Kalibracja kina domowego - dyskusja.

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma żadnej napinki, nie rozumiem zwyczajnie z czym konkretnie się nie zgadzasz?
- z tym, że nie powinny wypowiadać się (radzić) osoby które ewidentnie nie mają pojęcia o poprawnej kalibracji? Poprawne skonfigurowanie sprzętu, akustyka, rozstawienie, czy chociażby wspomniany "Audyssey" to dla Ciebie skrajność? To są podstawy, skrajnością jest ślepo wierzyć w cokolwiek, bez możliwości jakiejkolwiek weryfikacji.
Przeczytaj cały wątek od deski do deski, to zrozumiesz o czym piszę.

Natomiast powtórze jeszcze raz, każdy ma prawo sobie słuchać jak mu się podoba, wiele osób przeprowadza korekty, z tym, że niektórzy przeginają pałe i to NIE MA prawa dobrze zagrać. Wyjaśniłem dokładnie w czym rzecz i pod tym się zawsze (również) podpisze.
 
Myślę, że meritum tego tematu jest pomoc użytkownikom, którzy chcą ustawić zestaw tak aby było "poprawnie". Czyli nie jak mu sie teraz podoba tylko aby to grało tak jak powinno. Tak wiec nietrudno sie niezgodzić z armanig. Jak ktos chce słuchać łomotu to przecież nie przyjdzie tu po radę bo sam wie jak chce słuchać. Tu są potrzebne konkretne porady np. odetnij suba na 120hz itd... I takich porad mydle ze udzieli ktoś kto wie o czym mówi. A nie np. mój kolega co nie słyszy różnicy w kolumnach za 400 zł a 4000 zł.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

dzudzu9

New member
Witam.
Mam pytanie odnośnie ustawień kalibracyjnych w Onkyo TX-NR535.
Posiadam zestaw Melodika BL310 bez suba, fronty ustawione na Large, reszta na Small. Automatyczna kalibracja ustawiła mi odcięcie na 100Hz. W tym modelu ampli ustawia się odcięcie globalnie dla wszystkich kolumn, nie dla każdej z osobna.
W instrukcji jest napisane, że wartość tą należy ustawić zgodnie z najniższą częstotliwością kolumn. Wg specyfikacji BL30 przekazuje od 45Hz, więc ampli powinienem ustawić na 40 lub 50Hz.
Orientuje się ktoś czy te odcięcie dotyczy wszystkich kolumn, czy tylko tych ustawionych na Small?
EIC mi nie odpowiedziało, czekam jeszcze na odpowiedź od Onkyo EU.
 
Myśle, że odcięcie dotyczy kolumn z ustawionym small. A odcięcie powinno byc ustawione na 80hz we wszystkich kolumnach poza frontami bo nie masz suba.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Odcięcie najlepiej zostawić kalibracji. A wartości to już zależą od kolumn. Mój central np jest odcięty przy 40Hz i świetnie sobie radzi z tym całym zakresem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To masz nie do końca dobrze ustawione. Po pierwsze kalibracja nie jest idealna i o ile nie należy ingerować w odległości czy ustawienia głośności poszczególnych kolumn, to odcięcia należy lekko skorygować. Twój central ma pasmo przenoszenia od 57Hz i to jeszcze przy pewnym spadku, więc pomimo że kalibracja Ci ustawiła na 40Hz to powinieneś przestawić na te 80Hz. U mnie fronty chodzą od 45Hz, a kalibracja też mi ustawiała od 40Hz. Pamiętam Jamo surroundy mają od 80Hz, a po kalilibracji też musiałem poprawiać bo mialem sporo niżej. Dodatkowo jak ustawiłem na te 80Hz to kolumny potrafiły się "zadławić" i lepiej grały jak odciąlem je na 90Hz. Odłącz sobie resztę kolumn, zapodaj sygnał 40-50Hz i zobaczysz jak dobrze wtedy poradzi sobie central z taką częstotliwością.:D
 

dzudzu9

New member
Kalibracja ustawiła mi na 100Hz, ale nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji czy to dotyczy wszystkich kolumn czy tylko ustawionych jako Small, więc na wszelki wypadek zmniejszyłem ręcznie na 40Hz, aby nie odcinać pasma frontów, de facto ustawionych jako Large.
Przygotowałem próbki od 30 do 120Hz co 5Hz i dzisiaj postaram się potestować kolumny.

