Montaż anteny do N , opis praktyczny

p@well

New member
Witam
Potrzebuje fachowej, prostej odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:
- czy mając wyższą jakość sygnału mam lepszy obraz, czy tylko jak to w sygnałach cyfrowych mam lub nie i tylko prawdopodobieństwo posiadania sygnału będzie większe
- czy jakość lnb i przewód może mieć DUŻY wpływ na jakość sygnału - mam nowy LNB inveto whitetech i nowe przewody RG6 - odległość ok. 15m w tym połowa w pomieszczeniu.
- czy konwerter powinien być przewodami przekręcony w kierunku od strony anteny "na godzinę 5.30" tzn przewody nie mają być podłączone idealnie w dół - taką gdzieś słyszałem informację
- w n-recoderze jak odczytywać siłę i jakość sygnału: w setup/diagnostyka mam zmieniające się parametry w stosunku do kanałów, natomiast w setup/ustawienia/antana stałe dla wszystkich kanałów (siła/jakość 93/42 I antena; 88/42 II antena BER zawsze 0.0). Jak jakość miałem w granicach 44 -48% nawet przy śnieżycy - wszystko było OK, teraz mam problem...
I tak: siła /jakość I i II - to antena - wszystko w diagnostyce...

- HBO i HBO comedy I 93/40 ber 0.0
II 90/36 ber 1,2 E-4

- HBO2 I 95/30 ber 1,2 E -4
II 89/42 ber 0.0

- KINO POLSKA I 93/40 ber 0.0
II 89/80 ber 0.0

- TELE 5 (nie ogladam, ale...) , to samo co Kino Polska. Tych nie mam, natomiast:

- HBO HD I 90/62 ber 0.0
II 88/42 ber 0.0

- MGM I 93/42 ber 0.0
II 88/42 ber 0.0

- TVN HD I 90/12 ber 4,2 E-4 tak 12!!!
II 89/40 ber 0.0

mam oraz wszystkie inne. Nie zauważam jakiś zmian w obrazie, cięć, czy zaników sygnału.

Reasumując; komuś na forum napisałem, że mam takie parametry i jest wszystko ok i będziemy się martwić jak będą problemy ... no i są. Myślę, że do rozwiązania, więc się zwracam z prośbą o poradę zanim zacznę działać. Czy wystarczy pobawić się ruchami anteny ( alu - 90cm), konwertera czy może macie jakąś inną diagnozę.

Przepraszam, że tak dużo napisałem, ale chciałem dokładnie opisać sytuację może Ktoś inny też z tego skorzysta.

pozdrawiam i czekam na sugestie
 

p@well

New member
Sprawdziłem co mogłem:
- konwerter powinien być przekręcony (patrząc od strony anteny) na godzinę 6.30-7.00. Taka zmiana poprawi odbiór - w moim przypadku jakość z 42 do 66%. Jakość w niektórych kanałach dochodzi do 80% czego nie miałem od początku.
- po zmianie ustawień zrestartowałem recoder i pomogło - wszystkie kanały mogę odbierać.
Może pomogłem, ale na pewno się trochę douczyłem.
 

Myder

New member
A ja mam taki problem, a mianowicie:
zakupiłem oryginalną n-kę - przedtem miałem cyfrę+ - Zamontowałem antenę n-ki i podłączyłem do cyfry,
tutaj odbiór jest bardzo dobry, podłączam do n-box recorder i nic, jakośc 0%.
A poza tym kiedy włączam telewizor na n-ce to wyskakuje mi coś w stylu: "Twój telewizor nie jest
zabezpieczony przed kopiowaniem(...) Podłącz go za pomocą łącza YPbPr" (mam telewizor nowiusieńki SONY BRAVIA
KDL-32W4000). Można coś na to poradzic?
 

jackn28

New member
p@well napisał:
Sprawdziłem co mogłem:
- konwerter powinien być przekręcony (patrząc od strony anteny) na godzinę 6.30-7.00. Taka zmiana poprawi odbiór - w moim przypadku jakość z 42 do 66%. Jakość w niektórych kanałach dochodzi do 80% czego nie miałem od początku.
- po zmianie ustawień zrestartowałem recoder i pomogło - wszystkie kanały mogę odbierać.
Może pomogłem, ale na pewno się trochę douczyłem.

