Kalibracja kina domowego - dyskusja.

dimo

New member
Jeszcze nie, kabel dostałem wczoraj po południu. W wolnej chwili zrobię kalibrację i zobaczę co wyjdzie. Na razie przyciszyłem suba o 1,5 decybela.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Panowie prosze o uwage! :p

O ile dobrze rozumuje to faza subwoofera dotyczy "zgrania" suba z kolumnami tak? To dlaczego w przypadku np. stereo bo graja tylko fronty jesli kolumny ustawimy na small, crossover np 60hz tak aby sub gral swoje a kolumny swoje bez nakladania sie pasma to wg mnie zmiana fazy nie powinna miec wplywu na brzmienie a ma? Rozumiem kiedy kolumny graja pelnym pasmem to zgranie faz ma znaczenie ale w przypadku kiedy kolumna gra do 60hz a sub ponizej 60hz dlaczego zmiana fazy ma wplyw na brzmienie. Przy 0 sub ginie, przy 180 zamiata az milo.

To chyba nie jest takie jednoznaczne. Wielkie znaczenie ma lokalizacja, położenie suba względem frontów i słuchacza. To wszystko ma niebagatelny wpływ na fazę
 

Whiplash

New member
Bez reklam
To chyba nie jest takie jednoznaczne. Wielkie znaczenie ma lokalizacja, położenie suba względem frontów i słuchacza. To wszystko ma niebagatelny wpływ na fazę

U mnie sub stoi w lini frontow, a dokladnie jest sub w rogu > L. front > TV > P. front. Nie mam plynnej regulacji tylko przelacznik 0/180 wiec mam ulatwione zadanie, zostawilem na 180 bo wtedy czy to stereo czy 5.1 subwoofer rusza sciany :D

Co do Y to tak jak mowielm, chlopaki maja Dali E12 ktory ma osobne gniazdo LFE na pojedynczy kabel i w ich przypadku jak i w innych tego rodzaju subwooferach kabel Y moze okazac sie zbedny, aczkolwiek nie testowalem wiec nie gwarantuje. W przeciwnym wypadku kiedy subwoofer ma tylko wejscie Line in L/R podlaczenie kabla mono i wykorzystanie tylko jednej cewki subwoofer da mniejsza efektywnosc niz podlaczenie sygnalu do obu cewek kablem Y.
 

hans2

Banned
wklejam tutaj co napisalem w innym watku bo temat dot lepszego ustawienia suba:

robilem pomiary nowej zabawki i wychodzi na to ze RELa nie oplaca sie podlaczac do amplitunera po LFE!
najlepiej chyba po LOW LEVEL z crossoverem na 30Hz, zobaczcie jak nisko schodzi.
po HIGH LEVEL nie chce bo oznaczaloby to ze musze zrezygnowac z lepszej korekcji na subie za pomoca audyssey.

btw roznica w poziomie glosnosci do wyregulowania pokretelkiem wiec tym sie nie sugerujcie.

rel crossover.jpg
 

hans2

Banned
zauwazylem dziwna rzecz odnosnie zachowania denona w zwiazku z kalibracja.

w trakcie kalibracji po sygnalach testowych klikamy calculate.
widzimy wtedy ekran z odleglosciami, poziomami, small/large, crossovery.
czyli generalnie prawie wszystko to co kalibracja se wyliczyla.
jest tez tam przycisk store.

klikamy store i dalej wchodzimy w manual setup.
i tutaj grubo sie zdziwilem bo niektore rzeczy z ostatniej kalibracji nie zapamietaly sie!
wyglada na to ze te sekcje gdzie np tydzien temu wprowadzalem jakies swoje modyfikacje pozostaly niezmienione.
czyli czesc ustawien po kalibracji zostala stara, a czesc zostala zastapiona tymi nowymi wartosciami z nowej kalibracji.

zachecam przy nast kalibracji do porownania.
jak bedziecie mieli ten sam problem to zostaje albo reset ampli albo reczne wpisywanie odlegosci itp

ja zrobilem reset i kalibracje od nowa.
w moim przypadku od ostatniej kalibracji przesunalem lekko kolumny,
suba i zmienilem ustawienia crossa na subie.

