I do grania i do oglądania czyli uniwersalny 65 calowy SmartTV do 4500zl

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Trzeba też pamiętać, że te Oledy w sklepach, to głównie LG i Sony na matrycach glarre, a te stojące obok lcdeki, to często półpołyski/półmaty.
Wówczas te Oledy wydają się bardziej "premium", a mówiąc wprost mają więcej głębi.
Tyle, że jak postawimy obok dobrego ML na matrycy glarre, chociażby QN90B, to już ciężko odróżnić na pierwszy rzut oka w sklepie który jest który (w ciągu dnia).
Podobnie, jak pamiętam ma model 8K Samsunga, też te dema/filmy w sklepach na tych glarre mają głębie i smolistą czerń jak na oledach (w ciągu dnia).

Dla przykładu, taki Oled z matową matrycą, jak S95D w sklepie nie robi żadnego wrażenia. Zupełnie inna powłoka matrycy i już ta magia z glarre znika.
Zresztą ideą tego tv nie jest jakość w ciągu dnia, a brak odbić przy nasłonecznionym pomieszczeniu i dopiero jakość w nocy.
Taki LG oled ze swoją glarre matrycą, w jasnym pomieszczeniu, gdzie mamy okna na przeciwko, to katastrofa. Wiem, bo mam i wklejałem zdjęcia. TV nie do użytku.
Więc jak nie urok, to sraczka ; )

Wiec jeżeli się skupiać na oledzie, to w kontekście tego, co będziemy oglądać z nocy i jak bardzo nam zależy na tej czerni oledowej.
Jeżeli chodzi o seanse dzienne, to dla mnie osobiście, oled ze swoimi technologicznymi wadami w ogóle nie byłby warty pod uwagę jako argument.
Tylko i wyłącznie brałbym pod uwagę w kontekście wspomnianych nocnych seansów/grania.

Pytanie czy warto? Bo te 7 lat, to też mocno optymistyczne ; )
Jak uważasz, że po paru latach grania, czy generalnie wykorzystywania tv do wszystkiego bez cackania, nic się nie wyjara na ekranie, to spoko.
Mi się nie wydaje, żeby było tak kolorowo np. po 3-4 latach, no, ale kto wie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam Oleda i mam najlepszą jakość , zdecydowałem świadomie.
Powidoków brak. Więc spokojnie polecam.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Z kilku powodów, liczysz na dłuższą przygodę z tv - czyli 10 lat jak napisałeś, lub do zajechania.
W przypadku Oleda, tak długi okres użytkowania, jest wręcz nie realny, a nawet gdyby, to stan takiej matrycy byłby już w stanie agonalnym.

Druga sprawa, to sposób użytkowania, czyli w tym wypadku konsola. Tutaj dużo statycznych obrazów, pytanie kiedy i która gra na dłużej Cie zatrzyma.
Technologia sama w sobie jest bardziej podatna na wypalania, a jak będziesz katował któryś tytuł przez dłuższy czas (nie piszę tu naturalnie o jednym dniu), to siłą rzeczy będzie postępować degradacja stałych elementów. Czy to będzie rok, dwa, trzy, tego nikt nie przewidzi.
Na pewno pytanie powinno brzmieć "kiedy" to nastąpi, a nie "czy" w ogóle nastąpi.

Miałem prawie 5 lat jednego Oleda , teraz mam prawie 5 lat drugiego.
Nie ,miałem wypaleń ani na jednym ani na drugim, obecnie jedynym powodem jego zmiany jest kaprys zwiekszenia rozmiaru.
Oczywiscie , przez te 5 lat cos sie technologicznie zmieniło , jednak jeżeli (już zamówiony) LG C4 będzie generował obraz jakosci przynajmniej takiej jak mój obecnie Panas GZ 950 to będę szczęśliwy ;).
Owszem- nie gram , jednak mój syn ma pół roku krócej LG CX65 z podłączonym x-boxem i z tego co wiem czasem rypie pół nocy w FIFE .Też nie zauważyłem u niego jakis objawów degradacji a podobnie jak ja z TV się nie szczypie.

Sam w sobie Oled w ciągu dnia też nie robi specjalnej różnicy, pazur pokazuje w nocy i dla mnie to jest w zasadzie jedyny powód dla którego w ogóle warto sięgać po tą technologie - czyli głównie nocne seanse, granie.

