Kalibracja kina domowego - dyskusja.

jumper.as

New member
Dziękuję Ci armanig :) Jeszcze tylko pytanie czy bawić się w połączenie blu ray z ampli czy zostawić tak jak mam przez TV. Ampli chyba ma funkcję przepuszczania sygnału po HDMI na Stand By to może nawet nie potrzebuję optyka? hm.. skomplikowane to wszystko
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście że przez ampli, blu do ampli, a z ampli do tv. Naturalnie kablami hdmi.
Nie znam Twojego ampli, a sam z optyka zrezygnowałem lata temu.
 

Polaryzator

New member
Próbuję skalibrować mojego ampli denon x3100 + zestaw 5.0 kolumn zensor 7 bez suba.
Chciałem coś zmienić aby było więcej basów, ale nie bardzo mi się udaje.

Zrobiłem kalibrację Audyssey i mam tak:
- MultEQ XT : Reference
- Dynamic EQ włącz
- Dynamic Volume wył
- Audysey DSX wył

Korektor graficzny jest aktywny jedynie gdy MultEQ XT jest ustawiony na “wył” ,ale wtedy brak jest dynamiki muzyki i brzmi duużo gorzej. A właśnie myślałem, że ten korektor mi podbije basy.

- Wielkości głośników są takie:
Frontowe duże
Centr małe
Sub nie
Surround małe

- Odcięcie:
Fronty pełne pasmo
Central i surroundy 80 Hz

- Ustawienie basów: LPF dla LFE 120 Hz
- Przypisanie wzmacniacz: tylny surround ( nie wiem dlaczego, ale tak mi ustawiło)

Proszę o jakieś podpowiedzi i sugestie. Wydaje mi się, że te zensory7 powinny przywalić więcej basu.
 

popej

New member
Sądząc po instrukcji, to masz do spróbowania:
Tone - korekta niskich i wysokich tonów, przy wyłączonym Dynamic EQ
Reference Level Offset - dostrojenie Dynamic EQ
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ustawienia swoją drogą, to już koledzy od Marantza więcej napiszą. Dziwi mnie tylko dlaczego masz możliwość ustawienia dla kanału LFE, skoro nie masz suba? U mnie chyba jak wyłaczę suba, to ta opcja jest nieaktywna. Poczekaj na wygrzanie kolumn. Kolumny wraz z godzinami będą lepiej grały i bas też będzie pełniejszy.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Próbuję skalibrować mojego ampli denon x3100 + zestaw 5.0 kolumn zensor 7 bez suba.
Chciałem coś zmienić aby było więcej basów, ale nie bardzo mi się udaje.

Zrobiłem kalibrację Audyssey i mam tak:
- MultEQ XT : Reference
- Dynamic EQ włącz
- Dynamic Volume wył
- Audysey DSX wył

Korektor graficzny jest aktywny jedynie gdy MultEQ XT jest ustawiony na “wył” ,ale wtedy brak jest dynamiki muzyki i brzmi duużo gorzej. A właśnie myślałem, że ten korektor mi podbije basy.

- Wielkości głośników są takie:
Frontowe duże
Centr małe
Sub nie
Surround małe

- Odcięcie:
Fronty pełne pasmo
Central i surroundy 80 Hz

- Ustawienie basów: LPF dla LFE 120 Hz
- Przypisanie wzmacniacz: tylny surround ( nie wiem dlaczego, ale tak mi ustawiło)

Proszę o jakieś podpowiedzi i sugestie. Wydaje mi się, że te zensory7 powinny przywalić więcej basu.
Prawdopodobnie masz problemy z akustyką pomieszczenia. Pozmieniaj ustawienia kolumn, przybliż do ściany, odsuń, zmień ścianę na której stoją itp
 

vectra1

Member
Bez reklam
Aby ustawić bas w Denonie musisz w opcjach audio/Audyssey wyłączyć opcje Dynamic EQ wtedy opcja regulacji pojawi się jedno menu wcześniej będzie barwa dźwięku.
Kolumny ustawione na Large.
U mnie bas pojawił się po 2 tygodniach słuchania, z początku nie było go praktycznie wcale.
 

Polaryzator

New member
Sądząc po instrukcji, to masz do spróbowania:
Tone - korekta niskich i wysokich tonów, przy wyłączonym Dynamic EQ
Reference Level Offset - dostrojenie Dynamic EQ

Właśnie takie dodatkowe dostrojenie przy włączonym Dynamic EQ by się przydało, ale nie znalazłem tego o czym piszesz ( dostrojenia).

Dziwi mnie tylko dlaczego masz możliwość ustawienia dla kanału LFE, skoro nie masz suba? U mnie chyba jak wyłaczę suba, to ta opcja jest nieaktywna. Poczekaj na wygrzanie kolumn. Kolumny wraz z godzinami będą lepiej grały i bas też będzie pełniejszy.

