Epson EH-TW3200

choina

New member
Ladne tylko gdzie tam sie ustawia powiekszenie projektora?
Nie mozna tez z pokazanego obrazka odczytac konkretnych wartosci zaleznosci miedzy mozliwosciami przesuniecia w pionie i poziomie.
Wszystko można odczytać. Ustawiasz odległość projektora od ściany i kalkulator pokazuje wielkość obrazu z max zoomem.
Dzięki tomatow Już wiem co i jak
 

tomatow

New member
Ladne tylko gdzie tam sie ustawia powiekszenie projektora?
Nie mozna tez z pokazanego obrazka odczytac konkretnych wartosci zaleznosci miedzy mozliwosciami przesuniecia w pionie i poziomie.

A dodatkowo możesz sobie ustawić pokazywanie lens shift i wtedy na niebiesko masz pełen zakres w jakim może świecić projektor.
 

migrena

New member
Nie zgodze sie.
Owszem podawany jest zakres wielkosci ekranu, ale jezeli nie ma mozliwosci manipulowania zoomem (tak jak to jest mozliwe np w kalkulatorze projector central) to podawanie wynikow obliczen w ramkach po prawej na gorze praktycznie mija sie z celem. Analogicznie brak mozliwosci manipulacji lens shift oznacza, ze uzytkownik musi przeliczac odleglosci ekranu od sufitu i podlogi samemu (a wystarczyla by mozliwosc manipulowania sama powierzchnia ekranu w zakresie dozwolonym przez lens shift niezaleznie od pozycji projektora). Ponadto z wyswietlonych danych nie mozna odczytac dokladnych zaleznosci miedzy mozliwosciami jednoczesnego przesuwania ekranu w pionie i poziomie. Jeszcze pare rzeczyby sie znalazlo ale po co sie pastwic. Pewnie normalny uzytkownik zadnego ze wspomnianych mankamentow nie zauwazy, ale ja mam takie skrzywienie zawodowe... :D
 

meszrum

Member
od 2 dni jestem właścicielem EH-TW3200. wcześniej - od 2005 roku - korzystałem z HP ep7122 [podłączony pod PC za pomocą DVI-D @XGA, używany niemalże wyłącznie do ripów x264 720p dekodowanych ffdshow albo CoreAVC].

warunki nie uległy zmianie: szerokość ekranu 284 cm, odległość projektora od ekranu 450 cm.

projektor kupiłem świadomie - znając jego mocne i słabe punkty. miałem przyjemność przed zamówieniem 3200 dokładnie przetestować 3500. 3500 [i jak mniemam obecny 3600] jest wyraźnie lepszy.

ogólne pierwsze wrażenie było co najwyżej średnie - oczekiwałem sporo [głównie w zakresie rozdzielczości, czerni nie oczekiwałem w ogóle] - oczekiwania zdecydowanie przerosły rzeczywistość [poniższe dotyczy projektora ustawionego w trybie Cinema/ECO/Iris/Epson Super White/7500]:
- różnica pomiędzy EH-TW3200 1080p [źródło: WD TV Live odtwarzający nieskompresowany Blu-ray], a niecałymi 720p @ep7122 [PC XGA @ffdshow/CoreAVC na DVI-D - kalibracja na poziomie sterownika GPU i samego projektora] jest wyraźna, ale nie jest duża [zbliżenia twarzy wyglądają podobnie, różnica staje większa w dalszych planach, szerokich widokach];
- EH-TW3200 czerni nie posiada w ogóle :), chyba lepiej wypada stary DLP HP ep7122 z uwagi na mniej lumenów;
- kolory są bardzo ładnie nasycone, doskonale wypełniają kontury;
- kontrast jest bardzo dobry [jego zwiększenie nie powoduje utraty szczegółów na białych/jasnych tłach];
- rewelacyjny zakres kalibracji - ustawić można w zasadzie wszystko [np.: ustawienia ostrości są rozbite na nieznane mi dotąd składowe dzięki którym można uzyskać najlepszy subiektywnie obraz];
- poprawna obsługa 24p [23.976/24fps] po włączeniu pull-down 2:2 - odtwarzanie jest płynne [48Hz];
- poprawna obsługa 12bit głębi koloru HDMI [różnicy pomiędzy 8bit a 12bit oczywiście nie zauważyłem];
- ostrość na ustawieniach default jest nieco za słaba, po regulacji wygląda dobrze;
- Iris, nawet w trybie high speed, reaguje wolno;
- w trybie ECO projektor jest cichy [poprzedni pracował jak suszarka/odkurzacz];
- lens shift nie pogarsza jakości [przynajmniej nie zauważyłem].

generalnie jestem zadowolony, choć zarazem nie do końca spełniony.
zakładając, że średnio używam projektor 4h w tygodniu, to jakoś sobie z tym poradzę ;-)...

