Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Tomanek

New member
[x] Create chapter menu option CREATES the chapter pages.

Yes I know, but do a simple test - if you select [x] Create chapter menu pages and option [x] Aply button position settings - black bar at the bottom of the screen is displayed.
Is that supposed to be?
I previously thought that this option only creates a black bar at the bottom.

It is an option which will display the progress of extracting chapter thumbnails (and in case of many chapters it will slow down multiAVCHD).

Now everything clear...

Tomanek
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tomanek
To trochę nie na temat wątku, ale przecież zdjęcia mogą być ważnym elementem menu AVCHD
Ja nie mam problemów z wyświetlaniem zdjęć (bo zarówno PS3 jak i mój TV Samsung z USB robią to b. dobrze), więc nie zamieniam .jpg na .m2ts i w dokładnym słowa tego znaczeniu, nie mam więc w tym względzie zbyt dużego doświadczenia. Wydaje mi się jednak, że ilość Kb/s decyduje przede wszystkim o jakości materiału, bo ma bezpośredni związek ze stopniem kompresji przy kodowaniu. Jeżeli zejdziesz poniżej pewnej wartości bitrate, to w pierwszej kolejności zauważysz właśnie obniżającą się jakość (przy dobrej jakości TV, z dużym ekranem full HD). Z płynnością natomiast mogą być kłopoty przy nadmiernym bitrate, bo np. odtwarzacz ma zbyt małą wydolność i nie nadąży w wymaganym czasie rozkodowywać klatek.
Zależność między bitrate, a jakością materiału filmowego nie jest zależnością "proporcjionalną" tzn gdy film bardzo dobrej jakości (nagrany z wysokim bitrate) będziesz przekodowywał, obniżając stopniowo bitrate, to zmiany początkowo będą mało zauważalne. To też zależy zresztą od stosowanego kodeka, co wyraźnie wynika z różnej jakości uzyskiwanej przez programy różnych producentów (zakładając stosowanie h264). Przy filmach HD, bitrate ok. 7000 uznałbym za dolną akceptowalną granicę. Przy zdjęciach wartość tę zapewne można obniżyć (obniżająć np liczbę klatek referencyjnych - bo przecież obraz jest statyczny). Tę dolną granicę sam musisz ustalić w zależności od tego:
-na jak dużym TV to oglądasz i z jakiej odległości
-jakim programem się posługujesz przy przekodowywaniu i co w nim możesz ustawić
-jakiego odtwarzacza używasz i jakie ma ustawienia
-jaką wrażliwość masz na dostrzeganie wad obrazu
Ta ostatnia kwestia bynajmniej nie jest marginalna - stąd min. biorą się skrajne oceny tego samego materiału filmowego, pobranego z sieci lub otrzymywanego z określonego programu NLE.
Ogólnie wydaje mi się, że przerabianie .mpg na .m2ts nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej byłoby przekodowywać same zdjęcia (dla zmiany rozdzielczości i ew. proporcji) i zapisywać z małą kompresją, ale nadal jako .jpg
-masz wówczas pełną swobodę w organizacji oglądania
-bezpośredni dostęp do każdego zdjęcia
-możesz je oglądać z dodatkiem najprzeróżniejszych efektów i wyświetlane z różną częstotliwością
-zajmują mało miejsca na nośniku (dysk, płytka czy karta pamięci)
Owszem są sytuacje, że zamiana .jpg na .m2ts jest pożądana np. coś udało ci się sfotografować, nie masz tego na filmie, a chcesz to pokazać razem z innym materiałem filmowym.
Oczywiście w tym temacie (jaki i w każdym innym) można mieć odmienne zdanie. W końcu to bardzo dobrze, że różni ludzie postrzegają te same rzeczy w odmienny sposób.
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
No właśnie u mnie są zdjęcia waznym elementem bo moge sobie w jednej strukturze i w jednym menu mieć dostęp do filmów i jednocześnie do zdjeć dotyczacych danego tematu.
Dla mnie tak jest wygodniej, ale oczywiście każdy robi wszystko dla siebie i odmienność w wielu kwestiach jest wskazana.
Co do bitrate - bede musiał potestować aby uzyskać z tych zdjeć jak najlepszą jakość przy jak najniższym bitrate. Na razie zszedłem do 9000 Kb/s i jest OK.
Dzięki za uwagi i spostrzeżenia.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tomanek, ta nowa opcja (picture slideshow in multiAVCHD) jest jakby specjalnie pisana dla ciebie, ale oczywiście i wielu innych użytkowników z niej chętnie będzie korzystać.
 

zieloony

New member
Mam problem.
Dla próby dodałem kilka ścieżek dźwiękowych do jednego tytułu (podkład muzyczny),
1. oryginalna
2. WAV (DTS)
3. ten sam plik co w 2, tylko rozszeżenie zmieniłem na DTS
4. mp3

Dodatkowo jako podkład muzyczny do menu dałem plik nr 2.

