komputerze
 

BelYaal

New member
AD.1
Jak wiadomo SONY wykupilo firme Minolta, ktora rzezbila w foto i miala dobre obiektywy, a te super hiper duper mialy wlasnie oznaczenie G, wiec tu pewnie jest nawiazanie do tego.
Szczegolow jednak Ci nie podam dotyczacych specyfikacji obiektywu, ale osobiscie wydaje mi sie jasnienijszy od Karoli, niestety jak sie znam na foto, to tu za cholere nie wiem jak to sprawdzic, napewno zauwazylem to w filmiku, ze latwo uzyskac mala GO i to na szerszym kacie (porownuje do SR10), taka samo aberracje wydaja sie mniejsze nie wspominajac o ostrosci obrazka (gdy AF dobrze zlapie :-D )


AD.3
Nie wiem jak w porownaniu do maupek z fotkami, ja uzywam do foto lusterek i to z konkurencyjnej firmy, wiec dla mnie foto z kamery to pomylka... tylko jak wspomnialem, nie bierz tu pod uwage mojego zdania, bo tu jestem malym zbokiem, a przy okazji uwazam, ze kamera jest do filmowania, a aprat do zdjec i dopiero w miare udane polacznie tych obu jest dopiero w canonie 5D II... no ale sa tam tez sporo ograniczenia w filmowaniu

AD. 2 i 5
Sciagnij sobie instrukcje ze strony SONY, tam jest wszystko na temat gniazd, bo nie wiem skad masz niektore infa
 

Alcatraz

New member
A więc od razu do rzeczy:)

1. Ciężko obrabia się HD... Masz na myśli oczywiście potrzebną moc komputera? Czy P4 3.4 GHz, 2GB RAM i trzy dyski 160GB 7200rpm dadzą radę? Dlaczego piszesz, że trzeba uzbroić się w cierpliwość przy zgrywaniu? No chyba nie trwa dłużej niż sam film??:D Czyli pliki z dysku to pewnie jakiś tam *.mk coś tam, czy tak? I to jest od razu HD 1920x1080? Czy ta kamera kręci też w 720p czy tylko w 1080i?

Jak rozmiem moge jednak nagrywać obraz w formacie SD (zwykłe PAL) w pełnych proporcjach 16:9 - i wtedy obróbka będzie równie łatwa jak przy miniDV? Czy wtedy pliki wynikowe także sa w formacie AVCHD?

2. "Foto z kamery to pomyłka".... Czy rozwiniesz myśl? Może dla Ciebie foto z wszystkiego co nie jest lustrzanką to pomysłka?:twisted: A tak poważnie to co jest nie tak w tych zdjęciach? I nie chodzi mi o te wszystkie niuanse istotne dla fotografów, których zwykły, szary obywatel nie zobaczy choćby i bardzo chciał. Pomyślałem, że skoro taka kamera kosztuje prawie 5.000 a wszelkie niezłe kompaktowe aparaty można dostać od 500 do 1500 zł to zdjęcia z niech wychodzące nie powinny być gorsze. Do lustrzanek nawet nie śmiałem porównychać.

3. Info o braku stopki akcesoriów i ganiazda słuchawek pochodzi ze strony sony.pl

Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
Alcatraz napisał:
2. "Foto z kamery to pomyłka".... Czy rozwiniesz myśl? Może dla Ciebie foto z wszystkiego co nie jest lustrzanką to pomysłka?:twisted:

3. Info o braku stopki akcesoriów i ganiazda słuchawek pochodzi ze strony sony.pl

Pozdrawiam!
2. No wlasnie dobrze to okresliles, dlatego powiedzialem abys nie bral pod uwage mojego zdania.

3. Info z sony dotyczace 500VE
Gniazda Wejście audio
TAK
Wyjście audio
TAK
Wejście wideo
NIE
Wyjście wideo
TAK
Wejście S-Video
NIE
Wyjście S-Video
TAK (z użyciem oferowanego oddzielnie przewodu)
Wejście i.LINK™ (DV)
NIE
Wyjście i.LINK™ (DV)
NIE
Wejście USB
TAK (USB 2.0 Hi-Speed)
Wyjście USB
TAK (USB 2.0 Hi-Speed)
Komponentowe wyjście wideo
TAK
Wyjście HDMI™
TAK
Wejście zewnętrznego mikrofonu
TAK
Gniazdo słuchawkowe
TAK


Natomiast masz racje co do stopki, jest tam, ze jej nie ma.. ale jak odkrywam gore to jest tam stopka...
w kolorowej instrukcji natomiast jest na ten temat na str 7... choc moze myle pojecia .. ale zobacz
 
Ostatnia edycja:

krysiek

New member
Alcatraz napisał:
2. "Foto z kamery to pomyłka".... Czy rozwiniesz myśl? Może dla Ciebie foto z wszystkiego co nie jest lustrzanką to pomysłka?:twisted: A tak poważnie to co jest nie tak w tych zdjęciach?

