Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Usprawnienie nawigacji dla struktur AVCHD/BR

Jak wiemy Dean zastanawia się jak usprawnić nawigację dla menu XMB w programie multiAVCHD. Oczywiście jego możliwości są duże, ale nie ma na to zbyt dużo czasu, ani zapewne wystarczającej motywacji, bo użytkownicy głównie zgłaszają problemy związane z kompilacją filmów fabularnych. Z czasem to się zmieni, bo na rynku masowo ukazują się różne urządzenia do odtwarzania filmów w różnych formatach, min .mkv. Natomiast użytkowników kamer będzie wciąż przybywać i będą oni zainteresowani tworzeniem dużych struktur AVCHD/BR, bo większości oferta programów rynkowych nie odpowiada. Ale to wszystko dopiero będzie, a jak narazie, choć moje możliwości są znacznie mniejsze niż Deana (choćby dlatego, że już ma on rozpracowany program do kodowania interaktywnych strumieni nawigacyjnych dla poszczególnych stron menu), to moja motywacja do usprawnienia nawigacji jest zapewne teraz niepomiernie większa. Dlatego więc postanowiłem coś z tym zrobić.
Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie zalet Classic menu z zaletami XMB menu, czyli stworzenie dwupoziomowego menu (hybrydowego). Z Classic menu, (które uruchmiałoby się jako pierwsze) wybierałoby się tytuł, a po jego zatwierdzeniu wyświetlała by się strona menu XMB przynależna do tego tytułu. Teraz już można byłoby ten tytuł uruchomić lub wybrać do uruchomienia jakiś jego rozdział. Ponieważ nie mam zamiaru odtwarzać warsztatu programowego Deana, więc wybrałem prostsze postępowanie, oparte na tym co w tej chwili multiAVCHD może wykonać już. Moja koncepcja bazowała na założeniu, że każdy z 247 możliwych do utworzenia tytułów (bo 5 pozycji tytułowych przeznaczam na wstępną nawigację), może być odszukany przy mniejszej ilości kliknięć niż 28 (nawet w skrajnie niekorzystnych przypadkach). Przyjąłem więc, że z menu startowego musi być możliwość skoku do tytułu 55, 105, 155 i 205. Będąc na stronie XMB dla tytułu 55, przy 25 kliknięciach mogę dotrzeć do każdego tytułu z zakresu 30 do 80. Z innych skoków odpowiednio mogę się poruszać w zakresach: 80 do 130, 130 do 180 i 180 do 230. Z pierwszej strony menu bezpośrednio jest dostępny tytuł ostatni, a więc też w zakresie od 230 w górę. Natomiast z pierwszego menu tytułowego dla filmu (będzie on na pozycji 6) w sposób naturalny możemy uruchamiać tytuły usytuowane do pozycji 30. Aby móc te cztery skoki wykonać, jako pierwsze 5 plików do kompilacji całości wziąłem klipy 3 sekundowe z napisami informującymi, że w czasie odtwarzania danego pliku, po wywołaniu menu, będzie dostępny skok do wyżej wymienionch zakresów. Pierwszy klip informacyjny jest startowym i może zawierać np tekst:"proszę przygotować się do wywołania menu", drugi i następne klipy mogą zawierać tekst "Przejdź do menu jeżeli chcesz uruchomić tytuł z zakresu ..." i tu odpowiednie wpisy 30 do 80, 80 do 130, .. itd
