Kalibracja kina domowego - dyskusja.

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tu masz odnośnie audyssey Flavors of MultEQ | Audyssey. Co do subwoofera czy kolumn, to każda zmiana polożenia powinna być zakończona ponowną kalibracją. Jeżeli sub Ci gra inaczej po imprezce, to może coś jest inaczej ustawione? Nieraz wystarczy zmienić położenie o metr, głośność też należy dobrać na subie, fazę. Ja też mam mały pokój, ale przeprowadzając kalibrację kilka razy z tym samym położeniem sprzętu zawsze wyniki mam bardzo zbliżone. Nowy i niewygrzany sprzęt też inaczej zagra niż już taki "dotarty". Zobacz w ustawieniach amplitunera czy bas masz przekierowany tylko na suba, czy może załączona jest opcja np. Double bass? Może masz jakieś podbicia i polepszacze włączone ( Dynamic EQ, Dynamic Vol.)?
 
Takie szybkie pytanie pierwszy pomiar zaczynamy w miejscu gdzie najczęściej siedzimy? Czy pierwszy pomiar to kubatura pomieszczenia i nie ma znaczenia gdzie umieszcze mikrofon ?
 

werf

Active member
Bez reklam
W dowolnej to może za dużo powiedziane ,Trzymaj się mniej więcej takiego wzorca w miarę możliwości
 

Attachments

  • Pict SP Position1_UJDCILjsvfvyub.jpg
    Pict SP Position1_UJDCILjsvfvyub.jpg
    14,2 KB · Wyś: 83

Remipl

Member
W mojej instrukcji ampli, jest pokazane po kolei gdzie ustawić mikrofon przy kalibracji. Zobacz u siebie, może przeoczyłeś ten temat??
3de352ce2d2aef16dc320cebb40e4295_1.jpg
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pierwszy pomiar w miejscu odsłuchu, nie za blisko tylnej ściany.
Jeżeli faktycznie miejsce odsłuchu jest blisko ściany, to mikrofon należy odsunąć do przodu.
W przeciwnym wypadku będą odbicia i można zapomnieć o poprawnej kalibracji.
 
Coś w tym jest bo jak mi skalibrowało to słuchać tego nie mogłem wszystko jak za ściany więc reset przed chwilą poszedł i właśnie ustawiam wszystko na nowo,mam nadzieje że jak teraz skalibruje to będzie lepiej
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Najczęściej to wynika z błędnie ustawianego mikrofonu podczas kalibracji..

Żeby nie było że tak tylko gadam, sam nauczyłem sie na sobie robiąc kalibracje masę razy i będąc z niej nie do końca zadowolony, że pozornie niewielka różnica w ustawieniu przynosiła kolosalne zmiany na koniec.

Przede wszystkim upewnijcie się gdzie jest Wasze ucho kiedy normalnie słuchacie. Może np lubicie rozłożyć się na fotelu i ucho zjeżdża dużo niżej niż gdyby siedzieć wyprostowanym itp..
 
Najczęściej to wynika z błędnie ustawianego mikrofonu podczas kalibracji..

Żeby nie było że tak tylko gadam, sam nauczyłem sie na sobie robiąc kalibracje masę razy i będąc z niej nie do końca zadowolony, że pozornie niewielka różnica w ustawieniu przynosiła kolosalne zmiany na koniec.

Przede wszystkim upewnijcie się gdzie jest Wasze ucho kiedy normalnie słuchacie. Może np lubicie rozłożyć się na fotelu i ucho zjeżdża dużo niżej niż gdyby siedzieć wyprostowanym itp..

To co piszesz jest zabawne i ciekawe...
Nie żebym się czepiał ale z twojego punku widzenia odbieram to tak jak bym hmm przeprowadzają kalibracje z mikro na wysokości uszu w pozycji siedzącej wykonanej prawidło,musiał bym przeprowadzić jeszcze raz rozkładając się na kanapie i schodząc z wysokości o 40 cm,nie bardzo chce mi się wierzyć że jest taka różnica w oglądaniu filmów.
No może sie mylę ale w takiej sytuacji znaleść złoty środek graniczy z cudem posiadając tylko mikro pomiarowe.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Kalibracja nie jest zła. Jej wada polega na tym, że bardzo łatwo jest ją źle przeprowadzić. Tyle.

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
mi się wierzyć że jest taka różnica w oglądaniu filmów
To nie kwestia twojej wiary tylko fizyki.

Idealny punkt (powiedzmy pole) czyli tzw "sweat spot" jest jeden, ale wcale nie oznacza to złych doznań dla całej reszty domowników. Jeśli siedzą relatywnie blisko sweat spot, lokalizowanie dźwięków jest wystarczająco poprawne.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
A czy muszę przeprowadzić 8 razy proces kalibracji jak max 2 osoby bedą oglądać filmy?

Chodziło ci o 8 krotną kalibracje czy te 8 punktów jednej kalibracji?

Jeśli o to drugie to w sumie wszystkie istotne mimo że można część pominąć.
Pierwszy pomiar głównie określa odległości kolumn od centralnego miejsca odsłuchowego. Pozostałe służą głównie pomiarom akustyki pokoju.
 
8 punktów kalibracji... Tak mi pokazuje micro że dla 8 osób pomiar a jak u mnie max 2 osoby,jest opcja podczas kalibracji zakoncz przelicz i zastanawiam sie czy mogę wykonać pomiar dla 2 osób i przerwać jak to bedzie sie miało do pomiarów i efektu końcowego?
 
Do góry