glosnosc subwoofera

wadus

Member
No w sumie racja, ale chodzi mi o to, ze ten bas jest jakis taki odlegly jagby nie wspolgra z pozostala scena dzwiekowa, jakby nie z tej bajki :(

Wlasnie puscilem cd demo z roznymi czestotliwosciami zaczalem od 20 Hz membrana drzala, i w zwyz do 100 Hz

Na wszystkich czestotliwosciach glosnik suba chodzil jak szalony, ale to nie przekladalo sie na dzwiek. Slychac bylo tylko jakby takie buczenie membrany i nie wiem czy to ma niby byc ten dzwiek czy to odglos wprawionej w ruch membrany? Ten dzwiek moge porownac do wydawanego dzwieku przez czlowieka z zamknietymi ustami tak jakby w srodku. Taki stlumiony i bez wydechu.
Niby suby zamkniete sa szybsze i trudniejsze w wysterowaniu ale ja zaczynam miec wrazenie, ze to po prostu nie moja bajka i chyba jestem przyzwyczajony do zwyklego suba z bass refleksem ktorego dzwiek jakos tak dluzej wybrzmiewal i dawla wieksze echo czy jak to nazwac.

probowalem z tylu suba pokrecic pokretlem czestotliwosci od 40 Hz do 120 Hz i zgadnijcie co? nic! membrana jak latala tak latal nawet gdy z cd szedl dzwiek 100 Hz a skrecilem pokretlo na 40 Hz, probowlame jeszcze IN i Out tez bez zmien,

Kiedys mialem zwykle glosniczki samsunga do komputera z subwooferem, i tam mialem pokretlo do dodania basow i moglem od razu slyszec roznice a tu w subie X razy drozszym i niby profesjonalnym subie krecic sobie mozna a efektu zero.

Juz sie gubie w tych czestotliwosciach, odcieciach filtrach :( chcialem po prostu kupuc suba, ktory doda poteznego brzemienia w moim zestawie, zamiast poteznego dzwieku dostalem buczacy bas, ktorego musze szukac po pokoju albo przykleic sie do scian. A chodzenie z 25kg glosnikiem nie nalezy do najmniejmeczacych czynnosci i ciagle tylko sie boje, zebym go nie upuscil albo abym nie zahaczyl o jakis kabel.

:( widze, ze moze i jakos mozna to ustawic, ale chyba sam sobie z tym nie poradze ehhhh...
 

pkomp

New member
sprawdzić by się przydało ustawienia equalizera dla suba ale z tego co jest w moim onkyo nie da się podejrzeć co ustawia Audyssey(a robi equalizację - dlatego masz poprawe brzmienia bo pewne rezonujące częstotliwości w pomieszczeniu są podcinane a inne podbijane by wyrównać pasmo)
 

wadus

Member
Mam tu jakies wykresy na osi wspolrzednych dla wszystkich glosnikow ale dla mnie to czarna magia jak kupie lepszy tv, to pstrykne fotki to moze ktos na forum sie wypowie.

Moze tak sie zastanawiam jeszcze, poszukam jak najlepiej ustawic mikrofon bo zazwyczaj umieszczam w 4 miejscach na sofie na 2 fotelach na lawie i jeszcze jedno pomiedzy lawa a sofa, ale moze powinienem pochodzic z mikrofonem po calym pokoju ?

Max audyssey robi 8 pomiarow aby wynilk byl najdokladniejszy i widze, ze faktycznie duzo pomoaga, ale przy tak dudniacym pokoju trzeba sie nagimnastykowac aby znalezc jakies optimum.

Wkurza mnie ten poglos to tak jakby ktos klasnal w rece w pustym pokoju bez mebli, a to dziwne mam olbrzymia sofe, 2 fotele, stol z 4 krzeslami, lozko, 2 male stoliki, lampe stojaca grube zaslony i wykladzine na podlodze a poglos jak jest tak jest :/
 

ziomek 1985

New member
Ktoś kiedyś miał taki problem z basem

tutaj wpis
No i okazał sie winny włączony Equalizer od kalibracji Audysey po jego wyłączeniu na OFF dzwiek z takmi ustawieniami jak wyżej jest po prostu genialny w zakresie dynamiki basu normalnie brak słów jaka różnica na plus, ide słuchać dalej szczekę zbieram
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
onkyo 577 robi 3 pomiary ale mikrofon trzymam zawsze w jednym miejscu w którym będę słuchał - zmiana miejsca mikrofonu potrafi dramatycznie zmienić charakterystykę pomiaru i to trzeba mieć na uwadze a audyssey pewnie wtedy wyciągnie średnią przez co będziesz miał średnio w każdym miejscu a nie idealnie w jednym :)

co do pogłosu to zastosuj panele rozpraszająco absorbujące (tylko nie gąbkę piramidkę) - jest taka stronka apama.pl bodajże - tam takowe mają
poprawna akustyka pomieszczenia to aż 50% jakości dźwięku w pomieszczeniu - bez tego nie ma szans by brzmiało dobrze nawet na najlepszym sprzęcie

