KODA Harmony 5200 czy Jamo s606

pkomp

New member
cóż kupowanie w ciemno stwarza takie problemy - lepiej odsłuchać
ale nie mając mozliwości możesz zaryzykować - na poczatku napewno będzie ok, z czasem sobie ustawisz lepiej a po jakims roku częstego słuchania zaczniesz dostrzegać wady :) - potem pomyslisz najwyżej o jakiejś zmianie :)
 

tomud

New member
Generalnie jak jest przyzwoita firma to najczesciej dajesz kaucje itp. i sie na cos takiego zgadzaja.
Jak nie ma mozliwosci w domu to warto jednak pojechac do jakiegos salonu audio. To jest troche pieniedzy, a jak mowie mozesz byc potem rozgoryczony mimo ze glosniki i przetworniki sa ok.

Wiele osob przykladowo nie lubi aluminiowych wysokotonowcow lub na odwrot jedwabnych. To slychac w dzwieku i to dosc mocno... dla niektorych pewne glosniki sa po prostu meczace.
Tak samo wazna jest konstrukcja zwrotnicy, moze byc ona w obu zestawach audio super i poprawnie zrobiona. Jednak tobie nie bedzie odpowiadac czestotliwosc podzialu... wlasnie takie pierdoly dosc czesto maja wplyw na wybor systemu jak to sie robi swiadomie.

Pakowac sie mozna w drogi sprzet jak ma sie swiadomosc czego sie szuka i nie mowie tutaj o farmazonach "audiofili" :)
 

pkomp

New member
to nie tobie ma odpowiadać częstotliwość podziału tylko głośnikom :) - i ty nie masz na to wpływu bo mają na to wpływ wyłącznie parametry tych głośników :)

a męczące niestety są metalowe kopułki - ładny selektywny dźwięk ale nie na dłuższą metę
 

tomud

New member
@pkomp

To posluchaj np. Seas-a 27TBFC, niby aluminiak a brzmi bardziej jak szmaciak... Do tego ty mowisz ze sa meczace, a znam osoby ktore tak nie twierdza i im to pasuje.

Mowisz o podziale ze nie mam wplywu... po czesciu projektujac zestaw (a tez go wybierajac z kupnych) mam mozliwosc wyboru albo glosnikow albo kolumn gdzie podzialy realizowane sa tak jak mi odpowiada. Tak samo wplyw ma tutaj zastowowana zwrotnica porownaj sobie jak wyglada podizal przy 6 dB na oktawe, a jak np. przy 12 dB na oktawe...

Jak widzisz twoje teorie nie do konca sie sprawdzaja...

Zwlaszcza dowiedz sie na jaki zakres pasma ludzie ucho jest najbardziej uczulone i dlaczego podzial pasma w tym zakresie nie jest zbyt dobrym rozwiazamiem, a jego sposob realizacji ma spory wplyw na to jak gra zestaw. Z jednym mozna sie zgodzic ze wzgledow technicznych najczesciej ten podzial musimy realizowac w tym pasmie...

Ale twoje twierdzenie ze podzial ma sluzyc tylko glosnika jest chore, w takim wypadku mozna sobie zrobic dowolny zestaw na dowolnych glosnikach byle podizal zrobic prawidlowo... I wszystkie tak zrobione kolumny beda graly super...
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
ech kolego pokazałeś tylko kompletny brak wiedzy w temacie

popracuj kilka godzin przed konsoletą miksując materiał to szybko zmienisz zdanie o metalowych kopułkach - to nie słuchanie muzyki dla relaksu tylko ciężka praca często z pasmem które strasznie męczy ucho - godzina półtorej i pół godziny przerwy musowo przy metalowych - plusy są za to w klarowności co się nieraz bardzo przydaje jednak kilkunastogodzinne siedzenie kompletnie odpada

Piszesz o podziale - podział a nachylenie filtra to dwie różne rzeczy - teoretycznie ten wpływ masz ale...Jak kupujesz to nie masz żadnego - możesz sobie wybrać tylko w dostępnym sprzęcie a to nie ma nic wspólnego z wpływem o jakim piszesz - masz do zaprojektowane tak a nie inaczej do takich a nie innych głośników.
Owszem montując samemu już jakiś wpływ masz ale to jaka będzie częstotliwość podziału wyznaczą użyte głosniki a nie ty - no chyba że nie zależy ci żeby było idealnie tylko kierujesz sie swoim widzi mi się....