U mnie przekrecenie konwertera poprawiło jakość z 25% do 65%, a po ustawieniu dokładniejszym mam 82%. Jednak na TVN HD - mam brak sygnału... Jak to jest z tym programem?
 

plusz3

New member
Potrzebuje fachowej, prostej odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:
- czy mając wyższą jakość sygnału mam lepszy obraz, czy tylko jak to w sygnałach cyfrowych mam lub nie i tylko prawdopodobieństwo posiadania sygnału będzie większe
- czy jakość lnb i przewód może mieć DUŻY wpływ na jakość sygnału - mam nowy LNB inveto whitetech i nowe przewody RG6 - odległość ok. 15m w tym połowa w pomieszczeniu.
- czy konwerter powinien być przewodami przekręcony w kierunku od strony anteny "na godzinę 5.30" tzn przewody nie mają być podłączone idealnie w dół - taką gdzieś słyszałem informację
- w n-recoderze jak odczytywać siłę i jakość sygnału: w setup/diagnostyka mam zmieniające się parametry w stosunku do kanałów, natomiast w setup/ustawienia/antana stałe dla wszystkich kanałów (siła/jakość 93/42 I antena; 88/42 II antena BER zawsze 0.0). Jak jakość miałem w granicach 44 -48% nawet przy śnieżycy - wszystko było OK, teraz mam problem...
I tak: siła /jakość I i II - to antena - wszystko w diagnostyce...

- HBO i HBO comedy I 93/40 ber 0.0
II 90/36 ber 1,2 E-4

- HBO2 I 95/30 ber 1,2 E -4
II 89/42 ber 0.0

- KINO POLSKA I 93/40 ber 0.0
II 89/80 ber 0.0

- TELE 5 (nie ogladam, ale...) , to samo co Kino Polska. Tych nie mam, natomiast:

- HBO HD I 90/62 ber 0.0
II 88/42 ber 0.0

- MGM I 93/42 ber 0.0
II 88/42 ber 0.0

- TVN HD I 90/12 ber 4,2 E-4 tak 12!!!
II 89/40 ber 0.0

mam oraz wszystkie inne. Nie zauważam jakiś zmian w obrazie, cięć, czy zaników sygnału.

Reasumując; komuś na forum napisałem, że mam takie parametry i jest wszystko ok i będziemy się martwić jak będą problemy ... no i są. Myślę, że do rozwiązania, więc się zwracam z prośbą o poradę zanim zacznę działać. Czy wystarczy pobawić się ruchami anteny ( alu - 90cm), konwertera czy może macie jakąś inną diagnozę.

Przepraszam, że tak dużo napisałem, ale chciałem dokładnie opisać sytuację może Ktoś inny też z tego skorzysta.

pozdrawiam i czekam na sugestie[/quote]

