glosnosc subwoofera

pkomp

New member
człowieku przeczytaj swój post - piszesz kompletne bzdury w dodatku sam sobie zaprzeczasz
a o akustyce widzę wiesz tyle co świnia o gwiazdach
 

gzyrzdow

New member
Masz rację, o akustyce się nie uczyłem i nie wiem dużo. Jednak swoje metody sprawdziłem na własnej skórze i działały, więc mi nie wmówisz, że opowiadam bzdury.
Najlepiej jakby autor napisał czy coś pomogły moje rady czy też nie. Puki co nie odpisuje.

PS.
ps.kolego nie każdy sub pozwala na wykorzystanie filtrów gdy jest podłączony cinchem - mam również akurat takiego jbl
Z takiego rozwiązania nie widzę żadnych korzyści, więc jest to nieprzemyślana konstrukcja wzmacniacza. Tylko o producencie to świadczy.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
oczywiscie ,ze miejsce postawienia suba zmienia bardzo duzo i aby sie o tym przekonac nie trzeba robic doktoratu z akustyki.
dobor wielkosci i mocy suba do warunkow pomieszczenia tez ma znaczenie-sprawdzalem kiedys jak bedzie gral moj sub (daje sobie dobrze rade na 25 m2) u kolegi w pokoju 3m x 2.7m - mowiac krotko, w pokoju efekt mierny w kuchni (5.5 m dalej) szafki drzaly....
 

pkomp

New member
długość fali to jedno...materiał ścian to drugie.....wymiary pomieszczenia to trzecie i to akurat ściśle związane z długością fali :)


kolego gzyrzdow może ty nie widzisz w tym sensu ale po co powielać coś co jest w KAŻDYM OBECNIE PRODUKOWANYM AMPLITUNERZE?

konstrukcja przemyślana jak najbardziej - filtr w moim JBL działa tylko jak skorzystam z wejścia wysokopoziomowego - jak najbardziej przemyślana konstrukcja
Mam też sub studyjny i tam mam odcięcie dla suba jak i odcięcie dla satelit ale to inna klasa sprzętu

Twoje eksperymenty może i się sprawdził u ciebie ale zrozum jedno - jak kolega ma brak basu w miejscu w którym chce go mieć TO CHOĆBY WSADZIŁ TAM 30 CALI TO GO NIE BĘDZIE MIAŁ !!!
AKUSTYKA

dlatego tylko pułapki basowe by zredukować jak najbardziej huk w innych miejscach i podgłoszenie suba by zaczął być słyszalny w miejscu odsłuchu
albo przemeblowanie

ps. dowiedz się co to pułapka basowa bo to nie miejsce gdzie huczy bas a ustawienie suba to sprawa drugorzędna - niskie częstotliwości nie są kierunkowe i znacznie lepiej wypełniają pomieszczenie
jesli twoja metoda działała to masz zwyczajnie słaby subik który nie schodzi nisko - taki 8 calowy jest czuły namiejsce w którym stoi(ściśle zależne od akustyki pomieszczenia) ale taka 12 calowa krowa ma to zasadniczo gdzieś bo i tak zaleje całe pomieszczenie basem (oczywiście glośnik grający w kierunku pomieszczenia a nie na przykład w kierunku rogu czy ściany z KG)
 

gzyrzdow

New member
Hmm, pkomp. Coś jest w tym co piszesz i nie mówię, że nie. Jednak nie tylko ja mam takie spostrzeżenia.
Co do mojego suba to już pisałem, Phase Linear Highgrade 10" w 25L BR strojenie około 45hz (za wysoko jak na ten głośnik i podbija troszku, będzie do poprawki obudowa), BR szczelinowy z wyjściem na bok, a obudowa z MDF 26mm. Napędzany Phase Linear Opus 1.
Mój sub w małych pokojach gra gorzej niż subik z samsunga na 8" głośniczku, natomiast w większych pokojach pokazuje pazur i deklasuje te pierdziawki. Choćby po tym sądzę, że nie zawsze większy sub będzie lepszy. Miałem do czynienia z wieloma pomieszczeniami bo użyczam czasem suba na małe imprezki. CO do rozchodzenia się fali podam przykład:
Mały pokoik (ok.9m2_2,55m wysokości) w tym meblościanka, wersalka, grube zasłony), sub w koncie i bas miałem... no właśnie. Sam nie wiem gdzie on był, nieważne do którego konta wstawiłem. Chyba gdzieś na meblach bo nigdzie w pokoju go nie było, a meble brzęczały.
To samo tylko głośnikiem do góry i bas znalazł się na wersalce (i o to chodziło), a meble drżały mniej.
Różnica duża, bardzo duża. Wiadomo, że jak pogłośniłem to w końcu meble dawały o sobie znać, ale przeważnie słuchałem poniżej tej granicy. Właśnie dla tego piszę co piszę, bo wiem, że ułożenie suba zmienia dużo w kiepskich pokojach i nie jest to wyłącznie moja opinia.
Co innego w sali 20m2 gdzie była przestrzeń i nie miało co brzęczeć. Tam umiejscowienie suba miało mniejszy wpływ na dźwięk. Jednak najlepiej grał na krótszej ścianie, w koncie (może przez BR skierowany w bok).