Ucho ludzkie jest czułe najbardziej na zakres mowy - 80-8kHz - i tak wypada to czy w konstrukcjach dwu czy trzydrożnych na ten zakres - dlatego ważne są odpowiednie parametry zwrotnicy i elementów stromość filtra jak i czestotliwość - dlatego tez stosuje sie zwrotnice aktywne które niwelują jeszcze problemy z fazą

na koniec dodam że nie zrozumiałeś - podział słuzy wyłącznie głośnikom tak było jest i tak będzie - nie chcesz podziału?zastosuj szerokopasmowe...chcesz dwudrożne musisz zastosować podział na częstotliwości która będzie idealna dla tej pary głosników...trzydrożny?to samo dla częstotliwości zgodnych pomiędzy parą niskie -średnie i średnie -wysokie

kumasz czy dalej nic?przecież nie odetniesz dołu na 200Hz dla wysokotonówki bo raz że ona tego nie przeniesie a dwa pójdzie z dymem

ps.przy okazji ile zestawów kolumn ma w specyfikacji dokładne częstotliwości podziału i nachylenie filtra?czy wiesz że nachylenie dobiera się do parametrów głosnika po to by pasmo w okolicach częstotliwości podziału z dwóch głośników było jak najbardziej wyrównane?nie dobierasz tego bo masz taka ochotę i chcesz mieć 24dB na oktawę
aha strome filtry powodują równiez większe zniekształcenia fazowe przez co nieraz producenci rezygnuja z równiejszego pasma na korzyść lepszej zgodności fazowej
 
Ostatnia edycja:

sonytg

New member
Witam
Tak na szybko:
Mieszkam w województwie pomorskim, więc odsłuch pod Warszawą nie wchodzi w rachubę. W ogóle z odsłuchem to są zarąbiste problemy - kto mi ściągnie sprzęt do odsłuchu nie mając gwarancji, że go kupię - w 40 tysięcznym mieście to kłopot. Do Gdańska ma ponad 100km. Wiem, że wydając 3500PLN w ciemno to trochę głupota, ale co mogę na to poradzić. Sklep u mnie w mieście korzysta na pewno ze strony Polpak, bo widziałem jak pokazywali mi ceny na laptopie. Co do wydania tych samych pieniędzy na ampli i dwie kolumny - po pierwsze moja żona nigdy by na to nie pozwoliła :) a sprawa druga - nie wiem, czy chcę, aż na takie poziomy wzlatywać. Także albo zestaw 5.0 lub 5.1 - to pewne.


No tak:lol: żona to priorytet...
Jednak myślę że bariera 100km jest do przyjęcia, i dobrze by było byś wybrał się z małżonką do Gdańska i posłuchali wspólnie, pozwól kobiecie się wypowiedzieć;-), przynajmniej pod względem wizualnym.
Ewentualnie jeśli jesteś zdecydowany i przekonany na zestaw Kody,a sklep masz u siebie na miejscu, wejdź na stronkę polpaku, na pewno mają jakieś zestawy z ampli.
 

tomud

New member
@pkomp

Akurat konstrukcja zestawow glosnikowych jak i zwrotnic zajmuje sie hobbystycznie wiec nie piernicz mi dyrdymalow. Bo podzial (odciecie) moge sobie zrobic w pewnym zakresie (dobierajac odpowiednio do siebie glosniki). Tak samo moge z kupnych wybrac takie kolumny ktore maja technicznie budowe bardziej odpowiadajaca moim preferencja.

Mowisz o aluminiakach, wymien mi jakie slyszales (modele tweterow, ewentualnie modele monitorow) bo ja ich teroche slyszalem i moge cos na ten temat powiedziec. Do tego pwiedz mi dlaczego stosuje sie aluminiaki :) ma to tez zwiazek z odcieciem w niektorych wypadkach...

Do tego informacje o aluminiakach opierasz tylko o swoje subiektywne odczucia ktore nie koniecznie musza byc zgodne z odczuciami innej osoby. Ja osobiscie wole jedwabne, ale swiadomie np. teraz zestaw kina domowego skladam caly z aluminium :) zgadnij dlaczego ?

Moge zrobic kilka kolumn na tych samych glosnikach i roznie tnac tweter osiagnac calkowiecie inne brzmienie. Wszystko bedzie prawidlowo zgodnie z sztuka :) a kolumny beda brzmialy inaczej i roznym osoba sie spodobaja poszczegolne warianty.