Klipy z odpowiednimi planszami wykonałem w Pinnacle Studio (ale może być dowolnie inny program NLE). Te pięć klipów skompilowałem w multiAVCHD. Następnie przgotowałem sobie 205 bardzo króciutkich plików .m2ts (poprostu na podstawie małej liczby kilkusekundowych plików, rozmnożyłem je w drodze kopiowania do potrzebnej ilości). Następnie wykonałem 4 kompilacje złożone odpowiednio z 55, 105, 155 i 205 plików. W każdej kompilacji pierwszemu tytułowi nadałem nazwę odpowiednio "skok do tytułu nr ...." z wpisem odpowiednio: 55, 105, 155 i 205. To jest potrzebne tylko po to, aby otrzymać 4 ekrany dla menu z zakodowanymi skokami do wymienionych tytułów - ekrany te po każdej kompilacji mają oczywiście numery 01411. Pierwszy ekran pomijamy, a w natępnch numery odpowiednio zmienimy na 01412, 01413 i 01414. Te wszystkie czynności nie są zbyt czasochłonne (bo przecież pliki są baaardzo krótkie i nie trzeba robić ikon dla rozdziałów, no i wykonujemy je tylko raz, a wyniki możemy wykorzystać w wielu kompilacjach, które będziemy wykonywali w przyszłości. Wygląda to tak: do multiAVCHD wczytujemy najpierw tę pierwszą kompilację (czyli jej projekt), którą wykonaliśmy na początku z tymi pięcioma klipami informacyjnymi (na ikony tytułowe możemy dać planszę np z napisem "Tytuł nawigacji wstępnej". Tytułowi pierwszemu nadajemy np nazwę:"Kursor do góry umożliwia skok do ostatniego tytułu\nNaciśnięcie PLAY uruchiamia wyświetlanie plansz informacyjnych". Natępnie wczytujemy naszą właściwą kompilację powiedzmy z 247 pełnymi tytułami filmowymi (też oczywiście przez projekt). Po zakończeniu tej kompilacji we folderze STREAM należy usunąć pliki 01412, 01413 i 01414 podstawiając w ich miejsca swoje, te wcześniej przygotowane. Po uruchomieniu tej wynikowej kompilacji na ekranie pojawi się pierwsza strona menu XMB. Kierując kursor do góry, można jak zwykle wprost skoczyć do ostatniej strony menu czyli ostatniego tytułu i stąd nawigować w dół aż do tego umownego tytułu 230. Jeżeli na pierwszej stronie menu damy "PLAY", to zaczną się odtwarzać owe plansze informacyjne. Gdy będziemy widzieć na ekranie zakres tytułów nas interesujący, wywołujemy menu, które pozwala nam wykonać skok odpowiednio do tytułów 55, 105, 155 i 205, a więc staną się dostępne wspomniane zakresy tytułów.
Jeżeli chcemy uruchomić tytuł z innego zakresu niż aktualnie oglądany, zatrzymujemy odtwarzanie z dowolnej strony tytułowej menu i powtórnie uruchamiamy nasze AVCHD, co daje nam znów dostęp do pierwszej strony menu.
U mnie taka koncepcja znakomicie się sprawdza w praktyce, czyli bardzo wydatnie ułatwia nawigację po wszystkich tytułach. Oczywiście tę metodykę postępowania można zawęzić do mniejszej ilości tytułów. Można też odpowiednio zmienić zakresy naiwgacyjne tytułów, czyli wykonać większą lub mniejszą ilość skoków w zależności od uznania. Metodę tę można zastosować także do SLI/CAR menu.
To co robię, dla początkujących może wydawać się abstrakcją, ale zobaczycie jak szybko będzie wam przybywać filmów i jak trudno bedzie nad tym panować. Duże struktury AVCHD/BR z powodzeniem można także stosować dla posiadanej już kolekcji filmów z kamer SD. To naprawdę wielka frajda mieć wszystko w jednym.
 