Kalibrując sprzęt bawiłem się i audyssey i kalibrowałem na słuch(wręcz olbrzymi minus onkyo że przy ustawianiu odcięć wyłącza dźwięk - porażka na maksa - nie rozumiem jak takiego bubla można było zrobić - powinien grać zawsze).Oczywiście korzystałem ze specyfikacji kolumn by wiedzieć jakie to pasmo potrafią przetworzyć i korzystałem z dźwięków testowych generowanych na komputerze - fala sinusoidalna w zakresie 10-100kHz dla wyłapania wszelkich spadków - niestety nie mam na tą chwilę preampu mikrofonowego i dobrego mikrofonu pojemnościowego by poprawnie przeprowadzić pomiary(mikrofonik elekretowy jaki dodają do sprzętu to żadna rewelacja ani pod względem odpowiedzi impulsowej ani charakterystyki przenoszenia).Wtedy można zdziałać cuda za pomocą wykresów wodospadowych :).

ziomek masz rację - audyssey equalizuje i nie zawsze musi to robić dobrze
 

pkomp

New member
spójrz co napisałem w pierwszym akapicie - chcesz spróbuj ale to jest dźwięk i co byś nie kombinował brzmieć najlepiej będzie WYŁĄCZNIE w jednym punkcie

a tak będzie średnio dla wszystkich
 

pkomp

New member
a dlaczego nie - jeśli potrafisz sam sobie skalibrować sprzęt to nie korzystasz ale jeśli nie to nawet warto - generalnie unikam jakiejkolwiek equalizacji ale by tego unikać trzeb mieć dobrą akustykę i "grajło"
w przypadku KD w słabym akustycznie pomieszczeniu i nie najlepszej jakości ampli i kolumnach zawsze to coś poprawi
 

ziomek 1985

New member
Proponowałbym załączyć tryb STEREO.
Powyłączać wszystkie kalibracje, equalizery, polepszacze dźwięku i inne bzdury.
Jeżeli w/w czynności są wykonane sygnał powinien iść całym pasmem.
Czyli 1-100 khz np.
Podłączyć suba przez wyjście pre-out dla frontów lub całego systemu i sprawdzić czy sub działa jak należy.
 
Ostatnia edycja:

wadus

Member
Dzisiaj przyszedl do mnie znajomy i troche sie bawilismy z ustawianiem. zaczelismy chodzic po pokoju i znalezlismy miejsca gdzie basu jest tyle, ze az w uszach zatyka a sa miejsca puste gdzie nie ma prawie wcale.

Naszczescie, jest jedno miejsce, w ktorym bas zaczal grac jak nalezy ale niestety jest ono okolo 1m od sciany za sofa, doszlismy do wniosku, ze moze sofa jest zbyt blisko glosnikow i stad te mizerne efekty. Przy okazji sofa jest prawie na srodku pokoju.

Plan jest taki, przesuniecie sofy do tylu odpada, siedzenie za sofa tez nie bardzo bo owa sofa zaslania tv. Ale pomysl mamy taki, Bas pojdzie albo na tyl pokoju albo na boczna sciane z przodu.

Ten bas jest i grzmi jak nie wiem co, bo przy 25% mocy i glosnosci -20db ampa juz mialem go dosyc i zaczynalem skrecac basy, ciagle to nie jest ta glosnosc, ale jakby sie choc juz tak udalo ustawic jak w tym miejscu za sofa to bede happy. Akustyka pomieszczenia jest niemilosiernie skopana, jak dam suba na max glosnosc, to bass zatyka strasznie uszy jakby cisnienie powietrza sie zmienilo nagle w pokoju.

Kalibracje ostatnio tez skopalem, bo zachcialo mi sie ekseprymentow i troche za bardzo porozstrzelalem puknty pomiarowe. Jak w koncu uda mi sie cos ustawic podziele sie wnioskami.

