Nowe kamery od Sony !!!

Bartholomeo

New member
Na chwile przestalo padac i zaraz poszedlem do ogrodu na male testy. Rzeczywiscie przy pochmurnym niebie kolory sa lekko wyblakle, ale pobawilem sie troche ustawieniami WB i kompensacji swiatla i jest ogromna roznica. kolory nabraly zycia ( a moze to zycie nabralo kolorow :) ). Tutaj ubolewalem nad brakiem presetow. Bylo by znacznie latwiej.

Kolejne uwagi - raczej na minus:

1) Pokretlu ostrosci mozna przypisac inne funkcje niz MF, np: shifting balansu bieli czy ekspozycji - teraz zaluje ze nie ma kilku pokretel :)
2) Gniazdo AV jest niestandardowe - tj nie-minijack - w przypadku koniecznosci kupna nowego kabla musimy zapomniec o kabelku z bazaru za 10 pln
 

Shinzon

New member
jackpe napisał:
No no Shinzon a to sobie piękny stabilizator zakupiłeś :) Zawsze mi się podobał. Jak Ci się sprawuje ten pilot na rękojeści? Nie ma problemów ze sterowaniem ? To teraz chyba Cię czeka zakup fajnego plecaka foto z trokami do statywu no i w plener :) I dzieci nie zapomnij zabrać :)

No nacieszyć się nie mogę. Prawie jak w telewizji. Przyciski są większe niż na kamerze i bardzo wygodne. Nie mogę się doczekać kiedy się skończy ta deszczowa pogoda, aby można było uderzyć w plener. Acha, statyw po złożeniu ma jakieś 50 cm długości. W komplecie dostałem czarny pokrowiec z paskiem na ramie. A więc od razu można ruszać w drogę.
 

epwa33

New member
Ja ponownie piszę na forum, teraz w głównej sprawie z migającym obrazem, bo jeśli chodzi o kolorki to kwestia ustawień ręcznych i oświetlenia, tak mi się wydaję. Daję linka do krótkiego 27 sekundowego filmu (100mb!) w pełnej rozdzielczości, problem ten widać w 19 sekundzie, kiedy zoom jest maksymalny 12x. Migający obraz w niektórych filmach jest dużo bardziej widoczny, ale ten przykład powinien wystarczyć.

(Od 5 postów można dodawać linki, proszę o wklejenie poniższego linku w przeglądarkę.)

rapidshare.com/files/243073524/TEST.zip

Rozmawiałem z jackpe na priv i doszliśmy do wniosku, że problemem może być stabilizacja i faktycznie prawdopodobnie tak jest. Zrobiłem jeden test z całkowicie wyłączoną stabilizacją i problem nie występował. Jeden test wiele nie mówi, teraz robi się już ciemno, ale jutro zrobię kolejne testy i dowiem się czy faktycznie ta opcja tworzy problem. Niestety bez stabilizacji nie będę nagrywać, ponieważ przy dużym zoomie nagrywa się każdy najmniejszy ruch ręką. Jedynie jeśli nikt nie będzie miał innego pomysłu pozostaje mi oddać kamerę na gwarancję. :(

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
 

Shinzon

New member
Różne możliwości rozstawienia statywu SONY VCT-80AV

45969482.jpg




18641199.jpg


49319703.jpg


56837005.jpg


Ta ostatnia możliwość wysuwania pionowo do góry daje cały zakres możliwych ustawień, gdyż polega ona na wysuwaniu korbką głowicy do góry, z możliwością przykręcenia na dowolnym poziomie.
 