Obojętnie czy w ciagu dnia czy nie , w mocno naswietlonym pomieszczeniu nic szału nie robi.Dlatego pomieszczenia kinowe są zaciemnione :grin:.
Oczywiscie nie znaczy to ,że trzeba zawsze ogladać w domu TV robiąc z salonu czarną jaskinię.Do ogladania mam lampę ledową dającą ciepłe światło z regulacją natężenia.
Sam mam m.in Oledy, ale mam inne nastawienie, raz, że nie zależy mi czy się wypalą (kupię nowy, lub zrezygnuje z tej technologii), dwa, nie kupiłbym przy moim użytkowaniu do salonu Oleda, bo wiem na 100%, że po roku ta matryca u mnie nie wytrzymałaby
Jak długo masz te Oledy i jakie masz wypalenia obecnie ?

TV jest pauzowany na statycznych obrazach godzinami

Hm....u mnie na Panasie i na syna LG-ku w takich przypadkach automatycznie włącza się wygaszacz ekranu.

Jednakże patrzałem z zazdrością gdy na dwóch koło siebie stojących TV z obiema technologiami leciał ten sam film i ten w OLEDzie wyglądał jak w kinie, bez mgiełki. 🥹 Chociaż gdy puszczona została piłka, kolor trawy był bardzo jaskrawy i nienaturalny w porównaniu do MiniLeda. Czy to ustawienie TV? Nie wiem, nie znam się. Może niech ktoś się wypowie kto oglądał piłkę w HD na OLED.

Stojące w sklepach TV są w trybie sklepowym , podkręcone na maxa.Rzeczywiscie jest to niezbędne by w markecie oświetlanym przez chłodne swiatło jarzeniówek obraz wygladał atrakcyjnie. Nie da się na takich ustawieniach komfortowo ogladać w domu ,to znaczy , może ktos tam w ten sposób ogląda ale moim zdaniem to masochizm skutkujący wypaleniem siatkówki.;)

Trochę wyolbrzymiłem, ale wydaje mi się że pogodziłbym się z faktem gdyby TV stracił na jakości po 7 latach. Wiadomo im dłużej tym lepiej.

U nie po 5 latach nie widzę utraty jakości.Ma to również swoje wady- trzeba sie niezle nagimnastykować by uzasadnić żonie potrzebę zmiany TV gdy "przecież nasz telewizor jest nadal bardzo dobry".:grin:

Wypisz, wymaluj. Netflixy (żona i ja) + granie (ja) odbywa się w 90% godzinach nocnych gdy dzieciaki są już w łóżkach. Za dnia pracujemy (9-17). Jeśli decyduje się na jakąś sesję w dzień (bo łikend, bo wolne), to i tak zasłaniam zasłony z racji światła padającego przez okno.

Jestem w podobnej sytuacji, mam nie typowo jak na budownictwo w UK duże okna od strony południowej i zachodniej.W dzień (popołudniami) gdy się zdarza (co w tutejszym klimacie wcale nie jest częste) że do salonu wpada słonce ,korzystam z lekko przymkniętych żaluzji.Oczywiście nie ma wtedy takiego efekt "wow" jak wieczorami ale normalne w przypadku każdego TV.
czy OLED z najniższej półki da mi coś więcej niż czerń (z której napewno będzie użytek i pociecha)?

Róznica w jakosci obrazu zauważona przez Ciebie w sklepie , będzie jeszcze bardziej znaczna w warunkach domowych.
Na temat grania się nie wypowiem , natomiast Oledy również mają '"gaming mode" a twój obecny TV również nie przyjmuje nic powyżej 60hz.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Jak uważasz, że po paru latach grania, czy generalnie wykorzystywania tv do wszystkiego bez cackania, nic się nie wyjara na ekranie, to spoko.
Mi się nie wydaje, żeby było tak kolorowo np. po 3-4 latach, no, ale kto wie.

Ja wiem na przykładzie LG CX - nic się nie wyjarało przez 4,5 roku.

PS. Czy gdybyś zamiast swojego 98" TCL mógł dostać w tym samym rozmiarze i w tej samej cenie oczywiscie, Oleda to nie skusiłbyś się ?;)
 
Zazdroszczę ludziom co idą do sklepu i kupują TV jak chleb czy mleko w spożywczaku 😅🤭 Ludzie ja od tygodni nie funkcjonuje, bo ciągle jestem w rozterce. Testy, fora, komentarze…a czas płynie.

Jestem w stanie zaakceptować wady OLED ((i żyć z nimi jeśli takowe będą) jeśli chodzi o wypalanie. Ale co z resztą bajerow? 120hz/144hz w 4K, Dynamic HDR, AI skalowanie, MLA i inne o których nie mam pojęcia 🥸 które powodują różnice? Jak to się ma do TV, filmów i przede wszystkim gier. Takie rzeczy ciężko porównać w sklepie, więc jedyne co mogę to zdać się na opinie użytkowników.