Aha mam juz splitter, dobrze, ze kupilem niedrogo bo efektu nic nie zmienil, a wiec czy podepne R, czy R i L sub gra bez wiekszej roznicy, a wiec zostaje jak radza w instrukcji na R.
 

pkomp

New member
no ten splitter i tak by nic nie dał - to był ślepy zaułek :)

niestety musisz zadbać o akustykę - wiem ciężka to sprawa i wiem jak boli gdy kozacki sprzęt nie chce za żadne skarby zagrać w słabym akustycznie pomieszczeniu
 

wadus

Member
Wczoraj bylem u znajomego porownac jak gra jego sub + soundbar Yamahy i sub pomimo, ze jest duzo slabszy trzesie sofa az milo.

Ale kila rzeczy ktore spostrzeglem, sub jest prawie przy scianie kolo tv a sofa pod sciana na przeciwko (u mnie tez w tym miejscu jest mocniejszy bas i moge czuc drzenie sciany)

zrobilem prosty test klaszczac w dlonie, i co? i zero doslownie zero poglosu idealnie wytlumiony salon, szok! biorac pod uwage, ze z jednej strony salony jest olbrzymie okno a z drugiej duze rozsuwane szklane drzwi.

Przypuszczam, ze nie ma sensu juz przywozic mojego suba do znajomeo bo przypuszczam, ze moglby zdemolowac jego salon, porownalem sobie jego i moj sab. Moj wydaje sie byc o epoke swietlna mocniejszy i w sumie taki jest, bo sciana w moim salonie jest znacznie wieksza, i sub potrafi nia wstrzasnac, kolejna recz sufit u mnie jest dosyc wysoko u kolegi nizej i sciany nie sa gladkie ale pokryte tapeta z gruba tekstura no i wiecej wysokich mebli typu kredensy z ksiazkami itp.

Pozyczylem sobie dodatkowy kabel RCA 5m i laczke, mam teraz okolo 10 m kabla wiec jak kiedys bedzie szansa sprobuje przestawic sub w inne miejsce, pierwsze jakie przetestuje bedze we wnece z oknem bo tam az szuby drza, i z tylu za sofa, a pozniej bede jechal po bocznych scianach.

Tak czy siak widze, ze problem nie tkwi juz w slabym subwooferze tylko w lokalizacji i jak znajde dobre miejsce wtedy dopieszcze czestotliwosci odciecia.

I troche pytanie z innej beczki czy kolumny frontowe powinny byc skierowane do sluchacza czy na wprost?

Stereo gra swietnie ale w kinie jakby gubia sie detale albo jedne sa ciszej inne glosniej.
 

pkomp

New member
Nie chodzi o wytłumienie bo ono jest jak najbardziej szkodliwe - tego nawet komory bezechowe nie posiadają - chodzi o rozproszenie fal czego jak sam u siebie zauważyłeś nie masz
Przestawianie suba i kombinowanie z miejscem skończy się tym że wreszcie może i zagra ale w pokoju obok pospadają książki a w kuchni będą pękać szklanki :)
U mnie w pokoju mój sub gra pięknie i masywnie - nie muli muzyki ani troszkę w dodatku stoi w rogu :)
ale to co się dzieje w tym momencie w korytarzyku to już masakra i to dosłownie...o pokoju obok nawet mówić nie chcę - oddziela go tylko płyta KG - wszystko lata na półkach

tak jak mówiłem - zadbaj o akustykę - inwestycja w odpowiednie panele przyniesie korzyści - wiem koszta czas i zmiana wystroju no ale ?
 

Insdel

New member
Proste jak xxxxxxxxxxx, im dalej od suba tym dzwięk bedzie pełniejszy, niskie czestotliwości rozchodzą sie po podłodze i to dlatego. Prosty test, ustaw suba w rogu pokoju włącz muze i usiądz na ziemi po przeciwległej stronie pokoju zobaczysz rożnice...:) Dlatego kupując suba 500W bardziej xxxxxxxxxxxxx sasiadów niż siebie :) Pozdro i przedewszystkim CIERPLIWOŚCI!!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pkomp

New member
brednie - wiesz co to akustyka?chyba nie bardzo
wszystko zależy od pomieszczenia

xxxxxxxxxxxxxxx
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

gzyrzdow

New member
Witam!

Widzę, że Pan cały czas patrzy na kalibracje, elektronike i różne bajery.
Zacznijmy od tego, że aby sprawdzić poprawne działanie suba należy wyłączyć wszystkie efekty.

Głośnik z tego suba wygląda mi na konstrukcję zaczerpniętą z głośnika PHASE Linear Highgrade 12".
Mam mniejszą wersję tego głośnika (10") i głośnik jest na prawdę dobry. Niskie zajście i "kop" w BR 25L, a w zamkniętej 18L krótkie czasy odpowiedzi. Z tym będzie pewnie podobnie.