Kolego więc jakośc sygnału ma ogromne znaczenie do prawidłowego odbierania sygnału. Ze złym sygnałem nawet najlepszy TV nie da rady. Zadowalająca norma to jest 65% powyżej. Telewizja N niestety rzadzi sie swoimi prawami i tak jak w przypadku Cyfry + i CP to nie ma znaczenia więszego wystarczy abys tylko złapał sygnał to juz w n-ce musi wszystko grać z jakością. Natomiast jakośc odbioru w N-ce powala konkurencje.
Co do ustawień które podajesz: w wysokości 40-50% to zdecydowanie zbyt mało aby było zadowalająco. Niestety N-ka potrzebuje wiecej tak w granicach 60-70% a powyżej jest rewelacyjnie. Jaką masz antenę jeśli można wiedzieć??? Jeśli jest oryginalna od N to spokojnie możesz ją wywalić i zakupić coś lepszego w średnicy min 80cm.
Odnośnie twojego kolejnego pytania o wskażniki ANTENA a DIAGNOSTYKA z menu n-ki to wchodząc w ANTENĘ masz ogólny wskażnik jaki dochodzi do dekodera a w diagnostyce pokazuje ci jaki masz sygnał na konkretnym kanale.(oba wskażniki co logiczne są od siebie zależne) Według Twoich danych nie jest za dobrze niestety :(. Kolejna sprawą jest bardzo dobry kabel HDMI niestety w dobry trzeba zainwestować pow. 100 PLN. Co do konwertera to ustawiasz go na samym koncu jak już antena bedzie dokladnie przykrecona i najlepiej ustawiona. Moim zdaniem nie ma znaczenia godzina 5.30 ale jakość musisz zobaczyć na jakiej długości i jakiej szerokości najlepiej odbiera.
Pozdrawiam
 

plusz3

New member
Myder napisał:
A ja mam taki problem, a mianowicie:
zakupiłem oryginalną n-kę - przedtem miałem cyfrę+ - Zamontowałem antenę n-ki i podłączyłem do cyfry,
tutaj odbiór jest bardzo dobry, podłączam do n-box recorder i nic, jakośc 0%.
A poza tym kiedy włączam telewizor na n-ce to wyskakuje mi coś w stylu: "Twój telewizor nie jest
zabezpieczony przed kopiowaniem(...) Podłącz go za pomocą łącza YPbPr" (mam telewizor nowiusieńki SONY BRAVIA
KDL-32W4000). Można coś na to poradzic?

Antenę od C+ możesz sobie na ociekaczne przerobić tak samo oryginalne anteny N-ki są do dupy. Jak chcesz mieć dobry sygnał musisz kupić dobra antenę min. 80 cm
jeśli chodzi o to ostrzeżenie na początku to nie zwracaj uwagi na to to normalka. Jest to zależno od tego co pierwsze włączasz czy TV czy Nboxa
Pozdrawiam
 

Myder

New member
Już ustawiłem na oryginale n'ki siła: 75% a jakość:100% (Sam się zdziwiłem^^). Ale jeszcze jest takie coś,
że jak włączam n'kę to muszę ręcznie włączać HOME--->Wejścia zewnętrzne--->HDMI1

Nie da się tego zrobić tak, żeby jak włączam n'kę to się automatycznie włączyła?
 

yarson

New member
Myder napisał:
Już ustawiłem na oryginale n'ki siła: 75% a jakość:100% (Sam się zdziwiłem^^). Ale jeszcze jest takie coś,
że jak włączam n'kę to muszę ręcznie włączać HOME--->Wejścia zewnętrzne--->HDMI1

Nie da się tego zrobić tak, żeby jak włączam n'kę to się automatycznie włączyła?

mi sie odpala automatycznie, może to od TV zależy...
 

bestfilm

New member
Mam antenę triax TRIAX TD-100. Muszę niestety zastosowac dość długi przewód ~ ok 30m - 40m. Konwenter TWIN Inverto IDLP-40TL. Czy będę miał z tego powodu jakies spore straty? Mam nbox rec.
 

wiko73

New member
Witam!