Druga sprawa jest taka że nigdy nie kupowałem żadnego najtańszego sprzętu w swojej klasie a już napewno nie za te pieniądze, stąd moje obawy co do tego Panasonica. Boję się, że Panasonic wypuścił szrot, który ma OLED w nazwie, tylko aby tacy jak ja brali w ciemno z racji technologi.

a twój obecny TV również nie przyjmuje nic powyżej 60hz.
Tak tylko mój 8 letni TV ma starszą technologię. Ja chce zrobić krok naprzód a nie stać w miejscu. BTW Konsola która w owym czasie hulała to PS3, więc na tamte czasy było spoko i mi to nie przeszkadzało. Ale w międzyczasie mialem PS4 Pro i już wtedy zauważyłem że jakość nie uległa większej poprawie (a widziałem jej możliwości u kolegów) mimo lepszej konsoli. Jak się później dowiedziałem spowodowane było tym że mój Philips miał słabą matrycę z pseudo HDR z 60hz odświeżaniem. Od kilku miesięcy jestem posiadaczem PS5 i chciałbym aby przynajmniej teraz miał z niej maks radochy. A co technologia przyniesie później, to już na razie nie moja sprawa.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
PS. Czy gdybyś zamiast swojego 98" TCL mógł dostać w tym samym rozmiarze i w tej samej cenie oczywiscie, Oleda to nie skusiłbyś się ?;)

Po za tym, że nie widzę związku, to tak, skusiłbym się z ciekawości. Oled w takiej przekątnej, to niecodzienny widok i pewnie chciałbym doświadczyć takich gabarytów w jakości Oledowej.
Pytanie, czy jakbym się już nacieszył tą jakością, a po roku tv przy moim użytkowaniu zacząłby się wypalać, to czy chciałbym doświadczać corocznych wydatków na nowy tv ; )
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Masz wypalenia na Obłędzie użytkowanym obecnie ?


Nie i nie widzę ponownie związku, ale jako ciekawostke dodam, że na amoledzie na tablecie po jakiś 6msc. wyświetlania mam wypaloną datę i zegarek, wklejałem kiedyś zdjęcia.
Dwa masz poniżej.
Co ciekawe, mam stary ekran lcd do monitoringu który świeci niemal nonstop 24/7 od kilkunastu lat (!), a nie raptem 6msc. i nie ma takiego wyjarania.
Dla jasności, nie zestawiam Amoleda z tableta, do Oleda z TV. Ot, ciekawostka i tyle. Chociaż w Oledzie TV zapewne stałoby się podobnie.

Co do Oleda tv, to mam w drugim pomieszczeniu i używany typowo, żeby nie powiedzieć sporadycznie - chociaż zamysł jest/był, żeby go tyrać ile wlezie i wg. potrzeb.
Więc nie mam mowy o reprezentatywnym przykładzie. Mógłbym jeszcze coś napisać o oledzie przy PC, gdzie musiałem powyłączać w menu serwisowym większość funkcji - irytujące wygaszacze, rotacje, czy automatyczne ściemnianie przy białych planszach, ale to już pisałem w innym wątku.

Generalnie dalej nie wiem, co ma piernik do wiatraka?
Chcesz powiedzieć, że jeżeli sam czegoś nie wyjarałem, to przy moim użytkowaniu w głównym salonie, gdzie tv traktuje jak woła roboczego, nie załatwie go w rok?
Ja jestem niemal pewien, że po 12msc. to nie będzie już ten sam tv :grin:

Wspomniany tablet z amoledem,



20220619_185243.jpg
1000024830.jpg

Dwa
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Panowie, każdy LG ma obecnie 5 lat gwarancji? Szwagier poprosił o pomoc w zakupie tv. 75 cali i nie wiem czy mu polecić Bravia 7 czy LG C4? Ogląda praktycznie tylko programy i filmy przyrodnicze. I dlaczego B7 75 cali jest 10kg cięższa od 77 calowego LG? Z czego ta różnica?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jest cięższy bo ma cięższe podzespoły mniej wyrafinowane.
LG 77C45 jest od dziś w promocji.
Modele Galery mają gwarancję 5 lat.
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Są dostępne dla członków forum za 77c45 za 12499 z pełnym pakietem, z montażem I dostawą
 
Do góry