Tak czy siak, puki autor nie odpowie to się nie dowiemy czy coś to da :)
 

pkomp

New member
koncie, puki - popracuj lepiej nad językiem polskim a nie subwooferem...

wiedz że fale się odbijają - niskie dużo mniej bo są pochłaniane ale im lżejszy materiał tym znacznie mniej je pochłania - nie miałeś basu bo ściany pewnie za lekkie a sufit to jest spora masa - jako że ściany lekkie to przepuszczały większość basu same wpadając w drgania

to że jakiś mały samsung zagrał w danym pomieszczeniu lepiej o niczym nie świadczy - miał prawo bo zestrojony był na zupełnie inną częstotliwość - podobnie jak jego bassreflex - wystarczy że pokryje się to z częstotliwością która w pomieszczeniu jest wzbudzana i jest masakra - puścisz sygnał 10Hz niższy czy wyższy i wogóle możesz tego basu nie usłyszeć.Żeby wstawić sub w róg trzeba mieć nad nim porządną kontrolę i wiedzieć jak go skonfigurować a także co zrobić by nie dudnił - to jest najgorsze miejsce dla wszelkich źródeł dźwięku a w szczególności dla basu - choć sam mam wstawiony w okolice rogu pokoju ale akurat częstotliwości które najbardziej się wzbudzały zostały wycięte na zwrotnicy zarówno dla basu jak i satelit - mam poprostu sporą dziurę pomiędzy 54 a 96 Hz bez negatywnego wpływu na dźwięk ale dzięki temu sub gra prawidłowo stojąc w rogu.Zmieniłem też ustawienie kolumn i teraz grają na potężną żelbetową ścianę a nie na słabą ściankę działową z cegły która dodatkowo podbijała wyższy bas wpadając w wibracje

więc jak mówiłem - podstawa to akustyka - 50 % porządnego brzmienia to adaptacja pomieszczenia - bez tego najlepszy sprzęt zagra jak marne stereo z wieży za 500

Najgorsze obecnie to adoptowanie pomieszczeń w nowoczesnym budownictwie - wszystkie ściany lekkie także niestety sufity i podłogi - mocniej nie podkręcisz bo dudni sąsiadom a w takich mieszkaniach potrafi wszystko brzęczeć nawet na drugim końcu mieszkania.O ile średnie i wysokie można opanować stosując dyfuzory czy rozpraszacze o tyle z basem problem bo wszelkiego rodzaju pochłaniacze czy pułapki basowe muszą być sporych rozmiarów i niestety masywne.O rezonatorach helmotza nie wspominając bo to już wielkie skrzynie.

Ustawienie mebli przez wspomniane przez ciebie brzęczenie ma również znaczenie - dodatkowo psuje to odbiór przez wpadanie w niepotrzebne wibracje - ale jest wyjście - albo pustawy pokój i ciężkie kanapy albo masywne meble :) z drzwiczkami i szufladami domykanymi na magnesy.

ps.dobrym pochłaniaczem jest szafka zapchana książkami - ma to dużą masę i bardzo dobrze pochłania bas - oczywiście ustawiona w rogu w miarę możliwości
 

wadus

Member
Fala akustyczna jest fala mechaniczna i ma swoje wlasciwosci. Nauczylem sie tego na sieciach bezprzewodowych ale do dzwieku rowniez to sie odnosci. Czyli im wyzsza czestotliwosc tym fala bardziej tlumienna i kierunkowa. Do charakterystylki fal wlicza sie intereferencje i dyfrakcje. Ludzkim jezykiem mowiac tlumiennosc fali, odbicie od powierzchni i nakladanie sie fal.

