glosnosc subwoofera

wadus

Member
DVD mam podlaczone optykiem, coaxiala uzywam do podlaczenia cyfrowego polsatu

Glosniki juz zmienilem na small, i odciecie na wszystkich ustawilem 80Hz
 

fazer58

Member
Bez reklam
Nie,nie. Nie ograniczaj odcięcia.Jak głośniki masz na small,to ampli sam powinien wszystko rozdzielić. Jeżeli dalej nie masz basu,to może pożycz od znajomego inny subik,albo właśnie podskocz gdzieś ze swoim i sprawdź z innym sprzętem. Nie wiem ,jak jesteś obeznany w "temacie",może poproś kogoś ze znajomych,aby Ci pomógł,bo jednak 95% "niedziałającego" sprzętu,to wina złego połączenia i ustawienia w menu.
 

wadus

Member
Poprawcie mnie jezeli sie myle, gdy ustawiam 80 Hz na kolumnach to znaczy, ze czestotliwosczi 80 Hz i nizej pojda na suba, ktory powinien sobie duzo latwiej z nimi poradzic.

Co prawda amp po dokladnej kalibracji ustawil fronty na 60Hz a pozostale 80Hz.
 

pkomp

New member
Nie bo nie masz kolumn podłączony pod sub i nie robisz tego za pomoca zwrotnicy suba(jesli ma taką mozliwość)

odcinasz od 80 dla kolumn i nic poniżej(plus minus bo to ile zostanie zależy od nachylenia filtra - dla 6dB wszystko zostanie ściszone - dla 24dB juz bardziej odciete z lekkim podbiciem na częstotliwości odcięcia) na nich nie będzie
pasmo dla suba ustawiane jest oddzielnie
 

wadus

Member
No ale czy to nie amplituner rozdziela pasmo czestotliwosci? jezeli ustawie 80Hz to amp powinien odciac ta i nizsze czestotliwosci z kolumn frontowych a to co zostalo odciete i tak przeslane zostanie kanalem subwoofera.

Ustawiajac zwrotnice glosnikow na 80Hz to chyba po prostu jakby wylaczam dublowanie sie pasma >80Hz z subwoofera i kolumn.

Troche juz jestem skolowany bo postepuje tak jak radza w instrukcji i jak pisza czesto na forach, a teraz czytam znowu cos innego.

A w sumie to przyznam ze 8 punktowa kalibracja audyssey'a zrobila najwiecej dobrej roboty z moimi frontami, choc ustawila je na 60Hz i Large, zmienilem na poczatku large na small a pozniej 60Hz na 80Hz i kolumny zagraly w koncu jak marzenie, no niestety sub jest juz glosniejszy ale jakby niepelny.

Ale moze na razie nie bede juz was zadreczal pytaniami, bo musze spokojnie odsluchac pare filmow moze postaram sie zapamietac jak brzmia efekty, a pozniej moze pochodze po sklepach z demo room i poprosze o puszczenie tych samych scen z filmow na ich konfiguracji aby zobaczyc czy efekty beda brzmialy inaczej pelniej/tak samo/gorzej wtedy bede wiedzial jakim tropem isc.
 

pkomp

New member
teoretycznie masz rację - w praktyce nie dzieli pasma a jedynie odcina
puścisz pełny sygnał na nieodcięte kolumny i poleci cały plus odcięty automatycznie na sub
gdyby dało się wyłączyć odcięcie dla suba tam też byś dostał pełny sygnał

dobrze kombinujesz - pasma nie powinno się dublować a dla najlepszego efektu powinieneś odciąć powiedzmy na 80 dla kolumn ale dla suba na 60 - sprawdź w instrukcji jak strome są filtry dla tych odcięć - tak jak pisałem dla filtru 6dB zbocze łagodnie spada i ustawienie tej samej częstotliwości odcięcia powoduje że w miejscu odcięcia powstaje podbicie i to spore
trzeba mieć to na uwadze szczególnie w kwestii basu