Hej, nie wiem jak w tym modelu soniacza ale w Canonie funkcje zdjęcia traktuję jako "marketingowy dodatek". nie pamiętam teraz rozdzielczości ale jest albo taka sama jak HD (1920-1080) albo ciut większa. Jakość niestety jest dość kiepska. Mógłbym porównać je do kompaktów sprzed 4-5 lat. Parę razy próbowałem z tego korzystać ale nic z tego. Owszem mógłbym wykorzystać taki zdjęcie w materiale filmowym (po zmontowaniu) ale zdjęcie z kompaktu wychodzi DUZO lepiej. O odbitkach z takich zdjęć w formacie 10x15 bym nie myślał.

Jeżeli zaś chodzi o nocne zdjęcia to (znowu kryptoreklama :D)
http://vimeo.com/5198873

filmik się dopiero kompresuje ale można go już zassać.
720p jest zrobione na potrzeby sieci, oryginał był fullHD :)
pozdrófka
kr.

ps.
Teraz widzę zdjęcie z soniacza.
Tutaj takie zdjęcie faktycznie jest ok. Można spokojnie porównać z "kompaktowym" więc jest zdecydowanie akceptowalne.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
jackpe napisał:
A jak chcecie aby było trochę taniej to kupuje się ten konwerter :
Sony VCL-DH0758 najlepiej na Allegro, tylko w dziale foto a nie kamery :) lub w fotojokerze - są po 90 zł o ile się nie mylę. Mała przeróbka, redukcja z 58 na 37 i jest konwerter dobrej jakości za małe pieniądze. Sr12 wygląda z nim co najmniej ciekawie:) Ciężki jak diabli,kamerę trzyma się w miarę dobrze. Przydatny przy ciasnych planach,np. u cioci na imieninach:) I nie piszcie mi,że to szkła słabej jakości itp itd, bo wcale tak nie jest.Konstrukcja optyczna dokładnie taka sama jak w hg0737c a ponieważ jest to średnica 58mm to i tak nasza kamera będzie wykorzystywała szkło w części z jego największej rozdzielczości. Używam z miesiąc, jestem zadowolony. Stabilizację poprawia,bo i ciężar duży i dwoma rękami trzymamy kamerę tak jak pisze Shinzon. Dodatkowo zawsze możemy sam konwenter wykorzystać do innego sprzętu foto, np Canona serii G gdzie tuleje redukcyjne mają gwint 58mm. jeszcze niedawno cena tego konwertera oscylowała w okolicach 500zł. Wszystkie aukcje z ceną od złotówki są Fotojokera.

Jackpe mam pytanie. Nie ma już w ofercie SONY konwertera hg0737c, gdyż został wycofany, a nowy model nie jest dostępny w żadnym sklepie. Stąd mam pytanie do rozwiązania jakie zastosowałeś. Na czym polega przeróbka, o której piszesz z 58 na 37 dla HD0758? Czy trzeba dodatkowo dokupić jakąś przejściówkę i gdzie ewentualnie można ją dostać?
 

Alcatraz

New member
Zdjęcie OK, dziękue:eek:k: Może jakiś szczęśliwy posiadacz zrobi ze dwa zdjecia i wrzuci na Forum dla porównania?

Jesli chodzi o wielkość zdjęc i robienie z nich odbitek. Myślę, że bez problemu... W instrukcji jest napisane: maks. rozdzilczość w trybie zdjęcia 4000:3000 pixeli. A więc więcej niz w przeciętnym kompakcie. Czyli nie powinno być źle. Bo niby dlaczego ma być? Profesjonalne fotografie to nie będą ale mogą byc całkiem ładne. Obiektyw dobry, matryca duza, rozdzielczość ogromna...

Z tą z stopką akcesoriów to ciekawa sprawa. Niby jej nie ma (nie pisza o niej) ale pod klapka znajduje się złacze przeznaczone do zasilania zawntętrznej lampy itd.

Pozdrawiam
 

Shinzon

New member
Super sprawa ten konwerter i przejściówka. Już zamówiłem sobie przez internet w sklepie EURO-RTV-AGD. Mają tam możliwość odbioru w sklepie, a sklep mam po drodze do domu. Cena tylko 79 zł a dostawa do sklepu 4.95 zł.

http://www.euro.com.pl/produkty-dodatkowe-do-foto-i-kamer2/sony-vcl-dh0758.bhtml

W sumie nie rozumiem firmy SONY. Korespondowałem mailowo z kilkoma sklepami internetowymi odnośnie konwerterów szerokokątnych dla kamer SONY z 37mm. Nie ma nic w ofercie i nie wiadomo kiedy będzie. Dają tylko numer do SONY na infolinie, aby się samemu dopytać. Czy taki u nas teraz kryzys, że nikt takich akcesoriów nie zamawia, czy też rozwiązanie podane przez Jackpe stosuje więcej osób i nikt nie zamawia konwertera 37mm za 700 zł tylko robi sobie przejściówkę wydając na to 7 razy mniej (zakładając koszt konwertera + przejściówki na jakieś 100zł).
 