Wysokie czestotliwosci mozna probowac opisac jak swiatlo im wyzsza czestotliwosc tym latwiej przerwac tor fali jakas nawet cienka przeszkoda, niskie czestotliwosci nie sa tak latwo tlumienne ale maja waski kanal dlatego sie nie stosuje ich w sieciach bezprzewodowych bo nie da sie tam upchac wystarczajacej ilosci pakietow danych czyli szerokosc pasma jest zbyt waska aby uzyskac szybki transfer. Choc niskie czestotliwosci maja super wlasciwosc czyli mniejsza podatnosc na tlumienie, przenikaja latwiej przez sciany i przeszkody nie nadaja sie to wireless network.

Stad bas rozchodzi sie jak chce i trudno go zlokalizowac. Niestety niewiele wiem jeszcze o znoszeniu sie fal i o falach stojacych jak sie troche poducze to sie podziele wiedza na forum. Ale przyznam, ze pkomp masz spora wiedze na ten temat i jestem pod wrazeniem, dzeiki za uwagi napewno sie przydadza.
 

zaqqq

New member
Aż mnie targa jak co po niektóre herezje czytam....

- niskie czestotliwości rozchodzą się po podłodze
- postaw suba w narożniku

Booooże... Ktoś wcześniej polecał książke everesta - i proponował bym zacząć od tego. W idealnych warunkach sub może i w zasadzie powinien stać na środku pomieszczenia - jeśli masz na środku sofę to obok żeby sztucznie nie wzmacniać basu rezonansami - ta sama zasada dlaczego odsuwa sie kolumny od ściany, no tylko ich na środku pokoju sie nie ustawi. Moja rada to skończ zabawę w ustawienia, zakoś jakiś nie wiem może koc, najlepiej ciężki i puchaty i przywieś na ścianie przeciwległej do frontów tylko żeby był pomarszczony. Chodzi o diametralną zmianę akustyki pomieszczenia bo nie podejrzewam żeby komuś na dłuższą metę to się podobało i wtedy zobacz jak zagra akustyka, sam wnioski wyciągniesz.... Nawet świetny zestaw za grube tysiące nic nie da iedy w pokoju - jak sam piszesz jak klaśniesz w ręce jest spore echo - to tak jakbyś kupił auto z 600 koni mechanicznymi i szukał przyczyny czemu nie jedzie po lodzie :)

Druga sprawa, nie ma co porównywa dwóch pomieszczeń i dwóch różnych zestawów, to po prostu nie ma sensu.
 

pkomp

New member
zaqqq sam piszesz brednie - w idealnych warunkach to podstawa jest PUNKTOWE ŹRÓDŁO DŹWIĘKU - dowiedz się co to takiego
a bas się rozchodzi wszędzie a nie po podłodze - to fala powietrza wprowadzająca materiały w drgania i drgac będzie wszystko - ściany podłogi sufity meble i twoje kichy
oczywiście najbardziej miejsce które jest najmocniej podatne na wpływ tych drgań - jak sub ma głośnik z dołu to będzie to podłoga ale takich wynalazków nie stosuję bo wprowadza to zakłócenia fazowe - małe bo małe ale jednak(i regulacja fazy nic tu nie pomoże bo działa jako linia opóźniająca co w przypadku basu nie przynosi nic dobrego(powinna byc taka regulacja w satelitach)

koc?jak już to KOTARA TEATRALNA.....ale to kibel nie pomysł - to pomaga tylko na częstotliwości powyżej 500Hz...ZERO WPŁYWU NA BAS

dlatego kolego zajrzyj lepiej do tej książki - PUŁAPKA BASOWA - po raz kolejny napisze co kolege powinno interesowac w kwestii basu

ps.na problem echa w średnich i wysokich tonach polecam panele rozpraszające(półkoliste wystarczą) - żadnej gąbki falistej czy piramidek!!!!
 