Po przeczytaniu tego wątku myślałem, że montaż anteny to jeden wielki problem, a znalezienie dobrej jakości sygnału graniczy z cudem. Już nawet miałem wołać instalatora. Ostatecznie postanowiłem sam to wszystko ogarnąć i zajęło mi to około 30 minut. Wcześniej miałem już przymocowany maszt do ściany bloku (pole widzenia anteny niestety zadrzewione ale inni obok mieli anteny co oznacza że jakiś sygnał dociera). Antenę kupiłem aluminiową Famaval 80 do tego konwerter monoblock V -22 twin i osadziwszy to prowizorycznie na maszcie podpiąłem analogowego amstrada z ustawioną częstotliwością na TV5 Europe i od raz pojawił mi się sygnał. Lekko poruszyłem anteną i obraz był idealny. Później przełączyłem na TVN było trochę dropów, ale dało się dostroić, że było prawie dobrze. Dokręciłem cybanty i nadszedł czas prawdy - wpiąłem nowiutkiego nbox rekordera i od razu znalazł sygnał, zaproponował aktualizację oprogramowania po czym wyświtliła się informacja o konieczności aktywacji. Zadzwoniłem z komórki i za trzecim razem drogą automatyczną dokonałem aktywacji. Po ok. 30 minutach pojawił się piekny, wyrazisty obraz.
A teraz najlepsze - uzyskałem siłę sygnału 96%-97% i jakość po 100% zarówno na satelicie Hot Bird jak i Astra, programy się nie tną, wszystko wygląda cudnie póki co na TV CRT ale już wkrótce bedzie jakaś plazma.

To tyle, pozdrawiam i życzę owocnych instalacji.
Sposób na analogowy dekoder jest na prawdę bardzo dobry.

Pozdrawiam
WIKO
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Powiem więcej, do montażu anteny zabrałem się razem z żoną. Ponieważ wcześniej trochę czytałem o tym jak to dobrze zrobić i w ogóle jak najlepiej podejść do tego tematu, posprawdzałem sobie wszystko wcześniej, ustawiłem kąt elewacji anteny, ustawienie konwertera i nawet sprawdziłem i ustaliłem kąt azymutu z dokładnością do tego, na jaki mniej więcej punkt (tutaj budynek) na horyzoncie powinna być skierowana antena. Zabraliśmy się za montaż anteny do masztu, wszystko sprawnie i bez problemów - gotowe. Mówię do żony tak: "No to teraz zacznie się zabawa, bo musimy znaleźć teraz tę prawidłową pozycję anteny. Podejdźmy do telewizorka to pokażę Ci te parametry, o które poproszę żebyś odczytywała i podawała je do mnie".
Podchodzimy do tv, włączamy odbiornik, włączamy n-boxa i po chwili pojawia się plansza "Odbierasz już sygnał z satelity HotBird. Aby dokonać aktywacji..." :D
W sumie to nasze późniejsze modyfikacje ustawień anteny i konwertera już nie wniosły tak dużo do wysokości parametrów jakości :)

Pozdrowienia!
 

margielm

New member
Cześć,
jestem tu całkiem nowy, jak widać po ilości postów na lewo od tego zdania więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś w moim pytaniu będzie nie tak. Oczywiście przeglądałem już forum wielokrotnie, lecz nie wykluczam, że coś uszło mojej uwadze i podobne do mojego pytanie już uzyskało tutaj odpowiedź.

Po przeprowadzce szykuje się do kupienia tv (ciekawostka: jak na razie mam 16 letniego samsuna którego dostałem na komunię i sprawuje się świetnie:) ) i platformy cyfrowej. Padło na N-kę. Mieszkam w centrum warszawy w kamienicy 3 piętrowej na pierwszym poziomie. Na początku chciałem antenę zamontować na dachu, lecz wątpliwości moje wzbudzał sposób doprowadzenia kabla do mojego mieszkania. Przyjrzałem się więc instalacją innych lokatorów (anten satelitarnych w okolicy jest bardzo dużo) i z przerażeniem stwierdziłem, że kable są zrzucone z dachu i wchodzą do okna, natomiast cała ich długość nie jest do niczego przymocowana i radośnie dynda sobie na wietrze. Powiem szczerze, ze wygląda to co najmniej nieestetycznie i niefajnie. Postanowiłem sam tak nie robić i zamontować antenę przy oknie. No i tutaj rozpoczyna się cześć pytająca. Okna mam skierowane na zachód, a wszystkie anteny w okolicy skierowane są na południowy zachód (przy czym bardziej na Południe niż na zachód - ale to pewnie wszyscy tutaj wiecie), więc talerz anteny musiał by być zainstalowany prawie prostopadle do fasady budynku. Czytałem tutaj, że polecacie anteny o średnicy 80 cm, z czego wynika, że uchwyt na antenę powinien odstawać jakieś 40 cm od ściany.