Ostatnia edycja:

epwa33

New member
Rozumiem, że zakup statywu może problem naprawić i to jest w 99% pewne. Mam tylko jedną małą prośbę do posiadaczy XR500 i XR520. Czy ktoś mógłby nagrać jakiś dom, drzewo, słup w oddali na tle nieba (dobrze jakby niebo było na filmie dobrze widoczne, a nie jakiś skrawek) w dzień przy maksymalnym zoomie 12x? Nie proszę o to, żeby ten film został wysłany, ale chciałbym się dowiedzieć czy ja mam wadliwy egzemplarz czy faktycznie Steadyshot nie współpracuje z trybem aktywnym w 12 krotnym zoomie. Podkreślę tylko, że problem pojawia się w pewnym świetle i tylko na niebie, co jest również istotne.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
odonosnie statywu czy dziala Ci pilot jak masz statyw podpiety ten od kamery

zoom jak pisalem nie powinien dzialac ze stabilizacja w szczegolnosci taki duzy jak stosujesz, a nie lepiej kupic obiektyw zeby przyblizyc, moge od siebie doradzic, zaloz taki obiektyw i zobacz jak bedzie wygladal obraz (punkt) daleko od Ciebie stojacy.
 

BelYaal

New member
Sciagam Twoj filmik i zobacze co to za warunki, niemniej ja nic takiego nie zauwazylem u siebie... ale postaram sie zamiescic cos, tylko bedzie to po tym weekendzie bo wyjezdzam akurat

Stary... zabij mnie, ale ja nie widze migania, wrzucilem nawet filmik w PS3 i na 32 cale i nic nie widze.
Moze kodeki u Ciebie w kompie jesli tylko tak ogladasz?
W pewnym momencie cos mignelo, zwolnilem film i to jakies paprochy dwa czy owady czy cos ulecialy w gore, nie byl to nawet tez ten czas.. ale tak naprawde ja nie widze nic
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Seba_Fan napisał:
odonosnie statywu czy dziala Ci pilot jak masz statyw podpiety ten od kamery

Rozumiem Seba, że masz na myśli pilota dołączonego w komplecie do kamery ... hmm ... jeszcze nie próbowałem, ale wydaje mi się, że powinien spoko działać.
 

jackpe

New member
BelYaal napisał:
jackpe... jak jestes z wawy to mozemy sie spotkac i porownac sprzet ;)
Dzięki za propozycje, ale obecnie mieszkam w samej stolicy tyle że śląska :)
A z tym testowaniem to żartuję. Przecież wszyscy na świecie wiedzą, że XR500/520 jest najlepsza :)
Tak się tylko chciałem na darmowy przelot samolotem wepchnąć :)
 

BelYaal

New member
jackpe napisał:
Dzięki za propozycje, ale obecnie mieszkam w samej stolicy tyle że śląska :)
A z tym testowaniem to żartuję. Przecież wszyscy na świecie wiedzą, że XR500/520 jest najlepsza :)
:)

Nie wiem czy najlepsza, ale dla mnie ma ogromny skok z SR10 w kreceniu w ciemnosciach i tego mi brakowalo.. w nastepnych modelach moze poprawia AF i jego szybkosc w trudniejszych warunkach... choc sadzac po dzialce foto to jest to pieta achilesowa SONY.. tak czy inaczej mam o wiele wieksze doswiadczenie w fotografi i tam juz uzywam profesjonalnego sprzetu (nie SONY), to w kreceniu ta mi wystarcza kamerka
 

jackpe

New member
BelYaal napisał:
Nie wiem czy najlepsza, ale dla mnie ma ogromny skok z SR10 w kreceniu w ciemnosciach i tego mi brakowalo.. w nastepnych modelach moze poprawia AF i jego szybkosc w trudniejszych warunkach... choc sadzac po dzialce foto to jest to pieta achilesowa SONY.. tak czy inaczej mam o wiele wieksze doswiadczenie w fotografi i tam juz uzywam profesjonalnego sprzetu (nie SONY), to w kreceniu ta mi wystarcza kamerka
A możesz pomóc epwa33
To chodzi o winietowanie w górnych rogach na max zoomie. W/g mnie jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem stabilizacji. Może to też daje taki lekki efekt mydła na niektórych klipach. Nie mam tego jak potwierdzić bo nie znam nikogo z xr520
Myślę że jest to wada pojedynczego egzemplarza.
 
