Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

deank

New member
Sydon, since your mailbox is full I'll post here:

***

About the labels in XMB menu - I don't know why these are missing in your language file, but if you open the .eng.mlf you will see:

#
#
# XMB menu labels
#
XMB;0;Video;Video:
XMB;0;Audio;Audio:
XMB;0;Subs;Subtitles:
XMB;0;Title;Title
XMB;0;ChapS;Chapter selection
XMB;0;Dur;Duration:
XMB;0;Track;track
XMB;0;Trax;tracks
XMB;0;Hour;h
XMB;0;Min;m
XMB;0;Sec;s
#
#

Dean
:)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
nagdob napisał:
Nie wiem dlaczego w ostatnich wersjach programu, gdy skończy się kompilacja jakiegoś projektu, program sie "wysypuje". Tzn. wszystko jest ok., kompilacja jest udana, ale wyskakuje okienko z jakimś błędem i po jego zamknieciu znika okno programu.

Czy może taki komunikat ukazywał się u ciebie na końcu kompilacji?

Komunikat błędu.jpg

Ostatnio łączyłem pliki we wskazanym folderze z użyciem multiAVCHD i jak wynika z komunikatu, program nie może usunąć swojego roboczego katalogu _tsd, gdzie zapisywane są dane związane z łączonymi plikami. Jest to ewidentny błąd programu - autor powinien go usunąć, choć nie powoduje on negatywnych skutków w wykonywanej kompilacji. We folderze tym jest szereg innych folderów (każdy dla jednej grupy łączonych plików), ale wszystkie na końcu już są puste i z usunięciem całości Windows nie ma problemu. W innych przypadkach kompilacja kończy się w normalnym trybie - więc stąd mogł być inny obraz pracy multiAVCHD w twoich komputerach i u mnie.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wiem, że Dean wyjaśniał ten problemik, ale mógłby coś zmienić, aby taki komunikat nie mógł się pojawiać z jednoczesnym zamknięciem programu.

Ostatnio mało pisze się o menu, więc postanowiłem kilka uwag na ten temat poczynić. Ponieważ właśnie wróciliśmy z małego wypadziku na Słowację i robię filmik, to wygodnie będzie mi ilustrować to planszami z tego filmu. Tatry robią na mnie zawsze duże wrażenie (choć wielokrotnie bywałem w Alpach, a i Himalaje mi są nie obce). Tak było i tym razem, ale jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie "nosic" (ponoć ma ponad 60 lat), który z beczką piwa, butlą gazu i załadowanym plecakiem szedł z mniejszym wysiłkiem niż niejeden tatrzański turysta - dlatego też w roboczej wersji filmu na ekranie powitalnym jego umieściłem:

Nosic.jpg

Jeżeli chodzi o menu, to od czasu gdy Dean dodał opcje ułatwiające organizację XMB, chętnie z tego korzystam. Moje preferowane ustawienia pokazuje ekranik (nb robiąc plik językowy nie zauważyłem, że tekst "XMB-ustawienie głównego ekranu" przysłania jedno okienko - proponuje użyć skrótu jak na obrazku):

Ustawienia.jpg

Jak widać ikony tytułowe zostały przesunięte dość mocno na lewo, co zwiększa ilość miejsca na zapis nazw tytułów. Fakt ten w połączeniu ze stosowaniem znacznika końca linii (\n) pozwala szczegółowo objaśnić co dany tytuł zawiera (z wykorzystaniem nawet trzech linijek). Szkoda, że w górnych partiach strony menu, napisy tytułowe są obcinane mimo, że jest wolne miejsce. Staram się namówić Deana, aby to zmienił - ale najwyraźniej zajęty jest inną grupą użytkowników (i trudno się temu dziwić). Proszę zobaczyć, jak to wygląda na kolejnych stronach menu (ekraniki są maleńkie, bo przecież chodzi o pokazanie tylko ich organizacji i chyba wystarczą, aby nie trzeba było nic dodatkowo objaśniać):

Strona1.jpg
Strona2.jpg
Strona3.jpg

Znacznie mniejsze możliwości w tym zakresie ma menu Carousel. Raz dlatego, że sami nie wiele możemy tu zmienić w zakresie organizacji ekranu, a także dlatego, iż nazwa tytułu nie może być dłuższa niż szerokość ikony. Także obcięcia nazw i samych ikon dla tytułów bocznych, są tu bardziej drastyczne, co pokazują poniższe ekrany:

Strona5.jpg
Strona6.jpg

Pokazane strony dotyczą menu roboczego (ikony rozdziałów nie są jeszcz linkowane, tylko robione automatycznie). Stąd też ten dziwny ogólny tytuł filmu - jak już pisałem, ze względu na cechy PS3, dokładam swoje bieżące filmy do bardzo dużej struktury AVCHD/BR, która ma już kilkaset GB. Ciągle jeszcze liczę, że Dean doda do strony menu XMB dwa przyciski nawigacyjne, pozwalające na przerzucanie 7 stron (tytułów) do przodu i tyłu, co bardzo ułatwiłby nawigację w dużych strukturach AVCHD/BR.
Warto nadmienić, że w przypadku posługiwania się pilotem, nawigacja może być stosowana nie tylko przez przyciski kierunkowe, ale można bezpośrednio wpisać nr rozdziału (jeden z 12-tu) z danej strony, który aktualnie chcemy oglądnąć. Natomiast w przypadku Thumbnail menu, możemy uruchomić odtwarzanie tytułu filmu ( jednego z 7-miu) wypisując na pilocie jego numer.
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Fajna sprawa.
Osobiście robiłem w tym roku właśnie Menu Courusel, bez odbić i rozdziałów w widoku Menu. Ale rzeczywiście jak widzę to XMB to też fajnie to wygląda. Sprubuję się jeszcze pobawić, bo właśnie multiAVCHD jest od tego, że można szybko i dużo kombinować na wszystkie strony. Super program.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ukazała się nowa wersja multiAVCHD build 707, w której zostały przeorganizowane opcje ustawienia menu. Teraz są rozwijane 4 zakładki, w tym jedna specjalnie dla XMB, gdzie znajdujemy dwie nowe opcje. Najbardziej oczywiście cieszy opcja. którą przetłumaczyłem jako "Nie obcinać nazw tytułów". Wybranie tej opcji spowoduje, że nazwy tytułów nie będą obcinane do 60 znaków. Widać jak szybko Dean zareagował na sugestię, którą zawierał poprzedni post.
Wielkie dzięki Dean! Za tę opcję i za wszystko inne.


Nowe ustawienia dla menu.jpg

Jak widać z ekraniku na czwartej pozycji mamy zakładkę "User menu". Intrygujące jest co też tam Autor umieści - zapewne ma już jakąś koncepcję, która pozwoli użytkownikowi coś własnego zaproponować. Poczekamy - zobaczymy. Nie będę opisywał innych zmian, bo każdy użytkownik je łatwo zauważy
W PM, którą otrzymałem od Deana, wspomina, że zastanowi się w najbliższym czasie, które sugestie dadzą się jeszcze uwzględnić. To brzmi bardzo budująco.
Kto odwiedza forum Deana, to wie jak on intensywnie i z wielkim poświęceniem pracuje z pożytkiem dla innych, więc wart jest wsparcia i to trzeba mieć na uwadze.

Edit
Ponieważ ostatni update nie zmienia plików językowych, więc zamieszczam polski plik aktualizowany na podstawie angielskiego zamieszczonego na stronie Deana (oczywiście na zamieszczonym powyżej obrazku napis główny w zakładce XMB należało usunąć, co już uwzględniono w poniższym pliku):
View attachment multiAVCHD.pol.mlf.txt
 
Ostatnia edycja:

kormar

New member
problemy zmulti avchd

siedze juz dwa tygodnie z multi avchd, i zauważyłem właśnie że wiele problemów powstaje jeżeli nie zapisujemy naszego nowego wynikowego kaltalogu avchd w całkiem nowym katalogu. to dziwne ale od tej chwili nie wychodzą błędy typu direct show, tsmuxer,,,, Pozdrawiam
 

nagdob

Member
Bez reklam
Dodatkowa ścieżka audio.