Ścieżka nr 2 i 3 nie działają.
w menu również brak podkładu muzycznego

(przerabiałem jakieś filmy z DTS i one działają, również plik z ścieżki nr 2 działa odtwarzany z HDD)

Wiecie o co chodzi ?




P.S.
Wielkie dzięki za slideshow, myślałem o czymś takim :)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Samo rozszerzenie .wav jeszcze o niczym nie mówi-zależy jak on został zapisany. Pliki WAVE mogą być zapisane przy użyciu dowolnych kodeków audio, ale zazwyczaj stosuje się nieskompresowany format PCM. Ja stosuję zawsze zapis jako LPCM, bo dla struktury AVCHD jest odpowiedni. Zmiana samego rozszerzenia oczywiście nie zmienia charakteru samego pliku.

Czekając na jakiś opis wyniku testów przez innych, przedstawiam te, które sam uzyskałem:
-Jeżeli do multiAVCHD wczytam strukturę AVCHD zapisaną przez kamerę na karcie pamięci lub strukturę utworzoną przez HD Writer i ustawię mod "p", to po zakończeniu kompilacji, we folderze HDAVCTN są same czarne kwadraty i struktura nie nadaje się do odtwarzania. Wynika to z faktu, że plik tytułowy .jpg, jest czarny i ma miejsce "Failed to extract title thumbnail for title #1"
Taki sam rezultat uzyskuje się przy indywidualnym wczytywaniu plików .mpls i ustawieniu modu na "p".
Jedyną drogą do uzyskania poprawnej struktury AVCHD z zachowaniem plików .m*ts nie połączonych (tzn przy mod "p"), jest ręczne wstawienie we folderze HDAVCTN jakichkolwiek dobrych plików .jpg w miejsce tych czarnych i powtórzenie kompilacji. Jest to raczej nie do zaakceptowania, z uwagi na uciążliwość w realizacji.
-Jeżeli dla wymienionych powyżej przypadków ustawię mod "f", to struktura wynikowa jest poprawna pod każdym względem, ale oczywiście wszystkie pliki odpowiadające danemu .mpl* zostają ze sobą połączone.
Dla kompletu możliwych przypadków należy jeszcze przypomnieć wcześniej już opisane:
-Pierwsza kompilacja oparta jest na wczytaniu kompletnej struktury AVCHD (z karty pamięci lub z HD Writer) i jest wykonana przy użyciu multiAVCHD wersji 3.0, a powtórna przez 3.1 i w wyniku uzyskuje się działającą strukturę, ale wszystkie rozdziały powyżej 12 mają czarne ikony
-Wykonuje się wczytanie indywidualnych plików .mpl ze struktury już raz kompilowanej w multiAVCHD i po usunięciu folderu HDAVCTN i ustawieniu modu na "f" wykonuje się powtórną kompilację. Wynik jest całkowicie poprawny.

Wnioski:
1. Nieżależnie skąd pochodzi struktura AVCHD lub pliki .mpl* (z kamery, z HD Writer, czy z multiAVCHD), przy mod "p" (pliki .m*ts nie są łączone), zawsze uzyskuje się błędną strukturę AVCHD
2. Jak wyżej, ale mod "f" - wynik zawsze jest poprawny.

Wniosek generalny:
W wersji 3.1 powinny zostać wprowadzone jakieś zmiany, które umożliwią uzyskanie struktury AVCHD z plikami .MTS, które nie są połączone. Tu nie chodzi o mnie, bo ostatecznie mogę wypełnić folder HDAVCTN własnymi plikami w drugiej kompilacji. Zachowanie w strukturze AVCHD plików źródłowych, ma bardzo wiele zalet (o czym już pisałem) i może być interesujące dla każdego użytkownika i tak dobry program, jakim jest multiAVCHD powinien to uwzględnić.
 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
odnośnie mojego pliku wav (dts).
Dziwi mnie fakt, że z tym plikiem robiłem strukturę audio (multiAVCHD) i dźwięk DTS był.