czym się różnią te ustawienia large i small?masz może full range i mozliwość włączenia odcięcia?jeśli tak to tak ustaw
przednie masz duże to odetnij najniżej jak się da
suba tez odetnij nisko (jesli sie da to ciut niżej niż przednie)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
1. oczywiscie ,ze ustawienie zwrotnicy w amplitunerze powoduje przekazywanie nizszych czestotliwosci na kanal suba.w zaleznosci od mozliwosci amplitunera mozna to ustawic osobno dla wszystkich kanalow ,lub (w tanszych modelach) wspolnie dla calego ukladu.
2.wlasciwie to po pierwsze....- zacznij od znalezienia dla suba wlasciwego miejsca postawienia, wybierz najdalsze od miejsca odsluchu mozliwe miejsce w pokoju gdzie na drodze sub-miejsce odsluchowe nie bedzie zadnych przeszkod.
3. skoro nie slyszysz suba , to nie masz go na razie co nisko odcinac.ustaw w subie filtr "na maxa" (chyba 120hz) tak samo ustaw na ampli. efektem powinny byc przydudnienia i rozlazly ,nieciekawy bas ,ale bedziesz mial gwarancje ,ze sub pracuje i nalezy go tylko wlasciwie ustawic i skonfigurowac.

ps. DVD nie jest zadnym wyznacznikiem, jakosc materialow w starych formatach jest tak duza ze poleganie na ich odsluchu moze jedynie namacic Ci w glowie. przy BD i takim subie w dynamicznych scenach sufit bedzie walil Ci sie na glowe...
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
niestety nie mat - to nie klasyczna zwrotnica tylko filtry - to nie dzieli pasma tylko obcina - gdyby dzieliło nie mógłbyś dać pełnego pasma na kolumny i pasma do 120 na subwoofer bo miałbyś wtedy podzielone - czyli albo nic na sub albo od 120 na kolumny
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wydaje mi sie ,ze sie jednak mylisz.
mozesz dac pelne pasmo na kolumny i odciac suba na 120 , bo odciecie suba jest ustawiane oddzielnie (dla tego kanalu).
gdyby bylo tak jak mowisz ,to przy sygnale bez wydzielonej sciezki suba (x.1) nie szedl by na niego zaden sygnal i wcale by sie nie odezwal (latwo to sprawdzic....)
 

pkomp

New member
myślę że nie zrozumiałeś

zwrotnica dzieli pełne pasmo na (powiedzmy) dwa oddzielne pasma - dla niskotonowego i wysokotonowego - częstotliwość podziału jest częstotliwością graniczną dla filtra dolno jak i górno-przepustowego i jakakolwiek zmiana tej częstotliwości jest zmianą dla obydwu filtrów

w przypadku filtrowania w ampli cały czas operujemy na pełnym paśmie gdzie dla każdego kanału filtry są indywidualnie ustawiane - a to znaczy że gdyby soft pozwolił to dla suba mógłbyś ustawić odcięcie i na 5kHz....

to właśnie plus filtrów cyfrowych(aktywnych zwrotnic) - cały czas operujesz na pełnym sygnale z grubsza skonfigurowanym w przypadku suba(zazwyczaj do 150Hz) i w pełni konfigurowalnym w zakresie reszty kanałów


weź też pod uwagę że (pomijając sygnał nadawany przez użytkownika) kanał suba kończy na 120Hz - co nie znaczy że z komputera nie mógłbyś dać pełnego pasma i się przekonać o tym o czym piszę

filtry w ampli to nie to samo co zwrotnica w kolumnach
 
Ostatnia edycja:

>Jarek<

New member
Wadus pozwól że podepnę się pod twój temat.
Mam taki sam problem tyle że z subem GSW12.
Mianowicie gsw-12 mam podłączony kablem (1xRCA-1xRCA) do ampli Denon 1907 poprzez wyjście subwoofer (pre-out) z ampli do LFE IN w subie. Żeby sub w ogóle ożył to siłę dźwięku na subie muszę ustawić na max (0dB). Przy ustawieniu -10dB sub ledwo chodzi a poniżej -20 umiera! Skala to przecież -80dB do 0dB, a więc w połowie (-40) powinno już coś być. Moc tego suba to 600W także powinno grać aż miło!!! A tu klapa cichutko jakoś i bez wyrazu:(
W moim mam dodatkowo (oprócz R+L) wejście LFE in i możliwość przełączania między nimi. Różnica taka że na LFEin częstotliwość odcięcia ustawiana jest na ampli a ta w subie jest pomijana.
Na wejściu LFEin przerobiłem już wszystko co tylko możliwe w ustawieniach ampli i bez zmian (poziom na subie musi być -10 do 0dB żeby cokolwiek mruczało a dodam że przy 0dB słysze już buczenie wzmacniacza w subie).
Dałem sobie spokój z ampli i przeniosłem uwagę na suba i tu kilka niespodzianek. Przepiąłem się na wejście R+L podłączając pod R i nic:( sub martwy bez względu na poziom wzmocnienia. Przepiąłem na L i nic. Dobra pomyślałem chcesz rozgałęźnik będzie rozgałęźnik. Zakupiłem, podłączyłem i... nic! To wejście pozostaje u mnie martwe.
Następna niespodzianka wyszła przy zmianie wejść. Sprzęcik wyłączony, przepinam kabelki z powrotem pod LFEin, włączam sprzęcik, na pilocie z suba przełączam na LFE i... nic – cisza:) poziomy wzmocnienia na maxa a tu dalej cisza. Na pilocie z suba daje stand by i po minucie włączam go z powrotem i gra nawet lepiej niż poprzednio – ustawienie na -30dB i dalej coś słyszę:) dziwne więc na pilocie wracam na wejście R+L i... gra (kabelek dalej siedzi w LFEin) - to już mnie rozbroiło!
Te subwoofery mają wbudowane equalizery i DSP więc zastanawiam się czy tu czegoś nie popieprzyli albo przedobrzyli i teraz takie dziwne rzeczy się dzieją? Czy ktoś z posiadaczy takowych ma podobne problemy z nimi? Dajcie znać czy były jakieś reklamacje!
Dziś lub jutro chce przytachać suba od brata (jakiś elac) i upewnić się w 100% po czym mój GSW12 wyląduje chyba w reklamacji.

Pozdrawiam
 

wadus

Member
Witajcie, ciagle czekam na splitter Y aby potestowac co bedzie sie dzialo, ale nie do konca nic nie robilem.

Wlasnie skonczyle male testowanie sprzetu i zauwazylem, ze bas jest jakby nie we wlasciwym miejscu, sprobuje to jakos wam wytlumaczyc.

-----------------------
b TV



Sofa

x
-----------------------

Gdy siedze na sofie slychac bas ale bardzo szybko sie urywa, druga rzecz chyba musze jeszcze raz ustawic pozostale kolumny bo w niektorych scenach jakby niektore efekty sa glosniejsze niektore za cicho np. strzaly z pistoletu slychac b. glosno i wyraznie ale wybuchy jakby sa stlumione a bas szyblo buchnie i tak samo szybko zamilczy. Ale jest mala checa na rysunku (oczywiscie tv i sofa sa na srodku pokoju a nie z lewej strony ale nie umialem tego poprawic) powyzej widzicie mniejwiecje jak ustawilem subwoofer (b) w miejscu x gdy stanolem sciana autentycznie drzala ludzie co za efekt ! sciana cala chodzila ale gdy usiadle mna sofie zero mocy basu wiec widze, ze ten bas jakby sie gubi i wycisza w niektorych miejscach pokoju. Czy to normalne ?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak - to normalne.
pozwole sobie zacytowac sam siebie :
- zacznij od znalezienia dla suba wlasciwego miejsca postawienia, wybierz najdalsze od miejsca odsluchu mozliwe miejsce w pokoju gdzie na drodze sub-miejsce odsluchowe nie bedzie zadnych przeszkod.

sprobuj go przestawic w ktorys z naroznikow pokoju.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
słuchasz również muzyki na tym ampli(o ile oczywiście nie słuchasz w trybie pure audio gdy sub est kompletnie wyłączony)?jeśli tak to szukaj miejsca dla suba słuchając muzyki i siedząc na sofie - jeśli przy muzyce będzie odpowiednio i dynamicznie kopał to w filmach zagra też ok - a jak zacznie mocno huczeć w filmach to i niestety może paskudnie huczeć podczas słuchania muzyki - o ilez kolumnami to mały problem o tyle znalezienie miejsca dla suba wymaga już nieco kombinacji :) szczególnie gdy mamy mało miejsca w pomieszczeniu
 

wadus

Member
No to troche pochodzilem z subem po pokoju i co odkrylem, juz wiem jak opisac co mi sie nie podoba z basami. Otoz, membrana chodzi slicznie wychyla sie daleko widac, ze popmuje fale akustyczna ale tylko widac, gdy stane nawet blisko subwoofera nie czuc fali mechanicznej czy jakiejs wibracji troszke buczenia i to wszystko.