gianbuffon

New member
kurcze od ostatniego razu jak robilem strukture sporo sie zmienilo, doszly jakies nowe opcje i teraz kompletnie nie wiem jak mam sie obslugiwac z tym multiavchd. wczesniej przerobienie filmu x264 6GB trwalo pare minut, teraz duzo dluzej. aktualnie che stworzyc strukture dla 1 filmu - 1080p, bez menu, bez transkodowania. doszlo do:
Fast mode enabled (1696x192 @ 23.976 fps with 112px margins)...
na pasku stanu jest: subpictures: 950 (67,4%) i trwa to juz 15 minut :(
wszystko ustawilem tak jak na obrazkach, na stronie Deana.
mam cos odznaczyc? moze ktos pomoc?
 

gianbuffon

New member
mnie wlasnie tez to zastanawia. na poczatku jak mialme film np. 1920x1040, to mi transkodowalo do1 920x1080 . wszedlem w opcje uncrop i dalem don't transcode. i teraz takie cos sie pojawilo i tez jakby transkoduje, bo za dlugo to trwa. kiedys to mi zajmowalo 5 minut a teraz doszly jakies nowe opcje i nie ogarniam tego.
info z mediainfo:
District.9.2009.1080p.BluRay.DTS.x264-WiKi
[img=http://img683.imageshack.us/img683/4538/dddj.png]
 

gaspar

New member
Musiałeś mieć jakąś archaiczną wersję multiAVCHD... ;) Specyfikacja AVCHD nakłada np. rozdzielczość 1920x1080, w Twoim przypadku rozdzielczość pionowa to 1038 ze źródła mkv - transkodowanie do 1080 jest więc wymagane (kodekiem x264), a to troszkę niestety potrwa, o czym porgram informuje na zakładce Log... Transkodowanie dołoży czarne pasy, od góry 21px i od dołu również 21px, czyli bardzo niewiele.
Jeśli nie ogarniasz do końca programu (który cały czas jest rozwijany), to możesz na zakładce ustawień zaznaczyć ptaszka, aby wszelkie niekompatybilne źródła automatycznie były transkodowane jak najbardziej optymalnie zachowując zgodność ze standardem AVCHD i pozwolić pracować programowi.
 

gianbuffon

New member
program mam zaktualizowany do najnowszej wersji. ale rozumiem, ze i tak mam usunac i sciagnac najnowszy?
program bardzo dobrze rozumialem, dawalem nawet porady wielu uzytkownikom, ale odkad nastapily te zmiany, to nie wiem co sie dzieje. wydaje mi sie, ze jak cos nowego dochodzi, to te opcje powinny byc domyslnie wylaczone. tak to teraz nie wiem co zrobic, zeby powrocic do dawncyh ustawien, czyli, zeby mi film dodawalo do struktury w 5 min a nie godzine.
sprobuje zaznaczyc ta opcje, o ktorej piszesz. mam nadzieje, ze cos to da :)
dzieki!
 

gaspar

New member
Włączenie/wyłączenie wspomnianej opcji nie zmieni faktu, że transkodowanie i tak będzie musiało potrwać... Zaznaczona opcja powoduje, że program za Ciebie dobierze odpowiednie parametry do transkodowania, opcja wyłączona pozostawia Tobie pole manewru przy ustawianiu ręcznym.
 

gianbuffon

New member
czyli transkodowanie jest konieczne? wczesniej tego nie bylo i jak film nie mial ''normalnej'' rozdzielczosci, to mial pasek na dole i byl podniesiony do gory
 

gaspar

New member
dokładnie tak było, co nie wyglądało zbyt dobrze wynikowo...
transkodowanie jest konieczne/wymuszone

EDIT
Wydaje się, że jednak można wymusić w programie, aby rozdzielczości non-compilant ze standardem AVCHD nie transkodować - ktoś właśnie poruszył taki temat na forum Deana, jednak jest problem video i napisami http://multiforum.deanbg.com/viewtopic.php?f=2&t=575
Nie testowałem, bo nie mam akurat pod ręką żadnego mkv z niestandardową rozdzielczością.
 
Ostatnia edycja:

gianbuffon

New member
doszedl juz ktos do tego jak przerobic film z niestandardowa rozdzielczoscia bez transkodowania?
chwalilem ten program za szybkosc a teraz niczym sie nie rozni od mkv2vob.
jesli sie nie da, to skad moge sciagnac starsza wersje multiavchd? tak, zeby mi nie transkodowalo. moge miec nawet paski, lepsze to niz czekac 2 godziny az skonczy transkodowac.