Ostatnia edycja:

zaqqq

New member
btw, faktycznie koc to słaby pomysł, za lekki jest. radził bym poszukać w necie jak zrobić pułapki basowe żeby nie kupować bo nie wiadomo na ile pomogą. kiedyś w necie widziałem takie DIY. Może coś pomogą. inna sprawa nie jestem do końca przekonany czy taka pułapka basowa pomoże na brak basu na środku pomieszczenia, w teorii powinna zmienić rozkład węzłów i strzałek przez co na środku pomieszczenia gdy mamy węzeł powinno się to zlikwidować - w stronę strzałki.

czyż nie ?
 

pkomp

New member
sory nie doczytałem :)

najprostsza pułapka to zabudować narożniki a wypełnienie z prasowanej ciężkiej wełny mineralnej

dla fachowców(bez obliczeń i pomiarów sie nie obejdzie) rezonator helmholtza

Czy pomóc pomoże?Jasne - dzieki temu można odkręcić głośniej i ten bas sie jednak pojawi :) a przy okazji w miejscach w których było go za duzo zostanie pochłonięty przez pułapki

niestety wstawiając taki sprzet do pomieszczenia trzeba być pewnym że ściany sa masywne i sztywne a pomieszczenie ma na tyle dobre wymiary że nie powoduje takich akcji

problem z tym jest taki że wszelkie absorbery rozpraszacze czy pułapki to w takim wypadku ratowanie dziadostwa
Nieraz prościej byłoby je przebudować :)
 

zaqqq

New member
Czy pomóc pomoże?Jasne - dzieki temu można odkręcić głośniej i ten bas sie jednak pojawi :) a przy okazji w miejscach w których było go za duzo zostanie pochłonięty przez pułapki

Tu się zgodzę w 100%, przejrzałem pare książek i stwierdzam, basstrapy nie pomogą, służą one do likwidowania lokalnych rezonansów ( na przykład w narożnikach) a nie do poprawiania basu tam gdzie go nie ma. Jeśli są węzły na środku pomieszczenia to związane są one ściśle z wymiarami pokoju, długościami fal i tak dalej czyli średnio coś da się da z nimi zrobić chyba że pozastawiać meblami ściany, może dzięki temu (mebel jednak trochę waży ) coś się zmieni... chyba bo to gwarancji nie ma. Jedna opcja to jednak chyba te pułapki i jak się wytłumi bas w miejscach w których sie nie da wytrzymać to kręcić gałą wtedy szansa że na środku też będzie go dosyć.

Niemniej przeleć subem po pomieszczeniu i pokombinuj, coś da się bankowo jeszcze wykręcić z tego pokoju myślę.
 

pkomp

New member
ja na swoich 10 metrach tez latałem ale wylądował w rogu - ale jak pisałem wiedziałem czego się spodziewac i jak to zniwelować by otrzymac to co chcę :)

i jednak przemeblowanie może sporo zmienić - tylko by nie wstawić miejsca odsłuchu w miejsce gdzie zbierają się wszystkie rezonanse bo będzie tylko bas i az za dużo - i ściszenie nic nie da bo będzie buczeć(dalej rezonować)
 

pkomp

New member
kino - JBL SC178 - prawidłowe rozwiązanie do kina i tylko do kina - nie brałem nawet pod uwage mieszania systemów dookólnych ze stereo(czytaj duże fronty marne tyły)

stereo - dwa monitory aktywne plus 12 calowy subwoofer - brakowało mi pasma od 20 do 55Hz mimo że monitory schodzą dość nisko - teraz mam pieknie wypełnione całe choć dwa dni z ustawianiem sie zeszło by grało idealnie - sub w rogu oczywiście

a ze na 10 metrach - wiesz to nie robi różnicy :) - plus mam taki że jedna z długich ścian(do niej tyłem stoja odsłuchy a sub gra mniej więcej w jej kierunku) jest z kartongipsu więc część basu mi ucieka nie powodując zbędnych rezonansów

więc jak widzisz dwa oddzielne systemy obydwa sprawujące się nalezycie w swoich zastosowaniach...oczywiście sprzęt od kina w muzyce marny w pysk ale troszke w tym winy ampli(bo to nie jest sprzęt nastawiony na idealne granie muzyki) reszta winy w kolumnach(sa poprostu słabe ale za te pieniądze i wymiary akurat pasują)
 

pkomp

New member
a o czym piszemy od paru ładnych postów?niekoniecznie walec bo to nie ma znaczenia - NAPEWNO CZYMŚ MASYWNYM - biblioteczka albo jakas komoda wypchana ciuchem
 
Do góry