Dolby Atmos, co to??

Drunk

New member
Bez reklam
Czyli nawet taki KODI i mu podobne, które mają możliwość ustawienia w opcjach wyjścia dźwięku jako bitstream nie załatwiły sprawy?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Tak.
Np taki Intel Z3735f czy jego protoplasta, czy inny pozniejszymi z rodziny embedded, nie potrafily prawidlowo bitstreamowac gestego audio. Co najmniej 2 krotnie zetknalem sie z sytuacja, w ktorej punktem newralgicznym byla plyta glowna Brak mozliwosci wlasciwej komuniklacji pomiedzy mostakami. Nie pamietam ich modeli, bo to sytuacja sprzed 3 lat, wiec w tym czasie nie bylo nawet KODI, tylko linuxowy XBMC albo OpenElec, ktore jesli rozwiazywaly kwestie audio, nie zapewnialy dostatecznej sprawnosci akceleracji video, albo odwrotnie. Nie pamietam juz szczegolow ale historie tych zmagan, mozna znalezc na innym forum. Pamietam ze mialem taki klopot nie do obejscia w jednej wypasionej plycie, z 3 slotam PCI na grafike, ktora ciagle gdzies trzymam na strychu. Dopiero po wprowadzono po jakims czasie poprawke do biosa i sterownikow, umozliwiajaca bitstream HD-Audio ale juz w przypadku innego rozwiazania, pamietam, ze to byl jakis tani NUC na jakims SoC-u bodajze z rodziny N, juz sie nie doczekalem rozwiazania problemu, zanim klocek nie trafil na serwis i zostal wymieniony na nowszy model. HTPC i komputery od paru lat sa poza kregiem moich zainteresowan, wiec nie sledze dzisiejszej sytuacji, ale te problemy jeszcze kilka lat temu byly calkiem realne i te szroty ciagle moga byc w obiegu.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
A niby dlaczego?
Utarło się, co również jest błędem, że *mkv kojarzone są z plikami o małej objętości, a przez to słabej jakości. Faktycznie, w takim przypadku to nic specjalnego. Lecz istnieje coś takiego jak MKV Passthrough. Plik wynikowy jest dokładnie tym samym (rozmiar, bitrate itd.), co plik źródłowy. Tyle tylko, że z innym rozszerzeniem. I raczej takich plików nie znajdziemy w Sieci. Nie wspomnę tu o MKV.4K i MKV.H265 (HEVC).
Poza tym, MKV jest „przyjaźniejszy” pod względem użytkowym niż BD. I to jest jego przewagą. Sam sobie „produkuję” takie pliki. I nie widzę w tym nic złego.
Nie piszę tego wszystkiego aby wszczynać tu jakąkolwiek „burdę”, czy bronić jakichkolwiek tez bo wiem, że temat, co dla niektórych, drażliwy. I nie chodzi tu też o jakiekolwiek „ściąganie” z Sieci. Ot, po prostu zwykła informacja. I tylko tyle.
 
Ostatnia edycja:

kaktusr

New member
Ok, a czy jeżeli wypuszczam sygnał np sample atmosa z laptopa a na amplitunerze wyświetla mi się "MCH PCM 7.1" to mam do czynienia z Atmosem ? Pytam bo tylko to udało mi się wycisnąć z laptopa po hdmi, sygnał puszczany z bluray np z ps4 jest oznaczony jako "Dolby atmos" dlatego pytam...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ok, a czy jeżeli wypuszczam sygnał np sample atmosa z laptopa a na amplitunerze wyświetla mi się "MCH PCM 7.1" to mam do czynienia z Atmosem ? Pytam bo tylko to udało mi się wycisnąć z laptopa po hdmi, sygnał puszczany z bluray np z ps4 jest oznaczony jako "Dolby atmos" dlatego pytam...

