Ferguson Ariva 210

raseb

New member
Problem z BT

Koledzy chyba odkryłem na czym polega problem z BT. Mianowicie ściąganie idzie dobrze w sytuacji gdy na podłączonym telewizorze poprzez HDMI wyświetla się obraz z ARIVY. W chwili gdy przełączałem telewizor na oglądanie normalnej TV od razu zanika dysk w przeglądarce i przerywa się ściąganie.
Problem rozwiązuje odłączenie HDMI od ARIVY przed jej uruchomieniem.

Mam nadzieję, że rozumiecie te moje wywody...

Pozdro 4all.
 

maruszek

New member
Konfiguracja Harmony One do Arivy 210

Staram się skonfigurować Harmony One do współpracy z Ariva 210. W zasadzie potrzebne mi są tylko przyciski kierunkowe oraz przycisk OK. Mimo najszczerszych chęci nie potrafię tak ustawić Harmony, by po wciśnięciu przycisku kierunkowego nie przeskakiwało mi o 2 (dwie) pozycje. Czy ktoś z Was ma/miał podobny problem? A jeśli tak to jak go rozwiązał?
 

wolf-mk

New member
U mnie również wyjęcie kabla hdmi nie pomaga..
Niesprawność BT wynika z niedopracowanego oprogramowania. Pozostaje czekać lub kupić coś zastępującego BT w arivie.
 

Eathan1

New member
Chcę kupić mały komputerek z Atomem i ION2. Następnie planuję na tym postawić Ubuntu + XBMC + serwer do Squeezeboxa.

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia związane z HTCP opartym na powyższym rozwiązaniu? Widzicie jakieś wady takiego pomysłu (nie dopatrzyłem się) czy też są same zalety?

Panowie to była najlepsza decyzja... Serwer już mam (wybrałem ZOTACa na ION2) do tego Ubuntu 10.10 oraz XBMC i Squeezbox Server. Konfiguracja zajęła chwile, ale teraz pobiera opisy i okładki z firmweb-u, pauzuje film jak dzwoni komórka i wyświetla kto dzwoni na TV, pięknie współpracuje w z picasa i youtube. Poza tym działa doskonały pobieracz plików z kont premium serwisów typu RS czy HF, klient torrentów. Pomijam takie detale jak to, że:

- uruchamianie komputera od zera zajmuje mniej niż odpalenie arivy,
- transfery w tej samej sieci po WiFi są 5-6 razy większe niż na Arivie,
- pilot działa doskonale (chwilowo mam taki od MCE bo nie miałem czasu ustawić Harmony),
- całość jest cichsza niż Ariva z dyskiem 3,5 cala w środku,

Oczywiście obsługa różnych formatów plików i muzyki, płynna praca i oszczędność. Dzięki temu pomysłowo nie musiałem kupować drugiego Squeezboxa.

Teraz tylko pozostaje wystawić Arivę na Allegro i odzyskać część kasy.
 

doprze

New member
gratulyjemy!
pierwszy odważny. coś czuję, że wielu pójdzie w Twoje ślady ;) sam nad tym myslę... może jak odpokutuję zakup ps3 ;)
 

pkomp

New member
gratuluję....zanim zacząłem się interesować odtwarzaczami bawiłem sie xbmc ale wtedy to był żal i nędza....obecnie to ma bardzo wysoki poziom i jesli utrzymają tempo rozwoju to za dwa lata playery hdd będą tylko dla frajerów i nikogo więcej....chociaz obecnie to juz tylko cena (mocno zawyżona) komputerka trzyma przy życiu ten syf na dedykowanych scalakach

tak jak pisałem nieraz - jedyne co te playery potrafia to odtworzyc film - nic więcej....jakiekolwiek ściaganie wyswietlanie info o filmie i muzyce czy chocby przeglądanie zdjeć to jeden wielki kibel
działa ale działa tak ze lepiej zeby wogóle tego nie było
 

Eathan1

New member
Możesz podać oznaczenie płytki, jaka obudowa?
W jaki sposób sterujesz serwerem - pilot/ klawiatura bezprzewodowa?

