Kalibracja kina domowego - dyskusja.

lobos

New member
Bez reklam
Dawaj znać Kolego na bieżąco czy udało Ci się go poprawnie skalibrować?
No i przede wszystkim czy dużo wniósł do systemu i jak się spisuje jako uzupełnienie? ;-)
Interesuje mnie zestaw z Zensor 7 i E-12F, dlatego chciałbym znać Twoją opinię ;-)
Jaka wielkość pomieszczenia u Ciebie?
 

piechu

Member
Bez reklam
Pewnie, że dam znać.
Salon i miejsce odsłuchu to ~22m2 z tym, że dodatkowo otwarty na kuchnię ~8m i ~10m korytarz. Sam salon w kwestii akustyki jednak pozostawia wiele do życzenia.
 

piechu

Member
Bez reklam
Zwracać i tak będę musiał bo kolor nie ten ;) Poza tym chcę sprawdzić konstrukcję zamkniętą.
Dziś miałem czas tylko na ponowną kalibrację z subem skręconym na godzinę 10. Jest o niebo lepiej, sub w końcu nie dudni cały czas tylko wybudza się gdy to jest konieczne. Niemniej jednak amplituner znowu ściął go na -12dB :/
Jutro pobawię się w "czołgistę" i gdy uda mi się znaleźć odpowiednie miejsce, przeprowadzę ponowną kalibrację.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W takim razie skręć volume do godziny "9", nie może być wartości -12db.
Każda inna wartość jak -12db, będzie dobra. Byle nie była po za skalą, czyli wpominane -12db.
Uprzedzając następne pytanie, jak godzina "9" nie pomoże, to zejdż do godz."8" itd. ;) Tego suba tak się właśnie kalibruje.
Po poprawnej kalibracji, nie ruszaj już potencjometru volume, bo skiepścisz wszystko.
Gdyby się okazało, że jesteś basolubny, to w drodze wyjątku, możesz go ostatecznie podbić w samym ampli. Ja tego nie robię, bo Audyssey zrobił to perfekto i niskich jest dokładnie tyle ile realizator chciał żeby było.
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Myślę, że zamknięty w mieszkaniu powinien się sprawdzić.
Na Twój metraż T5 spróbuj wstawić. Będzie dobrze ;-)
Słyszałem T7 i robił wrażenie :-D
Co do E-12F to próbuj jeszcze, bo jak masz go do wtorku to w końcu ustawisz go optymalnie ;-)
Swoją drogą nie wiedziałem, że z jego ustawieniem są takie cyrki.
Powinien być raczej ustawny a czytałem, że wielu osobom ścina na -12 :-(
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pomiar REW'em i będzie wiadomo co go boli...

http://www.roomeqwizard.com/

Od biedy nada się mic od ampli do kalibracji, ale jak masz jakiś lepszy np z wkładką Panasonic (dość tanie są, ok 40zł, a są powtarzalne i maja w programie juz ściągniętą charakterystyke) to jeszcze lepiej.

Możliwe, że sub ma podbicie, w którymś miejscu pasma albo stoi w takim miejscu, że występuje podbicie. Ampli też może mieć za słaby procesor / EQ i nie potrafi tego ogarnąć. Cześć ampli ma też tylko 3 pasma EQ dla suba przykładowo 40/80/120. Jeżeli podbicie jest przy 50paru Hz nie ma za bardzo jak go ściszyć poza główna głośnością i zbija do -12dB.
Trzeba zobaczyć w np wyżej podanym programie jak wygląda ch-ka i ręcznie go ustawić.
W programie jest też podgląd live pasma wiec można jeździć z nim czy wprowadzać korekcje w ampli i od razu jest to widoczne.
Sporo czasu zaoszczędzisz na monotonnej i czasem długiej kalibracji w ampli. Do tego można ustawić nawet lepiej/dokładniej jeżeli dobrze się zinterpretuje wyniki.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Normalnie ręce i jajca opadają ;)
Poprawna kalibracja tego suba trwa kilka minut.
"Problem" został niepotrzebnie rozdmuchany, a wystarczy TYLKO zmniejszyć volume. To jest czynność na 2 sekundy roboty.

Lobos, każdego jednego suba Ci zetnie, jeżeli potencjometr "Volume", będzie ustawiony ponad zakres.
To nie są żadne cyrki, tylko dyskusja na 2 strony o czynności która dotyczy każdego suba. W jednym subie trzeba ustawić wartość volume na godzine 10, w innym na godzine 14. Umownie ustaliliśmy, żeby zacząć od godziny "12". Z prostej przyczyny, potencjometr jest w połowie, ot taki "standard" od którego zaczynamy pomiary. Równie dobrze można zacząć od godziny "9".

W takim (np.) SR7008/9 mam już pomiar widoczny na ekranie, w locie ściszamy, pogłaśniamy do żądanej wartości. Przy takiej formie pomiaru, nie byłoby tej dyskusji. Zainteresowany kręciłbym sobie potencjometrem patrząc na ekran i zatrzymał się w odpowiednim zakresie. To wszystko, temat zamkniety.
Wówczas można dopiero rozmawiać o akustyce, ew.dudnieniu itp. Co się tyczy, każdego jednego suba z jakimkolwiek Relem na czele.

