ciekawostki o dekoderze PHILIPS DCR 8111/91 UPC MEDIABOX HD DVR
No co do przegrywania to jest to niemożliwe i raczej nie będzie możliwe, ponieważ przekaz z dekodera UPC (PHILIPS DCR 8111/91) na każdym wyjściu jest realizowany w formie zabezpieczonej (w przypadku hdmi jest to HDCP) na wyjściach EuroScart jest podobnie przy czym jest to inny protokół zabezpieczeń uniemożliwiający jakiekolwiek kopiowanie nagrań.
Złącza USB służą obecnie wyłącznie jako złącza serwisowe dla techników UPC. Co do złącz ethernet (dwa na tylnej ściance) to już wyjaśniam do czego służą. Obecnie faktycznie są nieaktywne, ale UPC w Holandii testowało już ów dekoder jako modem internetowy w sieci UPC tak więc wówczas odrębny modem do internetu jest w takiej sytuacji zbędny.
Podsumowując jednak temat zgrania filmów i programów na jakikolwiek nośnik zewnętrzny to jest to CAŁKOWICIE NIEMOŻLIWE. I tak w całej sieci UPC od Holandii, poprzez Austrię, Czechy, Węgry, Słowację aż po samą Polskę, tam gdzie są sieci UPC. Po prostu nie przewidziano takiej opcji chociażby z racji ewentualnej możliwości naruszania praw autorskich. Z resztą jest to nie tylko "widzimisie" sieci kablowej jako operatora ale głównie zastrzeżenie nadawców telewizyjnych, którzy żądają właściwego zabezpieczenia przed nielegalnym udostępnianiem ich programów w z zaznaczeniem iż odbiorca nie może kopiować programów zapisanych na dysku twardym jego dekodera. Dotyczy to także platform cyfrowych.
Co do nowości w UPC. Jak już pisałem to czysta spekulacja i na pewno tego wszystkiego każdy z nas by się spodziewał.
Co do ewentualnego realizmu w "nowościach" UPC najbardziej możliwe jest dołączenie następujących stacji:
1.
POLSAT HD
2.
DISCOVERY HD
3.
MTVN HD
4. THE FISHING & HUNTING CHANNEL* (do pakietu eXtra i eXtra Sport)
*The Fishing & Hunting Channel ma zająć kanał
522 w przewodniku TV
- - -
Co do danych technicznych dekodera UPC MediaBox HD DVR 8111/91 PHILIPS oto kilka spostrzeżeń grupy użytkowników:
> Przy ustawieniu kanałów "ulubionych" oraz włączeniu niebieskiego przycisku na pilocie podczas zmiany kanałów w miniprzewodniku TV "ulubione" następuje okresowy brak aktualizacji miniprzewodnika, który niestety podaje bardzo często "brak informacji o programie" w takiej sytuacji ponowne naciśnięcie przycisku niebieskiego "wszystkie kanały" ten problem likwiduje
> Dekoder po wyłączeniu do stanu czuwania nadal pracuje - owszem przez około 30 minut pracuje wentylator oraz dysk twardy, który hibernuje się po tym czasie, wyłącza się również wentylator, niestety podczas stanu czuwania dekoder co jakiś czas łączy się z centrum informatycznym sprawdzając ewentualną dostępność nowego oprogramowania co jest iście frustrujące szczególnie gdy w pomieszczeniu panuje cisza bowiem dekoder staje się (np. w nocy) głośny
> Pobór mocy dekodera w stanie pracy to maksymalnie 55 W ale dotyczy to pełnego obciążenia dekodera jak podaje producent tzn. nagrywamy dwa programy, trzeci oglądamy obciążone są również porty USB i ethernet (co w Polsce jest niemożliwe gdyż nie są wykorzystywane w normalnej pracy dekodera). Podsumowując podczas normalnej pracy średnie zużycie prądu przy pomiarze wykazał około 34 do 46 W, w stanie czuwania było to od 20 do 45 W. Po przesłaniu do dekodera nowej wersji oprogramowania:
3.7.1.111 (jest to najnowszy soft - do sprawdzenia w:
menu -> ustawienia -> diagnostyka) średni pobór mocy w stanie czuwania spadł do (jak podaje producent) mniej niż 20W (ale jest to ŚREDNI) pobór mocy tzn. w trakcie hibernacji dysku oraz wyłączony wentylator (pracuje wówczas jedynie zegar na wyświetlaczu) pobór mocy stanowi zaledwie kilka wat, podczas sprawdzania oprogramowania poziom ten zwiększa się nie przekraczając jednak 20W.
> Kanały radiowe -> Taka mała ciekawostka. Gdy podłączymy dekoder do wieży lub innego systemu audio (np. kablami chinch) wyłączamy zapewne telewizor, aby posłuchać jednego z 19 oferowanych nam kanałów cyfrowego radia. Niestety na wyświetlaczu dekodera widnieje napis
CRM. Gdy więc chcemy zmienić kanał radiowy na jakiś na który w danej chwili mamy ochotę, musimy włączyć telewizor i wybrać kolejny z nich. Może by tak UPC zmodyfikowało oprogramowanie, aby w trakcie słuchania radia nazwa kanału była wyświetlana na panelu dekodera. Przecież w trakcie emisji programów tv na wyświetlaczu pojawia się nie tylko nazwa stacji ale także tytuł audycji właśnie nadawanej.
Podsumowanie.
Na pewno przyda się zmiana oprogramowania dekodera UPC Mediabox HD DVR - Philips DCR 8111/91, która po pierwsze - sprawi, że dekoder TYLKO RAZ po wyłączeniu w stan czuwania sprawdzi oprogramowanie, zaktualizuje EPG, natomiast wyłączy wentylator oraz dysk twardy do czasu ewentualnego nagrania lub ponownego włączenia dekodera. W końcu zegar pobierze wtedy zaledwie 1 W a nie 20 W (!)
Powinno zmienić się także to, aby na wyświetlaczu podczas słuchania audycji radiowych podawana była nazwa kanału radiowego nie zaś napis
CRM, który (hmm - no właśnie ktoś rozszyfruje ten skrót?) nie wiadomo co oznacza.
A tak w ogóle oto sprzęt najnowszy też PHILIPS DVR HD, który oferuje już UPC w Austrii oraz na Węgrzech i zaznaczam, ma już oprogramowanie, które umożliwia zastosowanie go także w POLSCE. Po włączeniu (bo miałem taką okazję będąc na Węgrzech) pojawia się m.in. region POLSKA
Żeby było fajniej pilot jest identyczny jak w DCR 8111/91
spójrzcie na den dekoderek (pobór mocy w trakcie pracy 30 W, czuwanie 10W). No i jest nieporównywalnie cichszy w porównaniu z DCR 8111/91. A po wyłączeniu w stan czuwania wentulator ani dysk nie hałasują ! Niestety to tylko przyszłość?? może już niedługa.
sWejdźcie na stronę węgierską UPC a adres linku będzie taki po tym upc.hu
/images/content/home/press_upc_philips_upc_dth_hd_dvr.jpg
I jakie wrażenia??