Pozdrawim

Już mówię co i jak.

1. Komputerek to ZOTAC ZBOX HD-ID11

Całość jest bardzo mała, płaska i świetnie wygląda. U mnie doskonale komponuje się z TV Sony serii NX. Maszynka ma Atoma z dwoma rdzeniami i HT.

Jeżeli ktoś się zdecyduje na to rozwiązanie to obowiązkowo należy:

- wgrać nowy BIOS,
- ustawić sterowanie wiatrakiem wg opisu ze tej strony,

Po tej operacji komputerka wcale nie słychać.

Ten ZOTAC to kompletny komputer do którego należy dodać pamięć RAM (moduły laptopowe DDR2) oraz można dodać dysk 2,5 cala. U siebie zainstalowałem 2 GB RAM (Ubuntu 10.10 zjada max 500 MB) oraz dysk 2,5 cala 640 GB (5400 obr/min). Dysk można zastąpić np. kartą flash bo komputer ma wbudowany czytnik.

Takiej konfiguracji nie słychać i działa bardzo sprawnie. U mnie komputer poza HTPC pełni jeszcze funkcje servera dla Squeezeboxa.

2. Sterowanie

Używam pilota. Chwilowo odpaliłem to na klasycznym pilocie do Windows Media Center Edition. Jednak jak znajdę chwilę to całość poleci z pilota Logitech Harmony One.

Sterowanie jest bezproblemowe i w 100% skuteczne. Nie ma problemu z opóźnieniami, małym kątami łapania pilota, itp.

O klawiaturze myślałem, ale myślę że to nie jest potrzebne i pilot załatwia sprawę.

3. Możliwości XBMC

Jak dla mnie powalają. Ta platforma ma chyba wszystko co można sobie wymyślić. Sporo wtyczek do różnych celów (pogoda, gmail, czytanie rss i for dyskusyjnych), doskonały pilot na platformę Androida z dodakowymi bajerami (np. pauzowanie filmu + wyświetlanie na ekranie kto dzwoni), szybka praca (u mnie cały system wstaje szybciej niż Ariva a ładuję jeszcze server do squeezboxa i parę innych wynalazków).

@Pkomp

Faktycznie koszty są większe niż w przypadku Arivy. Taki Zotac to ok 780 zł + dysk i RAM. Generalnie całość zamyka się w kwocie ok 1200 zł. Jednak za tę kasę dostajesz coś co działa jak należy i ma sporo dodatkowych funkcji. Obsługa kont premium czy torrentów przez interfejs WWW z innej maszyny w sieci to czysta poezja, do tego genialna wtyczka do Picasa, które potrafi pamiętać login i hasło do Twojego konta i po zalogowaniu ściśle z nim współpracuje, bardzo fajna obsługa YouTube ze świetnym szukaniem filmików. Co najważniejsze normalna obsługa sieci. U mnie kopiowanie z Windows na HTPC via SAMBA działa 5-6 raz szybciej niż miało to miejsce w Arivie (kopiuje via WiFi). Ciekawostka jest też, że ściąganie z RF czy HF jest dużo szybsze niż np komputerze z Windows pracującym w tej samej sieci (to zagadka, ale idzie ciągle pełną przepustowością łącza a pod Windows nigdy nie szło na 100%).