przeciez kur*a zaraz mnie szlag trafi. film Home 1080p. rozdzialka, ref frames, wszystko sie zgadza! ustawienia tak jak zawsze i konwersja chyba sie nigdy nie skonczy. trwa juz 25 minut a kiedys ten sam film przerabialem w 5-10 min.
w logu jest:
converting subtitles to sup/pgs - nie wiem po co
fast mode enabled
advanced subtitle processing (w pasku stanu bylo subpictures i szly procenty) trwalo to 15 minut!
i teraz znowu z nastepnymi napisami. no rozumiem, ze spieprzylem sprawe, bo wybralem 3 pliki z napisami a moglem odznaczyc te 2 niepotrzebne i zostawic tylko PL. ale nawet jakbym wybral jedne, to 15 minut jest gruba przesada. kiedys nawet jak wybralem 50 napisow, to konwersja trwala max 15 minut, a zwykle przy filmach w 720p 5 minut. po co mam wstawiac napisy w srt jak one sie przerabiaja to jakiegos sup/pgs

edit:
ufff troche poszedlem do przodu. znalazlem opcje enable advanced processing for text... i ja odznaczylem. w efekcie juz nie przerabia napisow 20 minut :) w sumie nie wiem co ta opcja daje, ale jak mam tyle czekac, to wole ja odznaczyc.
film 720p przerobil sie w 10 minut. calkiem niezle, ale kiedys bylo troszke lepiej.
gorzej bedzie z przerobieniem filmu z niestandardowa rozdzialka...
 
Ostatnia edycja:

gaspar

New member
Spróbuj na zakładce ustawień odhaczyć opcję "Auto set transcode for non-compilant titles" - po załadowaniu pliku na zakładce media tytuł powinien być podświetlony na czerwono. Nic innego nie klikając we właściwościach tegoż tytułu (omijaj opcję Uncrop) utwórz kompilację i daj znać czy poszło bez transkodowania
 

gianbuffon

New member
wow pomoglo :D
film 1280*524, 4,37GB - ok. 10 minut.
film 1280x688, 4,35GB - 4 min.
film 1920x1080, 8,74GB, 2xaudio - 16min.
czyli po staremu :)
ale mam jeden problem:
na koncu wyskakuje mi:
Warnings/errors for this compilation: 1
wczesniej jeszcze:
[22:11:08] Cannot detect file size: (I:\_TEMP\20091220-221059-menupage1.264)
[22:11:08] [22:11:08] Cannot detect file size: (I:\_TEMP\20091220-221059-menupage1.264)
x264/AviSynth output unexpectedly small or missing! (0 bytes)
[22:11:08] Custom menu navigation may not work as expected.
to dotyczy pierwszego filmu z rozdzialka 1280x524

o co z tym chodzi? nie sprawdzalem jeszcze, czy wszystko dziala, ale przypominam sobie, ze kiedys tez tak mialem i w menu nie bylo widac zadnej pozycji. moglem wybrac film, ale na ''slepo'', nie bylo zadnej listy.
menu wybralem zwykle. tylko zaznaczylem tworz glowne menu i pomin ekran powitalny. mam wgrany avisynth. mozesz jeszcze z tym pomoc?

dzieki wielkie za pomoc!
 
Ostatnia edycja:

gaspar

New member
Jeden problem z głowy :D czyli transkodowanie...

Co do błędu - multiAVCHD do poprawnej pracy potrzebuje 3 rzeczy:
1) avisynth
2) haali media splitter
3) ffdshow

AviSynth stawiasz osobno, a pkt 2 i 3 możesz załatwić instalując np. K-Lite Codec Pack, a odinstalowując wszelkie inne kodek-packi ;) Chyba że masz tę trójcę poprawnie działającą w systemie, a to jest wymóg, żeby program działał w 100% prawidłowo.

Co do menu - trudno wróżyć, ale spróbuj wejść we właściwości tytułu (klikając na jego nazwę zakreśloną na czerwono) i tam ustawić kilka opcji, jak ilość rozdziałów, ikonę-klatkę dla menu, pamiętając, żeby omijać guzik "Uncrop", bo nie chcesz transkodować... Dalej na zakładce Author wybierz jakieś menu (THB, SLI, CAR, XMB) do wyboru, na zakładce Menu dopieścisz wybrane menu w krój czcionki, wielkość, kolor, itp itd... Zakładka muxer & audio to kolejny zestaw opcji, które najlepiej przetestować "po swojemu". Upierałbym się, aby pozostawić opcję zaawansowanego przetwarzania napisów (wspominałeś że wyłączyłeś), u mnie ta opcja pozwoliła dopasować napisy jeśli były np za długie w jednej lini i nie mieściły się na ekranie TV.
 