po resecie i ponownej kalibraji wszystkie nowe parametry zostaly zapamietane i dzwiek zrobil sie zauwazalnie lepszy.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
U mnie tam zawsze nadpisuje nowe ustawienia po kalibracji, jedyne co nigdy nie zmienia to LPF for LFE jak zostawie na 80hz to tak zostanie jak na 120 tez nie zmienia. Reszta czyli poziomy, odleglosci itd zawsze zmienia, co wiecej po manualnych zmianach mozna zawsze kliknac ReStore i wracaja ustawienia kalibracyjne.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No dobra panowie, wkoncu umeblowalem pokoj, rozstawilem 5.1 surroundy na stojaczkach elegancko kolo kanapy. Zrobilem kalibracje tym razem w max. ilosci pomiarow czyli 6, wg schematu znalezionego w sieci.
http://www.avforums.com/forums/atta...9d1256309543-onkyo-875-audyssey-audyssey3.jpg

Odleglosci miedzy pomiarami nie takie radykalne, srodek - rog kanapy tylko ok 20cm miedzy pomiarami.

I ku mojemu zdziwieniu, prawy front tak jak i wczesniej ma bardzo przycinany bass od 63hz do 250 ucina kolejno na -6, -4, -2dB, lewy front ma tam 0db, reszta pasma jest juz identyczna w obu kolumnach. Pozostale glosniki maja juz wyrownane EQ, np surroundy maja roznice max do 2db. Co jest ze w prawym froncie kalibracja tak drastycznie ucina bass? Odleglosci tez wyszly z kosmosu, fronty, sub i centrum sa w jednej lini to jakim cudem kalibracja uznala ze lewy front jest oddalony od kanapy o +/- 1,5 metra a prawy o 3,60m?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
20cm to za malo, a odleglosci to wina pierwszego pomiaru, to on jest za nie odpowiedzialny.
Kluczowy w calej kalibracji jest pierwszy pomiar.
 

hans2

Banned
a jakie masz odleglosci frontow do bocznych scian?
jesli nie sa one symetryczne to tlumaczyloby inna korekcje dla frontow.
bardzo prawdopodobne ze powodem jest wplyw pomieszczenia (czestotliwosci modalne).

najlepiej jakbys wkleil pogladowy rysunek pomieszczenia.

edit: ja caly czas stosuje max odleglosc od pierwszego pomiaru 15cm i jest ok. takze to nie to.
 
Witam panowie. Mam pytanie. Posiadam Amplituner SONY STR-DH520 i kolumny AMTECH SS-AT 5000 5.0. Do tego Subwoofer VK 7830. Wiem, że ten sprzęt nie jest za dobry, ale mnie póki co wystarcza. Z waszego poradnika ustawienia kina domowego wynika że należy wszystkie głośniki ustawić w ampli na small, odcięcia dla nich na 80Hz. Crossover w subie dać na maks, czyli u mnie 200Hz. Jednak u mnie zdecydowanie lepiej wychodzi gdy wszystkie kolumny mam na LARGE . Jest więcej basu. Pytanie tylko do was jaki w takim wypadku dać crossover na Subie ?? Też na 200Hz ?? (W ampli przy tym ustawieniu - wszystko na LARGE, nie mogę ustawić żadnych odcięć).
Wogule autokalibracja sama ustawia mi wszystko na LARGE.
W poprzednim zestawie (Amplituner SONY STR-DE598, subwoofer ten sam VK7830, kolumny SONY SS-MF450H + SS-SR250 + SS-CN250 lepiej było zgodnie z waszymi zaleceniami czyli wszystko na small i odcięcie 80Hz, w subie crossover na max).
 

hans2

Banned
Whiplash, apropo tego ciecia basu na FR:

jak jestes ciekaw i bedziesz mial kiedys czas to ustaw kolumny rowno oddalone od lewej i prawej sciany.
jak akurat meble przeszkadzaja to wysun kolumny do przodu a stol odstaw zeby gdzies indziej tak zeby nie przeszkadzal, albo zeby przeszkadzal "po rowno". zrob 1 pomiar testowy i sprawdz wtedy jak Ci skorygowalo.

ja obstawiam wplyw pomieszczenia. zobacz przykladowo co u mnie pokoj robi z subem.
to sa wykresy oba bez korekcji audyssey, zielony to sub bez wplywu pomieszczenia, czerwony z pomieszczeniem. oczywiscie jak go przestawie w inne miejsce to jest zupelnie inaczej.

sub_porownanie.jpg
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Raccon teraz to juz nie mam na to sily, zrobilem ponowna kalibracje. Tym razem 3 pkt na kanapie i 3 przed nia tak jak podaje instrukcja do Denona. Imo jest lepiej, co do EQ to wielkich zmian nie ma ale odleglosci i ogolne brzmienie jest chyba jeszcze lepsze. Oczywiscie ja uzywam trybu Audyssey Flat.
Pamietam jak kiedys prawy front stal przy samej scianie bocznej i tez tak scinalo bass, moze to kolumna?