Ostatnia edycja:

jackpe

New member
Shinzon napisał:
Jackpe mam pytanie. Nie ma już w ofercie SONY konwertera hg0737c, gdyż został wycofany, a nowy model nie jest dostępny w żadnym sklepie. Stąd mam pytanie do rozwiązania jakie zastosowałeś. Na czym polega przeróbka, o której piszesz z 58 na 37 dla HD0758? Czy trzeba dodatkowo dokupić jakąś przejściówkę i gdzie ewentualnie można ją dostać?
Na Allegro kupujesz redukcję 58/37 a w samym konwerterze musisz się pozbyć tulei którą Sony wewaliło aby właśnie nie można go było używać z konwerterem. Możesz to zrobić dając go komuś kto ma tokarkę, lub tak jak ja ręcznie przy pomocy skalpela i dobrego nożyka do wykładzin. Uprzedzam jest to twarde ustrojstwo i gruba ścianka na ok. 5-6 mm. Gdybym w tym czasie przebywał w domu dałbym komuś z tokarką. :)
Wadą tego rozwiązania jest to, że konwerter jest wyższy niż kamera, przez co leżąc na stole kamera w przedniej części opiera się na nim - to raczej taka estetyczna wada i kamera może być na złożonym częściowo statywie. Wadą dla mnie dość dużą jest to, że nie konwerter w okolicach przedniej soczewki nie ma żadnego gwintu, ani wewnętrznego ani zew. przez co nie można zastosować osłony przeciwsłonecznej. Zresztą do tej pory nie spotkałem o takiej średnicy. Z tego powodu trzeba przemyśleć każde ujęcie w słoneczny dzień, ponieważ dość łatwo łapie boczne bliki.
Zalety - cena,wygląd:),jakość.Tak naprawdę to nie ruszam się bez niego z domu. Dopiero z założonym konwerterem można zobaczyć ile daje szeroki kąt :)
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
@Jackpe

Oh, dzięki za tak szybką odpowiedź. Właśnie pisałem do Ciebie prywatną wiadomość w tej sprawie. Ale w sumie dobrze, że napisałeś tu na forum, bo inni też będą się mogli dowiedzieć o tym rozwiązaniu.

A wracając do konwertera, to bawiłem się już pożyczonym konwerterem i nie mogę już bez niego żyć. Szeroki kąt w domu to podstawa. Kupiłem ostatnio statyw i jak go rozstawiam w pokoju to tak bardzo barakuje mi większej perspektywy. Mając statyw teraz bez problemu mogę być z żoną i dzieckiem razem na filmie. Ale tak bardzo przydałoby mi się większe pole widzenia. O słońcę się specjalnie nie martwię, bo bardzo dużo kręcę w domu, ale wiadomo w terenie taki konwerter też się przydaje, stąd rozumiem, że trzeba przemyśleć ujęcia z tym konwerterem.
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
No to dzieki i ja, zamowilem rozniez z Euro, a jak mowicie, ze jakosc ta sama co z konwertera wartego 10x tyle, to jestem tym bardziej zadowolony, bo na wyjezdzie rowniez i mi brakowalo szerokiego do pejzarzy, niby mozna bylo jakos ogarnac widoczek krecac sie w kolko prawie, ale to nie to samo.
Martwi mnie troszke to krojenie.. ale przeboleje to :)
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Chciałem nieśmiało przypomnieć się z moją kwestią zdjęciową. Jeśli nie sprawi to kłopotu poprosiłbym w wolnej chwili o coś z lampą i bez, z daleka i z bliska. Jesli nie wszystkich interesują zdjęcia, może być na prywatnego maila.
Myślę, że rozdzielczości rzędu 4000x3000 pixeli (a takie podaje instrukcja) przy świetnym obiektywie nie powinny dawać kiepskiego efektu. Najlepiej jednak zobaczyć na własne oczy - co nie jest możliwe w sklepie.

Wyczytałem, że w trybie SP kamera zapisuje na dysku w formacie MPEG2. Czyli właściwie mamy wtedy to samo co z kasety miniDV, patrząc pod kątem rozmiaru pliku i właściwości montażu takiego materiału?

Czyli rozumiem z tego, że w trybie HD kamera nagrywa TYLKO 1080i? Nie ma trybu np. 720p? Przy zgrywaniu na płytę dvd (celem odtworzenia w blue ray) ile materiału (w minutach) jesteśmy w stanie nagrać? Płyty BR są jednak znacznie droższe wiec gdzie mozna będę stosował dvd.8)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
moze ktos wrzucic nagranie z konwerterem i bez, ale tak zeby bylo widac roznice np jakis slup, albo cos, pliki najlepiej mts a nie na youtub.
 
Do góry