PS
Jedyne nad czym ubolewam to, że mój TV nie ma możliwości powieszania Zotaca z tyłu obudowy, ale to nie wina komputerka :)
 
Ostatnia edycja:
Napewno zbudowanie sobie własnego kompa do odtwarzania hdtv jest lepszym rozwiązaniem i mobilniejszym niż dedykowane playery HD...można przecież w każdej chwili wgrać inny system , zmienić każdy program do odtwarzania HD , zastosować w późniejszym czasie PC-ta jako server /zmienić kienta FTP na jakiego chcemy / przeglądać www na TV ( o ile mi wiadomo HDplayery jeśli nawet mają taką opcję to nie do końca radzą sobie np. z javą nie wszystkie strony otwierają się poprawnie itd itp ... jednak jak na razie ja osobiście troszke poczekam... wkońcu za ok 950zł można kupić np popcorna a210 ( nowa seria) z pasywnym chłodzeniem ,sieciówka 10/100/1000 Mbps a i torrenty spoko będą chodziły ...pewnie i server można postawić z tak szybką kartą sieciową .Ale nie ukrywam że bardziej do mnie przemawia zabawa z komputerem, gdzie wszystko można po jakimś czasie zmienić podłączyć itd ... Tak tylko coraz częściej brak czasu na zabawe a a w przypadku playera HD wystarczy wgrać nowe FW i mamy gotowy konfig. Wynika z tego że mniej obeznani powinni wybrać raczej playera HD ...drugie rozwiązanie jest dla pasjonatów .Ale może są jakieś inne uwagi i spostrzeżenia .Ja narazie jeszcze się zastanawiam :)
Pozdrawiam !
 

DracoHD

New member
Dzięki za obszerny opis. Gratuluję wyboru.
Nie wiedziałem że komputerki z ION2 i nowym dualnym prockiem są w tak niskiej cenie. :)
Do szczęścia brakuje tunera TV i USB 3.0 ale pewnie to tylko kwestia czasu.
Co do kalkulacji Atom i ION2 to 2x tyle co Ariva.
Zaleta to bardzo duża elastyczność takiego rozwiązania, wg mnie rozwiązanie warte tych pieniędzy.
Do tego pewnie dałoby się zrobić nagrywarkę z takiego komputerka (trafiłeś na takie rozwiązanie w XBMC)
 

pkomp

New member
draco nie dwa tylko 3.....a to już sporo ale i otrzymujemy urządzenie zupełnie innej klasy i działające tak jak żaden z tych playerów nie działa wliczając w to popcorna i dune

minusem tego zotaca jest zapewne brak obsługi hd audio a kupno asrocka z i3 to lekko poroniony pomysł(chyba że dałoby się obniżyć taktowania o połowę dla procka bo nie widzę sensu tak prądożernej maszynki na htpc)

a tam już mamy wszystko począwszy od pełnego hd audio i porządnej obsługi hdmi do bluray i porządnego pilota plus usb 3.0 i gigabit oraz wifi n

i to działa jak należy a sieć jest mistrzostwem - takiej sieci nigdy w playerach nie będzie

wspomniany tu a210 nie jest ani szybki(choć do odtwarzania filmów styka) ani wydajny w kwestii sieci - piszą że ma gigabita - eksperymentalnie czy działającego?i na jakim poziomie działa?bo jak w poprzednikach to praktycznie to samo mamy na kompie z siecią 100 mbit.....czyli żałosne

co do arivy jak pisałem - wolę uzbierać filmy i podłączyć dysk pod kompa bo po sieci cokolwiek to bzdura

ethan cieszę się że jesteś zadowolony - pisz wszystko na ten temat - sprawdź jak możesz ten buraczany killasample.mkv (ponad 30 mbit bitrate) - zobacz jak to śmiga na xbmc bo na ffdshow dxva stoi - na mpc hd dxva idzie jak należy :)
jak pilot i włączanie sprzętu?działa tylko z uśpienia/ hibernacji czy z pełnego wyłączenia też?
ja myślałem o zapodaniu na system jakiegoś malutkiego SSD a na magazyn obudowa sieciowa/usb na dwa dyski

z tego co piszesz postawiłeś ubuntu - nie myślałeś o samym gołym xbmc?

