Kalibracja kina domowego - dyskusja.

olejx

New member
Dokładnie tak. Oczywiście, że mogą, ale nie spotkałem się, by komuś bas podbijała kalibracja ;)
a wypowiedź dotyczyła konkretnego przypadku ;)

W moim przypadku kalibracja podbiła subwoofer na +5,5 przy głośności na godzinę 13 ale ja mam bardzo dużo otwartej przestrzeni więc pewnie to jest tego przyczyną.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No to nieźle ;) ale pewnie masz rację. Oprócz wielkości pomieszczenia liczy się jego kształt oraz sama lokalizacja suba. U mnie też kiedy jest z tyłu, najlepiej gra w przeciwfazie, ustawiony na godzinę 9-tą, ale jak daję go na wprost to już muszę dać na 11-stą i faze na "0"
 

olejx

New member
Przeniosłem swojego suba z pod telewizora na prawą stronę pokoju na wysokości kanapy zaraz pod bocznym głośnikiem. Wykonałem kalibrację na nowo sub ustawiony na godz 12 kalibracja podbiła go na +1,5 więc myślę że tak może zostać. O co chodzi z tą przeciwfazą? co to za różnica, ja mam ustawione na 0 w subwooferze i tak samo w onkyo.
Sam bas lepiej słychać w miejscu oglądania. Zastanawiam się jeszcze czy nie ustawić go próbnie za kanapą (centralnie w pokoju) ale do tego potrzebował bym dłuższego kabla.
Zastanawiam mnie jeszcze jedna rzecz kalibracja ustawiła odległość suba na ponad 3,5 m a w rzeczywistość był on od mikrofony 1,5m maksymalnie 2m zostawić tak czy korygować ręcznie na rzeczywista odległość?
Dodam że inne odległości są podane prawidłowo.

Pozdrawiam
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie tykaj odległości suba w menu. Pisałem kiedyś dlaczego, w wolnej chwili znajdę Ci te odpowiedzi z linkami do źródła.
 

Rafal7

Banned
Odwrócenie fazy to nic innego jak zamienienie plusa z minusem, to jest po to aby dokładnie zgrać suba z kolumnami frontowymi w stereo.
 

olejx

New member
armanig- Nic nie będę tykał. Tak mi się wydawało że w jakimś wątku coś czytałem aby odległości zachować ale nie byłem do końca pewny.

kapusta7- Dzięki za informację sprawdzę po mienie czy będzie jakaś różnica.
Rozumiem że jak zmienię fazę w subwooferze to w menu amplitunera też muszę?

Pozdrawiam
 

olejx

New member
Dommino6- w Onkyo 838 kalibracja tak nie przebiega. Fakt że zestawy mamy podobne z tym że ja sam salon mam wielkości 42m2 razem z jadalnią plus otwarta kuchnia ponad 20 i z drugiej strony 10 metrowy otwarty korytarz. więc ciężko jest wytworzyć ciśnienie takie same jak na zamkniętych 20 metrach u Ciebie.
PS. pisałem już że po przestawieniu suba kalibracja podbiła go na +1,5 i uważam że jest spoko.

Pozdrawiam.
 

lobos

New member
Bez reklam
Łoo...! To faktycznie masz kawał pomieszczenia.
Onkyo 838 to mocny ampli, wiec powinien dać radę.
Klipsch F30 też do nnajmniejszych nie należą ;-)
Jak wrażenia z 7.1? W dużym salonie dźwięk powinien się ładnie rozchodzić i efekt pewnie super?
 

olejx

New member
lobos - Jak już pisałem wyżej 42 metry są zagospodarowane razem z jadalnią nie jest to pokój 42 metrowy który służy tylko do oglądania filmów można powiedzieć że mam wydzieloną część telewizyjną która stanowi połowę tego metrażu.
Co do 7.1 to użytkuje jakoś od +,-2 tygodni chyba i jest rewelacja nie spodziewałem się takiej różnicy w stosunku do 5.1. Dzisiaj się zabieram za obejrzenie filmu Snajper.
F30 to kawał kolumny masz rację, dają radę. Nabrały drugiego życia jak podłączyłem je pod 838. Wcześniej grały na starym ampli Onkyo TX-DS494 i po prostu staruszek-słabeuszek nie dawał rady.
 

olejx

New member
Ja dokupiłem kolejna pare b20 za 660 pln z przesyłka super cena. Chciałem s20 ale nie mogłem nigdzie w polskim sklepie znaleźć.
 

lobos

New member
Bez reklam
Faktycznie ciężko Ci będzie znaleźć C3. Przyznam, że nawet nie wiedziałem, że był taki głośnik w serii F ;-)
 

olejx

New member
Nie wiem o jaką kolumnę c3 chodzi z tego co widzę centralne serii SYNERGY II to C10 i C20. Mówisz że we wcześniejszej serii SYNERGY I były C1, C2 i C3?
Podasz jakiegoś linka z chęcią zobaczę.

4 letnie kolumny to są młode poczekaj tak jak będą miały z 10 i wtedy pomyśl nad nowym systemem razem z wymianą Ampli:)
Wiem że chciało by się coś zmienić coś dołożyć ale takie zmiany na siłę wcale nie są dobre. Masz porządny sprzęt ciesz się nim dalej, jak coś to wciśnij te dwa b-20 i będziesz miał upgrade do 7.1 to da Ci więcej korzyści niż nowe kolumny 5.1

Pozdrawiam
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie, kalibruję sobie zestaw i oczywiście z subem największy dylemat...
Odległości mi podało dobre, fronty obydwa na -4dB, więc myślę, że dobrze natomiast sub jak był na godz. 12 to ścięło go na -12dB a jak zmieniłem na godz.9 to jest już -7,5dB czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszać volume?
Podobno najlepsza wartość to ta bliska 0, więc jeszcze trochę brakuje :hmm:
 

lobos

New member
Bez reklam
Tylko pytanie czy tak już zostawić czy walczyć dalej?
Zmniejszyć volume, żeby ścięło go jeszcze mniej?
 
Do góry