[Nasze Zestawy AV] mój smart leaving room

iT!T

Member
- jakie gniazdka typu Smart Plug polecacie, tak, by były rozpoznawane przez Alexę? Na początek powiedzmy 3-4sztuki.

Osobiście, ze sprawdzonych przeze mnie urządzeń najmniej polecam Sonoff (mimo że sam jeszcze kilku używam, Basic i Touch - wszystkie z podmienionym firmwarem) są tanie i tu kończą się ich zalety. W zamian zachęcam do zapoznania się z produktami marki Shelly które obecnie szturmem zdobywają rynek IoT

Shelly ma szereg zalet:
-Jest to produkcja europejska, z niezbędnymi certyfikatami bezpieczeństwa.
-Urządzenie, podobnie jak konkurencja, do obsługi może wykorzystywać serwer producenta, ale jeżeli ktoś ceni sobie bezpieczeństwo własnej sieci to bez żadnej ingerencji w oprogramowanie może korzystać z niego lokalnie po wifi bez pośrednictwa obcych serwerów (wyłączona opcja cloud).
-dla tych, którzy w przyszłości będą chcieli rozbudować swój smart dom i zintegrować go w jednej aplikacji (Domoticz, Hass, OpenHub, itp), Shelly wspiera komunikację po otwartym standardzie MQTT
-wersje Shelly 1, 1PM i 2.5 są ponad 2x mniejsze niż Sonoff basic
- obsługa GH i Amazon Echo
- stosunek cena do jakości bardzo korzystny,
- całkiem fajna aplikacja, na którą nie jesteśmy skazani bo producent pozwolił również na wykorzystanie MQTT lub HTTP
- tworzenie scen itd.
- i wiele wiele innych.

Szczególnie ciekawe są Shelly1, 1PM czy 2.5 - urządzenia montujemy w głębokiej puszce za gniazdem lub włącznikiem światła (wymagana instalacja 3 przewodowa). I de facto na pierwszy rzut oka mamy normalne gniazdo lub włącznik światła (tradycyjny włącznik mono lub bistabilny może być podpięty pod Shelly i manualnie kontrolować przekaźnik). Wersja 1PM i 2.5 ma licznik energii oraz czujnik przegrzania spowodowany zbytnim obciążeniem.
Jeżeli przepięcie 3 kabli to zbyt wiele, to zwykłe Smart plug również są dostępne.

Mam u siebie kilka Shelly1 i są świetne. Latem przymierzam się do rolet sterowanych z użyciem Shelly2.5.

Ps. do poważniejszych zastosowań (innych niż lampka nocna ;) ) odradzam wszelkie gniazda typu RF chyba, że producent jasno określa, że transmisja danych jest szyfrowana. W przeciwnym wypadku może się okazać że złośliwy sąsiad włącza wam żelazko.
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Dojechał dzisiaj do mnie podwójny włącznik Sonoff, bałem się, że to mega chińszczyzna, a tu zaskoczenie bo włącznik wydaje się być solidny.

 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Oby tylko nie zepsłuło sie po roku. Ja juz wymieniałem 2x Livolo w ciągu roku. Odpukac, teraz działa już ze 3 lata bez zarzutu. Jak tylko zrobią równie elegancką wersję smart to wymienię.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja mam taki nie wiem ile, ze dwa lata i nic sie nie dzieje.
Zreszta zadne sonoffy mi sie jeszcze nie zepsoly.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie Livolo od lat, świetnie się sprawdza. Aczkolwiek, jeżeli chcemy użyć ręcznie, to trzeba mocniej docisnąć, w sklepie jak patrzyłem wystarczy musnąć, być może, że coś nie styka idealnie, ale pilotem bajka. Sceny, nie sceny, bajka.
Kiedyś zgubiłem instrukcje, gość telefonicznie pięknie wszystko wyjaśnił.
Jest ok, no i wygląd świetny.
 

banash

New member
Chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o opinię.

