Jaki projektor 3D w technologii short-throw? Benq W710ST vs Optoma GT750 vs coś 1080p

Qube23

New member
też zamawialem wersje xl z okularami i kabel był. Krótka przejściówka z vga na component. Twoje okulary zachowują się poprawnie. Dioda miga raz i okulary działają. Raczej taka świecąca dioda przy wspólnym oglądaniu mogłaby wkurzać innych oglądających :)
 

Przemek_

New member
Dzięki Qube, z diodą faktycznie, nie pomyślałem ;)
W sprawie kabla już dzwoniłem, mają dosłać.
Jeszcze pytanko, ponieważ w laptopie posiadam złącze HDMI, to rozumiem, że lepiej byłoby kupić kabel HDMI-HDMI, czy do 3D potrzeba jeszcze czegoś? No i ten kabelek to wystarczy taki za 10-20 złociszy?
 

Qube23

New member
nie wiem jak z jakością, bo jeszcze nie mam ekranu, ale z przesyłem samego obrazu to idzie po droższym i po zwykłym kablu. Sprawdzałem na metrowym za 200pln i 10 metrowym za 40 pln. Filmy 3d sbs z lapka idą bez problemu.
 

Perola

New member
ponawiam pytanie
ktoś miał/ma do czynienia z tymi ekranami ? Polecicie mi któryś ? A może jeszcze inny ?

Czy ktoś może coś powiedzieć o poniższych ekranach ?
/allegro.pl/260x147-ekran-projekcyjny-manualny-16-9-hd-gray-i2617508165.html"]260x147 EKRAN projekcyjny manualny 16:9 HD GRAY (2617508165) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.


Kupiłem 3 miesiące temu taki ekran, ale 240. Wcześniej używałem ściany, potem na próbe pożyczyłem też zwykły biały ekran. Z tego jestem ogromnie zadowolony, gdyż nie mam czarnych ścian więc na tym ekranie czerń jest naprawdę niesamowita nawet z odbiciami. Używam go z Benq w710st, który wybrałem właśnie dla kontrastu (10000:1). Z tym projektorem i ekranem czerń jest lepsza niż w TV LCD. Ekran dość długo śmierdział farbą (w końcu zostawiłem go na 3 dni rozwinięty gdy wyjeżdżałem i teraz jest lepiej). Mechanizm rozwijania działa bez zarzutu. Boki ekranu, jak to bywa przy ręcznym naciągu już się zwijają, ale nieznacznie i tylko na czarnej ramce.
 

Qube23

New member
echh, troszkę za późno, 3 parki okularów zamówione, dzisiaj powinny być :)
na ekran w końcu dołożyłem i kraftmana mattgrey smart 2 265CM i nie żałuję. Wczoraj przyszedł i póki co testowaliśmy go trzymając w rękach, ale obraz super (między 2,5m, a prawie 4m). Obawiałem się o odbicia na ścianach suficie, ale już tak nie denerwuje. Mimo wszystko jednak muszę jeszcze pomalowac ściany i sufit i położyć wykładzinkę. I tutaj proszę o rady

za ekranem całą ścianę będę obklejał wytłaczankami do jajek, na to pójdzie jakiś czarny materiał. Sufit będzie cały czarny. Myślę jednak przed tym o położeniu na sufit kasetonów Kasetony Sufitowe Panele Ścienne Efekt Super 3D (2630432758) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.. Myślicie, że to w jakimś stopniu pomoże czy wręcz zaszkodzi dzwiękowi ?
Ściany boczne myślę o pomalowaniu do 1,5m od ekranu na czarno, później będzie przejście na bordo. 1.5m to za mało czy za dużo ?
i wykładzina - możecie coś polecić ? Jaka powinna być minimalna grubość ? Wpadło mi coś takiego w oko WYKŁADZINA DYWANOWA DYNASTY CZARNA szer: 400 CM (2645106740) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

podejrzewam sporo osób już się w to bawiło także prośba o rady i podopowiedzi
dzięki
 