Edit: otrzymałem odpowiedź od EIC: W przypadku ustawienia Large przesyłane jest całe pasmo sygnału.
Tak czy inaczej potestuję głośniki na wygenerowanych próbkach.[FONT=&quot]
[/FONT]
 
Ostatnia edycja:
Krzysiek a jak u mnie kalibracja ustawiła złe odległości i to o metr więcej na lewym sourrand to musiałem przestawić. Głośności tez były dziwaczne :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To już wina samej akustyki w pomieszczeniu. Ja nie mam kolumn w rogach i jak ustawiałem meble to wszystko robiłem z myślą o KD i zajęciu centralnej pozycji. U mnie odległości i głośność ustawiło ok., jedynie subwoofer zawsze ustawia dalej niż się rzeczywiście znajduje, ale czytałem że z subem kalibracja ma największe problemy i to normalka. Przeprowadzałem kalibrację kilka razy i zawsze pomiary odległości i glośność była prawie identyczna ( +- 1dB). Spróbuj odsunąć kolumny od ściany i jeżeli są w rogach to je stamtąd wyciągnąć, bo mogą podbijać bas. Mikrofon podczas kalibracji też nie może znadować się za blisko ściany.
 
Masz rację, tylko ja nie mogę za bardzo zmienić położenia kolumn które są w rogach i odsunąć kanapę od ściany na której jest mikrofon kalibracyjny :)
Także wszystko się zgadza. Już wiem skąd te "pomyłki" kalibracji.
 

dzudzu9

New member
Sprawdziłem głośniki wygenerowanymi próbkami. Do 50Hz było dobrze słychać, 45Hz - ciszej, 40Hz - zdecydowanie ciszej, niżej nie sprawdzałem. Na ampli ustawiona była głośność 20/80, pewnie jakbym podgłośnił to i niższe częstotliwości bym usłyszał, ale przecież nie o to chodzi.

Poza tym zauważyłem że najlepiej słychać w miejscu w którym znajdował się mikrofon podczas kalibracji. Pewnie to normalne, ale dla mnie ciekawe :)

Przy okazji zobaczyłem, że odcięcie wcześniej ustawiłem na 80Hz, widać wziąłem do serca porady z poradnika kalibracji :D
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
To masz nie do końca dobrze ustawione. Po pierwsze kalibracja nie jest idealna i o ile nie należy ingerować w odległości czy ustawienia głośności poszczególnych kolumn, to odcięcia należy lekko skorygować. Twój central ma pasmo przenoszenia od 57Hz i to jeszcze przy pewnym spadku, więc pomimo że kalibracja Ci ustawiła na 40Hz to powinieneś przestawić na te 80Hz. U mnie fronty chodzą od 45Hz, a kalibracja też mi ustawiała od 40Hz. Pamiętam Jamo surroundy mają od 80Hz, a po kalilibracji też musiałem poprawiać bo mialem sporo niżej. Dodatkowo jak ustawiłem na te 80Hz to kolumny potrafiły się "zadławić" i lepiej grały jak odciąlem je na 90Hz. Odłącz sobie resztę kolumn, zapodaj sygnał 40-50Hz i zobaczysz jak dobrze wtedy poradzi sobie central z taką częstotliwością.:D

Ale 57 dotyczy zakresu +/- 3dB. One wyraźnie grają w szerszym zakresie tylko z odrobinę mniejszą dynamiką (tez sprawdzałem próbkami o różnych częst.). Tak samo fronty, niby od 35Hz ale przy 30Hz już bardzo dużo się dzieje.

Generalnie jestem zwolennikiem układu kiedy wszystkie trzy przednie kolumny grają szerokim pasmem możliwie zbliżonym, wtedy brzmi to bardzo dynamicznie jako całość akcji z ekranu. A ten central ma olbrzymie możliwości.
 

jumper.as

New member
Witam serdecznie i proszę o radę. Czytam ten temat od dawna i mam mętlik w głowie na temat kalibracji i podpięcia sprzętu. Na chwilę obecną mam wszystko podpięte pod TV kablami hdmi (PC, Blu ray, dekoder N+, Xboxa 360) a z TV optykiem do ampli. Mam wrażenie, że oglądając filmy z blu ray nie mam dźwięku 5.0 albo ja nie wiem jak ustawić amplituner. Kalibracja ustawiła mi wszystkie głośniki na Large, odcięcie na 80 i w sumie nie mam już żadnych opcji oprócz odległości które są ustawione poprawnie. Czy ja coś robię źle? Jeśli tak to proszę o podpowiedź. Ampli to Pioneer VSX-527. Dziękuję i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Przeczytaj poradnik dla leniwych, zamiast całego wątku.
Masz połączone dobrze. Optyk jest Ci potrzebny tylko wtedy, gdy ampli nie ma funkcji przepuszczania sygnału po HDMI na Stand By
 
Ja bym podpia bluray pod ampli, x360 pod ampli. Po optyku z tv do ampli nie pójdzie nic więcej jak najprostszy dts 1,5 Mb.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 
Do góry