Planuję zorganizować "inteligentne oświetlenie w sypialni. Trzy źródła światła - jedno główne na suficie (żyrandol) i dwie lampki noce. W każdym punkcie po jednej żarówce yeelight (RGB).

Stary blok, instalacja dwu przewodowa, więc teoretycznie nie ma jak wykorzystać inteligentnego przełącznika. W praktyce jest to jednak możliwe, bo instalacja przewiduje dwa punkty w suficie, więc nieużywanym przewodem (mam jeden punkt na suficie) doprowadzę N i mamy zasilanie dla przełącznika.

Teraz czas na temat, nad którym się zastanawiam.

Jaki użyć przełącznik?

Zasilanie do żarówek będzie podpięte na stałe (wiadomo - bez tego nic nie zadziała). Pewnie lampki nocne będą miały przełączniki, ale na stałe załączone. Chciałbym przełącznikiem na ścianie bezprzewodowo te żarówki załączać i wyłączać, jeżeli będę miał ochotę zrobić to przełącznikiem. Czy te przełączniki, które prezentujecie ściemniają w aplikacji czy regulują moc? Czy mają możliwość jednego i drugiego?

Żarówki będą także sterowne za pomocą aplikacji google home i asystenta (głośnik mini w sypialni). Wszystkie "kombinacje" są nakierowane na to, by móc żarówkami sterować wszystkimi trzema metodami jednocześnie - przełącznik, telefon, asystent.
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o opinię.



Planuję zorganizować "inteligentne oświetlenie w sypialni. Trzy źródła światła - jedno główne na suficie (żyrandol) i dwie lampki noce. W każdym punkcie po jednej żarówce yeelight (RGB).



Stary blok, instalacja dwu przewodowa, więc teoretycznie nie ma jak wykorzystać inteligentnego przełącznika. W praktyce jest to jednak możliwe, bo instalacja przewiduje dwa punkty w suficie, więc nieużywanym przewodem (mam jeden punkt na suficie) doprowadzę N i mamy zasilanie dla przełącznika.



Teraz czas na temat, nad którym się zastanawiam.



Jaki użyć przełącznik?



Zasilanie do żarówek będzie podpięte na stałe (wiadomo - bez tego nic nie zadziała). Pewnie lampki nocne będą miały przełączniki, ale na stałe załączone. Chciałbym przełącznikiem na ścianie bezprzewodowo te żarówki załączać i wyłączać, jeżeli będę miał ochotę zrobić to przełącznikiem. Czy te przełączniki, które prezentujecie ściemniają w aplikacji czy regulują moc? Czy mają możliwość jednego i drugiego?



Żarówki będą także sterowne za pomocą aplikacji google home i asystenta (głośnik mini w sypialni). Wszystkie "kombinacje" są nakierowane na to, by móc żarówkami sterować wszystkimi trzema metodami jednocześnie - przełącznik, telefon, asystent.
Możesz kupić przełącznik na baterie. Najprostsze rozwiązanie.
 

banash

New member
Możesz kupić przełącznik na baterie. Najprostsze rozwiązanie.

Zupełnie nie zrozumiałeś problemu. Zasilanie do przełącznika jest - napisałem w jaki sposób zrealizowane.

Żeby było prościej, napiszę inaczej. Problem sprowadza się właściwie do tego, żeby ten przełącznik na ścianie był przyciskiem, który zmienia stan inteligentnej żarówki. Żeby realizował dokładnie tę samą funkcję, co przycisk włączania/wyłączania w aplikacji w telefonie.

Absolutnie nie chcę, żeby on powodował fizyczne odłączenie zasilania od żarówki, bo w ten sposób tracę możliwość jej sterowania przez telefon/asystenta.
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Zupełnie nie zrozumiałeś problemu. Zasilanie do przełącznika jest - napisałem w jaki sposób zrealizowane.