Gdy pochodzilem po pokoju, odkrylem, ze sciany drza i szyby w oknach tak samo ale gdy bylem przy scianie czy przy oknach nie slyszalem zadnego basu tylko jakby nieslyszalna fala powodowala wibracje.

I wydaje mi sie, ze to mnie najbardziej wkurza, co z tego ze szyby chodza sciany drza jak nie czuje i nie slysze tego basu, wydaje mi sie, ze najlepszy efekt w tej sytuacji bylby przykleic sie do sciany przynajmniej czulbym eksplozje dzwieku. Druga rzecz ten bas jakby schodzi strasznie nisko dzwiek wrecz jest jakby wypelnial caly pokoj ale to jests jakies takie gdzies daleko. jak wyjde z pokoju to ladnie slychac jak cos tam poteznie dudni, ale jak wejde dzwiek jakby ginie?

Wychodzi na to, ze moja akustyka pokoju jest nie do przeskoczenia, postaram sie zamiescic pozniej kilka zdjec zeby latwiej wam bylo sobie wyobrazic jak to wyglada. Moze ktos podsunie mi pare pomyslow. Problem w tym, ze sciany sa gole, sufit tez. A nie mam mozliwosci zbytnio zasloniecia scian obrazami czy gobelinami.

Jedyna nadzieja, to w jakims super miejscu i super extra kalibracja ktora, zredukuje fale stojace i inne rezonase.

Ale nie rozumiem do konca tego, mojz najomy ma innyc subwoofer umieszczony na wrpost sofy kolo telewizora ma 3 sciany gole i okno tylko scina z TV jest troche zabudowana, a jak mi wlaczyl muzyke myslalem, ze mi bebechy wywroci tak glosno gral sub a nie byl duzo wiekszy od mojego, choc w sumie moj tez ma 500 W 25kg zywej wagi wiec powinien zatrzasc mna na sofie a nie buczec i jakims dziwnym nieslyszalnym basem wprawiac w drzenie sciany i okna :(

Jak bede mial szanse, to poprosze go zeby albo wziac moj sub i podpiac pod jego zestawa albo przywiezc jego sub i zobaczyc czy zagra lepiej tutaj.

Nie probowalem jeszcze jednego myku nie kladlem suba na sofie i nie chodzilem po pokoju by znalezc najsilniejszy bas a pozniej w tym miejscu umiescic suba, myslicie, ze to dobry sposob na choc troche poprawienie dzwieku?
 

smolnicki

New member
Gdy pochodzilem po pokoju, odkrylem, ze sciany drza i szyby w oknach tak samo ale gdy bylem przy scianie czy przy oknach nie slyszalem zadnego basu tylko jakby nieslyszalna fala powodowala wibracje

I wydaje mi sie, ze to mnie najbardziej wkurza, co z tego ze szyby chodza sciany drza jak nie czuje i nie slysze tego basu, wydaje mi sie, ze najlepszy efekt w tej sytuacji bylby przykleic sie do sciany przynajmniej czulbym eksplozje dzwieku. Druga rzecz ten bas jakby schodzi strasznie nisko dzwiek wrecz jest jakby wypelnial caly pokoj ale to jests jakies takie gdzies daleko. jak wyjde z pokoju to ladnie slychac jak cos tam poteznie dudni, ale jak wejde dzwiek jakby ginie?


Wtrącę moje kilka groszy bo widzę, żę żaden z was nie zna fizjologii słuchu. Otóż sprawa jest tak prosta - słuch ludzki słyszy dźwięki w paśmie od 30Hz - do 18 000 Hz i to pod warunkiem, że ma się bez żadnej skazy słuch. Jęsli subwofer daje częstotliwości (tak ustawiony) dajmy na to między 20Hz a 30Hz to dźwięk będzie słyszalny tylko dla wybitnych zdolności słuchowych. Aby słyszeć dobrze basy należy ustawić pasmo przenoszenia dżwięków między 40Hz do 80Hz. Ot i cała tajemnica sub jest źle ustawiony czyli jak to piszecie odcięty. A propo miejsca to chciałbym abyście wszyscy uwierzyli, że nie ma ono najmniejszego znaczenia gdyż niskie fale rozchodzą się w całym pomieszczeniu równomiernie.
Pozdrawiam i polecam jakąś fachową literaturę odnośnie słyszalności pasma.
 