Witam.
Nie wiem dlaczego nie mogę dodać dodatkowej ścieżki audio do gotowej już struktury AVCHD. Wczytuję folder BDMV przechodzę do zakładki Edytora nazw, wchodzę na dany rozdział i niby dodaję dodatkową ścieżkę. Kompiluję i niestety w nowej kompilacji nie ma tej dodatkowej ścieżki. Jak wczytam folder STREAM, a nie BDMV, to wszystko jest ok. Ale nie o to chodzi.
Czy można więc dołożyć ścieżkę audio (do np jakiegoś rozdziału) do gotowej struktury BDMV?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Owszem takie i inne problemy mogą się zdarzyć. Dlatego nauczony doświadczeniem, przyjąłem zasadę, aby wszelkie zabiegi zmieniające charakter strumieni robić na pojedynczych tytułach. Dopiero gdy mam wszystko dopracowane na małych strukturach, dokładam je do większych. W ten sposób unikam wszelkich niespodzianek i już nigdy nie zdarzają mi się żadne wpadki, które przy dużych strukturach mogłyby być przykre, gdyż wtedy korzystam z opcji przesuwania plików do nowych struktur (a nie ich kopiowania).
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W programie multiAVCHD build 708+ wprowadzono nowy element dla THM (Thumbnail menu). Jest nim numer aktualnej strony menu w odniesieniu do całkowitej liczby stron, zapisany w postaci ułamka umieszczonego w prawym górnym rogu. Ten sposób numeracji był już wcześniej zastosowany w menu XMB i dotyczył właściwie tytułów, ale tam przecież każdy tytuł centralny odpowiada jednej stronie. Aktualnie Thumbnail menu ma najszybszą nawigację po wszystkich tytułach (oczywiście nie biorąc pod uwagę menu bez ikon, bo tu możemy przeskakiwać co 14 tytułów). Ten nowy element dla THM niewątpliwie ułatwi oriętację nawigacyjną przy większej liczbie tytułów.
Jeżeli z jakichś względów nie chcemy, aby ta numeracja była wyświetlana (np mamy niewielką ilość stron), możemy skorzystać z odpowiedniej opcji w zakładce "Slide/Carousel/Thumbnail" i wyłączyć jej wyświetlanie (zahaczykować w opcji "Nie pokazuj nujmeracji stron (THM)").
Słabą stroną THM jest brak możliwości bezpośredniego docierania do rozdziałów dla poszczególnych tytułów. Ta sprawa natomiast bardzo dobrze została rozwiązana min. w XMB, gdzie w zasadzie można przyjąć, że menu jest dwupoziomowe. W XMB mamy jeszcze możliwość tworzenia bardzo długich napisów, co w połączeniu z bezpośrednim dostępem do 12 rozdziałów, czyni to menu bardzo atrakcyjnym dla użytkownika i ciągle mam nadzieję, że Dean jeszcze uwzględni w nawigacji, zgłoszoną sugestię przeskoków do przodu i do tyłu co 7 stron (tytułów).
Już dwukrotnie przekonaliśmy się, że Dean w miarę możliwości jest otwarty na sugestie. Ale wiemy też, że podobnych zgłoszeń odnośnie nowych opcji z całego świata jest bardzo wiele, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość.
Ostatnio Dean (spełniając liczne postulaty) wprowadził kilka zmian związanych z identyfikacją językową w audio i napisach. Zagadnienie jest interesujące dla tych, którzy stosują kompilację filmów fabularnych, w których zamieszczono kilka wersji językowych. Nas to w mniejszym stopniu interesuje, więc nie komentuję bliżej tych zmian, ale na podstawie opisów w GUI, każdy łatwo się zorientuje o co chodzi.

Poniżej zamieszczam plik językowy dla GUI uwzględniający ostatnie uzupełnienia:
View attachment multiAVCHD.pol.mlf.txt

Edit
Zamieszczam tylko końcową część pliku językowego z uwagi na obowiązujące limity objętości
 
Ostatnia edycja:

deank

New member
The problem with navigation is that all menu styles (blu-ray specs) are restricted to MAXIMUM of 15 buttons.

Classic has 14 titles + >>> button for next page = 15.
XMB, Slide and Carousel have PLAY + UP/LEFT + DOWN/RIGHT + 12 chapters = 15 buttons.

More buttons can be added only to Thumbnail menu, but it doesn't really make much sense. To add more buttons for navigation in other menu styles I have to sacrifice chapter thumbnails (i.e. having 10 instead of 12).

I'm still thinking about how to implement it. Since "User menu" will be based on XMB it may be possible to have "Jump 7+"/"Jump 7-" buttons for faster scrolling.

I don't really have time to develop multiAVCHD lately, because of some important projects for the office, but we'll get there.

Dean :)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Link był "invalid" ponieważ miałem kłopoty z umieszczeniem całego pliku językowego i ostatecznie umieściłem tylko jego końcową część.
Teraz już wiele się wyjaśniło w sprawie nawigacji i jednocześnie powstała nadzieja na "User menu". Dziękuję za wyjaśnienie i obietnicę. Tak jak pisałem wielokrotnie: mamy pełną świadomość, jak bardzo jesteś zaangażowany w rozwijanie multiAVCHD, a przecież masz też swoje prywtne życie i swój "office". Z czekaniem u nas nie ma problemu.
Powodzenia w pracy.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tworzenie dużych struktur AVCHD/BR

