hk 980 czy hk 3490 ?

fox733

New member
Witajcie
Zastanawiam się czy hk 980 wystarczy do napędu MA RS8/RX8. Specyfikacje podają ,że ampli ma 2x120W,a wzmak 2x80W.Pomieszczenie to otwarte z dwóch bocznych stron 35m2.No i do ampli nie trzeba dpkupować radia.Czy dla niewyrobionego ucha różnica w jakości stereo będzie słyszalna?Słucham głownie rocka i rock-bluesa.
A może wystarczą MA RS6/RX6?
 
Ostatnia edycja:

fox733

New member
Czy mógłbyś opisać tą różnice i z czego ona wynika?
Wydatek 1400zł na tuner harmana hk tu980 to cena niewspółmierna do produktu(to tylko radio)
na odsłuchy udam się za kilka tyg. do tego czasu byłbym niezmiernie wdzięczny za porady i sugestie na co wtedy zwracać uwagę oraz za opinie czy warto jednak doinwestować w osobny tuner
 

Krys202

New member
Moim zdaniem stosunek cena/jakość dźwięku HK3490 a HK980+HK TU980 Jest dużo lepszy w przypadku tego pierwszego Sprzęt o polowe tańszy a grający nieznacznie gorzej. Jeśli potrzebujesz tuner i kilka innych przydatnych elementów a nie chcesz przepłacać weź 3490 a za kasę zaoszczędzoną na tunerze kupisz źródło jeśli zależy ci na trochę lepszej stereofonii i obejdziesz się bez tunera weź 980.
A jeszcze słówko o różnicy w brzmieniu między 3490 a 980 - w przypadku MA pewnie będzie zauważalna różnica ja porównywałem te dwa klocki na Klipsch F3 (akurat takie były) i dla mnie było podobnie a nawet miejscami miałem wrażenie że 3490 lepiej radzi sobie z basem niż konkurent, 980 brzmiała nieznacznie lepiej w reszcie pasma - ja zdecydowałem się na 3490 :) i nie żałuję.
 

masonn

New member
Różnica jest słyszalna pomiędzy tymi dwoma klockami ale rzeczywiście jeśli chodzi o kase to może nie opłacić się dokładać.Jednak jeśli chodzi o kolumny to na 35 m mogą nie pokazać swoich atutów.
 

fox733

New member
Różnica jest słyszalna pomiędzy tymi dwoma klockami ale rzeczywiście jeśli chodzi o kase to może nie opłacić się dokładać.Jednak jeśli chodzi o kolumny to na 35 m mogą nie pokazać swoich atutów.
do MA RS8 te 35m to za mało czy za dużo?

jako żródło narazie robić będzie mój stary Technics SL-PS770A - da rade?

w przyszłości do zestawu dojdzie ampli av.kh 3490 ma wejście main-in a hk 980?
 

masonn

New member
Wcześniej pisałeś o MA RS6 więc obawiam się że mogą być nieco za małe na 35m.Słuchałem RX6 na 40 m na różnej elektronice i gubiły sie na takiej powierzchni.Przynajmniej takie było moje wrażenie
 

fox733

New member
Dzięki masonn.Co do wyboru wzmacniacza na kożyść hk 3490 przemawia:
stosunek jakość/cena
wbudowany tuner
wejście main-in(łatwe i wygodne do podłączenia amplitunera AV ale to odległa przyszłość)
większa moc(ma rs8 to wymagające kolumny)

co do parametrów hk 3490:
Audio Section​
Stereo Mode:
Continuous Average Power (FTC):
120 Watts per channel, 20Hz – 20kHz,
@ <0.07% THD, both channels driven into 8 ohms
150 Watts per channel, 20Hz – 20kHz
@ <0.2% THD, both channels driven into 4 ohms
Input Sensitivity/Impedance
Linear (High-Level): 200mV/47k ohms
Signal-to-Noise Ratio (IHF-A): 95dB
Frequency Response @ 1W (+0dB, –3dB): 10Hz –110kHz
High Instantaneous Current Capability (HCC): ±45 Amps
Transient Intermodulation
Distortion (TIM): Unmeasurable
Rise Time: 16 μsec​
Slew Rate: 40V/μsec

hk 980:
Continuous Average Power Per Channel (FTC) 8 Ohms: 80 Watts@<0.09%THD
20 Hz – 20 kHz, both channels driven 4 Ohms: 120 Watts@<0.3%THD
Dynamic Power (IHF, 1 kHz Tone Burst) 8 Ohms: 115 Watts
4 Ohms: 200 Watts
2 Ohms: 295 Watts
1 Ohms: 380 Watts
High instantaneous current capability (HCC) ±80 Amps
Power Bandwidth @ Half-Rated output, 8 <10 Hz - 150 kHz
Frequency response @ 1W (+0/-3dB) 5 Hz - 150 kHz
Damping factor (20Hz-20k Hz) >125
Signal-to-noise Ratio (Reference rated power output, A-WTD) Tuner/CD 95 dB
Phono (MM): 75 dB
Input sensitivity/Impedance Tuner/CD 270mV/43k Ohms
Phono (MM): 4.0mV/47k Ohms
Overload: Tuner/CD 4V
Phono (MM): 90 mV​
Tone control range, Bass @ 50 Hz/Treble @ 10 kHz ±10 dB/±10 dB

jak widać to szersze pasmo przenoszenia ma hk 980
ale jak to się przekłada na brzmienie?
pozostałe parametry dla mnie są zbliżone

co do odsłuchu to czy ma sens porównywać te modele harmana z jakimś referencyjnym wzmacniaczem jako "żródłem odniesienia"?
 