pkomp

New member
ale kolego smolnicki - cały czas piszemy dobrze - fakt wychodzi na to że za nisko odciął - pasmo do 80 powinno grać

ale nie pisz że nie ma różnicy gdzie podstawi bo wyskakujesz nam tu z fizjologią słuchu a o akustyce widać nie masz bladego pojęcia - fale niskie jak najbardziej wzmacniają się w okolicach rogów i krótszych ścian - nie brzmią w każdym miejscu tak samo!!!

Polecam super książkę - Alton Everest - Podręcznik akustyki
 

wadus

Member
Wlasnie poprzestawialem troche glosniki frontowe ustawilem teraz troche blizej siebie i tak:

FL i FR sa oddalone od scian bocznych 130cm od tylnej 35 cm, odleglosc pomiedzy kolumnami 180 cm

Subwoofer postawilem pomiedzy FL i FR blizej prawej kolumny,

Tyly lekko odsunalem od scian

Suba podkrecilem do max wartosci 120 Hz tak jak kazali w instrukcji
Volume 12 o'clock
low pass filter : IN
Phase : 0


Wlaczymel Audyssey MultEQ XT i efekt tego

Fronty dystans: (2.5m), -3.5 db, corssover: 40Hz??
Central dystans: (2.2m), -2.5 db crossover: 40 Hz??
Surround: dystans (2m), crossover znowu 40Hz

Subwoofer: 80Hz ?? - 3db, dystans 3 metry choc stal zaraz przy FR czyli

poprzednio kilka dni wczesniej kalibracja ustawila mi fronty na 60Hz central i satelity na 80hz


No coz, ale przejde do podzielenia sie wrazeniami, Fronty graja znowu fajnie ale jakby jeszcze mniej basu sie zrobilo, Centralka zaczela wkoncu grac jak powinna przedtem byla jakos za cicho efekty zagluszaly glosy i wogole jakos tak stlumiony ten kanal byl. tyly bez zmian

Subwoofer, stracil znacznie znacznie na mocy ale zyskal na umiejscowieniu basu bardziej w okolicach sofy co cieszy, ale czy sub jest z volume na max czy na 50% roznica prawie niezauwazalna, gdy w amplitunerze podjade na maxa z -3db to slychac takie lupniecia i to wszystko jakby taki soniczne luuup!!! ale bez basu trzesacego wnetrznosciami, strasznie szybko wycisza sie ten bas a jak nawet lupnie to jakby bylby przykryty gruba koldra, Frequency z tylu ustawilem tak na oko 60-80 Hz

Pokoj do bani poglosy rezonasne, wszystko pieknie gra do momentu gdy nie zainteresuje sie basami, tutaj padaka straszna, chyba lepiej dla mnie byloby kupic RS8 zamiast tego suba :( RS6 graja slicznie detalicznie i czysto, ale bas jest slabiutki tzn. slychac go wyraznie ale jakby z bardzo daleka jakby niskie tony nie trzymaly sie kolumny tylko dochodzily gdzies zza scian.

w stereo konfiguracja RS6 + Denon Avr 3808A po kalibracji zAudysseya miodzio duzo lepiej niz pure direct, audyssey poradzil sobie z kiepska akustyka pokoju,

W kinie kiepsko basy sa nie powiem, ale brakuje im swobody i poczucia, ze cos mocnego gra, sub dodaje do kolumn jakby troszke basu ktorego im brakuje ale nic ponad to, eksplozje az zal mowic sa po prostu bez efektow, chyba sie przejde kiedys na odsluch w jakims sklepie kina domowego, bo juz nie wiem czy mi sluch wysiadl, czy po prostu moj sub gra tak mizernie.
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Niskie tony nigdy nie trzymają się kolumny, bo nie mają charakterystyki kierunkowej (nie da się określić miejsca skąd pochodzę), jak tony wysokie.
Jakbyś miał pokój bezechowy (muczios pesos) to nawet położenie suba nie miałoby większego znaczenia.
 
Do góry