Jeden woli wiecej drugi mniej basu a trzeci jak mu nogi smierdza wiec to juz jest osobista preferencja. Ja np. lubie jak bas jest wyraznie zaznaczony a nie jak tylko wypelnia scene.
 
No i też tak wolę jak Whiplash powiedział. Tylko nie wiem jakie dać odcięcie na samym subie przy wszystkich kolumnach na LARGE, aby było prawidłowo :) No i trochę dziwny mam ten sub, ale to tylko Voice Kraft. Gdy ustawię go na połowę głośności, crossover na max to praktycznie go nie słychać (ampli ustawia go w granicy 0 dB). Natomiast gdy dowalę mu głośność na maks, crossover na 80 Hz to wali aż miło i masuje wnętrzności, o dziwo przy tym ustawieniu Ampli w autokalibarcji ujmuje mu tylko 0,5 dB, a więc niby prawidłowo (przy ustawieniu volume na max i crossover na max ścisza go na maxa czyli -10 dB). Faza w obu przypadkach na 180 bo tak mi się wydaje jest najlepiej odczuwalny w miejscu gdzie siedzę (czuję go pod siedzeniem :), faza na 0 nie daje tego efektu. Sub stoi na linii z kolumnami po prawej stronie ).
Ustawiłem go na 80 Hz bo niby taką najniższą charakterystykę mogą osiągnąć centralny i surroundy, natomiast fronty niby 55 Hz. I dlatego nie wiem czy zgrać go z frontami żeby bas się nie nakładał i ustawić np. na 60 Hz (najniżej mogę dać 50 Hz na Subie) czy na 80 Hz tak jak jest, żeby nie było dziury w stosunku do centrala i surroundów.
Ogólnie myślałem, że ten sub jest słaby i miałem sprzedawać, bo nie czułem różnicy z nim, czy też bez niego, ale jak ustawiłem Volume na max i crossover na 80 Hz (wbrew instrukcji, że volume na godz. 9-12 i crossover na max) i wreszcie go poczułem to go chyba zostawię. Aha jest podpięty Coaxialem Profigold z lewego wejścia na Subie do wejścia na Sub w Ampli.
Poradzicie coś ??
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No i też tak wolę jak Whiplash powiedział. Tylko nie wiem jakie dać odcięcie na samym subie przy wszystkich kolumnach na LARGE, aby było prawidłowo :)

Nikt nikomu tu nie bedzie zagladal do majtek, kazdy ma prawo sobie ustawiac jak mu sie podoba, ale nic nie bedzie "prawidlowo", jezeli brniesz w swoje (bledne) ustawienia, to tym bardziej nikt tu nic nie zaradzi, trudno zeby ktos wiedzial jakie masz przyzwyczajenia i co dla Ciebie znaczy "dobry" bas, jak i cala reszta.
Dyskusje osob ktore bladza, ustawiaja jak im sie podoba, przy czym nikt nie wie jak to faktycznie brzmi, sa bezsensu, to strata czasu i zasmiecanie watku, ktory stal sie juz tu tragikomedia.
Poswiec kilka godzin, przebrnij ten watek i ustaw zgodnie z zaleceniami, wyselekcjonuj te wypowiedzi gdzie omawiana jest "referencja" i "preferencja", zastosuj sie do ustawien z strony audyssey (tam padaja rozne pytania, tylko w przeciwienstwie do naszego watku, kazda odpowiedz jest z pierwszej reki).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Po pierwsze to ustawiasz kolumny wszystkie jako small i odcinasz je wg. THX na 80Hz lub wg. twoich preferencji biorac po uwage pasmo przenoszenia kolumny to +10/20hz.

Ja sie wlasnie zastanawiam czy w moim przypadku kiedy Centrum i Surround maja pasmo 80-20 000 i 67-20 000 jest sens szczegolnie w przypadku centrum ustawiac odciecie na 80hz? Myslicie ze glosnik da rade odpowiednio zagrac to 80hz czy lepiej odciac wyzej na 90 lub 100hz?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
To nie chodzi o to czy da radę zagrać, bo pewnie da. Chodzi o jakość tego basu - to po pierwsze. Sub (praktycznie)zawsze zagra lepiej, niż głośnik. A po drugie, jak masz Audyssey w lepszej wersji, niż 2EQ to on na suba ma dużo lepszą korektę, niż na głośniki, więc tym bardziej zadba o jakość tego basu na subie.
 
Do góry