Dolby Atmos, co to??

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja się domyślam, że to surroundy, ale tak nie może być.
Tam można doniczki postawić, bo ustawienie jest nieprawidłowe.
 

elgator

New member
Ja się domyślam, że to surroundy, ale tak nie może być.
Tam można doniczki postawić, bo ustawienie jest nieprawidłowe.

Dobrze się domyślasz poprawiłem rysunek.

Wiem że ustawienie nie jest prawidłowe.

Wcześniej miałem standardowe 5.1 + fronty wysokie. Niestety FH maja + (przy słuchaniu muzyki) i - ( przy oglądaniu filmów A-DSX strasznie tłumił tło zabierał szczegóły).

Po testowym przestawieniu FH do 7.1 zostało tak szkoda mi było pozbywać się kolumn.
Sumarycznie mimo niezachowania kątów ustawienia tylnego sourroundu efekt "przejscia" na tył jest słyszalny

Dlatego pytam czy 4 sufitowe maja sens ponieważ kąt tylnych sufitowych też będzie niezgodny z zalecanymi ustawieniami.
(przyglądałem się pokojowi bipo i widzę że też nie ma zachowanych katów)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Mam małą rozterkę pytanie głownie do tych co sprawdzili coś takiego u siebie empirycznie.

Obecnie mam 7.1 (SR7010+Zensory 7 oraz jedynki) tak jak na rysunku na czerwone kwadraty. Wiem ze nie jest to "cudne" ustawienie ale niestety takie mieszkanie. Wiem ze dla większości z nas podstawowy problem to wielkość pokojów

Chce rozbudować kino do Atmosa (mam juz Radiusy 90 na sufit)
Wiec teraz jaka opcja najlepsza przy tym pokoju:
- 7.1.4 czy jest sens w takim ustawieniu ( bym musiał dokupić końcówkę mocy oraz kolejną parę kolumn.
- 7.1.2 na to wstępnie się szykowałem ale chce zrobić remont pokoju wie czemu nie zaszaleć na 4
- 5.1.4 więcej filmów jest w 7.1 wiec nie za bardzo widzę sens przenoszenia "udawanego tyłu" na sufit

P.S.

Pytałem się bipo o to rozwiązanie, mankamentem jest brak możliwości kierunkowego ustawienia głośników.
A u mnie dodatkowo upchnięcie przewodów (przy normalnym stropie) ja wybrałem Radiusy 90 na dedykowanych uchwytach.

Jeśli kanapa stoi w tym miejscu i jest nie do ruszenia to ja bym zrezygnował z 7 tylko 5 kolumn dolnych i 2 kolumny dolby atmos umieszczone nad kolanami tak jak siedzisz. Ponieważ masz dosuniętą kanape dosuniętą do samej ściany tj. najgorsze co może być jesteś zmuszony dać dwie kolumny po bokach. Ja na twoim miejscu nie dawał bym płaskich kolumn które mają dźwięk skierowany na wprost bo będzie on słyszalny przed słuchaczem. Tylko dałbym dwie kolumny pełnowymiarowe umieszczone na uchwytach typu b-tech77 i skierowane na słuchacza. Moim zdaniem efekt dużo lepszy osiągniesz montując w taki sposób niż płasko i skierowane na wprost.

U mnie kanapa stoi 1m od tylnej ściany, głowa słuchacza jest na 1,4m więc pomiedzy moją głowa a tylnymi kolumnami dałem na środku kolumny od atmosa. Przednie mam w idealnym koncie wg. zalecen atmos w jednej linii z przednimi kolumnami.
 
Ostatnia edycja:

elgator

New member
Dzięki Bipo za wypowiedź (po cichu liczyłem że wyrazisz swoją opinie).

Przy 5.1 pełnowymiarowe głośniki sourround stoją u mnie na specjalnie przeze mnie zrobionych drewnianych pułkach tzw. wychodzących ze ściany na wysokości słuchacza. Więc z kierunkowością nie ma problemu, miałem przy FH uchwyty BT77, niestety uchwyty praktyczne ale szpetne.