Żeby było prościej, napiszę inaczej. Problem sprowadza się właściwie do tego, żeby ten przełącznik na ścianie był przyciskiem, który zmienia stan inteligentnej żarówki. Żeby realizował dokładnie tę samą funkcję, co przycisk włączania/wyłączania w aplikacji w telefonie.



Absolutnie nie chcę, żeby on powodował fizyczne odłączenie zasilania od żarówki, bo w ten sposób tracę możliwość jej sterowania przez telefon/asystenta.

To Ty nie rozumiesz rozwiązania :D

Przełącznik np. ten od Xiaomi działa tak samo niezależnie czy ma stałe zasilanie czy nie. Żarówki i tak muszą być cały czas "pod prądem", a to, że doprawadzisz zasilanie do przełącznika powoduje jedynie, że nie musisz wymieniać baterii.
Sam na ścianie mam zwykłe włączniki cały czas na ON, a oświetleniem steruje za pomocą Google Home (90% czasu), telefonu i przycisków Xiaomi Switch. Możesz je dowolnie zaprogramować (3 funkcje) i nalepić na ścianę. U mnie leżą obok łóżka w sypialni i kilka w salonie. Plusem tego rozwiązania jest możliwość szybkiego odcięcia prądu od żarówek w razie czego. Jak masz tylko przełącznik Smart to wiąże się to z rozebraniem go i fizycznym odłączeniem przewodów.
 
Ostatnia edycja:

banash

New member
To Ty nie rozumiesz rozwiązania :D

Przełącznik np. ten od Xiaomi działa tak samo niezależnie czy ma stałe zasilanie czy nie. Żarówki i tak muszą być cały czas "pod prądem", a to, że doprawadzisz zasilanie do przełącznika powoduje jedynie, że nie musisz wymieniać baterii.
Sam na ścianie mam zwykłe włączniki cały czas na ON, a oświetleniem steruje za pomocą Google Home (90% czasu), telefonu i przycisków Xiaomi Switch. Możesz je dowolnie zaprogramować (3 funkcje) i nalepić na ścianę. U mnie leżą obok łóżka w sypialni i kilka w salonie. Plusem tego rozwiązania jest możliwość szybkiego odcięcia prądu od żarówek w razie czego. Jak masz tylko przełącznik Smart to wiąże się to z rozebraniem go i fizycznym odłączeniem przewodów.

Możemy się przekomarzać, ale nie widzę w tym sensu. Wyraźnie nie odpowiedziałeś na problem, który zadałem. Nigdzie nie napisałem, że zastanawiam się nad rozwiązaniem zasilania.

Poprosiłem o opinię na temat realizacji jakie przyciski spełnią funkcję, o którą mi chodzi. Na elektronice się znam, ale zabawę z inteligentnym domem dopiero zaczynam, więc chcę skorzystać z doświadczeń użytkowników (Twojego oczywiście też, jeżeli masz ochotę się nim podzielić).

Zależy mi właśnie żeby ten przełącznik na ścianie, który jest cały czas ON wymienić na coś czym posteruję żarówkami nie zdejmując z nich zasilania. Pomysł z przyciskami Xiaomi jest jak najbardziej fajny i godny przemyślenia. Czy te przyciski wymagają jakiejś centralki?

Z drugiej strony, o ile to możliwe, zależałoby mi żeby nie obklejać mieszkania przełącznikami. W przypadku zastąpienie fizycznego przełącznika uzyskuję na ścianie coś ładniejszego i do tego 3 przyciski - bo takie oczywiście można dostać. Pytanie tylko, które z dostępnych na rynku zrobią to, czego chcę?
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Napisałem o przełączniku Xiaomi... Wpisz w Google Xiaomi Aqara Switch Wireless. Powinien działać bez centralki. Wersja Zigbee tylko z centralą.
 

iT!T

Member
Chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o opinię.

Jaki użyć przełącznik?

