Kalibracja kina domowego - dyskusja.

hans2

Banned
zwykle dolby od zwyklego dts owszem jest gorsze.
oba kodeki w wersji hd pod wzgledem maksymalnej jakosci oferuja to samo.
ale to nie ma znaczenia jak ktos po drodze (a lancuszek jest dlugi) cos spieprzy...
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Też się zgodzę że nie które wydania DVD z Dolby 5.1 ścieżka jest lepsza niż na BD(ale to chyba w starszych wydaniach mam wydania Vision BD które maja dźwięk super i to DD5.1 i DTS-ES )chodź mam filmy w DVD wydania sklepowe że jakoś dziwnie w polskiej ścieżce lektor jest jakiś cichy a dźwięk z frontów głośniejszy.Co do DST HD I Dolby TrueHD nie widzę różnicy wielkiej tak samo nie powala mnie jakoś różnica miedzy zwykłym DTS a DTSHD.Napewno zmieni to System Dolby Atmos tylko jak to w domu instalować rozbudowa kanałów jest dowolna metody instalacji są 2 do wyboru.Zauważyłem że na płytach dźwięk5.1 w wersji orginalnej jest jakby głośniejszy od Polskiej ścieżki
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
DTS MA jest kompresja bezstratna, poczytaj troszke i nie opowiadaj glupot ;). Bitrate w takim formacie nie oznacza jakosci jak w mp3 czy innych tego typu kodekach. FLAC tez jest bezstratny a pliki maja rozny bitrate ;)

I tak i nie. LPCM to nie to samo co PCM. "L" oznacza lossless czyli właśnie bezstratne. Nie wiem czym to się różni od DTS HD MA, ale CHYBA LPCM jest lepsze. Na mój chłopski rozum to jest tak, że DTSHDMA i LPCM są bezstratne, ALE w tym drugim przypadku nie obciąża się procesora kompresją. Bity są zapisane bez niej, zatem jest to lepszy wybór, aczkolwiek nie musi się to odbijać na jakości dźwięku (jedynie więcej miejsca na płycie potrzebuje) :) Niektóre płyty BD mają taką ścieżkę, np. Helikopter w Ogniu. I to jest ogień :)

Jak się mylę, to proszę o korektę. Chętnie się doedukuję :)
 

hans2

Banned
L w LPCM nie oznacza lossless tylko linear.
formaty DTS HD Master Audio, Dolby True HD i LPCM w praktyce maja ta sama maksymalna jakosc.

jakiekolwiek roznice wynikaja z kiepskiego mixu/masteringu/whatever, nie z samego formatu.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dokladnie, DTS MA po rozkodowaniu daja taka sama jakosc jak LPCM o ile ktos czegos nie skopal wczesniej. To samo z FLAC i Audio CD. Flac bedzie troszke mniej zajmowal ale po "rozpakowaniu" odzyskujemy plik o takiej samej jakosci co zrodlo.

Panowie a sama kompresja np. dolby digital jest na tej samej zasadzie co MP3 ? Bo np. mamy DVD ze sciazka stereo i 5.1. Obie w DD z tym ze stereo ma 224kbts a 5.1 stanadardowo 448kbts. I teraz ktora zaoferuje lepsza jakosc? Oryginalne stereo z mniejszym bitratem czy 5.1 + downmix do stereo ale z 448kbts ale za to ma wiecej kanalow i czy przez to kompresja nie jest wieksza niz 224kbts dla stereo?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
spinacz, ja Kolegów tak rozumiem (i się z tym zgadzam), że:
Dolby True HD, DTS HD MA i LPCM da taki sam dźwięk, czyli taki jak założył reżyser dźwięku (bezstratny), z tą różnicą, że LPCM jest dodatkowo nawet nieskompresowany :) czyli procek w amplitunerze się mniej napracuje :) wada jest taka, że taka ścieżka zajmuje więcej miejsca na płycie :)
 

hans2

Banned
Panowie a sama kompresja np. dolby digital jest na tej samej zasadzie co MP3 ? Bo np. mamy DVD ze sciazka stereo i 5.1. Obie w DD z tym ze stereo ma 224kbts a 5.1 stanadardowo 448kbts. I teraz ktora zaoferuje lepsza jakosc? Oryginalne stereo z mniejszym bitratem czy 5.1 + downmix do stereo ale z 448kbts ale za to ma wiecej kanalow i czy przez to kompresja nie jest wieksza niz 224kbts dla stereo?

nie rozmieniasz sie za bardzo na drobne?
obstawiam, ze w tym przypadku duzo wieksze znaczenie bedzie mial mastering.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Panowie, zacznijmy od początku, czyli co rozumiecie pod pojęciem gorszy/lepszy? Znowu głośniejszy? :D
Na podstawie jakich kryteriów (bez teoretyzowania o wielkości bitów itd.) wydaje się, że dana ścieżka jest lepsza wyłącznie na słuch?
- jest głośniejsza?
- są lepsze efekty surronud?
- inne, jakie?