aha co do tunera to na usb można podpiąć - kwestia tylko sterowników:)i obsługi przez xbmc....do tego można zapodać jeszcze bluetooth(też kwestia obsługi) i wszystko inne co tylko można podpiąć pod usb - łącznie z pełnoprawną przeglądarką i klawką bezprzewodową...
możliwości nieograniczone i sprzęt naprawdę na lata
 
Ostatnia edycja:

Eathan1

New member
minusem tego zotaca jest zapewne brak obsługi hd audio a kupno asrocka z i3 to lekko poroniony pomysł(chyba że dałoby się obniżyć taktowania o połowę dla procka bo nie widzę sensu tak prądożernej maszynki na htpc)

Karta radzi sobie z HD Audio. Będę testować różne pliki to dam znać jak to wygląda.

a tam już mamy wszystko począwszy od pełnego hd audio i porządnej obsługi hdmi do bluray i porządnego pilota plus usb 3.0 i gigabit oraz wifi n

Obsługa HDMI jest ok i nie ma z nią problemów. Co do porządnego pilota to tutaj jest on taki sam. Możesz podłączyć praktycznie dowolny pilot do tego Zotaca. USB 3 faktycznie nie ma, ale jest za to eSATA co rekompensuje brak nowego USB. Karta 10/100/1000 jest, podobnie jak WiFin.

ethan cieszę się że jesteś zadowolony - pisz wszystko na ten temat - sprawdź jak możesz ten buraczany killasample.mkv (ponad 30 mbit bitrate) - zobacz jak to śmiga na xbmc bo na ffdshow dxva stoi - na mpc hd dxva idzie jak należy :)

Ok ściągnę i sprawdzę.

jak pilot i włączanie sprzętu?działa tylko z uśpienia/ hibernacji czy z pełnego wyłączenia też?

Akurat u mnie z powodu drugiej funkcji jaką pełni to urządzenie nie wyłączam komputerka. Jednak możesz to dowolnie konfigurować.

ja myślałem o zapodaniu na system jakiegoś malutkiego SSD a na magazyn obudowa sieciowa/usb na dwa dyski

To jest fajny pomysł - połączenie z NAS-em. Da się to zrobić bez problemu. Jednak nie mam NAS-a i nie zbieram dużej liczby filmów - oglądam, kasuję, więc wystarczy 640 GB w środku. Piękne jest to, że nie muszę dublować fotek na HTPC z tymi które mam na Picasa. Po prostu na stacjonarnym kompie mam oryginały zdjęć a wybrane trzymam na Picasa i te pokazuje z HTPC.

z tego co piszesz postawiłeś ubuntu - nie myślałeś o samym gołym xbmc?

Myślałem o tym, ale uznałem iż to nie sprawdzi się u mnie. Poza funkcją HTPC opartą o XBMC komputer jest serwerkiem dla Squeezeboxa. Uznałem, że gołe XBMC nie pozwoli mi doinstalować oprogramowania squeezeboxa. Poza tym nie byłem pewien czy będę mógł zainstalować sobie narzędzia do pobierania plików, zdalny pulpit i parę innych drobiazgów.

Przyznam się, że nie sprawdzałem i założyłem iż nie da się tego zrobić. Dlatego aby nie tracić czasu sięgnąłem po Ubuntu, które odchudziłem.

aha co do tunera to na usb można podpiąć - kwestia tylko sterowników:)i obsługi przez xbmc....do tego można zapodać jeszcze bluetooth(też kwestia obsługi) i wszystko inne co tylko można podpiąć pod usb - łącznie z pełnoprawną przeglądarką i klawką bezprzewodową...
możliwości nieograniczone i sprzęt naprawdę na lata

Tuner i bluetooth bez problemów. Sterowników jest sporo i przed zakupem warto sprawdzić tylko co działa bez problemów. Wybierając inny komputerek z ION2 (większy) można sporo upakować do jego środka. Oczywiście wtedy cena też jest większa bo sięga nawet 1700 zł (są bardzo fajne Asrocki).
 