media info:
Pełna ścieżka : H:\MUSIC\Lady Gaga\03 - Paparazzi.wav
Format : Wave
Rozmiar pliku : 35,0 MB
Czas trwania : 3 min.
Całkowita przepływność bitów : 1.411 Kb/s

Audio
ID : 0
Format : DTS
Format/Informacja : Digital Theater Systems
Profil formatu : LE / 14
ID kodeka : 1
ID kodeka/Wskazówka : Microsoft
Czas trwania : 3 min.
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 1.411,2 Kb/s
Kanały : 6 kanałów
Rozmieszczenie kanałów : Front: L C R, Surround: L R, LFE
Częstotliwość próbkowania : 44,1 KHz
Rozdzielczość : 24 bity
Rozmiar strumienia : 35,0 MB (100%)
 

deank

New member
Since AC3 and DTS custom audio is not re-processed you need to make sure it conforms the standard. In your case - 44.1kHz is not supported and you can't simply name WAV audio as DTS - these are two different things.

So your problems are 2: You need to name your file .DTS and before importing it you need to convert it to 48kHz.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tomanek
Nie wiem czy to prosty zbieg okoliczności, ale wyszło na to jakby twój post zainspirował Deana.
Pokaz slajdów w multiAVCHD już jest dostępny - napisz o swoich wrażeniach. Ja zrobiłem test na 11 zdjęciach formatu 1920x1080 i odnoszę wrażenie, że Dean dobrał optymalnie sposób ich kodowania. Zdjęcia źródłowe miały 9,87 MB, a cała kompilacja z menu wyszła na 39 MB. Przy niektórych przejściach u mnie, dało się zauważyć siatkę makrobloków kodowania, ale zdjęcia jako takie są całkiem dobre. Można oczywiście dodać sobie jakiś podkład muzyczny lub komentaż słowny. Pokaz slajdów stanowi poprostu jeden tytuł i może zatem być ich w różnych miejscach dużo wśród innych tytułów czysto filmowych.
Mamy więc kolejną nowość w multiAVCHD, która przez wielu użytkowników przyjęta będzie z wielkim zadowoleniem.
A więc kolejny plus dla Deana.
 

zieloony

New member
Dean, dzięki za wyjaśnienie.
Chociaż dla mnie to dziwne, bo sam plik .m2ts (w STREAM), działa dobrze, wszystkie ścieżki dźwiękowe działają poprawnie.
Próbowałem znaleźć jak to jest z tym konwertowaniem 44.1 na 48kHZ ale nie jest to takie proste i dam sobie spokój. Zostane przy mp3, chociaż fajna sprawa DTS jako podkład do slajdów.
 

deank

New member
Tomanek
Nie wiem czy to prosty zbieg okoliczności, ale wyszło na to jakby twój post zainspirował Deana.

Well, the avisynth support was already programmed and his post reminded of the endless possibilities which avisynth gives the programmer :) so I decided to add the picture-slide-show. It is kind of basic, but with the [slide right-to-left] option it looks pretty nice.

:) Ideas are most precious, you know... That's why I appreciate feedback from users all over the globe... :)

Dean
 

zieloony

New member
Wiecie może dlaczego nie mogę zrobić slajdów ?? (coś z AviSync, ale co ?)
log:


[11:28:21] *** [DSC_0042.JPG] -
3008x2000 -> 1624x1079 ( 148, 0)
[11:28:21] *** [DSC_0024.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:22] *** [DSC_0043.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:22] *** [DSC_0095.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:22] *** [DSC_0087.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:23] *** [DSC_0083.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:23] *** [DSC_0072.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:23] *** [DSC_0067.JPG] - 3008x2000 -> 1624x1079 ( 148, 0)
[11:28:24] *** [DSC_0051.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:24] *** [DSC_0030.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:24] *** [DSC_0089.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:24] *** [DSC_0086.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:25] *** [DSC_0076.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:25] *** [DSC_0062.JPG] - 3008x2000 -> 1624x1079 ( 148, 0)
[11:28:25] *** [DSC_0058.JPG] - 3008x2000 -> 1624x1079 ( 148, 0)
[11:28:26] *** [DSC_0028.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:26] *** [DSC_0069.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:26] *** [DSC_0079.JPG] - 2000x3008 -> 718x1080 ( 601, 0)
[11:28:26] *** [AVS] Detecting script properties [Picture slideshow (84 pictures)[MAVCPSS-001].avs]...
[11:28:46] *** [AVS] Cannot detect script properties!
[11:28:46] *** [AVS] Cannot create picture slideshow, because of a broken image file!