To LFE jest aktywne, ale jak zmieniam np. z 80 HZ na 200 HZ to nie słychać różnicy.
A kolumny już są chyba wygrzane, bo mam je od roku, a elektronikę teraz kupiłem.

Aby ustawić bas w Denonie musisz w opcjach audio/Audyssey wyłączyć opcje Dynamic EQ wtedy opcja regulacji pojawi się jedno menu wcześniej będzie barwa dźwięku.
Kolumny ustawione na Large.
U mnie bas pojawił się po 2 tygodniach słuchania, z początku nie było go praktycznie wcale.

Masz rację, ale po wyłączeniu Dynamic EQ dynamika całkowicie znika i tym podkręceniem basów i wysokich nie można dorównać temu wyłączonemu Dyn EQ.
Jeśli możesz to podaj swoje ustawienia. Czy tylko słuchasz na włączonym Dyn EQ, bo ja dodatkowo dzisiaj włączyłem MultEQ XT na : L/R Bypass" oraz Restorer na "niska" i teraz lepiej gra.

To pewnie ustawienie fabryczne (domyślne) Denona, w Marantzu fabrycznie mam również "tylny surround".
Może i fabryczne ale dziwnie to nazwali zmyłkowo; bo niby czemu domyślnie są te surroundy? powinno być tu pusto wydaje mi się.
 

lobos

New member
Bez reklam
Koledzy, mam problem...
Chciałem sprawdzić jakiś film na blu-ray i po włożeniu płyty do odtwarzacza nie mam obrazu.
Podłączone powinno być dobrze, bo na tym samym odtwarzaczu słuchałem już CD.
Jak daję INFO na pilocie od ampli to wyświetla:
- Source: BLU RAY
- Sound: DOLBY PL II MOVIE
- Signal: Nieznany :-(
Co może być nie tak?
P.s. coś musiałem popieprzyć, bo CD przez blu-ray też nie gra :-(
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zacznij od resetu sprzętu. A menu ekranowe masz na TV? Zobacz podłączenia, czy od BD do ampli masz dobrze wciśnięty kabel i z ampli do TV. Czy wybrałeś odpowiednie wejście HDMI na pilocie od TV i od amplitunera?
 

lobos

New member
Bez reklam
Menu mam normalnie. Połączenia sprawdziłem.
Jak włączę blu-ray to płyta z muzyką leci (tzn. czas), ale dźwięku brak.
Wejście mam wybrane blu-ray, więc dobrze.
Kurcze wczoraj normalnie muzyki słuchałem a dziś coś jest nie tak :-(
Z TV dźwięk przez kolumny idzie normalnie.
Jest coś nie tak na połączeniu ampli-blu.

Zmieniłem kabel HDMI i nadal lipa :-(
Przynajmniej wiem, że to nie wina kabla tylko coś w ustawieniach pomieszałem.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jesli chodzi o audio, to sprawdź w opcjach dźwięku w BD jakie masz ustawienia. Żeby dekodowało DTS czy DD powinno być ustawienie na Bitstream. Jeżeli menu ekranowe odtwarzacza BD się wyświetla na TV, to film też powinien.
 

lobos

New member
Bez reklam
Chyba mam... :) Przypisałem sobie przez przypadek Blu-Ray do ZONE2 ;-)
Tylko jak teraz wrócić do normy? ;-)
Udało się ;-) :) Początki zwykle są trudne ;-)
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Panowie, mam pytanko o poziomy głośności poszczególnych głośników...
Puściłem na próbę Transów (BluRay) i wg. mnie centralny jest trochę za głośno.
Jak podkręcę volume do odpowiedniej dla mnie głośności tak, żeby efekty były OK ;-) to dialogi są zbyt głośne.
Taki krzyk się robi i chyba poprawię kalibrację i zmniejszę głośność centrala.
Zdarzało się tak i u Was?
Fronty po kalibracji mam na -7.5 dB a centrala na -5.5 dB.
 

lobos

New member
Bez reklam
Dynamic Volume mam wyłączony a film puściłem z lektorem ;-)
Wiem, że z napisami lepiej się ogląda, ale to była chwila na próbę z Synem a On jeszcze czytać płynnie nie umie ;-)
Cały film oglądnę wieczorem z Żonką ;-)
Jak dam oryginalne głosy z napisami to będzie ciszej?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bardzo często w filmach lektor jest strasznie głośny i zagłusza całą resztę. Z napisami będzie na pewno lepiej.
 

lobos

New member
Bez reklam
Ok. Czyli wszystko już wiem ;-) Dzięki za informację.
Zostawiam w takim razie centrala tak jak ustawiła go kalibracja :)
 
Do góry