Tworzenie dużych struktur AVCHD wraz z odpowiednio rozbudowanym menu nawigacyjnym ma wiele zalet, a dla posiadaczy PS3 jest wręcz wskazane. Teraz kiedy jest do dyspozycji multiAVCHD tworzenie takich struktur jest stosunkowo łatwe, o ile się przestrzega pewnych zasad. Pracę trzeba rozłożyć na szereg etapów, co zresztą sprzyja pełnemu dopracowniu swoich filmów i uzyskaniu dokładnie takich rezultatów, jakich oczekiwaliśmy przed rozpoczęciem edycji. Bynajmniej nie są to jakieś dodatkowe czynności, które trzeba wykonać. To są czynności, które w każdym przypadku muszą być wykonane, a tu nawet stają się one prostsze. Nie jest też istotny stan materiału filmowego, który mamy użyć do tworzenia dużej struktury AVCHD. Może to być materiał filmowy zgromadzony na różnych nośnikach i może być w stanie źródłowym lub też w dowolnym stopniu zawansowania edycyjnego. Ważne jest, aby wstępne edycje nie zmieniły kontenera .m2ts/.mts na inny. Jeżeli więc z takich czy innych względów używamy do edycji programów Pinnacle, Vegas itp, to pliki wynikowe zawsze zapisujmy w tym formacie. Część materiału filmowego może też już mieć formę AVCHD/BR - to nie przeszkadza, aby taki materiał użyć do tworzenia większych struktur. Niech cały nasz wysiłek idzie w dopracowanie szczegółów edycyjnych w ramach stosunkowo małych struktur AVCHD/BR, ale już realizowanych w multiAVCHD. Na tym etapie nie musimy zbyt dużo uwagi poświęcać samemu menu, mogą to być skrótowe opisy poszczególnych tytułów i ikony tworzone dla nich programowo. Takie struktury powinny być rzędu 4 do 20 GB, bowiem czas ich kompilacji będzie stosunkwo krótki, a jednocześnie wyjdą na jaw wszystkie niedociągnięcia czy wręcz nasze błędy, które po usunięciu będą wymagać powtórnej kompilacji. Dopiero gdy ze wszystkich plików filmowych (tytułów) jesteśmy zadowoleni (ewentualne dodatkowe ścieżki muzyczne, napisy, definicje rozdziałów itp) i wszystkie części składowe przejdą bezproblemowo przez multiAVCHD, możemy przystąpić do składania tych małych struktur w większe. Na tym etapie można już dobierać różnymi sposobami ikony tytułów i rozdziałów oraz tworzyć docelowe opisy. Tak otrzymaną strukturę znowu można użyć do tworzenia jeszcze większej i coś tam przy okazji jeszcze pozmieniać. Składanie wielu mniejszych struktur w jedną dużą nas nie obciąża, bo to robi komputer. I można mieć pewność, że jeżeli nie było błędów przy kompilacji tych mniejszych struktur, to teraz wszystko zakończy się też pomyślnie. Oczywiście teraz możemy przy kompilacji korzystać już z przemieszczania plików filmowych i ikon, a nie ich kopiowania, co znacznie skróci czas kompilacji. Zawsze może się jednak zdarzyć awaria sprzętu i część struktur składowych (lub nawet wszystkie) zostanie zburzona. W takich przypadkach Dean proponuje odtworzyć całość poprzez wczytywanie kolejnych playlist. Wydaje mi się, że przy dużej liczbie tytułów znacznie prościej jest odbudować ręcznie struktury wsadowe (z czego już korzystałem). W tym celu korzystamy z folderów BACKUP, których zawartość jest zawsze nienaruszona. Stąd możemy przkopiować potrzenbe pliki informacyjne, które zostały z folderów właściwych przesunięte i teraz mają już inne nazwy. Stąd też łatwo ustalić, które pliki .mts powiny powrócić do poprzednich folderów i jak ich nazwy należy przenumerować. Niezależnie od tej możliwości, zawsze warto mieć gdzieś na innym dysku kopie swoich zbiorów (bo przecież dysk też może paść) i ja zawsze takie kopie mam. Ponieważ mnie się zdarzył "reset" komputera podczas dużej kompilacji (nie z winy programu), więc dla odzyskania struktur zepsutych szybciej mogłem je w opisany sposób zrekonstruować, niż na drodze ich kopiowania z innego dysku. W czasie kompilacji z przesuwaniem plików struktury AVCHD, przesuwane też są ikony wszystkich tytułów i rozdziałów i odtworzenie ich poprzednich nazw (z racji wieloczłonowości) byłoby żmudne (aczkolwiek możliwe). Warto więc zrobić kopie odpowiednich katalogów z ikonami, jeżeli tutaj dużo elementów menu zmienialiśmy przez podstawienie innych foto. Oczywiście możliwość awarii sprzętu podczas kompilacji jest mało prawdopodobna (zwłaszcza jeżeli w tym czasie nic w komputerze nie będziemy robić), ale warto mieć coś takiego na uwadze.
Dla przykładu poniżej zamieszczam ekranik z końcowej części procesu kompilacji naprawdę dużej struktury AVCHD/BR (556 GB i prawie 116 godzin filmów). Oczywiście nie robiłem jej dla bicia jakiś rekordów (choć być może w tej chwili jest ona największa na świecie), ale dla celów praktycznych. I mam zamiar dalej ją powiększać, aż do tych granicznych 252 tytułów. Teraz zajmę się korektą i uzupełnianiem opisów w niektórych tatułach oraz podmianą tych ikon, z których jestem jeszcze niezadowolony. No i czekam też na obiecane "menu użytkownika", w którejś z nowych wersji multiAVCHD.