Edit: Trzeba może zdjęcia wcześniej jakoś specjalnie przygotować?
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
Try another transition (like fade in/fade out)... And make sure you have a lot of free memory (RAM)... You can try after a restart.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
U mnie nie było problemu przy reencodowaniu/uncroppingu (2016x1134 > 1920x1080). W załączeniu LOG:

View attachment 20100214-133551-multiAVCHD.log.txt

Tu jest podgląd transcodingu:

Podgląd przy rencodingu.jpg

A tu fragment Title menu:

Strona tytułowa.JPG
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
The problem is when using more than 20-50 pictures with 'slide right-to-left' transition effect - it requires a lot of memory and sometimes fails.

I added an option to SPLIT the pictures in separate titles... For example you can import 200 pictures and get 5 titles x 40 pictures in a title.

multiAVCHD_pss_0.jpg
 

gaspar

New member
Kolejna super nowość w programie, którą serwuje nam Dean :)
Zrobiłem test, wszystko działa prawidłowo z technicznego punktu widzenia. Natomiast pojawiają się podczas wyświetlania zdjęć (moment statyczny) mikrobloki, czasem wręcz kompletne pogorszenie jakości zdjęcia, na przykład w 4 sekundzie wyświetlania (ustawienie domyślne dla czasu zdjęcia 5 sekund). Nie wiem czym może to być spowodowane.

Taka możliwość slideshow daje kolejną ciekawą rzecz dla naszych zbiorów, gdyż można połączyć klipy filmowe z pokazem zdjęć :) Rewelacja!! Przyszłościowo widziałbym jedną rzecz - mianowicie taką, żeby można było wybrać indywidualnie dla każdego tytułu czy ikona reprezentująca tytuł oraz tło ma być statyczna czy dynamiczna, lub/i dołożyć kolejną opcję w zakładce Settings: Twórz ruchome menu dla klipów filmowych - statyczne dla zdjęć :)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja dzisiaj postanowiłem przetestować w multiAVCHD v.3.1 łączenie plików .m2ts, poprzez ich wczytanie z folderu (poprzednio testowałem łączenie przy wczytywaniu struktury AVCHD lub indywidualnych plików .mpl*). Cała kompilacja przebiegła prawidłowo i otrzymano strukturę z również prawidło działającą nawigacją na wszystkich poziomach menu. Przy odtwarzaniu stwierdzono, że zgodnie z poczynionymi ustawieniami, utworzonych zostało tyle rozdziałów, ile było plików pezeznaczonych do łączenia. Dostęp do każdego rozdziału dla wszystkich tytułów jest taki, jak być powinien. Błędne są natomiast ikony reprezentujące rozdziały i pochodzą one z pierwszego pliku przeznaczonego do łączenia. Wygląda to przykładowo tak:

Chapters Menu.jpg

-Jest to oczywisty błąd, który należy usunąć. W poprzednio opisanych metodach łączenia plików, wersja 3.1 daje prawidłowe wyniki.
Spróbowałem też zrobić test z tworzeniem struktury AVCHD z plików .mpg o rozdzielczości SD, z zastosowaniem wyżej opisanej metody łączenia plików. Ku zaskoczeniu, otrzymana w tym przypadku struktura, ma ikony dla rozdziałów prawidłowe (i cała funkcjonuje też prawidłowo).
-Przy okazji testu ze strukturą z plikami SD, ponownie stwierdziłem, że POP-UP Menu poinno być obniżone do takiego samego położenia, jak jest w POP-UP Menu dla HD. Takie postulaty były już zgłaszane na tym forum, jak i na innych forach.
-Celowym byłoby umieszczenie w Chapters Menu informacji, która strona tego menu aktualnie jest pokazana na ekranie (x) i ile takich stron ma dany tytuł (y) (np. x/y - podobnie jak to jest ze stronami tytułowymi). Przy dużej ilości rozdziałów, taka informacja będzie znacząco ułatwiała orientację przy wyborze rozdziału.
 

zieloony

New member
Sydon dziwne, bo u mnie coś takiego nie występuje (jak dobrze rozumiem, wczytujesz pliki m2ts z jednego folderu, aby zostały połączone w jeden tytuł?) u mnie to działa poprawnie, każda scena ma swój obrazek.
 
Do góry