Ale pytanie do ciebie. Widzę że kanapę masz odsuniętą od ściany o ok 30-40cm ale głośniki od tylnego Atmosa też. I na pewno nie masz zachowanego zalecanego kąta 135 stopni.
Więc teoretycznie u mnie było by podobnie słuchacz jest oddalony o ok 40cm na mojej kanapie.
Więc może jednak pójść w 5.1.4 ???
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ze zdjęcia tego nie widać ale kanapa stoi równy 1m od tylnej ściany ponieważ mam za nią wstawione różne graty. Moja głowa od tylnej ściany jest 1,4m bo to mierzę dokładnie co jakiś czas ponieważ jak sprzątam to przesuwam sofę a kanapa musi wrócić dokładnie w to samo miejsce co była w trakcie kalibracji... ;-)
Moje zdanie znasz ja bym zrezygnował z 2 tylnych ponieważ może zlać Ci się dźwięk z tylnymi ale to trzeba by zrobić sobie test. Ponadto głośniki dolby atmos montujesz w linii kolumn frontowych!!
 

DrWredman

Active member
Jeśli chodzi o kanapę dosuniętą do ściany ja wszystkim polecam umieszczenie na niej głosników di/bipolowych.
U mnie sprawdzają się świetnie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy kanapie dosuniętej do ściany i systemie 5.1 bądż 5.1.2/4, surroundy masz tak jak ustawa przewiduje - przy monitorach, ja tak stosuje od zarania dziejów, kluczowe sprawa, to odległość od słuchacza w tym konkretnym ustawieniu i wykorzystaniu monitorów.
Zresztą takie rozstawienie jest zalecane m.in. przez Dolby.
Problemem jest surround back u Ciebie, bo one powinny być +/- tam gdzie narysowane masz kółka do sufitowych, z tym, że kanapa powinna być odsunięta.
Nie jest też powiedziane, że nie będzie wartości dodatniej przy 7.1, mimo, że nie spełnia tutaj faktycznych "norm" rozstawienia do systemu 7.1
Musiałbyś to sprawdzić odsłuchowo.
 

RAF1977

Banned
Jak by była możliwość odsunąć kanapę choć pół metra, może metr, na czas seansu, to bym robił 5.1.4 Bo przecież filmów z atmosem się nie ogląda codziennie a tam takie z tv dd 5.1 to raczej nie ma znaczenia, co tam z góry gra (czy wogole coś gra).
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Notatnik smierci w atmosie huehuehue... to bedzie kpina. Aczkolwiek jakby sie postarali to praktycznie przez caly film Ryuk moglby byc grany tylko i wylacznie z sufitu.

Anime death note juz se odswierzylem wiec czekam za filmem xD
 

elgator

New member
Wczoraj zainstalowałem 2 głośniki sufitowe.
Efekt niesamowity ale tylko w filmach z Atmosem, więc zostaną dwa sufitowe.
Kolejne 2 by za dużo pracy i kasy kosztowały.

Za to postanowiłem dzięki waszym sugestią, zmienić to pozorne ustawienie "tylnych głośników sourroundu".
Jak sugeruje DrWredman zaopatrzę się w głośniki di/bipolowych i będę testował.
 

elgator

New member
Na razie na szybko.
Fajnie się komponują z sufitem (bez kabli), kable też testowe.
Do remontu ale dopiero po ustaleniu pozycji całości.
Jak to mówią prowizorka działa najlepiej ;)
 

Attachments

  • 19686616_1944998442412459_1681445543_o.jpg
    19686616_1944998442412459_1681445543_o.jpg
    34,4 KB · Wyś: 330

elgator

New member
Mam pytanie do wszystkich.
W celu uzyskania lepszych kątów 7.1 ustawienie kolumn tylnych.