Czy w przedstawionej przeze mnie sytuacji może być jakiś problem z zamontowaniem anteny? jeśli nie to czy możecie mi polecić jakiś uchwyt wystarczająco długi i stabilny by taka antenę utrzymał. Dodatkowo jeśli nie proszę zbyt wiele to polecenie konkretnej anteny było by dla mnie bardzo użyteczne.

Pozdrawiam i dzięki serdeczne za udzieloną pomoc!
 

p@well

New member
Z instalacją nie powinno być problemów, jeżeli nie ma przeciwwskazań właściciela kamienicy.
Możesz użyć zwykłego uchwytu typu: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=503415985 ( to tylko szybki przykład), choć odpowiedniejszy byłby na 50cm, gdzieś kiedyś taki widziałem. Ważne jest tez by w odległości min 15m od linii odbioru konwertera nie było drzew, balkonów czy innych budynków, które mogą przysłonić satelitę.
pozdrawiam
 

margielm

New member
Dzięki serdeczne za odpowiedź i linka!
Poruszony przez Ciebie temat kamienicy może być kolejnym problemem. Na szczęście właścicielami kamienicy są jej mieszkańcy i są już tutaj inne anteny na fasadzie, ale znacznie, znacznie mniej niż tych na dachu (i zwisających kabli :/ ). Od kilku dni próbuje się skontaktować z administratorem budynku i spytać o sprawy formalne (mam nadzieje, ze konserwatora zabytków nie będę musiał włączać w ten proces), ale nikt nie odbiera telefonu.

Co do drzewa to nawet jedno jest, ale chyba nie bezpośrednio na linii anteny. A jeśli jakieś pojedyncze gałęzie wchodzą to może to być problem?
 

chrees

New member
p@well napisał:
Z instalacją nie powinno być problemów, jeżeli nie ma przeciwwskazań właściciela kamienicy.
Możesz użyć zwykłego uchwytu typu: ( to tylko szybki przykład), choć odpowiedniejszy byłby na 50cm, gdzieś kiedyś taki widziałem. Ważne jest tez by w odległości min 15m od linii odbioru konwertera nie było drzew, balkonów czy innych budynków, które mogą przysłonić satelitę.
pozdrawiam

Ja właśnie dziś się zabieram za instalację anteny: 80 cm, konwerter typu twin. Problem jest w tym, że linię do satelity przysłania budynek 10 piętrowy (sam mieszkam na 2 piętrze), a dokładnie jego prawy skraj. Co prawda budynek znajduje się w odległości większej niż 15 m (tak na oko jakieś 35-50 metrów), ale martwię się, czy uda mi się złapać jakiś konkretny sygnał dla recordera, a niestety instalacja na dachu nie wchodzi w rachubę (administrator nie wyraża zgody). Jak myślicie: złapię sygnał?
 

chrees

New member
Zadziałało, co prawda z anteną 100 cm a nie 80, ale chodzi. Poziom sygnału na głównym to siła 79%, jakość od 70-78% oraz BER mniej niż 1,0E-2. Na zezie natomiast siła 76%, jakość 62-68% a BER mniej niż 2,2E-2.
Jeden efekt był niespodziewany: sygnał Astra (o przełączeniu używając diseqa) był o wiele mozniejszy a jego jakość oscylowała na poziomie 95%, choć w teorii powinno być na odwrót.
Podsumowując: działa jak ta lala:)
 

Stilon

New member
Jeżeli ktoś poszukuje dłuższych uchwytów to polecam ze sklepu internetowego Delta Poznań (nie jestem z tym sklepem związany). Sam zakupiłem uchwyt UML-43H120 i po przyręceniu cybantami do balustrady balkonu antenka jest stabilnie zamontowana. Także polecam.
 
Do góry