gianbuffon

New member
te 3 programy mam.
we wlasciwosciach tytulu zawsze robie to samo, czyli zmieniam sobie nazwe, usuwam niepotrzebne audio i napisy, ustawiam, aby po zakonczeniu weszlo do menu oraz zmieniam liczbe rozdzialow na 5. nic wiecej.
wiec co to tego bledu, to moze chodzi o ikone-klatke?
w tej chwili mam juz 7 filmow i tylko przy tym jednym pojawia sie taki blad. pozostale, ktore dodalem, to filmy o standardowej rozdzialce. wiec ten blad albo wynika z tego, ze film nie ma standardowej rozdzialki albo to jednorazowy przypadek. jutro sprobuje z innymi filmami o niestandardowej rozdzielczosci...
no i za chwile sprawdze, czy w ps3 pojawia sie menu (bo jak pisalem, kiedys jak wyskakiwaly mi takie bledy, to nie mialem zadnego tekstu. tylko tlo i musialem ''na slepo'' wlaczac filmy).
na zakladce author mam samo tworz glowne menu (bez tych xmb, thb, sli, car, bo dluzej trwa robienie menu a sama lista mi wystarczy)

no i ta opcja zaawansowanego przetwarzania napisów. hmm odznaczylem, bo jak wczesniej pisalem dluzej trwala kompresja filmu. przerobienie napisow dla jednego filmu trwalo 15 minut. ale to bylo zanim wylaczylem transkodowanie, wiec moze teraz bedzie krocej (chociaz to chyba nie ma nic wspolnego...). ale jeszcze to sprawdze. no i ogladne jakis film. jak sie okaze, ze nie jest tak zle, a przerobienie filmu przy wlaczonej tej opcji bedzie znacznie dluzej trwalo, to odpuszcze ta opcje.

jeszcze raz wielkie dzieki :) jutro albo pojutrze napisze co z reszta, czy sa jakies problemy, czy jest ok.
pozdro!
 

gianbuffon

New member
no i mam problem. z filmami, napisami jest ok.
ale tak jak pisalem w menu nie wyswietla mi listy.
tlo menu (jakies choinki, snieg, gwiazdy), stopki i reszta jest.

lista wyglada tak:
1. multiAVCHD custom menu - jak klikne, to wlacza sie pierwszy film
a dalej pusto, jak tam w dol, to pojawia sie zaznaczenie i klikajac wlacza sie film.
czyli wszystkie filmy sa, ale nie wyswietla sie lista :/

w multiavchd nie ziala mi takze podglad menu.
nie wiem co jest grane. mam avisynth

edit: juz chyba sobie poradzilem. usunalem multiavchd i jeszcze raz sciagnalem najnowszy i teraz dziala podglad menu. czcionki mialem jakies dziwne i w podgladzie byly kwadraty, wiec to pewnie przez to nie wyswietlalo mi listy. zmienilem na verdana i jest. jeszcze poczekam jak skonczy mi przerabiac i zobacze, czy w ps3 bedzie ok. ale mysle, ze tak :)
dzieki wielkie za pomoc!!
 
Ostatnia edycja:

gaspar

New member
Dobrze zrobiłeś ściągając najświeższą wersję jako pełną instalkę, (multiupdate aktualizuje tylko główny plik exe, bez reszty plików) no i ważne że sobie poradziłeś :) Domyślnie czcionki podstawiane w multiAVCHD nie obsługują naszych ogonków, stąd lepiej wybrać jakąś "tradycyjną" typu Tahoma, Verdana, czy Arial - wówczas na 100% będą polskie ogonki.
 
Ostatnia edycja:

zieloony

New member
Witam. Mam pytanie. chciałbym z filmu .mkv zrobic strukture avchd, film ma 7,94GB (1280x534), oczywiscie musze dodatkowo transkodowac aby były czarne paski na dole i na górze a nie tylko na dole. po transkodowaniu i stworzeniu struktury wielkość struktury to 8,58GB i niestety nie zmiesci sie calosc na blyte DL. Jest jakaś możliwość aby po transkodowaniu plik był dosłownie odrobinę mniejszy (jakiej opcji użyć ?).
Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Do góry