Dlatego naciskam na odsluchy... ale nie chcialem wnikac w szczegoly bo nie ma to sensu na tym forum. Wspominalem tylo co ma wplyw na brzmienie...

I dalej twierdze ze masz wplyw na podzial bo mozesz wybrac kolumny ktorych podizaly (ze wzgledu na zastosowane tam glosniki) bardziej ci odpowiadaja.
 
Ostatnia edycja:

Krzysztof Jerzy

New member
poziom wypowiedzi niektorych osob w tym temacie jest na poziomie rynsztoku.
do autora jedz do sklepu i posluchaj. jak nie mozesz kup w ciemno nie beda pasowac oddaj masz takie prawo, az do skutku.ja kupilem missiony mv 6 pomimo tego ze mi odradzano bo male bo nie ogarna.sa male ogarniaja ja jestem zadowolony,w sklepie graly inaczej w domu inaczej. a ci wyzej sie spieraja bo to audiofile i odsluchali tysiace kombinacji kolumn i wzmaniaczy.milego popoludnia i trafnego wyboru.
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Cyborg65
Od jakiegoś czasu czytam twoje posty,bo są czasami w zabawnej formie i to mi się podobało,ale...już nie.
Niedawno pisałeś,że masz:
''u mnie gra pion z Tonsilami''
''słucham na NAD t 747" (i chyba CV)
''polecił mi Onkyo 608 i Jamo+reszta tego fajansu...pójdzie na śmietnik''
Albo masz strasznie duże mieszkanie-dom,albo po prostu...może się zdecyduj.
Skoro niedawno szukałeś pomocy w wyborze i dałeś się namówić bez odsłuchu na sprzęt polecany przez LUPO i NIE TYLKO,to oznacza że masz niewielką wiedzę na ten temat.
Raptem stałeś się ekspertem-audiofilem???
Bez urazy,ale nic mi tu nie pasuje i jak widać innym też...
TY dałeś się namówić i teraz żałujesz,skąd gwarancja że TY teraz nie robisz ludzi w balona???

Mam głęboko w d... co odpiszesz!!!Czytam ten dział,bo sam potrzebuję powiększyć swoją wiedzę na ten temat,ale od tych co coś wiedzą...dane techniczne sam sobie przeczytam na stronie.
 

tomud

New member
@Krzysztof Jerzy

Tu nie chodzi o to ze ktos jest audiofilem, zreszta ja nie jestem... jak bym sie spieral o kabelki i inne tego typu to mozna by tak powiedziec.

Jesli dla kogos nie jest istotny dzwiek jaki lubi to po co wydawac kase, mozna kupic sobie zestaw do komputera z dekoderem DTS itd. No chyba ze chodzi o to aby sie przed sasiadem pokazac jakie to ma sie wypasione kino domowe ;)

Natomiast jak sie szuka czegos lepszego to trzeba miec pojecie czego sie szuka, a tego nie da sie zdobyc czytajac forum. Trzeba poznac jak brzmia twetery aluminiowe, jedwabne i inne... trzeba posluchac jak graja zestawy zamkniete, bas-reflex, linia transmisyjna itd.

Wtedy ma sie jakis obraz ktory dzwiek odpowiada najbardziej osobie i mozna wtedy cos wybierac z oferty. Takie celowanie w niewiadomo co jest nierealne bo kazdy ma inny gust.

Jak widac jednemu koledze nie podoba sie alu tweter i bedzie twierdzil ze to meczy i do niczego sie nie nadaje, a jest duzo osob na swiecie ktorym sie to podoba i dlatego takie konstrukcje tez powstaja.

Tutaj sie dziwie ze nikt na forum nie dobiera ubran itp. przeciez tez mozna na takiej zasadzie :) Mozna isc do stylisty tak samo, ale ile osob to robi ;) Jakos malo osob pyta sie jaka bluze i spodnie sobie kupic ;)

Wiec po co ja mam mowic koledze kup to bo to bedzie dla ciebie najlepsze, bo akurat takie cos mi sie podoba...
 