Przykład dużej struktury AVCHD BR.jpg

Chcę nadmienić, że jakość odtwarzania (płynność i swobaoda zmiany każdego rozdziału lub tytułu) dla tej struktury jest dokładnie taka sama jak w strukturach małych.
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Witam.
Zrobiłem dzisiaj strukturę pod TV Viera i kamery - w multiAVCHD. Nie wiem dlaczego, pomimo iż tworzyłem MENU, nie jest ono wyświetlane zarówno w playerze Power DVD 9, ani w PS3 (bo też chodzi tu ta struktura). Niestety, struktura ta nie jest wogóle widoczna i nie odtwarza się w samym TV Viera Panasonica (po włożeniu doń karty SD).
Może ktoś wie w czym tkwi błąd?
 

nagdob

Member
Bez reklam
A co jest z napisami?
Jak napisy dodaję do struktury pod TV Viera i kamery to ich nie ma (nie są wyświetlane), natomiast jak robię strukturę pod BR Panasonic to są wyświetlane. Nadmieniam, że sprawdzam jedynie programowo w Power DVD 9.
A wracając do mojejgo poprzedniego postu, to czy jak katalog AVCHD wpakuję do nadrzędnego PRIVATE i taką strukturę wgram na kartę SD i włożę do TV Viera, czy wyświetli film, czy nie?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Slot na kartę w TV Viera został pomyślany, aby użytkownik mający kamerę Panasonic, mógł z karty w niej nagranej odtwarzać film bezpośrednio na TV. Telewizor Viera nie jest więc odtwarzaczem BR i nie odtwarza ani menu ani napisów, bo kamera Panasonic nic takiego nie tworzy.
Jeżeli katalog AVCHD jest zgodny ze strukturą Panasonic, to po umieszczeniu go w PRIVATE powinien być odtwarzalny w TV Viera. Ja nie mam takiego TV i swoją opinię wyrażam tylko na podstawie ogólnej wiedzy z tego zakresu.
 

nagdob

Member
Bez reklam
I masz rację Sydon.
Dzisiaj osobiście w salonie Panasonica sprawdziłem odtwarzalność struktur AVCHD zarówno w TV Viera jak i BR Panasonica.
Jeśli chodzi o TV, to struktura wykonana w multiAVCHD w opcji zapisu na TV Viera i kamery, jest odtwarzana. Należy jednak zadbać o to, by katalog wynikowy AVCHD umieścić w nadrzędnym katalogu PRIVATE i taki twór nagrać na kartę SD. Jednak, tak jak pisałeś, nie ma MENU i napisów - dla mnie dyskwalifikacja.
Jeśli chodzi o strukturę AVCHD nagraną poprzez multiAVCHD w opcji na Odtwarzacze Blu-ray Panasonic, to nie jest ona odtwarzana w żadnym przypadku. Ani jako nagrana w katalogu AVCHD, ani w nadrzędnym PRIVATE, ani samoistnie na karcie SD. Nadmieniam, że z korespondencji, jaką prowadziłem e-mailowo z Panasonikiem wynikało, że ich BR odtwarzają AVCHD. Jednak tak nie jest! Być może odtwarzają struktury zapisane za pomocą aparatów i kamer Panasonic. Ale tego już nie sprawdzałem.
Dalej uważam, że najlepszym do odtwarzania AVCHD z zewnętrznych nośników jest jedynie PS3.
Dzięki Sydon za wszelkie wskazówki. Jak człowiek wie jak, gdzie i co należy sprawdzać, poszerza mu się wiedza z tej dziedziny. A jest to nowa dziedzina, na temat której wszyscy "fachowcy" w sklepach nie mają najmniejszego pojęcia.
 
Do góry