Ustawienie kanapy jak na zdjeciu u DrWredman głośników tylnych trochę bardziej środka, ale zamiast dipolowych dać coś płaskiego jak Heco 200F?

Wiem że odległość mała od słuchacza będzie ale po kalibracji powinno być ok.
Monobloki powinny dać lepszy efekt w DTS niż dipola po odbiciu od ścian, które wg. moich przypuszczeń stworzą bardzo podobny efekt obecnie ustawionego "tyłu" po bokach.

Albo jeden głośnik bipolowy centralnie
 

Attachments

  • Salon_Dolby_Atmos_5_0_2_fot_02.jpg
    Salon_Dolby_Atmos_5_0_2_fot_02.jpg
    181 KB · Wyś: 294
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Wiesz Kolego, ja nie brał bym pod uwagę koncepcji z jednym głośnikiem Surround Back. Powiedzmy, że zasiadałbyś w osi głośników centralny-surround back. I byłoby to do przyjęcia. A co, jeśli zasiądziesz z prawej, lub lewej jego strony? Słabo to widzę (słyszę). Ale to tylko moje zdanie. ;-)
 

DrWredman

Active member
Mam pytanie do wszystkich.
W celu uzyskania lepszych kątów 7.1 ustawienie kolumn tylnych.

Ustawienie kanapy jak na zdjeciu u DrWredman głośników tylnych trochę bardziej środka, ale zamiast dipolowych dać coś płaskiego jak Heco 200F?

Wiem że odległość mała od słuchacza będzie ale po kalibracji powinno być ok.
Monobloki powinny dać lepszy efekt w DTS niż dipola po odbiciu od ścian, które wg. moich przypuszczeń stworzą bardzo podobny efekt obecnie ustawionego "tyłu" po bokach.

Albo jeden głośnik bipolowy centralnie

Wątpię aby z płaskimi było lepiej na tylnej ścianie. To tak jakbyś stał obok głośnika.
Zrób sobie test ze zwykłymi głośnikami tylko ustaw tak aby były równoległe do twojej głowy, i drugi test - skręć je pod kątem 45 stopni w kierunku uszu.
Jeśli nie poczujesz różnic to zamontujesz jak uważasz. ;)

A jeden głośnik centralnie z tyłu to chyba jeszcze gorzej :(
 

Drunk

New member
Bez reklam
Głośniki monopolowe wymagają pewnej odległości od słuchacza wtedy dają lepszy efekt niż dipole, jednak gdy kanapa dosunięta jest do ściany to monopole przy uchu są kiepskim rozwiązaniem.
 

GleNinja

New member
Witam
urodziły się plany, by kino uzbroić w głośniki sufitowe do atmos-a.

Ściana z tyłu wygląda tak
28tur61.jpg

pokój ma 5,5metra (na tej jest TV), na 3,5metra

Podpatrzyłem u jednego z forumowiczów jak ma, i żonka średnio, ale jednak wyraziła zgodę - miało by to mniejwięcej tak wyglądać
rigfih.jpg


Głośniki frontowe oddalone są od siebie o 2 metry - i rozumiem, że sufitowe też powinny być montowane na tej linii.
natomiast jak głęboko zamontować sufitówki
teoretycznie wyczytałem tutaj, że mniej więcej na wysokości kolan- co wychodzi mi 90cm. natomiast aż tak daleko nie chciałbym wychodzić - do jakiej minimalnej odległości mogę to zrobić, by efekt atmosa był optymalny?
głośniki do atmosa - na 90% to Głośnik TAGA HARMONY TCW-280R

kolejna sprawa.
Moje surroundy są oddalone od "centralnego słuchacza" prawy 220cm - lewy 250cm - czy tak jak jest na zdjęciu może zostać? czy tam musi być też korekta?
\do tej pory się sprawdzało 0 i nie ukrywam, że jesli mogę, to nie ruszałbym tego

czekam na info pozdrawiam
 
Do góry