Nie rozumiem też, dlaczego w kontekście powyższej dyskusji T5 ma być lepszy???
To nie jest lepszy sub, to jest tylko inna konstrukcja i nie ma nic wspólnego ze ścinaniem.
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
A jak wyłapać kiedy ustawienie jest optymalne jeśli ktoś ma ampli bez funkcji podglądu? :)
Metodą prób i błędów na własne ucho?
Co do REL'a to Piechu wspomniał, że będzie jeszcze testował suba zamkniętego, ale nikt nie pisał, że REL jest lepszy czy gorszy ;-)
 

piechu

Member
Bez reklam
Wszystko racja. Moje poruszenie wynika z fakty, że pierwszy raz mam do czynienia z subem. Wybaczcie zatem to, że robię z igły widły :)
Przy ustawieniu potencjometru na godz. 9 apli ściął suba na -8dB. Wychodzi na to że tym razem chyba jest ok... z tym, że teraz efekty basowe są lepsze na 5.0 z odłączonym subem i frontami ustawionymi na large. Podłączony sub coś tam se plumka ale to chyba nie o to chodzi w tej całej zabawie. I jesli miałoby tak zostać - tzn,. to miałoby być optymalne ustawienie w moim warunkach akustycznych to pod żadnym warunkiem sub nie zostanie u mnie. Wolę sobie odpuścić i jak pisałem wyżej pójść w kierunku wzmacniacza stereo. No nic, szukam dalej upragnionego graala i jeszcze raz wybaczcie jeśli co niektórych poruszają moje braki w kwestii kalibracji sprzętu audio-video :) Miłej soboty wszystkim.
 
Ostatnia edycja:

olejx

New member
Spróbuj teraz poprzestawiać go po pokoju w różne miejsca aż znajdziesz optymalne. Z subem bas powinien być leprzy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Odnosnie jeszcze REL T5, to Armanig ma rację. Praktycznie wszystko po części ma znaczenie, subwoofer, akustyka, umiejscowienie i nie dotyczy to tylko konkretnego/konkretnych modeli subów. Ja mam mały pokój, bo zaledwie 15mkw i REL T5 też przecież nie jest wielki i w dodatku zamknięty, a jak go dałem na godz. 12-13 tą, to mi też na max. wyciszyło. Musiałem zrobić tak około godz. 11-tej i mam wyciszony na -5 w ampli. Także model suba ma przynajmniej mniejsze znaczenie.
P.s. a pamiętacie dylematy chłopaków przy JBL 150p, gdzie na godz 12-tej wogóle suba ampli nie wykrywał, a na godz 13-tej go już konkretnie wyciszał?:) Trzeba było kombinowac pomiędzy tymi wartościami.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A jak wyłapać kiedy ustawienie jest optymalne jeśli ktoś ma ampli bez funkcji podglądu? :)
Metodą prób i błędów na własne ucho?;-)
podgląd jest tylko kosmetyczna pomocą. a ucho w tym przypadku nie ma też nic do rzeczy. To TYLKO zmniejszenie VOLUME na subie o np. 1 wartość i ponowna kalibracja. Jeśli sub nadal jest ścięty na -12 to znów o jedną wartość i kalibracja. Szukamy takiego ustawienie by było inne niż -12 (od -11 do 0). Do skutku. W najgorszym razie 15 minut roboty.
 

olejx

New member
podgląd jest tylko kosmetyczna pomocą. a ucho w tym przypadku nie ma też nic do rzeczy. To TYLKO zmniejszenie VOLUME na subie o np. 1 wartość i ponowna kalibracja. Jeśli sub nadal jest ścięty na -12 to znów o jedną wartość i kalibracja. Szukamy takiego ustawienie by było inne niż -12 (od -11 do 0). Do skutku. W najgorszym razie 15 minut roboty.

Wartości dodatnie już nie mogą być? Przecież skala idzie aż do +12. Chodzi o to aby amplituner nie ustawiał skrajnej wartości czy to - cy +.
 

CzarnaPłyta

New member
Do kalibracji raczej nie po kalibracji raczej tak (jeśli jest potrzeba), w moim przypadku musiałem po kalibracji dać więcej papu w decybelach na wyjściu lfe a mniej na płycie wzmacniacza suba co by się wybudzał sprawniej.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wartości dodatnie już nie mogą być? Przecież skala idzie aż do +12. Chodzi o to aby amplituner nie ustawiał skrajnej wartości czy to - cy +.
Dokładnie tak. Oczywiście, że mogą, ale nie spotkałem się, by komuś bas podbijała kalibracja ;)
a wypowiedź dotyczyła konkretnego przypadku ;)
 

veltinss

New member
Witam skalibrowalem sobie swoją vsx-930 ale gnębi mnie jeszcze jeden problem. Przy oglądaniu różnego rodzaju materiału w postaci muzyki (dysk podpięty pod tv usb) następuje zmniejszenie głośności w momencie kiedy wchodzi bass. Przy odsłuchu z innych źródeł typu radio, usb, bt, cd itp jest ok. Dźwięk mam podpięty pod wejście tv optykiem. Czyżby kabel był jakiś beznadziejny ? To brzmi tak jakby amplituner wyciszal wysokie przy wejściu basu a następnie znowu zwiększał głośność. Miał ktoś może coś podobnego ?
 
Do góry