Alkor

New member
Bez reklam
Po pierwsze ekran Kraftmanna prezentuje się naprawdę nieźle, wykorzystuje podobno sprawdzone materiały projekcyjne amerykańskiej firmy Da-Lite. Natomiast gain 0.8 przy 3D z tak dużym jednak ekranem może oznaczać, że obraz będzie zbyt ciemny. Francuski audiovideohd zmierzył jasność w 3D za okularami dla poprzednika GT750, czyli modelu GT720 około ...300 lm - z ekranem szer. 265 cm gain 0.8 da to luminancję ekranu zaledwie 6 fL (~21 cd/m2, "ciemne" plazmy mają około 100 cd/m2).

Nie należy tego traktować jako tragedię czy zarzut w stosunku do tego modelu - inne modele, również dużo droższe oscylują w granicach 300 lm przy pomiarze z okularami 3D. Z drugiej strony norma SMPTE określa jasność minimalną dla projekcji 3D w kinach komercyjnych na tylko 4.5 fL (!). W przypadku projekcji 2D min. to 12 fL, a zalecane jest 16fL. Inaczej mówiąc przy 3D lepsze są ekrany białe gain 1.2-1.3 i niezbyt duże - potrzebny jest dobry kompromis między 2D a 3D. Z kolei przy projekcji 2D obraz będzie bardzo jasny na minimalnych nastawach - lampa Eco, BrilliantColor 0, tryb kinowy.

Jeśli chodzi o warunki projekcji w idealnym kinie domowym, to oczywiście jest to czarny mat na wszystkich powierzchniach. Inne ciemne kolory, ciemny brąz, granat, bordo również są dobre, szczególnie w pewnej odległości od ekranu - czarne pasy 1.5 m to bardzo dobry pomysł. Przydałby się lepszy projektor - może kiedyś JVC :).

Problematyka akustyki pokoju jest bardzo obszernym tematem i nieco odbiega od tematyki działu. Najgorsze są nowoczesne, przeszklone wnętrza z dużą ilością płaskich, twardych powierzchni - czas pogłosu jest bardzo długi, odbicia wielokrotnie szaleją po pomieszczeniu, może się pojawić nawet trzepoczące echo. Ale w drugą stronę również można przesadzić i zupełnie wytłumić pokój - brzmienie będzie ciemne, bez życia. To oczywiście skrajności. Należy zachować odpowiednie proporcje między tłumieniem a rozpraszaniem dźwięku. Tłumienie, pochłanianie zapewniają kotary, dywany, wykładziny - tym lepsze, im są grubsze, ale tłumią głównie wysokie tony - tłumienie w szerokim pasmie zapewniają specjalne ustroje akustyczne z grubą warstwą wełny mineralnej lub nawet całe ściany pokryte warstwą wełny i specjalnymi płytami akustycznymi G-K. To zapewnia odpowiedni czas pogłosu. Dodatkowo trzeba rozmieścić rozpraszacze, głównie w miejscach pierwszych odbić na ścianach bocznych, suficie i za widzami.
Wytłoczki do jajek to kiepskie ustroje, a dodatkowe zakrycie materiałem likwiduje praktycznie wpływ na dźwięk. Profesjonalne ustroje są bardzo drogie, ale można spróbować skopiować je we własnym zakresie - niektóre wyglądają efektownie. Wymienione przez ciebie kasetony nie dadzą żadnej poprawy - praktycznie zupełnie nie tłumią odbić. Na sufit można zastosować piankowe ustroje typu półwalec, piramidki, kratownice itp. Dość dobrze rozpraszają dźwięk półki i regały z książkami, a nawet duże rośliny. Dobre tłumienie zapewniają miękkie kanapy, fotele, poduszki, grube koce, kotary, dywany.

Pozdrawiam.
 

Qube23

New member
dzięki za obszerną odpowiedź !
Gt750 jest dużo jaśniejsza od poprzedniczki, także naprawdę nie odczuwam niedoboru jasności.