3200 to projektor na pewno dobry dla osób, dla których jest to pierwsze takie urządzenie w domu/zamku/pałacu. nieco bardziej doświadczeni [czyt. zepsuci i wymagający nie wiadomo czego] nie będą zachwyceni.
 
Ostatnia edycja:

meszrum

Member
meszrum czym podciągałeś ostrość bo mam wrażenie rozmycia na materiałach SDTv

zakładając, że uzyskałeś niemalże idealną ostrość przy użyciu Pattern, powinieneś wypróbować zaawansowane ustawienia ostrości [menu>image>sharpness>advanced]. standardowa regulacja ostrości [standard] nie przynosiła w moim przypadku niemalże żadnej zmiany na ekranie.

ostrość ustawiłem zwiększając ustawienie Thin Line Enhancement - dało to lepszą ostrość 'cienkich linii' takich jak np. włosy, ażurowe elementy.
Thick Line pozostawiłem w zasadzie bez zmian, gdyż jego zwiększenie powodowało powstanie lekko świecących obrysów konturów [osób, rzeczy, budynków].

w SD spróbowałbym zwiększyć Thick Line oraz Vertical Line Enh./Horizontal - choć w przypadku takiego materiału nie spodziewałbym się rewelacji.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Bardzo jestem ciekaw jak świecą nowe Epsonki...
TW2000 ma 3 lata, ale nie uważam, że ma słabą czerń (dużo lepszą np. niż telewizory Aquos).
Czyżby regresja na tym polu?
Oczywiście, jeżeli ktoś poszukuje smolistej czerni, to proponuję technologię LED, a dla mnie wymagających technologię I-DLA, SXRD czy przeźroczyste LCD.
Dla mnie czerń jest na tyle wystarczająca (choć oczywiście mogłaby być lepsza), że od prawie 2 lat nie używam przesłony. Wielu może to zaskoczyć, ale obraz w niektórych scenach zyskał na dynamice, nie ma efektu pompowania światła i nie przeszkadza w oglądaniu hałas pracującej przesłony (jedna z wad Epsonów).
Co do wyboru ekranu:
- szary tak, ale pod warunkiem słabej czerni i wysokiej jasności,
- biały - przy dobrej czerni (jasność nie ma już titaj takiego znaczenia).
Najważniejszy błąd popełniany przy wyborze projektorów, to ocena kontrastu.
Oczywiście - to element najważniejszy, ale ja się zapytam - PRZY JAKIEJ JASNOŚCI!!!
A jasność jest bezpośrednio powiązana z wielkością obrazu... Resztę można sobie odpowiedzieć.
W mojej ocenie żaden znany mi projektor LCD nie nadaje się do wyświetlania dynamicznego obrazu o wielkości większej niż 100-110 cali. Przy większych przekątnych brakuje i jasności, i kontrastu.
Oczywiście mówię o parametrach pomierzalnych, a nie książkowych.
Żeby nie było niedomówień - dla mnie dynamiczny obraz, to przede wszystkim trójwymiarowość, nie mająca nic wspólnego z idiotyczną (taka naprawdę odgrzewaną) technologią 3D (brrr.... poszoł won!).
Wady Epsona TW2000, jak na dzisiaj co oferują nowe projektory:
- przeciętna ostrość (widać wciąż mankament modeli Epsona),
- średnie "shadow detail",
- przeciętny kontrast ANSI,
- przeciętna jasność.
Oczywiście poprawiając powyższe parametry pewnie dostałbym coś podobnego do Sim2...
Może nowy EH-R4000 spełni te wymagania?
 
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
porównanie TW-2000 do EH-R4000 to chyba jakaś pomyłka??? Cena tego drugiego to 30 tyś zł - więc to nie ta sama klasa...
 

raus

New member
Taki drobiazg - nie ma czegoś takiego jak technologia wyświetlania LED (przynajmniej nie w projektorach), LED to tylko źródło światła zamiast żarówki, a projektor z podświetleniem LED może mieć przetwornik obrazowy w dowolnej technologii (i to jest o tyle fajne, że [chyba] jedyny poważny projektor LED na rynku to 1xDLP całkowicie pozbawiony efektu tęczy bo sterownik diod jest na tyle szybki że nie zmiana barwy światła jest dokonywana przez diody, a nie przez filtr barwny).
Więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby stworzyć projektor LCD-LED czy SXRD-LED.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
porównanie TW-2000 do EH-R4000 to chyba jakaś pomyłka??? Cena tego drugiego to 30 tyś zł - więc to nie ta sama klasa...

Kto mówi o porównywaniu? Ja tylko szukam dla siebie dobrego projektora. Dobrego, tzn. z przeznaczeniem użytkowania docelowego.
TW-2000 miał i ma wciąż drobne lub większe wady, które chciałbym, aby w nowym modelu nie występowały. Teraz - raczej nie szukam kompromisów, choć 30 tyś. to górna granica, jaką zapłacę za projektor.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
porównanie TW-2000 do EH-R4000 to chyba jakaś pomyłka??? Cena tego drugiego to 30 tyś zł - więc to nie ta sama klasa...

