Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale zrozumcie wkoncu, format bezstratny DTS MA to ze ma mniejszy bitrate od PCM nie oznacza ze jest gorszy. FLAC tez ma mniejszy bitrate od Audio CD a jakosc po rozpakowaniu jest taka sama.

LPCM po HDMI moze brzmiec nawet gorzej niz DTS bo PCM narazony jest na spory jitter w przesyle HDMI, DTS leci zakodowany do amplitunera i dopiero tam jest rozkodowany.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
to jedyna rada jedne formaty puszczać prze hdmi a inne przez 5.1 starego podcziwego analoga trzeba mieć niezły kombajn tylko ta plontanina kabli by przybyła :D Przez optyka będzie kodowany też tylko do 2 kanałów przy (przepływie bitów) a przy (powtórnym kodowaniu DTS) do postaci DTS
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
calkowicie bez spadku jakosci to sie nie moze odbyc bo przy sumowaniu kanalow skonczylby sie zakres dynamiczny i wystapilby clipping.
ale tym sie nie przejmuj, to jest calkowicie pomijalna strata jakosci jezeli urzadzenie robi to poprawnie.

heh jeszcze doczytalem z ciekawosci i musze sie poprawic:
okazuje sie ze bardzo czesto podczas downmixu do 2.0 kanal LFE calkiem wypada (nie jest wmiksowywany w FL/FR).
ponoc jest to "by design" zeby nie uszkodzic frontow.

jak widac w filmach sub by ci nic nie dal.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
to jedyna rada jedne formaty puszczać prze hdmi a inne przez 5.1 starego podcziwego analoga trzeba mieć niezły kombajn tylko ta plontanina kabli by przybyła :D Przez optyka będzie kodowany też tylko do 2 kanałów przy (przepływie bitów) a przy (powtórnym kodowaniu DTS) do postaci DTS
To nie jest wcale takie głupie ;)
 

spinacz66

New member
Bez reklam
zobaczymy jak wejdzie hdmi 2.0 tam ma być zniwelowany jitter wtedy LPCM można puścić przez hdmi ale ciekawe jak to w praktyce będzie.Nowy standard zapewni do do 32 nieskompresowanych kanałów audio w HDMI 1.4 było ich osiem

Ale zrozumcie wkoncu, format bezstratny DTS MA to ze ma mniejszy bitrate od PCM nie oznacza ze jest gorszy. FLAC tez ma mniejszy bitrate od Audio CD a jakosc po rozpakowaniu jest taka sama.

LPCM po HDMI moze brzmiec nawet gorzej niz DTS bo PCM narazony jest na spory jitter w przesyle HDMI, DTS leci zakodowany do amplitunera i dopiero tam jest rozkodowany.


zgadza się ale z jedną różnicą DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD, najczęściej 24-bitowe / 96 kHz. Ich bitrate?y zwykle oscylują w granicach 5-18 Mb/s. Kompresja jest bezstratna, ale transmisja ma postać szybkiego strumienia jednobitowego (bitstream), co odróżnia ją od zapisu liniowego PCM.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
heh jeszcze doczytalem z ciekawosci i musze sie poprawic:
okazuje sie ze bardzo czesto podczas downmixu do 2.0 kanal LFE calkiem wypada (nie jest wmiksowywany w FL/FR).
ponoc jest to "by design" zeby nie uszkodzic frontow.

jak widac w filmach sub by ci nic nie dal.

Ale jaja, tez poczytalem i roznie ludzi pisza. Nie ma twardego argumentu ze tak jest ale tez nikt tej tezy nie zaprzecza. Dziwne bo np. mam DVD Led Leppelin a na nim Stereo/DD 5.1/DTS 5.1 i powiem wam ze podczas downmixu do stereo najlepiej brzmi DD5.1, dzwiek jest taki pelny, oryginalne stereo ok ale malo basu a DTS standardowo podczas downmixu u mnie gra bardzo cicho. Nie wiem od czego to zalezy?
 