Kurcze z tymi wytłaczankami to zbiłeś mnie z tropu :/ To może przyklejenie wykładziny albo rozciagniecie kotary za ekranem będzie najlepszym rozwiązaniem, bo na ustroje profesjonalne nie będę wydawał.

Co do ścian, jesteś w stanie polecić jakąś konkretną farbę czarny matt i gdzie ją można dostać ? Wczoraj takiej szukałem i nigdzie nie mieli:/

a może jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie położenie 1,5m od ekranu (ściana sufit) czarnej wykładziny ? Zawsze to jakieś 3mm pochłaniającego materiału ? Kanapy będą, ale skorzane, podejrzewam ze lepsza by byla np alcantara ?:)
Czasami przez myśle mi przechodzi pociągnięcie po całym obwodzie pofalowanej kotary czarnej ? Jakby to w praktyce wyglądało ?
 

Mati85

New member
Witam Panowie. jestem na etapie kupna projektora Optoma Gt750. ma mi on sluzyc do filmow ,meczy i do gier na ps3.Czy jestescie z niego zadowoleni? i co sadzicie o ekranach firmy OPTIKA ? Jest to moj pierwszy zakup projektora wiec prosil bym o istotne informacje pozdrawiam .:)
 

Alkor

New member
Bez reklam
@Qube23

Nie sądzę, że nowy GT750 jest dużo jaśniejszy od GT720 w trybie 3D, aczkolwiek oba modele to z pewnością jasne projektory, jak na standardy 3D. Nadal jednak uważam, że do 3D powinno się stosować ekrany White z wysokim gain 1.0-1.3, chyba że planujemy ekran o przekątnej do 70-80". Niektóre firmy proponują już specjalne powierzchnie do projekcji 3D wysokiej jakości o gain nawet 1.5, np. Stewart, Da-Lite.
Użycie szarego ekranu gain 0.8 w twoim pomieszczeniu z ciemnymi ścianami ( co mnie bardzo cieszy ) da wyłącznie obniżenie jasności obrazu o jakieś 30-40% w stosunku do ekranu White gain 1.2, co jest szczególnie "kosztowne" przy wyświetlaniu filmów 3D.

Nie dotyczy to oczywiście trybu 2D, w którym rzutnik ten jest bardzo jasny - poprzednik GT720 miał standardowo w trybie Cinema ( BrilliantColor ustawiony na 6 ) strumień ok. 1200 lm (!). Uczulam na to wszystkich właścicieli GT750 - z ekranami 100-110" obraz będzie bardzo jasny, szczególnie na wysokich nastawach. Do "regulacji" jasności służy w tym projektorze funkcja BrilliantColor ustawiana 0-10, w normalnych warunkach ciemnego kina domowego wystarczą ustawienia 0-3. Ustawienie lampy Eco redukuje strumień o mniej niż 10%. Z małym ekranem łatwo można osiągnąć jasność obrazu 4-krotnie większą niż zalecaną w kinie domowym - jednocześnie czerń w ciemnych scenach będzie niepotrzebnie 4-krotnie (!) rozjaśniona. Nie można jeździć ciągle z pedałem gazu w podłodze :).

Czarna wykładzina dobrze wytłumi światło z ekranu i ma dodatkowo niezłe własności akustyczne. Pomysł z kotarami warty rozważenia - wówczas ściany mogą być w dowolnym kolorze. Jeśli chodzi o adaptację akustyczną, to musisz wiedzieć, co chcesz zrobić i dlaczego - w przeciwnym wypadku można sporo namieszać. Wszystko zależy od wielkości pokoju, proporcji, rodzaju materiałów, konstrukcji itp. Można tylko podać ogólne zalecenia, które pomogą polepszyć akustykę.
Co do skuteczności wytłoczek do jajek i innych ustrojów rozpraszających - nie powinny być zasłaniane, dźwięk musi swobodnie docierać do nierównomiernej powierzchni, odbijać w różnych kierunkach, uginać na krawędziach, dzięki temu unikamy silnego odbicia, czasami wielokrotnego od płaskiej powierzchni bez przyciemnienia barwy, utraty żywości dźwięku.
W niewielkim pokoju dobre rezultaty może przynieść użycie wykładzin, kotar i dodatkowo półek na tylnej ścianie.