Instalujac kodeki audio np. MPL musisz zaznaczyc ze dekodowaniem sygnalu zajmuje sie AVR.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Podczas instalacji jest karta gdzie wybierasz system dzwieku. Po lewej stronie masz do wyboru:
Stereo 2.0
2.1
3.1
5.1
7.1

A po prawej stronie ze trzy opcje, gdzie jedna oznacza ze dekodowanie dzwieku bedzie odbywac sie za pomoca AVR. Te opcje musisz zaznaczyc.
 

rafaell68

Member
Pozwolę sobie umieścić swoje rozterki w temacie rozbudowy kina w tym temacie, ponieważ sprawa tak naprawdę dotyczy czy iść w stronę ATMOSA czy nie. Obecnie mam budżetowe SONY 5.1 z podpisu. Zakupiłem już ONKYO TX-NR555 i potrzebuję dobrać kolumny 5.1 to na pewno, a może od razu iść w stronę 5.1.2 / 5.1.4 ATMOS bo zauważyłem, że ma taką funkcjonalność amplituner. Pytanie czy ten Onkyo obsłuży 5.1.4? W instrukcji jest takie rozwiązanie (zdjęcie nr 3). Czyli sufitowe prawe i lewe powielone kilka razy. Pytanie kolejne czy na mojej kubaturze pokoju to ma to sens (sufitowe głośniki). Poniżej wrzucam szkice jak wygląda pomieszczenie.

Pierwsza kwestia to jakie kolumny polecicie? Myślałem o TAGA TAV-506 v.2. Nie potrzebuję basu ani mocy, potrzebuję czystego przestrzennego dźwięku. Pokój ok 20 m2, więc raczej nieduży, aczkolwiek symetryczny, cały przeznaczony na AV. Żona zaproponowała białą kolorystykę bo jej się komponuje z meblami :) Wiem, że nie brakuje takich wariantów kolorystycznych, jedyne co to właśnie w grę wchodzi WHITE GLOSS oraz okleina drewnopodobna biała, ale bez struktury słojów tylko gładka. Ten TAV-506 właśnie pasuje kolorystycznie bo to biały mat PCV - pytanie jak to gra? Nie chcę przesadzać z mocą bo nie lubię / dwa amplituner ma 130W na kanał / kubatura.





 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
rafaell,
Twój amplituner obsługuje tylko dwa dodatkowe głośniki sufitowe.
Maksymalnie możesz zagrać w konfiguracji 5.1.2.
Możesz sobie wybrać, które głośniki zainstalujesz w suficie: przednie, środkowe, czy tylne.
Najlepszą opcją będą środkowe na wysokości kolan. Filmów w Atmosie już trochę jest i efekty na pewno będą lepsze niż w zwykłym 5.1.
Zawsze polecamy zrobić testy i podwiesić głośniki na jakimś stelażu, aby przekonać się na własnej skórze czy warto robić remont sufitu. No chyba, że nie przeszkadzają Ci kable doprowadzone do głośników. ;)
 

rafaell68

Member
Jeżeli chodzi o kwestie okablowania to nie byłoby może takiego problemu ponieważ sufit mam podwieszony karton / gips + różne wystawki. Kabel pewnie udałoby się jakoś przeciągnąć. problemem natomiast może być kwestia dostępnej głębokości. Jest jedynie max 68 mm. Wstępnie z głośników sufitowych, które przeglądałem wynika, że potrzeba ok 10 cm. Chyba, że są jakieś fajne sufitówki o bardziej płaskiej budowie. Na razie nie mogę nic znaleźć.
A w kwestii zestawu 5.1 możecie coś polecić?
 

DrWredman

Active member
Możesz zastosować głośniki HECO surround te płaskie, jako sufitowe. Kolega bipo i kilku innych z naszego forum chwalą sobie takie rozwiązania.
heco_music_style_1000_bia_y_1.jpg


Jak przeszukasz wątek kolegi bipo to znajdziesz szczegółowy opis jak zamontować te głośniki na suficie:
http://www.hdtv.com.pl/forum/nasze-zestawy/118569-moj-wielofunkcyjny-pokoj.html

Jedno jest pewne - warto aby głośniki były jednej marki i najlepiej z jednej serii.