DL mnie jest głownie większa szczegółowość w formatach HD vs DTS/Dolby (pomijając (L)PCM), mniej więcej tak jak wymiana kolumn o klasę wyżej.
Nie mniej jednak również uważam, że niektóre wydania (a nawet wiele) z HD mają niewiele wspólnego i różnica miedzy DD 5.1 a HD jest minimalna, by niepowiedzieć symboliczna. Na pewno nie jest to tak spektakularne jak obraz SD v HD. Wg mnie sprawa rozbija się mniej więcej na podobnym poziomie co różnica miedzy dobrym mp3 a flac.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Hans chodzi mi to czy odtwarzacz dokonujac downmix'u DD5.1 do stereo robi to bez spadku jakosci?

LPCM nie moze byc kompresowany, to jest z natury dzwiek w formacie bezstratnym. Roznica miedzy DTS MA a LPCM jest taka ze ten pierwszy jest zakodowany i zajmuje mniej miejsca na plycie, podczas odtwarzania zostaje od zdekodowany i otrzymujemy dzwiek oryginlany.

Krzysiek na DVD nie uswiadczysz dzwieku 5.1 w PCM bo on zajmuje bardzo duzo miejsca i mozna go wysylac tylko po HDMI, ew analogowo 5.1. Coaxial/opytk nie ma mozliwosci przesylu sciezki wielokanalowej w PCM. Na DVD to zazwyczaj jest DD lub DTS.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
to warto kupować wydania BD ze ścieżką PCM?
Ja odnoszę wrażenie że na nie których wydaniach DVD sklepowych tych co mam ścieżka DD5.1 angielska przy tej samej głośności jest głośniejsza od Polskiej chyba to nie jest moje złudzenie czemu tak się dzieje przecież bitrate jest ten sam 384/448 zależy od wydania szczególnie słychać to na polskich filmach gdzie dialogi jak by nagrane są ciszej niż inne dźwięki filmu.mam też polski film porę mroku na DVD gdzie jest dźwięk 5.1 DD i DTS-ES i na tym drugim jest wyraźniejszy ale nie o tym mowa tylko o wydaniach DD5.1 miedzy np.angielską ścieżka a Polską 448bit. to dla mnie angielska jest głośniejsza a niby wszytko to samo ma co Polska
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Bo musi byc przyciszona aby lektor polski byl slyszalny na podobnym poziomie co film. Warto, nie warto czy ja wiem. Malo jest takich wydawnictw, koncerty czasem sie trafiaja z PCM5.1 np. Iron Maiden Flight 666 ale roznicy miedzy DTS nie slysze ;)
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Pytam się bo Hostel ma tylko PCM ścieżkę na BD i chcę kupić ale a nie wiem czy dobre wydanie jest.Co do DD 5.1 to widać już dużą poprawę przy 640 bt
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
to warto kupować wydania BD ze ścieżką PCM?
Ja odnoszę wrażenie że na nie których wydaniach DVD sklepowych tych co mam ścieżka DD5.1 angielska przy tej samej głośności jest głośniejsza od Polskiej chyba to nie jest moje złudzenie czemu tak się dzieje przecież bitrate jest ten sam 384/448 zależy od wydania szczególnie słychać to na polskich filmach gdzie dialogi jak by nagrane są ciszej niż inne dźwięki filmu.mam też polski film porę mroku na DVD gdzie jest dźwięk 5.1 DD i DTS-ES i na tym drugim jest wyraźniejszy ale nie o tym mowa tylko o wydaniach DD5.1 miedzy np.angielską ścieżka a Polską 448bit. to dla mnie angielska jest głośniejsza a niby wszytko to samo ma co Polska

Jasne że oryginalna ścieżka będzie zawsze lepsza. Ja oglądam filmy tylko z napisami, pomimo że mogę załączyć lektora. W tym aspekcie nawet nie ma porównania.
 

hans2

Banned
Hans chodzi mi to czy odtwarzacz dokonujac downmix'u DD5.1 do stereo robi to bez spadku jakosci?

calkowicie bez spadku jakosci to sie nie moze odbyc bo przy sumowaniu kanalow skonczylby sie zakres dynamiczny i wystapilby clipping.
ale tym sie nie przejmuj, to jest calkowicie pomijalna strata jakosci jezeli urzadzenie robi to poprawnie.

Co do DD 5.1 to widać już dużą poprawę przy 640 bt

generalnie najwieksza roznice widac pomiedzy wartoscia mala a srednia bitrate'u.
pomiedzy duza a bardzo duza to juz bywa roznie.
prawo malejacych zyskow w audio bardzo czesto daje o sobie znac ;)
 
Ostatnia edycja:

spinacz66

New member
Bez reklam
mam jeszcze takie jedno pytanie bo mam film Posłańcy gdzie w specyfikacji widnieje obraz 1080HD 25i co to jest te 25i ilość klatek czy jakiś tryb jedyny film mam taki

 

Whiplash

New member
Bez reklam
To oznacza ze film jest w 1080i czyli obraz z przeplotem i predkoscia 25 klatek. Standard w TV 1080i, na blu ray filmy zazwyczaj sa oryginalnie 1080p24.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
to LPCM ma największy bitrate 27,5mb to jak dobrze wyczytałem z materiału LPCM przez hdmi jest jakby stratne lepiej przez analog puścić LPCM.Dzięki za info
 
Do góry