Ostatnia edycja:

BelYaal

New member
A to o winiete chodzi.. teraz wiem czego mam szukac.... to powiem Ci, ze zdziwiony jestem, ze jest to na zoomie... i takie cos faktycznie mialem.... ale... gdy zalozylem konwerter wide i na szerokim kacie, to faktycznie stabilizacja powodowala, ze gdy przesowalem obraz w bok, to dzialala ona "za dobrze" i kamerka sie przesowala... ale obraz jakby zostawal co powodowalo, ze widac bylo zalozony konwerter w rogach... musze sprawdzic jak to wyglada na zoomie, gdy wiem o co chodzi... a swoja droga nasowa sie pytanie, czy nie byl zalozony wtedy jakis filtr np UV?
Byc moze to on to powoduje, gdy stabilizacja probuje wyrownywac obraz
Pobawie sie w weekend i powiem, ale dopiero po powrocie, czyli w niedziele.... swoja droga czy nie ma ktos dola pozakupowego i szuka wad?
Bo gdybys mi nie wyjasnil dokladnie czego szukac, to naprawde nie widzialem, nawet na 32 calach :)
 

epwa33

New member
Jak już wytłumaczyłem na priv użytkownikowi jackpe, jestem początkujący w filmowaniu i nie znam (jeszcze) wszystkich pojęć, tak jak Wy z pewnością nie znacie wszystkich pojęć w lotnictwie, (jeśli się nie interesujecie tym), więc od czegoś trzeba zacząć. :) Cieszę się, że wyjaśniło się o co chodzi, jeśli chodzi o filtry to nie mam, kamera jest czysta bez żadnych dodatków typu obiektywy (zamierzam w przyszłości kupić). Teraz pozostaje tylko kwestia tego czy to wina pojedyńczego egzemplarza czy wszystkich modeli 500/520. Czekam niecierpliwie na testy, o które bardzo proszę, bo nie wiem czy oddać kamerę na gwarancję.

Doła pozakupowego, jak to nazwałeś nie mam. Po prostu szukałem kamery z dobrą jakością obrazu i znalazłem, cena nie grała roli, kamera miała być mała i amatorska. Niestety po odtworzeniu filmów w domu byłem nieco zaskoczony tym o czym ciągle piszemy, "winietowanie"... :roll:
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
WB ustaw ręcznie na słonce lub chmury. Niestety automatyczne WB zawsze będzie próbować „wybielić” trawę i niebo.


----------------------------------------------------------

Efekt otoczki (poruszone zdjęcia) możesz zmniejszyć włączając szybką migawkę (tryb sport).
http://slimak.republika.pl/hv10.htm#programyTematyczne

Winietowanie - mniejsza jasność obiektywu narastająca z oddalaniem się od środka soczewki.

Obejrzałem test.zip i winietowanie w twojej kamerze jest podobne do tego w mojej kamerze (HV10), ale u Ciebie efekt zaciemnienia rogów jest spotęgowany działaniem nowej stabilizacji.
Wyłączona stabilizacja używa zawsze środka obiektywu. Jak masz brudny obiektyw bród znajduje się zawsze w tym samym miejscu kadru.
Włączona stabilizacja używa prawie cały obiektyw. Jak masz brudny obiektyw bród „porusza się” względem kadru.
Z załączonego filmu wynika, że nowa stabilizacja sony jest bardzo wydajna i wykorzystuje prawie całą powierzchnie obiektywu. Jak chcesz by obraz nie pulsował musisz wyłączyć super stabilizację i korzystać tylko z stabilizacji podstawowej.


Góraszka niedziela
Plik z kamery bez kompresji
http://www.vimeo.com/5098569
na vimeo wygląda strasznie :)
ale na dole po prawej stronie można ściągnąć oryginał 280MB.

-----------------------------

Obraz trochę skacze, bo kręciłem stojąc na ramie roweru opartego o płot. ;-)
 
Ostatnia edycja:

epwa33

New member
Balans bieli ustawiam ręcznie na podstawie białego przedmiotu (tak jest w kamerze), w Góraszce akurat miałem ustawione 'Na zewnątrz', więc może brak nasycenia był spowodowany tym, nie wiem.
Trybu sport niestety w Sony nie ma, (są tylko AUTO, ZMROK, WSCHÓD/ZACHÓD, FAJERWERKI, PEJZAŻ, PORTRET, LAMPA, PLAŻA, ŚNIEG), ustawienie jednego z tych trybów automatycznie kasuje ustawienie balans bieli.