Mati22

New member
Jak kolega pisze 40 m2 to jest duza powiezchnia powinienes szukac glosnika gdzie moc skuteczna jest okolo150Wprzy 8ohm. Ja ma max.35 m2 i glosnik o mocy 105 RMS przy 8 omh i powiem ze to jest min. wiec obawiam sie jak podaje MA RS8 moc 175 RMS przy 4 ohm to bedzie :/ nie dosyt- szkoda
 

Trakkah

New member
Witajcie.
Posiadam obecnie hk avr 255 ale zastanawiam się nad dokupieniem wzmacniacza stereo i moje pytanie jest czy warto...? Czy hk 980 zagra lepiej od avr 255 w stereo? Kolumny Kef C7.
 

fox733

New member
Jak kolega pisze 40 m2 to jest duza powiezchnia powinienes szukac glosnika gdzie moc skuteczna jest okolo150Wprzy 8ohm. Ja ma max.35 m2 i glosnik o mocy 105 RMS przy 8 omh i powiem ze to jest min. wiec obawiam sie jak podaje MA RS8 moc 175 RMS przy 4 ohm to bedzie :/ nie dosyt- szkoda

nie bardzo kolegę rozumiem-czyżby szanowny kolega twierdził ,że głośnik 150W/8ohm wydziela większą moc niż głośnik 175W/4ohm?:eek:
 

rafal735r

New member
Dajcie se spokoj z tymi danymi technicznymi, bo tego czytac juz nie moge. Kolumny, czy glosniki to nie telewizory, czy samochody. Dane techniczne nie zobrazuja nigdy brzmienia itd itp, do tego czesto sa "podkrecane" przez producentow.
 

wdehe

New member
O "głośności" kolumny decyduje nie "moc" a "sprawność" {db}, przeczytajcie sobie to:
Poradnik www.hifi.pl - moc, ile jej potrzebujemy

cytat:
W opisach urządzeń i w prospektach nie podaje się jednak sprawności liczonej w procentach a efektywność (często zamiennie używa się też terminu skuteczność) głośników, n.p. 90dB/1W/1m. Kolumny, o których mówimy w tym miejscu mają efektywności od nieco ponad 80dB do niespełna 95dB (20-krotne zwiększenie sprawności jest równoznaczne ze wzrostem efektywności o 13dB). Znakomita większość kolumn ma efektywność w zakresie od 86 do 92dB. Jeśli dwukrotne zwiększenie mocy wyrazimy w decybelach to wyniesie ono niemal dokładnie 3dB. Powiedzmy, że wykorzystując 60-watowy wzmacniacz i kolumny o efektywności 86dB użytkownik osiąga satysfakcjonujące poziomy dźwięku. Po zamianie kolumn na model o efektywności 89dB ten sam efekt będzie można uzyskać przy pomocy wzmacniacza 30-watowego. Jak zapewne wszyscy się już zorientowali kolejne zwiększenie efektywności kolumn do 92dB pozwoli na kolejne, dwukrotne zmniejszenie mocy wzmacniacza do 15W.
 

fox733

New member
bardzo dobry artykuł jak i też inne w tym poradniku.Po przeczytaniu artykułów dotyczących budżetu rodzi się pytanie czy warto kupować kolumny za ponad 4k(za parę) do wzmaka za niecałe 2k? A jaka jest "żywotność" głośników? czy np. po 5ciu latach grania jakość dzwięku ulega jakimś zmianom?
 

wdehe

New member
Twoje pieniądze możesz kupić co ci pasuje.
Chodzi o to byś był zadowolony, dźwięk ma być taki jak tego oczekujesz, jeśli potrezebujesz wydać 4Kpln by mieć to co chcesz to je wydaj :D

Podobno jeśli chodzi o brzmienie/dźwiek to kolumny to 90%, pozostałe 10% to elektronika, czy jakoś tak.

Oczywiście wszystkiego trzeba posłuchać, nie każda kolumna zgra się z każdym wzmacniaczem.

Głośniki wytrzymują długo,
jest nawet coś takiego jak "wygrzewanie kolumn" - tzn że po pewnym czasie zaczynają grac jak należy, lepiej,
ile w tym prawdy nie wiem - być może chodzi o dostosowanie się uszu słuchacza.
 
Do góry