Sektor7

New member
Koledzy, czy w ampli Onkyo jest coś na kształt equalizera głośnika centralnego? W instrukcji ani słowa na ten temat, więc pewnie nie ma tej funkcji, ale może jest to gdzieś ukryte pod inną nazwą. Niezwykle przydatna rzecz, szczególnie w moim przypadku kiedy fronty i centralny są z innej beczki .Yamahy to mają i można idealnie zestroic centralny z frontami. Nie mówie, że u mnie jest to bardzo słyszalna różnica i że brzmi to źle, ale po doświadczeniach z yamaha wiem że mogłoby to lepiej brzmieć, sopran w centralnym jest wyższy niż na frontach, yamaha miała eq dla centrala więc zmniejszałem na -2 i było idealnie, a tutaj nic nie mogę z tym zrobic, troche irytujące. Macie jakiś pomysł poza wymianą centrala na tej samej firmy co fronty? :)
 

hans2

Banned
graphic eq, ale to wylacza audyssey. zobacz co bardziej wolisz.

pokaz zdjecie o ile ci podbija czestotliwosci na centralu to moze da rade cos jeszcze wymyslec.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
podłącze się pod temat czy warto pobijać tonacje TRE i BASS w amplitunerze bo ja mam ustawione na włączony w menu ale na 0 ? w instrukcji piszę że wysokie podbicie może uszkodzić głośniki
 
Ostatnia edycja:

Sektor7

New member
graphic eq, ale to wylacza audyssey. zobacz co bardziej wolisz.

pokaz zdjecie o ile ci podbija czestotliwosci na centralu to moze da rade cos jeszcze wymyslec.

Graphic EQ, nie mam tu czegoś takiego,wyniki z audyssey nie są przedstawiane krzywą graficzną jak w denonach.

Teoretycznie kalibracja powinna go ustawic optymalnie do frontów, ale tego nie robi, bo na ucho nie słysze żadnych zmian, audyssey ustawia center na small, crossover 40 hz i level na -7 nie ustawia zakresu średnich i wysokich czyli to o co mi chodzi

Onkyo tx 525
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Graphic EQ, nie mam tu czegoś takiego,wyniki z audyssey nie są przedstawiane krzywą graficzną jak w denonach.

Teoretycznie kalibracja powinna go ustawic optymalnie do frontów, ale tego nie robi, bo na ucho nie słysze żadnych zmian, audyssey ustawia center na small, crossover 40 hz i level na -7 nie ustawia zakresu średnich i wysokich czyli to o co mi chodzi

Onkyo tx 525

nie musi byc zaraz wykres, powinno byc liczbowo przedstawione ile dane czestotliwosci podbija na danym kanale. onkyo 525 nie ma graphic eq? nie wierze...
 

Sektor7

New member
hans2 Nie ma graphic eq, a przynajmniej z załączonym dynamic eq. Szczegóły kalibracji nie podają ustawień częstotliwości dla poszczególnych kolumn. Audyssey na wyświetlaczu sie świeci mimo że wprowadzam własne ustawienia, czy to normalne?
Aha, więc tak to działa, wyłączenie dynamic eq powoduje wyłączenie audyssey na wyświetlaczu, niestety w ustawieniu dyn eq na off nie pojawia sie nigdzie graphic eq, przegrzebałem całe menu. Ten model chyba tego nie ma, a szkoda, bo yamaha nawet budżetowa miała eq dla centrala
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
u mnie w denonie (ale chyba wszystko z audyssey tak ma) mozna wlaczyc albo audyssey albo graphiceq.
jedyna metoda (kosztowna) takiego dostosowania korekcji z wlaczanym audyssey to tzw "audyssey pro".

"odpowiedz czestotliwosciowa" centrala moglbys wyregulowac uruchamiajac kalibracje ponownie ale z centralem na jakiejs podporce/krawedzi polki tak zeby byl skierowany idealnie na mikrofon (gora/dol). wtedy nie bedzie az tak podbijac gory.
jak wylaczysz dynamiceq to tez nie bedzie podbijac gory.
 

Sektor7

New member
zależy jak rozumieć wyłączony audyssey, bo u mnie nawet jeśli go wyłącze czyli, movie/music off na wyświetlaczu widnieje i tak audyssey który zapala sie z chwilą włączenia tylko dynamic eq, tylko tego, bo innych przygwizdów nie używam. Ale z tym centralnym spróbuje, chociaż powiem ci, że nacelowany jest prosto w odsłuch, z przodu podkleiłem małe nóżki, ustawiony jest pod telewizorem na półce, dość ciasnej i nieco w głębi tak żeby był równo z ekranem telewizora, nie przed nim. Wysune go troche i zrobie kalibracje, a jak z ustawieniami treble w ampli, na 0 czy troche na minusie ustawic przed kalibracja? A moze to nie ma znaczenia?
 

hans2

Banned
ustawienie bass/treble nie powinno miec znaczenia,
aczkolwiek ja wole wylaczac dla swietego spokoju
w razie gdyby byly jakies bugi w firmware.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Najlepszym rozwiązaniem było by dokupienie centrala z tej serii co fronty.
Będziesz już miał spokój na wieki.
Eqalizer w Onkyo mają dopiero modele od serii 6xx.
 
Do góry