pkomp

New member
no szczególnie te nowe asrocki :)

nie dziwię się że nie chciało ci się sprawdzać bo akurat przy linuksie to można włosy z głowy rwać...
Pilot oczywiście ze swoim "gwizdkiem" usb? bo o ile wiem zotac nie ma wbudowanego czujnika...
O nas myślałem z tego względu że mam router tplink 1043 z gigabitem wifi n i usb(jedynie nie obsługuje drukarek ale dyski nawet ntfs bez problemu)
wtedy htpc odpalałby mi się błyskawicznie i dzięki dostępowi do sieci każdy komputer miałby dostęp do filmów czy muzyki

Jakbyś mógł sprawdzić uruchamianie kompletnie wyłączonego zotaca z pilota to byłoby super - na pececie mnie się to nie udało bo przez usb coś nie mogę sygnału wysłac - także z klawiatury usb z przyciskiem power...z ps2 bez kłopotu(chociaz akurat taki htcp to prędzej bym hibernował czy usypiał)

co do hdaudio to puszcza passtrough po hdmi?bo słyszałem że nie :)

aha co do montażu zotaca - on ma wieszak na vesa 10x10 a w tv mamy bodajze 20x20 - bierzemy dwie cienkie blaszki dłuższe, robimy X ,przykręcamy wieszak zotaca a do wystającą resztę do tv :)
tyle że wtedy wygodniej pilot radiowy


MARUSZEK

musisz programując pilota szybko i na krótko wcisnąć dany przycisk - ewentualnie próbować jeszcze raz - miałem to samo heheheh
pilot arivy jakieś debilizmy potrafi wysyłać - inny pilot działa super - znacznie lepiej - niestety mój programowalny ma chyba za mało wolnego miejsca bo się nie wszystko daje czasem zaprogramować(albo to wina pilotów)
 
Ostatnia edycja:

robertd83

New member
Jest to mój pierwszy post tutaj ;) Starałem sie przejżeć cały ten temat , ale jest tutaj tyle info że sie pogubiłem ;)
Od dzisiaj jestem mam nadzieje szczęśliwym posiadaczem Arivy 210 , może ktoś mi podać linka do pewnego i dobrego firmware do tego odtwarzacza? Problem u mnie pojawia sie z BT , zawiesza sprzęt a czasami ma takie chwile ze w menadżerze BT nie widzi on dysku mimo tego ze działa. A drugi problem to trochę mi przymula przełączanie na pilocie ;)
Z góry dziękuje za wszelkie informacje i porady ;)
 

doprze

New member
oficjalna strona producenta: Ferguson : Digital Multimedia Technology - tu znajdziesz dział Pobierz.

Z pilotem niestety tak już będzie - jest bardzo kiepski. Najlepsze rozwiązanie to zakup jakiegoś uniwersalnego - np. logitech harmony.

Odnośnie BT - jest to problem, póki co z rodziny tych nierozwiązywalnych. Firmware producenta jest niedopracowane - jedyne rozwiązanie to czekać... ewentualnie napisać samemu firmware do arivy ;)

Życzę miłego użytkowania.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
no szczególnie te nowe asrocki :) Pilot oczywiście ze swoim "gwizdkiem" usb? bo o ile wiem zotac nie ma wbudowanego czujnika...

Poleciłem HTPC znajomemu, też kupił Zotac z Ion2, dałem mu w prezencie pilota radiowego X10 (od starego Mediona Digitainera) i hula jak złoto. Pilot ma moduł radiowy z kabelkiem, który pozwala na podłączenie na złącze USB na płycie głównej, do tego dołączona jest antenka, którą przykleiliśmy taśmą na wewnętrznej stronie obudowy. Pilot jest na liście XBMC, można go dowolnie konfigurować, znakomicie obsługuje wszystko, łącznie z kartą TV. Na Allegro widziałem takie komplety po 30 zł - tylko kupować i korzystać.
 
Do góry