Teraz odnośnie winietowania:

Tryb aktywny - pojawia się,
Tryb standardowy - niestety... pojawia się,
Tryb wyłączony - nie pojawia się, lub pojawia się, ale jest niemalże niewidoczne.

Wychodzi na to, że to stabilizacja, no ale bez stabilizacji nagrywanie mija się z tym co chciałem osiągnąć dzięki tej kamerze, każdy minimalny ruch jest rejestrowany, tragedia po prostu. :/

Cóż... Mimo wszystko dziękuję za odpowiedzi Wasze i za pomoc użytkownika jackpe na priv, które jako tako naprowadziły mnie na jakiś trop. Dowiedziałem się dzięki forum chociaż kilku rzeczy. Poza tym czekam nadal na testy, jeśli to wina tylko mojego egzemplarza to natychmiast trzeba dać na gwarancję.

Film ściągnąłem i obejrzałem, kolorki ładniejsze, ale może to być spowodowane tym, że stałeś w całkiem innym miejscu, w cieniu. Więc nie ma co porównywać.
 
Ostatnia edycja:

jackpe

New member
Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę, ale chyba gdzieś na forum ktoś pisał, że w XR500/520 ta super bajer nowa stabilizacja działa tylko na min zoomie i przy użyciu np. max zooma tak jak to robi epwa33 kamera przechodzi w standardowy tryb stabilizacji. Wynikałby z tego, że może to być wada pojedynczego egzemplarza, ponieważ standardowa stabilizacja to chyba ten sam mechanizm co do tej pory w kamerach np. SX11/12 a w tych modelach nikt nie zgłaszał takich problemów.
Kol. Slimak stał w całkiem innym miejscu, jak zauważyłeś i filmował za słońcem min dlatego to lepiej wyszło:) Świat jest mały jednak :)
 

slimak

New member
Bez reklam
Super stabilizacja w xr500/520 działa w całym zakresie zoom’a. Jednak jej skuteczność spada wraz z wzrostem zbliżenia i przy zoom x12 jest tak samo wydajna jak w sr11/12. Czyli ewidentnie nowa optyka ma większe winietowanie. :-(
Co widać na filmach.
xr520
http://www.vimeo.com/4323264
http://www.vimeo.com/4323563
http://www.vimeo.com/4323275

cx12
http://www.vimeo.com/4628671


Jedyne, co można zrobić to ograniczyć używanie zoom do x6-x8 i spróbować skompensować to dobrym konwerterem Tele x2.
 
Ostatnia edycja:

jackpe

New member
slimak napisał:
Czyli ewidentnie nowa optyka ma większe winietowanie. :-(
Co widać na filmach.

Czyżby został wyłapany pierwszy problem z nową kamerą :) Muszę przyznać, że nie interesowałem się nią na tyle aby się tego gdzieś doczytać wcześniej i w tym przypadku zdaję się całkowicie na Twoją wiedzę.
Choć muszę przyznać, że w linkach które wrzuciłeś teraz ja nie mogę się za bardzo dopatrzyć tego winietowania :) Niestety to u kol. epwa33 jest na prawdę wnerwiające.
A poza tym to jest bez sensu. Po diabła robić model kamery w którym nie można w pełni skorzystać z wszystkich funkcji. Mnie osobiście nie chciałoby się wszędzie targać ze sobą statywu i zbliżenia nagrywać na wyłączonej stabilizacji.
Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś chętny z zrobi próby na swoim sprzęcie, tak aby móc porównać z klipami od epwa33.
Ado tego jak on się zapakuje z tą kamerą i statywem do samolotu żeby nam coś nagrać w Krakowie ? :)
Epwa33 czym będziesz latał ? :)
 
Do góry