Ostatnia edycja:

Amra Lew

New member
Bez reklam
Polecanie nie jest czymś złym a tylko ludzie sami robią sobie krzywdę kupując sprzęt tylko na zasadzie "co napiszą to to kupię".
 

sonytg

New member
Szanowni koledzy ,chyba nie macie zamiaru denerwować się z powodu jednego gościa z zachwianiem osobowości, może nie zwracać na niego uwagi tak jak na innych forach,a dyskusja spokojnie wróci na swój tor.
A ty kolego Cyborg zachowaj się wreszcie jak na faceta przystało i odpuść bezsensowne wypowiedzi, tyle osób pojechało po tobie jak po łysej kobyle, nie masz wstydu?
Faktycznie trzeba mieć nie równo pod sufitem pisząc takie brednie, gdybyś choc troche pomyślał i zrozumiał że faktycznie robisz z siebie kretyna.
Twoja uciecha że zrobiłeś z kogoś wała to normalna kloaka, już ci raz napisałem że leżysz Pan i robisz pod siebie!
Kurde sam już nie wiem, dawno takiego gościa nie czytałem, większość ludzi tu na forum to kulturalne i rozumne istoty.
Natomiast ty jesteś zaprzeczeniem wszystkiego!!!
Ja do Ciebie osobiście nic nie mam ale nie zaśmiecaj tematu i obudź się z letargu.
 
Ostatnia edycja:

tomud

New member
@Amra Lew

Owszem polecic mozna... mozna polecic firmy jakimi warto sie zainteresowac, mozna wymienic przyslowiowa odpustowa tandete itp. lub konstrukcje ktore maja ewidentne bledy.

Ale trudno jest wybrac i polecic co jest lepsze, a co jest gorsze... jesli obie konstrukcje sa poprawne, a nie znamy upodoban i preferencji danej osoby.

Owszem ludzie swoim podejsciem robia sobie czasem krzywde, ale tak samo ucza sie na swoich bledach (albo i nie ;) )... grunt to sie do tych bledow nie przyczyniac i starac sie tlumaczyc.

Wybor w ciemno czy z polecenia zawsze bedzie jak rzut moneta :)
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
tomud nie mówię że mnie się nie podoba ale męczy - a akurat dość dużo pracuję z muzyką i wiem jak to bywa męczące - modeli tweeterów ci nie podam bo w odsłuchach studyjnych zazwyczaj siedzą konstrukcje autorskie - pewnie od jakiegoś seasa ale jednak
tytany alu lubią męczyć...szczególnie w yamaha msp...przyjemnie brzmi wstęga w adam ale ona też męczy choć nie tak bardzo - za to jej zakres działania powala na kolana - polecam
ale lubię jedwabne nawet bardzo - wspaniała miękkość - do muzyki jak najbardziej - w kinie to już bez większej różnicy.

Wracając do częstotliwości podziału - widzisz możesz sobie jakąś ustalić i wszystko pod nią dobierać - problem tak zgrać parametry głośników żeby mieć wyrównane pasmo - chyba że na tym nie zależy ale ja zdecydowanie wole równe.Potem obudowa która również może się jakis założeń nie trzymac ze względu na użyte głośniki :).No i na koniec zostaje problem ze zwrotnicą - jak sam pewnie wiesz parametry rezystorów i kondensatorów są dość stałe - tu wpływu nie mamy...można sie bawić w zamawianie cewek o odpowiednich parametrach albo nawijać samemu ale też zapewne wiesz jakie są koszta takiego akkusa :)...do tego dobrać nachylenie - ale trzeba znać parametry głośników i mieć ich wykresy pasm...Jakieś możliwości mamy oczywiście ograniczone ale i koszta rosną niewspółmiernie jak chcemy zaszaleć czyż nie?nie jest tak różowo jak piszesz niestety
wiem z jakimi problemami borykali sie ludzie produkujący w tonsilu (TLC) odsłuchy studyjne - samo przygotowanie odsłuchów zajęło z półtora roku z czego konstrukcja wzmacniacza to jakiś rok....wyszło im świetnie to muszę przyznać

WRACAJĄC DO TEMATU

warto naprawdę warto odsłuchać albo strzelać w ciemno - do kina tak zrobiłem bo nie zależało mi na słuchaniu muzyki ale stereo odsłuchiwałem pół dnia potem wziąłem na testy na tydzień(plus pro audio - dobre sklepy wypożyczają sprzęt)
słuchanie w markecie nie daje nawet połowy obrazu jak to zabrzmi w twoim pomieszczeniu i twoim ustawieniu - można się oczywiście pozytywnie zaskoczyć jak tez niemiło rozczarować

o moich jbl sc178 powiem tyle - w kinie daje to rade całkiem nieźle(sub za bardzo dmucha ale z pasmem i moca wyrabia jako tako ze wzgledu na akustykę i miejsce odsłuchu) ale w muzyce to miernota straszna :)
ale jak pisałem - do muzyki mam coś co gra to zostawiłem do kina i czasem pierdnie radyjo
 