1. Sub najlepiej gdzieś do konta wstawić.
2. Membrana nie powinna "patrzeć" prosto na nas. Z doświadczenia wiem, że to nie daje dobrego efektu.
3. Wyłączyć wszystkie efekty ingerujące w sygnał idący na suba.
4. Odcięcie w zależności od gustu, albo zwykły podział, albo na zakładkę ~10Hz (sub, a reszta zestawu). Jeżeli sub ma odgrywać <80Hz (choć dla mnie to za dużo max 60Hz) to resztę głośników należy odciąć przy tym paśmie by uniknąć znoszenia/podbicia.
I teraz tak: głośniczki odcinene na kinie mogą być, a SUB wyłącznie na panelu suba!
Po to jest tam wzmacniacz z filtrami, aby tam odcinać i regulować.
5. Na taki sub pokoje mniejsze niż 20m2 są za małe, nie będzie w stanie tam rozwinąć pełni swoich możliwości. Mniejszy sub zagra tam lepiej od niego...
6. Sofa stoi na środku, a bas jest pod ścianą. Najprostsza rada przesunąć sofę, albo zmienić suba.

Frontowe powinny być skierowane do słuchacza (większość). Zobacz jeszcze na jakiej wysokości powinien znajdować się wysokotonowiec (wysokość ucha słuchacza czy może inaczej)

Pkomp dobrze napisał. Dobrze w 1 miejscu, albo średnio (lub wogóle) w paru.

A propo miejsca to chciałbym abyście wszyscy uwierzyli, że nie ma ono najmniejszego znaczenia gdyż niskie fale rozchodzą się w całym pomieszczeniu równomiernie.
W podręczniku może i tak, przy pomieszczeniu "idealnym", ale to nie podręcznik tylko życie.
Poza tym nawet jeżeli poniżej 30Hz nie słuchać (bzdura) to zapewniam, że czuć. Subsonik przy 30hz zabije wrażenia czuciowe w tym momencie.

PS. Warto zmierzyć punkty F1,F2,F3 (-3,-6,-9db).
 
Ostatnia edycja:

gzyrzdow

New member
I jeszcze jedno spostrzeżenie:
Warto spróbować suba "położyć". Dźwięk będzie odbijał się wtedy od sufitu co może przynieść lepsze efekty. Ja tak musiałem zrobić u siebie gdy przebywałem w pokoju 9m2. Na wprost suba miałem meblościankę która wchodziła w rezonans już przy ~50hz i niewielkich mocach, więc położyłem go głośnikiem do góry. Bas miałem w dobrym miejscu, a i meble nie brzęczały (dopiero jak przywatowałem :]).

Powodzenia bo szkoda, żeby się taki sprzęt marnował.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
ludzie przestańcie brednie wypisywać - akustyka i tak zrobi swoje nie ważne gdzie ten sub stanie - kładzenie?wstawianie w róg? debilizmy
jak ci meble brzęczą to je skręć porządnie - i tak będą brzęczały - mniej lub bardziej(bardziej jak fala bezpośrednio je wzbudzi)

mniejszy zagra lepiej?a niby jak skoro są miejsca w których basu brak? TO ZALEŻY OD POMIESZCZENIA A NIE OD GŁOŚNIKA

mam 12 cali w 12 metrach kwadratowych i gra wyśmienicie - ale musiałem ostro powalczyć z częstotliwościami podziału robiąc dziurę tam gdzie mi pomieszczenie najbardziej wzbudza daną częstotliwość

kolega MUSI zadbać o adaptację akustyczną (pułapki basowe) a dopiero potem może kombinować z głośnością i niestety NIEUNIKNIONĄ equalizacją kanału basowego


ps.kolego nie każdy sub pozwala na wykorzystanie filtrów gdy jest podłączony cinchem - mam również akurat takiego jbl

napisałem już wszystko w tym temacie - nie mieszajcie człowiekowi bzdurami
 

gzyrzdow

New member
To wstaw sobie od razu suba 18" do tych 12m2 skoro im większy tym lepszy (wg. Twojej logiki). Ciekaw jestem jak zagra...
Bzdurą jest pisanie, że wszystko zależy od pomieszczenia a nie od głośnika. Zależy od pierwszego i drugiego.
Zmiana umiejscowienia suba zmienia dużo. Tym bardziej jeżeli pokój ma "pułapki basowe". Nic by nie zmieniało w pomieszczeniu o dobrej akustyce.
 
Do góry