Taki drobiazg - nie ma czegoś takiego jak technologia wyświetlania LED (przynajmniej nie w projektorach), LED to tylko źródło światła zamiast żarówki, a projektor z podświetleniem LED może mieć przetwornik obrazowy w dowolnej technologii (i to jest o tyle fajne, że [chyba] jedyny poważny projektor LED na rynku to 1xDLP całkowicie pozbawiony efektu tęczy bo sterownik diod jest na tyle szybki że nie zmiana barwy światła jest dokonywana przez diody, a nie przez filtr barwny).
Więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby stworzyć projektor LCD-LED czy SXRD-LED.

Zbyt uprościłem opis. Oczywiście masz rację. Pisząc technologię LED miałem na myśli zastąpienie zarówki, jako źródła światła diodami RGB LED. Dostępne na rynku projektory, np. Vivtek H9080FD czy Sim2 Mico to rzeczywiście technologia DLP z użyciem diod RGB LED.
 

redlum

New member
Bez reklam
Kto mówi o porównywaniu? Ja tylko szukam dla siebie dobrego projektora. Dobrego, tzn. z przeznaczeniem użytkowania docelowego.
TW-2000 miał i ma wciąż drobne lub większe wady, które chciałbym, aby w nowym modelu nie występowały. Teraz - raczej nie szukam kompromisów, choć 30 tyś. to górna granica, jaką zapłacę za projektor.


A jakie jeszcze projektory bierzesz pod uwagę?
Może masz jakieś fotki swojego pomieszczenia przystosowanego do oglądania projekcji?

PS sorry za offtop
 

Meloman69

New member
Bez reklam
A jakie jeszcze projektory bierzesz pod uwagę?
Może masz jakieś fotki swojego pomieszczenia przystosowanego do oglądania projekcji?

PS sorry za offtop

Problem w tym, że póki co pomieszczeniem jest pokój salonowy. Białe kasetony na suficie, ale na szczęście szare tapety i ciemne umeblowanie.
W cenie do 30 tysięcy wbrew pozorom nie ma specjalnie dużego wyboru. Poza oczywiście dobrą jakością obrazu, wymóg absolutnie do spełnienia:
- lens shift - tutaj większość modeli odpada,
- ciężar do 10 kg - wszystkie raczej się łapią,
- wymiar głębokości - maksymalnie 36-37 cm - więc cała technologia I-DLA czy SXRD niestety nie dla mnie.
- throw ratio - przynajmniej 1,5 (tutaj nie łapie się np. Runco LS-5/7).
To wszystko powoduje, że wciąż pozostaję przy TW2000.
Podobno niedługo ma się ukazać nowa Optoma HD87 - kto wie?
Jest jeszcze tańszy kolega - EH-R2000.
Dlatego na Epsona czekam, jak na zbawienie - spełnia wszystkie wymagania, a przy czym mam nadzieję, zapewni świetną jakość obrazu.
 

redlum

New member
Bez reklam
jeśli salon jest "póki co" to nie lepiej przecierpieć z TW-2000, bo w dedykowanym pomieszczeniu to większość tych wymogów odpada i będziesz mógł wybierać tylko w jakości
 

Meloman69

New member
Bez reklam
jeśli salon jest "póki co" to nie lepiej przecierpieć z TW-2000, bo w dedykowanym pomieszczeniu to większość tych wymogów odpada i będziesz mógł wybierać tylko w jakości

Te "póki co" to niestety jeszcze jakieś 3-5 lat...
Będę się starał, aby przed kupnem przetestować obydwa modele EH-Rxxxx bezpośrednio w moim mieszkaniu.
Zastanawiam się jeszcze na wymianę na TW5500 lub jego bezpośredniego następcę. Nie wiem tylko czy różnica w obrazie każe wyda te 10-12 tysięcy. Na projectorreviews jest październikowy test Epsona 8700UB. Ja już się gubię w tych oznaczeniach modeli. W sumie data recenzji wskazywałaby, że to nowy model.
Ktoś się orientuje, jak to jest?
 

redlum

New member
Bez reklam
Sugerowana cena 8700UB to ok 2200$ - więc wątpię czy będzie lepszy od TW-5500. Na avsforum ludzie piszą coś o lepszej czerni w 9700UB (nie miałem za bardzo czasu bardziej przyjrzeć się temu tematowi).

PS Rozumiem twój ból. Ponad rok temu podpisywałem umowę z deweloperem na segment w szeregówce. Za parę miesięcy będę się wprowadzał. Niestety nie będę miał dedykowanego pokoju do kina :(. Wtedy (jak podpisywałem umowę) to była to (budowa) dla mnie czarna magia, a dzisiaj - to bez większego zastanowienia kupił bym ziemię i zamówił bezpośredni projekt domu i miał własne kino w piwnicy :)
 
Do góry