Ostatnia edycja:

tomud

New member
Tak ale z tymi aluminiakami to jak mowie czasami jest roznie, ja akurat wybralem tego Seasa do swojej konstrukcji z kilku powodow. Nie brzmi on jak typowy aluminium blizej mu do szmaciaka, ma tez zalety bo jest swietny wydzwiek blach perkusji itd. Wysokie wokale fakt niektorych mecza na nim, ale mozna go troche tlumic i powinno byc ok. Zreszta to jak mowie moze byc preferencja osob bo niektorym nic w nim nie przeszkadza...

Do tego mozna go ciac spokojnie na 1.5kHz (bo to aluminiak i sporo wytrzyma) czyli wyeliminuje sie pasmo gdzie woofer juz smieci znieksztalceniami...

Ale osobiscie do muzyki jaka slucham wolal bym jedwabny i reszta papierowa, najlepiej konstrukcje typowo sceniczne... Bo lubie brzmienie takie jak na zywo, na scenie z piecyka itd. :) Ale wiem ze taka konstrukcja nie sprawdzi sie w filmach, wiec czlowiek idzie na pewne kompromisy :)

Do tego idealnie rownej charakterystyki nigdy nie uzyskasz, jak bylo by to realne to zbudowalo by sie glosnik idealny :) Dlatego jest tyle mozliwosci tego podzialu i ogromna sztuka dobierania do siebie glosnikow...

Natomiast cala dalsza praca to juz glownie pomiary i odsluchy... same charakterystyki podawane przez producentow pomagaja jedynie ocenic czy dane glosniki bedzie mozna sensownie polaczyc razem z soba...
 

Cyborg65

New member
Witam

pkomp
Pewnie ze lepiej stereo używać do stereo.
Wtedy w osobnym KD to możesz sobie wiele darować jeśli chodzi o głośniki.
Komplikator to jak chcesz mieć amp KD i przy okazji jakieś tam stereo.
Pewno że wybór ogranicza kasa ale warto próbować coś dobrać.
A głośniki w tym drugim wypadku to raczej nie obojętne, tak to ludzie łączą zdając sobie sprawę że KD nic nie straci a stereo nie będzie na pewno takie jak z rozsądnego wzmaka stereo.
Tu wchodzi sztuka kompromisów i doboru.
P:lol:zdrawiam
 

Amra Lew

New member
Bez reklam
Hejka
Pokój: 30m2 w bloku.
Przeznaczenie: 90% filmów BD i koncertów DTS. Stereo - jak nie ma innej opcji.
Zastanawiam się między:

Zestawy głośników:
A) KODA Harmony K-5200 + SW-5200
B) Jamo s606 HCS3 + sub2100

Ampli:
C) Pioneer 820
D) Onkyo 578

To daje 4 kombinacje.
Ceny:
A - 1800PLN + sub 1050PLN
B - 1600PLN + sub 700PLN
C - 1300PLN
D - 1300PLN

W zestawach:
wersja1: A+D(bez sub'a)= 3200PLN (w swoim mieście w dobrym "niesieciowym" sklepie)
wersja2: A+C=3700PLN (w znanym serwisie aukcyjnym)
wersja3: B+C (bez sub'a) =2900PLN (w znanym serwisie aukcyjnym)
wersja4: B+D (bez sub'a)= 3050PLN (w znanym serwisie aukcyjnym)

Wg mnie opcja nr 2 jest wyraźnie najlepsza z punktu widzenia ekonomicznego. Wiem, że KODY mają wstęgi. Mają też bass reflex'y z przodu, co w moim przypadku znacznie ułatwia sprawę z ustawieniem.
A co z dźwiękiem i spasowaniem jednego do drugiego?
NIESTETY NIE MA TAKIEJ OPCJI, żebym przekroczył 3700PLN - może być taniej hehe.

Dzięki
Panowie to jest temat dyskusji a nie wasze dziecinne przepychanki.
 
Do góry