Kalibracja kina domowego - dyskusja.

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie, kalibruję sobie zestaw i oczywiście z subem największy dylemat...
Odległości mi podało dobre, fronty obydwa na -4dB, więc myślę, że dobrze natomiast sub jak był na godz. 12 to ścięło go na -12dB a jak zmieniłem na godz.9 to jest już -7,5dB czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszać volume?
Podobno najlepsza wartość to ta bliska 0, więc jeszcze trochę brakuje :hmm:

Pisałem Ci, żebyś odpuścił godz. 12 i od razu utawił 9-10 bo tak będzie ;)
Jeżeli masz -7.5db to jest ok, mieści się w wartości pomiaru.
Oczywiście możesz dosłownie na milimetry pobawić się jeszcze gałką volume, ale po co.
 

lobos

New member
Bez reklam
Armanig, jakbyś mi z ust wyjął te milimetry ;-)
Ruszyłem gałką dosłownie milimetr poniżej 9 i zrobiłem całą kalibrację od początku. Dokładnie ze wszystkimi 8 pomiarami i...
Sub na -3dB. To chyba dobrze? Teraz już zostawić? Oczywiście poprawiłem wszystkie na small i do 80Hz a sub na 120Hz.
 

lobos

New member
Bez reklam
Ok. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie suba...
Teraz jest wszystko tak jak ustawiła kalibracja a gdybym oglądał film i np. chciał więcej basu z suba to podkręcam volume i tyle?
Wtedy nie jest referencyjne tylko wg. moich preferencji, ale basu mam więcej ;-)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie, jak sam zauważyłeś wystarczy milimetr ruszenia gałką i już masz inne ustawienia. Nie wstrzelisz się znów w to samo ustawienie kalibracji. Lepiej więc podbić bass w amplitunerze, gałkę zostaw w spokoju i zalej "kropelką" :D
 

lobos

New member
Bez reklam
Aaa... widzisz. Dokładnie o to mi chodziło czy lepiej na subie coś kręcić czy w ampli? ;-) Dzięki!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie kręcimy w subie, a w ampli. Tam możesz sobie podbić w drodze wyjątku, gdyby jednak okazało się, że tego basu Ci dalej mało, to nikt Ci głowy nie odrąbie za malutką ingerencję w potencjometr volume na subie, aczkolwiek to zło ;)
 

lobos

New member
Bez reklam
Czyli wychodzi na to, że głośność na ok. 1/4 mocy jest w zakresie optimum w moim pomieszczeniu?
Będę kombinował na pewno ;-) Jeszcze nie jedno głupie pytanie zadam :p
W filmie muszę usłyszeć walnięcie kiedy trzeba ;-)
W razie czego trochę podbije głos i nie będę się przejmował referencjami ;-)
Teraz Młody wrócił, bo od rana goni koło domu i włączyłem mu GTA na 5.1 :p
Jest różnica i fajna sprawa z tym dźwiękiem za plecami ;-) hehe!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Za plecami to usłyszysz na Transach, tam dopiero się dzieje ;)
Koniecznie jeszcze Epicentrum, wyrwie Cię z kanapy. Coś niesamowitego.
 

lobos

New member
Bez reklam
Za plecami to usłyszysz na Transach, tam dopiero się dzieje ;)
Koniecznie jeszcze Epicentrum, wyrwie Cię z kanapy. Coś niesamowitego.
Właśnie! Epicentrum! Tylko skurwiel drogi jest :-( Odżałuję chyba te 8 dyszek, bo z tego co piszecie to efekty mega są.

Łoo...! Młody zaliczył "udany skok kaskaderski" i nagle jak jeb... subik to aż miło! :-D To jest TO! :-D :-D :-D
 

marstef

Member
Bez reklam
Za plecami to usłyszysz na Transach, tam dopiero się dzieje ;)
Koniecznie jeszcze Epicentrum, wyrwie Cię z kanapy. Coś niesamowitego.

Szczególnie jak konar drzewa wbija się w drzwi szkoły. Nie źle się wystraszyłem (sąsiedzi chyba też :)

P.S. Rzadko piszę, ale już chce coś człowiek napisać to admin nie daje, trzeba odczekać, tylko na co to? Boty i tak sobie poradzą :(
 

lobos

New member
Bez reklam
Koledzy, włączyłem dziś na C+ "Wojownicze Żółwie Ninja" i basu z suba było jak na lekarstwo :-(
Tam się dużo dzieje i kiedy jest akcja z walką i wybuchami to sub powinien walnąć porządnie prawda?
Jak tylne dawały pięknie non stop tak sub mruczał i tyle.
Dałem w menu ręcznie suba z -3dB na +3dB i dalej lipa.
To już w reklamach na TVN bas jest mocniejszy. W grze jak Dzieciak grał w GTA to w pewnym momencie walnęło a w filmie nic. O co kaman?
Jutro będę walczył dalej z ustawieniami suba. Efekty surround rewelacja. Jeszcze tylko su niech robi robotę i będzie miodzio ;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sam sobie odpowiedziałeś, jak na reklamach TVN masz sporo niskich, a na C+ już ich nie ma, to problem nie leży po stronie suba (sprzętu), a po stronie nadawcy.
Włącz sobie Żółwie na BR, to się przekonasz o czym mówię ;)
 

lobos

New member
Bez reklam
Czyli jednak źródło...? Zobaczymy jak włączę film na BR czy będzie tak jak powinno?
Ogólnie C+ wypuszcza niezły dźwięk. Przynajmniej tak mi się wydawało ;-)
Jednak coś czuję, że do optimum ustawień suba jeszcze mi brakuje.
Armanig, chyba nie żartowałeś z tym tygodniem ustawień ;-)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Koledzy, włączyłem dziś na C+ "Wojownicze Żółwie Ninja" i basu z suba było jak na lekarstwo :-(
Tam się dużo dzieje i kiedy jest akcja z walką i wybuchami to sub powinien walnąć porządnie prawda?
Jak tylne dawały pięknie non stop tak sub mruczał i tyle.
Dałem w menu ręcznie suba z -3dB na +3dB i dalej lipa.
To już w reklamach na TVN bas jest mocniejszy. W grze jak Dzieciak grał w GTA to w pewnym momencie walnęło a w filmie nic. O co kaman?
Jutro będę walczył dalej z ustawieniami suba. Efekty surround rewelacja. Jeszcze tylko su niech robi robotę i będzie miodzio ;-)

Oryginalna ścieżka dźwiękowa czy z "polskim popsuciem"?
 
Do góry