Pozdrawiam.
 

Qube23

New member
pomieszczenie mam 4,3x3,3x2,3(wys)
z braku informacji zaczałem robić absorbery z wełny i to naprawdę ładnie wygląda :-o, na tyle, że zastanawiam się nad zmianą koloru na brąz, ew. czekoladę aby wyeksponować czarne panele akustyczne :bober: Oczywiście przy ekranie położenie wykładziny w odleglosci 1,5m wciaz biorę pod uwagę. Paneli będzie 9 ? , dwa za ekranem, po jednym na bocznych ścianach i za plecami + dwa na suficie po bokach projektora. Mnie więcej jak poniżej
pokoje3.jpg


mam pytanie odnośnie paneli na bocznych ścianach i suficie. Czy one nie powinny być na wysokości głośników frontów, centrala ?

Kotary bedą w rogach ekranu oraz na wejściowych drzwiach (pozioma ściana, prawy dolny róg). W prawym rogu jeden panel będę musiał zrobić na kółkach, niestety drzwi otwierają się do środka do bocznej ściany :(

myslałem także żeby zamiast panela z tyłu założyć jakieś gotowe dyfuzory, co by rozproszyć inne czestotliwości. Co prawda póki co zauważyłem tylko momentami szalejący i dudniejący bas, ale przecież srednie i wysokie też nie mogą mieć najlepszych w tej chwili warunków.
Za ekranem nakleję troszkę pianki akustycznej i piramidek. Myślę, że powinno wystarczyć ?

Czy może jednak lepiej obłożyć dookoła ściany czarną wykładziną, bo to powinno załatwić odbijanie się średnich i wysokich ? Znalazłem idealną czerń 4mm i szerokości 203cm, czyli prawie na całą wysokość piwnicy.

czy to farba czarna + gąbki czy to kilkanaście metrów wykładziny - koszty porównywalne. W ogóle to zaczyna mnie pożerać finansowo ta piwnica :) Przedwczoraj za sam "głupi" czarny materiał na absorbery wydałem 400 pln :?, ale na szczeście jest idealnie czarny i nie odbija światła, nie liczę deseczek, śrubeczek, wełny, haczyków itd :bober:
 

marimba22

New member
Ludzie, nie kupujcie ekranów z gain 1.2, chyba, że chcecie oglądać tylko filmy 3D!!! Ja mam jakieś tam doświadczenie (wyświecone 700h moją Optomą i obejrzane kilka filmów u brata na Acerze 2500lum), mam ekran 0.8 (88cali) i w trybie 3D nie narzekam na brak światła - weźcie pod uwagę, że przy 3D proj i tak świeci jaśniej. Uważam, że przy ekranie 1.2 ZUPEŁNIE nie da się ogladać materiałów w 2D!!!
 

sander602

New member
Widzisz Marimba22,wszystko zależy od tego jak duży jest ekran i w jakiej odległości jest projektor od ekranu. Może przy twoich 88 calach nie wyobrażasz sobie gainu 1.2 ale co z ekranami 120 cali lub większymi? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji.Ja też się naczytałem że mat gray 0.8 jest najlepszy do 2D a do 3D też wystarczy. Całe szczęscie że miałem okazję porównania ich razem (wielkość 120 cali) na PT-AT5000E i wybrałem mat white 1.2 :grin:
 

Mati85

New member
Panowie prosze o pomoc .Zakupilem optome gt750xl i nie mam takiej jakosci jak na filmikach na YT . I jest jeszcze jeden problem jak wyswietlam cos na optoma to na rogach ekranu sa biale ramy wam tez tak optoma wyswietla sie bo na filmach na you tube tego nie widzialem co to moze byc wada lampy czy co??? prosze o porade co mam zrobic pozdrawiam .
 
Do góry