Jeśli chodzi o Tagę to miałem tylko surround S100 v.2 i złego słowa o nich nie powiem ale to dipolowe surroundy a nie głośniki frontowe.

Najlepszym wyborem byłyby odsłuchy wybranych zestawów w salonach audio.
 

kaktusr

New member
Wszystko zalezy od finansow a i zona da sie przekonac do niektorych rozowiazan, chyba ze sam jestes mega esteta ;) Ja mam podwieszony sufit ale mimo to aby noe pruc wszystkiego i robic dziur na tymczasowe kolumny no name do atmosa postabowilem je podwiesic na kolkach do sufitu cos ala heco u bipo. Lubie rozwiazania estetyczne i ch ialbym schowac je w sufit ale na raize brak funduszy, jak tylko przyjdzie kabel do atmosa po wyplaci zeobie fotki co wymodzilem ;)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

elgator

New member
Mam małą rozterkę pytanie głownie do tych co sprawdzili coś takiego u siebie empirycznie.

Obecnie mam 7.1 (SR7010+Zensory 7 oraz jedynki) tak jak na rysunku na czerwone kwadraty. Wiem ze nie jest to "cudne" ustawienie ale niestety takie mieszkanie. Wiem ze dla większości z nas podstawowy problem to wielkość pokojów :-(

Chce rozbudować kino do Atmosa (mam juz Radiusy 90 na sufit)
Wiec teraz jaka opcja najlepsza przy tym pokoju:
- 7.1.4 czy jest sens w takim ustawieniu ( bym musiał dokupić końcówkę mocy oraz kolejną parę kolumn.
- 7.1.2 na to wstępnie się szykowałem ale chce zrobić remont pokoju wie czemu nie zaszaleć na 4
- 5.1.4 więcej filmów jest w 7.1 wiec nie za bardzo widzę sens przenoszenia "udawanego tyłu" na sufit

P.S.
Możesz zastosować głośniki HECO surround te płaskie, jako sufitowe. Kolega bipo i kilku innych z naszego forum chwalą sobie takie rozwiązania.
Pytałem się bipo o to rozwiązanie, mankamentem jest brak możliwości kierunkowego ustawienia głośników.
A u mnie dodatkowo upchnięcie przewodów (przy normalnym stropie) ja wybrałem Radiusy 90 na dedykowanych uchwytach.
 

Attachments

  • pok.jpg
    pok.jpg
    57,3 KB · Wyś: 176
Ostatnia edycja:

rafaell68

Member
A jaki masz gabaryt pokoju? Ja planuję jeżeli infrastruktura pozwoli 4 sufitowe i pomimo braku 9 kanałowego apli zrobię 5.1.2x2 (4 sufitowe jako środkowy kanał atmosowy) - układ podobny do twojego. W przyszłości jak zmienię amplituner to będę już miał wszystko pod 5.1.4 przygotowane. Myślicie, że ma to sens?
 

elgator

New member
A jaki masz gabaryt pokoju? Ja planuję jeżeli infrastruktura pozwoli 4 sufitowe i pomimo braku 9 kanałowego apli zrobię 5.1.2x2 (4 sufitowe jako środkowy kanał atmosowy) - układ podobny do twojego. W przyszłości jak zmienię amplituner to będę już miał wszystko pod 5.1.4 przygotowane. Myślicie, że ma to sens?

Pokój ma ok 20-23 m2

Wydaje mi się że lepiej zrobić normalne 5.1.2
Nie jestem super znawca ale wydaje mi się że łącząc 2 kolumny w 1 kanał zmieniasz Impedencje.
Dodatkowo spowodujesz ze górna część sceny zacznie dominować
 
Do góry