Zasilanie do żarówek będzie podpięte na stałe (wiadomo - bez tego nic nie zadziała). Pewnie lampki nocne będą miały przełączniki, ale na stałe załączone. Chciałbym przełącznikiem na ścianie bezprzewodowo te żarówki załączać i wyłączać, jeżeli będę miał ochotę zrobić to przełącznikiem. Czy te przełączniki, które prezentujecie ściemniają w aplikacji czy regulują moc? Czy mają możliwość jednego i drugiego?


Cześć,
piszesz o trzech źródłach światła oraz sterowaniu przełącznikiem.

Piszesz o Yeelight. Zatem, uzasadnione będzie użycie przełączników od Xiaomi, bo można konfigurować i kontrolować je w jednej aplikacji. Te przyciski nie pozwalają na płynne ściemnianie ale mają możliwość zdefiniowania akcji np 2xklik ściemnia światło do 20% i zrobisz to właśnie w tej jednej apce. Nie jest to idealne ale płynne ściemnianie w twoim przypadku wiązałoby się z dodatkową inwestycją, ceny zależnie od producenta (imo przerost formy nad treścią). Internety podsuwają np. coś takiego Dimmer ale nie miałem z tym do czynienia więc się nie wypowiem.

Można użyć też przycisków innych producentów ale wtedy integracja przez Google/Alexa, tylko warto zwrócić uwagę, czy jak z jakiejś przyczyny stracisz połączenie z internetem (np awaria u ISP) nie stracisz większości funkcjonalności na czas przerwy w dostawie netu.

Do przycisków Xiaomi potrzeba bramki, ponieważ nie działają one po Wifi a po Zigbee.

Warto też przemyśleć, czy pełna kontrola z przycisku jest potrzebna, zwłaszcza kiedy jest asystent głosowy. Rozumiem włączenie/wyłączenie przyciskiem, kiedy się wchodzi/wychodzi, ale ściemnianie czy kolory? Ja załatwiam to głosowo i nie brakuje mi manualnej obsługi tych funkcjonalności przyciskiem. Twój wybór.

Możliwości jest sporo, wszystko zależy ile chcesz zainwestować i czy w przyszłości dalej rozwijać smart home.
 
Ostatnia edycja:

banash

New member
Dzięki za odpowiedź!

Może faktycznie wyraziłem się nieprecyzyjnie (w każdym razie bardzo się starałem). Zdecydowanie chodzi o sposób jaki przedstawiłeś w ostatnim akapicie. nie chcę żadnego ściemniania i cudowania z tego przycisku. Chcę nim tylko zapalić/zgasić żarówkę. wszystko inne zamierzam robić komendami głosowymi.

Fizyczny przycisk załatwia sprawę włączenia/wyłączenia kiedy się wchodzi/wychodzi. Niestety odłącza też żarówkę od zasilania, co uniemożliwia mi jej włączenie głosem (jakby mi się zachciało akurat tak, bo np leżę już na łóżku).

W tym momencie skłaniam się ku przełącznikowi firmy NEO (nie mogę wkleić linku, bo jeszcze jestem noobem - antyspam).

Można podpiąć pod google home i asystenta. Chyba kupię i przetestuję.
 

iT!T

Member
W tym momencie skłaniam się ku przełącznikowi firmy NEO


Wrzuć chociaż pełną nazwę, albo zmodyfikowany link (z _ zmiast .), może się komuś przydać.


Ps. Do autora tematu czy admina(?) wątek z prywatnego zaczyna przekształcać się w dyskusję o smart home ogólnie. Może warto pomyśleć o dedykowanym temacie ogólnym?
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
zamiast bezprzewodowego przycisku kup magic cube-to taka kostka rubika(tylko malutka) i ma 6 funkcji-sam posiadam tą kostkę od xiaomi i jest mega,ściemnianie kręcisz kostką w lewo,rozjaśnianie jak ruchy zegarka,uderzenie kostką włącza lub wyłącza dane oświetlenie itp cuda na kiju
 
Do góry